Ubezpieczenie terminowe i bezterminowe: jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-na-zycie

Ubezpieczenie na życie wykupujemy nie tylko z myślą o sobie, ale i dla rodziny. Do wyboru mamy dwa rodzaje polis - terminową i bezterminową. Jak sama nazwa wskazuje, głównym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę przy ich wyborze, jest czas. Jaką polisę na życie wybrać?

Kupowanie polisy na życie powinno być swego rodzaju cezurą, punktem zwrotnym w naszym życiu. Wymaga chwili poważnego namysłu i zastanowienia się nad własnym życiem, potrzebami, planami na przyszłość, nawet stanem cywilnym. Innych warunków umowy poszukują więc młodzi, innej nieco starsi lub w jesieni życia, innej – samotni, a innej ci obarczeni dużą rodziną. Do wyboru mamy dwa rodzaje polis – terminową i bezterminową. Po ich samej nazwie możemy wywnioskować, że czynnikiem determinującym ich wybór będzie czas. Pierwsze kuszą dodatkowo możliwością zysku, drugie – choć odrobinę spokojniejszą starością. 

Ubezpieczenie na życie: polisa terminowa

Decydując się na ubezpieczenie terminowe, wybieramy czas trwania umowy. Możemy zdecydować się na polisę na życie gwarantującą ochronę na przykład na 10 lat, 15, 20 lat (tak, by zakończyła się ona z chwilą ukończenia przez nas 70 lub 75. roku życia – tyle wynosi górna granica postawiona przez większość ubezpieczycieli).

Co obejmuje terminowa polisa na życie i czym się charakteryzuje? 

 • przez cały okres trwania umowy trwa ochrona naszego zdrowia; 
 • zakres ochrony możemy dowolnie rozszerzać, wykupując ubezpieczenia dodatkowe dla siebie i swoich bliskich; 
 • po upłynięciu daty ważności umowy pieniądze z ubezpieczenia dostajemy na konto.

Ubezpieczenie na życie : polisa bezterminowe 

Drugim rodzajem ubezpieczeń na życie jest ubezpieczenie bezterminowe. Co warto o nim wiedzieć? W przypadku polisy bezterminowej:

 • umowa obowiązuje od momentu jej zawarcia do naszej śmierci; 
 • tak samo długo trwa ochrona zdrowia; 
 • możemy wykupić dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe; 
 • pieniądze z polisy otrzymają osoby przez nas wskazane (szybko i bez uciążliwych formalności, przede wszystkim bez postępowania spadkowego).

Czytaj także: Pomyśl o przyszłości swojej rodziny. Wybierz ubezpieczenie posagowe. 

Przegląd rynku polis terminowych

 • AXA – ​”Ochrona z Gwarancją Kapitału”. Przeznaczona d​la osób mających co najmniej 18 i nie więcej niż 60 lat. Minimalny czas trwania to 10 lat, a maksymalny – 25 lat.
 • Nationale Nederlanden – „Ochrona Jutra”. Do ubezpieczenia może przystąpić osoba pełnoletnia oraz taka przez ukończeniem 66. roku życia. Umowa jest zawierana na okres 10 lat. Jeśli będziemy chcieli tylko oszczędzać – wtedy część składki trafi na specjalne konto polisowe. Jeśli zdecydujemy się na pomnażanie kapitału – część składki trafi do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.
 • Prudential – „Emerytura bez Obaw”. Minimalny okres oszczędzania to 10 lat, maksymalny – do 75. urodzin ubezpieczonego. Możemy uzyskać premie – roczną i końcową, czyli dodatkowe kwoty, które powiększą stan oszczędności. Przy zawieraniu umowy możemy również wybrać opcję pozwalającą otrzymać sumę wszystkich wpłaconych składek (dzięki temu mamy pewność, że nawet jeśli gwarantowana suma ubezpieczenia wraz z premiami będzie niższa niż zakładano, otrzymamy cały kapitał wpłacony na to ubezpieczenie).
 • PZU – „Spokój na Lata”. Umowę ​można zawrzeć, od 18 do 65 lat. Najdłuższy okres ubezpieczenia to 30 lat, najkrótszy – 5 lat, a więc polisa kończy się najpóźniej w roku, w którym kończymy 70 lat. Ubezpieczenie na życie PZU Ja Plus: prześwietlamy nowość od PZU
 • PZU – „Gwarantowane Jutro”. Oferowane osobom w wieku od 13 do 65 lat. Najkrótszy okres trwania umowy to 10 lat, najdłuższy – nawet 30 lat. Kończy się najpóźniej w roku, w którym klient kończy 75 lat.
 • Signal Iduna – „Terminowe ubezpieczenie na życie”. Umowę zawrzeć możemy między 18 a 70 rokiem życia, nie krócej niż na rok, nie dłużej niż na 40 lat.

Czytaj także: Ubezpieczenie na życie – ile kosztuje polisa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podsumowanie

 1. Decydując się na ubezpieczenie na życie, do wyboru mamy dwa rodzaje polis: ubezpieczenie terminowe i ubezpieczenie bezterminowe.
 2. Ubezpieczenie terminowe możemy wykupić na przykład na 10 lat, 15, 20 lat (tak, by zakończyło się ono z chwilą ukończenia przez nas 70 lub 75. roku życia).
 3. W przypadku ubezpieczenia bezterminowego umowa obowiązuje od momentu jej zawarcia do naszej śmierci.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej