Ubezpieczenie terminowe i bezterminowe: jakie ubezpieczenie na życie wybrać?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-na-zycie

Ubezpieczenie na życie wykupujemy nie tylko z myślą o sobie, ale i dla rodziny. Do wyboru mamy dwa rodzaje polis - terminową i bezterminową. Jak sama nazwa wskazuje, głównym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę przy ich wyborze, jest czas. Jaką polisę na życie wybrać?

Kupowanie polisy na życie powinno być swego rodzaju cezurą, punktem zwrotnym w naszym życiu. Wymaga chwili poważnego namysłu i zastanowienia się nad własnym życiem, potrzebami, planami na przyszłość, nawet stanem cywilnym. Innych warunków umowy poszukują więc młodzi, innej nieco starsi lub w jesieni życia, innej – samotni, a innej ci obarczeni dużą rodziną. Do wyboru mamy dwa rodzaje polis – terminową i bezterminową. Po ich samej nazwie możemy wywnioskować, że czynnikiem determinującym ich wybór będzie czas. Pierwsze kuszą dodatkowo możliwością zysku, drugie – choć odrobinę spokojniejszą starością. 

Ubezpieczenie na życie: polisa terminowa

Decydując się na ubezpieczenie terminowe, wybieramy czas trwania umowy. Możemy zdecydować się na polisę na życie gwarantującą ochronę na przykład na 10 lat, 15, 20 lat (tak, by zakończyła się ona z chwilą ukończenia przez nas 70 lub 75. roku życia – tyle wynosi górna granica postawiona przez większość ubezpieczycieli).

Co obejmuje terminowa polisa na życie i czym się charakteryzuje? 

 • przez cały okres trwania umowy trwa ochrona naszego zdrowia; 
 • zakres ochrony możemy dowolnie rozszerzać, wykupując ubezpieczenia dodatkowe dla siebie i swoich bliskich; 
 • po upłynięciu daty ważności umowy pieniądze z ubezpieczenia dostajemy na konto.

Ubezpieczenie na życie : polisa bezterminowe 

Drugim rodzajem ubezpieczeń na życie jest ubezpieczenie bezterminowe. Co warto o nim wiedzieć? W przypadku polisy bezterminowej:

 • umowa obowiązuje od momentu jej zawarcia do naszej śmierci; 
 • tak samo długo trwa ochrona zdrowia; 
 • możemy wykupić dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe; 
 • pieniądze z polisy otrzymają osoby przez nas wskazane (szybko i bez uciążliwych formalności, przede wszystkim bez postępowania spadkowego). 

Przegląd rynku polis terminowych

 • AXA – ​”Ochrona z Gwarancją Kapitału”. Przeznaczona d​la osób mających co najmniej 18 i nie więcej niż 60 lat. Minimalny czas trwania to 10 lat, a maksymalny – 25 lat.
 • Nationale Nederlanden – „Ochrona Jutra”. Do ubezpieczenia może przystąpić osoba pełnoletnia oraz taka przez ukończeniem 66. roku życia. Umowa jest zawierana na okres 10 lat. Jeśli będziemy chcieli tylko oszczędzać – wtedy część składki trafi na specjalne konto polisowe. Jeśli zdecydujemy się na pomnażanie kapitału – część składki trafi do ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.
 • Prudential – „Emerytura bez Obaw”. Minimalny okres oszczędzania to 10 lat, maksymalny – do 75. urodzin ubezpieczonego. Możemy uzyskać premie – roczną i końcową, czyli dodatkowe kwoty, które powiększą stan oszczędności. Przy zawieraniu umowy możemy również wybrać opcję pozwalającą otrzymać sumę wszystkich wpłaconych składek (dzięki temu mamy pewność, że nawet jeśli gwarantowana suma ubezpieczenia wraz z premiami będzie niższa niż zakładano, otrzymamy cały kapitał wpłacony na to ubezpieczenie).
 • PZU – „Spokój na Lata”. Umowę ​można zawrzeć, od 18 do 65 lat. Najdłuższy okres ubezpieczenia to 30 lat, najkrótszy – 5 lat, a więc polisa kończy się najpóźniej w roku, w którym kończymy 70 lat.
 • PZU – „Gwarantowane Jutro”. Oferowane osobom w wieku od 13 do 65 lat. Najkrótszy okres trwania umowy to 10 lat, najdłuższy – nawet 30 lat. Kończy się najpóźniej w roku, w którym klient kończy 75 lat.
 • Signal Iduna – „Terminowe ubezpieczenie na życie”. Umowę zawrzeć możemy między 18 a 70 rokiem życia, nie krócej niż na rok, nie dłużej niż na 40 lat.

Podsumowanie

 1. Decydując się na ubezpieczenie na życie, do wyboru mamy dwa rodzaje polis: ubezpieczenie terminowe i ubezpieczenie bezterminowe.
 2. Ubezpieczenie terminowe możemy wykupić na przykład na 10 lat, 15, 20 lat (tak, by zakończyło się ono z chwilą ukończenia przez nas 70 lub 75. roku życia).
 3. W przypadku ubezpieczenia bezterminowego umowa obowiązuje od momentu jej zawarcia do naszej śmierci.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments