Co to jest wadium?

Aktualizacja:
wadium

Wadium najprościej rzecz ujmując to zabezpieczenie przedmiotu aukcji, czy przetargu. Jest dodatkowym wymogiem pieniężnym, zawarty w umowie na polecenie organizatora w formie kaucji, mającej na celu zabezpieczenia interesów obu stron przyszłej transakcji. Wadium uwierzytelnia wiarygodność finansową oferenta, zmniejsza ryzyko przyłączenia się do przetargu osób działającej w złej wierze.

Wadium w odpowiedzi na zmowy przetargowe

Dotychczas w przypadkach postępowania bez wadium firmy nie ponosiły konsekwencji finansowych „wycofywania” oferty w tzw „zmowie przetargowej”. Z jednej strony wprowadzenie tego rozwiązania zawęża nieuczciwe praktyki przetargowe firm, usztywnia procedury wejścia, ponieważ firmy zgłaszające się do konkursu przetargowego zmuszone są od razu do poniesienia kosztów.

Czytaj także: Wniosek ubezpieczeniowy

Z jednej strony wprowadzenie ustawy o wnoszeniu wadium miało na celu ochronę zamawiającego przetarg. Ma on pełne prawo do zatrzymania go w przypadku bierności wykonawcy, gdyby umyślnie i celowo nie podporządkował się podpisanej umowie z zamawiającym. Jak również w przypadku gdzie byłby brak możliwości wybrania oferty wykonawcy wezwanego jako najkorzystniejszej w prowadzonym przetargu. 

Czytaj także: Matematyka aktuarialna

Z drugiej strony wprowadzenie wadium stało się tym samym pewnym obciążeniem dla firm, które startując w postępowaniu przetargowym, znajdowały się na miejscach ostatnich w zestawieniach. Ustawa wymusza na nich obciążenie pieniężne, uzupełnianie dodatkowej ilości dokumentów, pomimo czasami zerowych szans wygrania przetargu.

Czytaj także: Ubezpieczony

Wadium i gwarancja ubezpieczeniowa

Najczęściej stosowaną formą wnoszenia wadium jest tzw wykupowanie gwarancji ubezpieczeniowych, które poprawiają płynność finansową firm. Najchętniej klienci korzystają z poniższych opcji ubezpieczenia: 

  • gwarancji zapłaty
  • gwarancji należytego wykonania kontraktu
  • gwarancji usunięcia wad i usterek.

Czytaj także: Ubezpieczający

Weryfikacja merytoryczna: Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2023.10.30
Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad

Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad to tzw. gwarancja ubezpieczeniowa łączona. Jest ona zabezpieczeniem przed skutkami niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez wykonawcę zobowiązań, które wynikają z zawartej umowy. Gwarancja ta składa się z dwóch części: zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz zobowiązania polegającego na usunięciu wad. Co warto o niej wiedzieć?

Czytaj więcej
Czy warto wykupić przedłużoną gwarancję samochodu?
2014.08.06
Przedłużona gwarancja samochodu. Czy warto ją kupić?

Minęło zaledwie kilka dni od zakończenia gwarancji i jak na złość Twoja lodówka, telewizor albo żelazko zepsuły się. Dlatego sklepy RTV-AGD już od dawna oferują klientom przedłużoną, kilkuletnią gwarancję, oczywiście dodatkowo płatną. Mechanizm ten skopiowali też dealerzy samochodowi.

Czytaj więcej
T-Mobile na czarnej liście KNF za ubezpieczenie telefonów
2015.04.16
T-Mobile wylądował na czarnej liście KNF za ubezpieczenie telefonów. O co tyle krzyku?

Przed kilkoma dniami Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na swoją listę ostrzeżeń publicznych giganta telekomunikacyjnego, T-Mobile - za wykonywanie działalności ubezpieczeniowej bez zezwolenia. Teraz firmę czeka postępowanie w prokuraturze. Co to oznacza dla klientów sieci?

Czytaj więcej
reasekuracja bierna
2023.12.27
Reasekuracja bierna – definicja, towarzystwa reasekuracyjne

Reasekuracja bierna to odstąpienie ryzyka przyjętego przez ubezpieczyciela innemu ubezpieczycielowi, czyli tzw. reasekuratowi.

Czytaj więcej
ubezpieczenie budowlane
2023.12.27
Co to jest ubezpieczenie budowlane?

Ubezpieczenie budowlane, zwane też ubezpieczeniem ryzyk budowlanych, zapewnienia ochronę ubezpieczeniową podczas realizacji inwestycji budowlanych. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje następujące elementy.

Czytaj więcej
co to jest certyfikat ubezpieczenia
2018.07.19
Certyfikat Ubezpieczenia

Certyfikat ubezpieczenia to dokument, stanowiący zaświadczenie zawarcia umowy ubezpieczeniowej, będące jednocześnie czasowym dowodem ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.03.18  •  Samochód
Najtańsze OC w marcu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej