Rekalkulacja składki OC – kiedy jest konieczna, a kiedy można jej uniknąć?

Aktualizacja:
rekalkulacja składki

Z terminem „rekalkulacja składki OC” spotkał się każdy kierowca, ale nie wszyscy wiedzą, co on tak naprawdę oznacza. Najczęściej przypominamy sobie o nim, kiedy ze skrzynki wyjmujemy pismo z wezwaniem do zapłaty. Co wtedy – czy można uniknąć zapłaty? Kiedy ubezpieczyciel ma prawo rekalkulować składkę?

Co to jest rekalkulacja składki?

Zacznijmy od tego, czym jest rekalkulacja składki OC. To nic innego, jak ponowne przeliczenie składki, ponowna kalkulacja. Należy zatem przyjąć definicję, iż rekalkulacja jest zmianą wysokości świadczenia (składki ubezpieczeniowej), która następuje w trakcie trwania umowy ubezpieczenia. Dokonuje się jej na podstawie okoliczności powiększających bądź pomniejszających ryzyko powstania szkody.

Kiedy dochodzi do rekalkulacji składki?

Z rekalkulacją spotykamy się po pierwesze w sytuacji, kiedy nabywamy pojazd wraz z ubezpieczeniem OC i wraz z nim przejmujemy prawa i obowiązki właściciela. Ubezpieczyciel przelicza wtedy składkę – uwzględnia zniżki, czas, jaki pozostał do zakończenia umowy. Możemy zapłacić niższą lub wyższą od zastanej składkę OC, wszystko zależy od naszego statusu kierowcy – czy jesteśmy młodzi, czy doświadczeni, czy mamy bogatą, czy też żadną historię wypadkową itp. Czyli wszystko to, co normalnie jest brane pod uwagę podczas naliczania składki OC.

Ubezpieczyciel może również rekalkulować naszą składkę, jeśli jesteśmy (albo udostępniliśmy nasz pojazd) młodym, niedoświadczonym kierowcom. Część firm podchodzi do tego tematu bardzo rygorystycznie. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa dostosuje naszą składkę do nowej sytuacji. Jeśli zataimy tę informację może się okazać, że owszem odszkodowanie otrzymamy, ale będziemy zmuszeni dopłacić sporą sumkę w ramach wyrównania i że będzie to sporo więcej niż byśmy zapłacili, gdybyśmy zgłosili ten fakt przed szkodą.

Rekalkulacja składki a sprzedaż auta

W ustawie ubezpieczeniowej czytamy, że jeśli nowy posiadacz pojazdu nie wypowie umowy ubezpieczenia OC, zakład ubezpieczeń może przeprowadzić ponowną kalkulację należnej składki. Naliczy ją, uwzględniając przysługujące zniżki czy też obciążające go zniżki. Wszystko w ramach obowiązującej aktualnie taryfy składkowej.

No właśnie: może, ale nie musi. Okazuje się, że różne towarzystwa ubezpiecznieniowe różnie do tego tematu podchodzą. Niemniej, warto się nastawić na to, że rekalkulacja składki dotknie i nas.

Co zrobić, gdy rekalkulacja składki OC jest bardzo wysoka?

Art. 31.2.: „W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek”.

Oznacza to, że z punktu widzenia klienta rekalkulacja składki nie zawsze się opłaca i możemy się o niej dowiedzieć pod koniec, albo nawet po zakończeniu polisy. Często bezpieczniej jest więc polisę wypowiedzieć niż kontynuować.

Klienci zgłaszają dość często problemy związane z rekalkulacją składki. Pani Ania kupiła auto w grudniu 2017 i nie wypowiedziała polisy, która obowiązywała do końca maja 2018. Niestety na początku czerwca otrzymała od ubezpieczyciela wezwanie do zapłaty na kwotę ponad 700 zł. Kupując nową polisę znalazła za pomocą naszego kalkulatora ofertę rocznej polisy za kwotę 820 zł. Oznacza to, że znacznie bardziej opłacało się jej złożyć wypowiedzenie ubezpieczenia OC od razu, niż płacić za rekalkulację i dodatkową za nową polisę od czerwca.

Czy od rekalkulacji można się odwołać?

Można, ale prawda jest taka, że rzadko przynosi to efekty. Co robić jeśli otrzymana od towarzystwa rekalkulacja była Twoim zdaniem zupełnie bez związku z faktycznymi kosztami polisy/ szacunkiem ryzyka? Napisz reklamację, a w ostateczności zgłoś sprawę Rzecznikowi Finansowemu.

Czy rekalkulacji można po prostu nie zapłacić?

Niestety, chowanie głowy w piach w tym wypadku nie sprawdzi się, nawet jeśli już skończył się okres na który została zawarta polisa. Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają możliwości egzekucji swoich należności, a Ty jeśli nie zapłacisz możesz trafić do rejestru dłużników.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
obywatel
obywatel
1 rok temu

Chore prawo. W tym kraju prawo broni interesów firm ubezpieczeniowych, nie interesy obywateli.

Piterr
Piterr
1 rok temu

Mtu i AXA robi rekalkulacja na duże kwoty unikajcie ich

Janusz
Janusz
5 miesięcy temu

Ludzie pamiętajcie o tym podczas wyborów. Nie wybierajcie ciągle tych samych lewa-prawa-lewa-prawa strona, bo ini najwyraźniej nie głosują w naszym interesie. Chańba dla tych ustawodawców co to wprowadzili !!!