VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu, przydaje się nie tylko do zweryfikowania historii używanego auta, ale także do ubezpieczenia samochodu w szczególnych przypadkach. W jakich sytuacjach podpiszesz umowę OC na podstawie numeru VIN? Sprawdź, jak nieuczciwi handlarze pojazdów z drugiej ręki oszukują klientów, wykorzystując możliwość zakupu ubezpieczenia OC na VIN.
Co to jest VIN i jak go sprawdzić?
VIN (Vehicle Identification Number) to unikalny numer nadawany pojazdowi przez jego producenta. 17-cyfrowy identyfikator, nazywany numerem nadwozia, składa się z cyfr i liter ułożonych zgodnie ze standardem ISO-3379 stosowanym w krajach Unii Europejskiej.
- Pierwsze 3 znaki to WMI (World Manufacturer Identifier) – oznaczenie producenta.
- Od 5 do 6 kolejnych znaków to VDS (Vehicle Descriptor Section) – zakodowane parametry techniczne danego modelu.
- Pozostałe znaki to VIS (Vehicle Identifier Section) – numer seryjny pojazdu.
Lokalizacja numeru VIN w samochodzie jest zależna od marki. Identyfikator jest nanoszony na m.in. prawy przedni słupek, tabliczkę znamionową, przegrodę czołową czy podłogę za tylną kanapą.
VIN przydaje się do zweryfikowania, czy sprzedawca używanego samochodu podał prawdziwe informacje w ogłoszeniu. Darmowe i płatne dekodery VIN rozczytują zapis ukryty w ciągu cyfr i liter, przedstawiając Ci podstawową konfigurację danego modelu. To oznacza, że możesz sprawdzić, czy dotychczasowy właściciel auta usiłuje zataić zmiany wprowadzone w aucie. To wcale nie jedyna próba oszustwa, której zapobiega sprawdzenie pojazdu po numerze VIN. Firmy specjalizujące się w weryfikowaniu pojazdów online współpracują z różnymi bazami danych, aby dostarczać klientom informacji o zgłoszonych szkodach czy wykonanych przeglądach technicznych.
Kiedy można kupić ubezpieczenie OC pojazdu na podstawie VIN?
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym pojazd powinien zostać zarejestrowany w ciągu 30 dni od zakupu. Ten okres dotyczy pojazdów wcześniej zarejestrowanych w Polsce lub sprowadzonych z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Ponadto musisz ubezpieczyć samochód najpóźniej w dniu rejestracji i nie później niż przed włączeniem do ruchu drogowego. Numer rejestracyjny jest niezbędny do podpisania umowy OC, aczkolwiek czasami możesz posłużyć się numerem VIN i ubezpieczyć auto przed jego zarejestrowaniem.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Do takich sytuacji należy chociażby zakup nowego pojazdu w salonie w Polsce. Teoretycznie możesz najpierw ubezpieczyć samochód na podstawie VIN, a potem złożyć komplet dokumentów w wydziale komunikacji. W praktyce zarejestrujesz auto i kupisz ubezpieczenie OC przez internet nawet tego samego dnia. To sprawia, że OC na VIN nie jest szczególnym udogodnieniem.
Chociaż dealerzy samochodowi zwykle rekomendują pakiety ubezpieczeń od współpracujących firm, kusząc atrakcyjnymi zniżkami, warto sprawdzić ceny OC online. Kierowcy porównujący składki za pomocą kalkulatora OC i AC na Punkta.pl zaoszczędzają nawet kilkaset złotych.
OC komunikacyjne na VIN jest dostępne także dla pojazdów zarejestrowanych za granicą, które będą zgłoszone do rejestracji w Polsce. Firma ubezpieczeniowa może odstąpić od umowy ubezpieczenia OC zawartej na podstawie VIN, jeżeli właściciel pojazdu nie zarejestruje go w ciągu 30 dni. Po złożeniu wniosku o zarejestrowanie samochodu musisz przekazać firmie ubezpieczeniowej numer rejestracyjny, aby zaktualizowała umowę. Informacja zostanie odnotowana w aneksie.
Sprowadzenie używanego auta z zagranicy a rejestracja i ubezpieczenie OC
Jeśli chcesz kupić używany samochód za granicą i wrócić nim na kołach do Polski, musisz wykupić tzw. tablice wywozowe i ubezpieczenie OC. To rozwiązanie jest popularne szczególnie wśród osób sprowadzających używane pojazdy z Niemiec. Właściciele aut wyrejestrowują je przed sprzedażą, kierując się zasadą ograniczonego zaufania. Nie mają pewności, że nabywcy dopilnują wszystkich formalności po powrocie do Polski. Ponadto zbywca pojazdu woli uniknąć odpowiedzialności za szkody komunikacyjne wyrządzone przez kupca.
Samochód wyrejestrowany za granicą, który nie ma ani tablic rejestracyjnych, ani ubezpieczenia OC, powinien zostać przewieziony. Z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim komisy zlecające przetransportowanie wielu aut na dużej lawecie typu lohra. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba ani ubezpieczać samochodu na czas podróży, ani kupować tablic wywozowych. Dopiero po przewiezieniu do Polski pojazd podlega rejestracji i objęciu OC komisowym, które jest aktywne przez minimum 30 dni.
Jeżeli kupisz auto z ważnym ubezpieczeniem OC od komisu, musisz pamiętać, że po pierwsze – umowa nie przedłuży się automatycznie, po drugie – ubezpieczyciel może obliczyć składkę na nowo, uwzględniając m.in. Twoją historię szkód komunikacyjnych.
Oszustwa na VIN, czyli na co uważać, kupując używane auto
Osoba szukająca używanego samochodu za granicą ryzykuje zakupem pojazdu z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi. Fałszywe egzemplarze, czasami kupowane jako tzw. kolekcjonerskie na aukcjach internetowych, nie uprawniają do legalnego przemieszczania się autem po drogach. Wyrejestrowany samochód może się poruszać wyłącznie na lawecie, ponieważ nie jest dopuszczony do ruchu.
Nierzetelni handlarze przekonują klientów, że wystarczy kupić ubezpieczenie OC na podstawie VIN, aby kierować autem zgodnie z prawem. Niestety kierowca poniesie przykre konsekwencje tej decyzji podczas kontroli drogowej lub po spowodowaniu kolizji bądź wypadku. W takiej sytuacji narażasz się nie tylko na mandat, ale także na karę za brak OC, ponieważ UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) ma prawo do podważenia ważności ubezpieczenia pojazdu z fałszywymi tablicami. Skutkiem takiej decyzji jest roszczenie regresowe, na podstawie którego UFG żąda od sprawcy zwrotu świadczeń wypłaconych osobom poszkodowanym.
Podsumowanie
- Numer VIN, znany powszechnie jako numer nadwozia, to identyfikator pojazdu. Zawiera zakodowane informacje o producencie, danych technicznych samochodu i jego numer seryjny.
- Używając numeru VIN, zweryfikujesz używane auto w jednej z internetowych baz. Dowiesz się, czy sprzedawca podał prawdziwe parametry w ogłoszeniu bądź zataił ważne informacje.
- Możesz podpisać umowę ubezpieczenia OC samochodu przed złożeniem wniosku o zarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji, posługując się numerem VIN.
- Firma ubezpieczeniowa ma prawo do odstąpienia od umowy OC na VIN, jeżeli właściciel pojazdu nie zarejestruje go w ciągu 30 dni i nie przekaże numeru rejestracyjnego.
- Nieuczciwi handlarze używanymi samochodami z zagranicy montują fałszywe tablice na wyrejestrowanych pojazdach. Różnice między legalnymi tablicami a podróbkami są trudne do dostrzeżenia dla osób, które nie są pasjonatami motoryzacji. Oszust może Ci wmawiać, że pojazd jest dopuszczony do ruchu, a jedyne, co musisz zrobić, to kupić ubezpieczenie OC na VIN.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.