Jakie są podstawowe różnice pomiędzy OC i AC?

Aktualizacja: 02.05.2019
Oc i Ac czym się różnią?

Podstawowa różnica między OC i AC jest taka, że OC musimy mieć, AC mieć możemy. Oznacza to, że za brak OC zapłacimy dotkliwą karę. Czym jeszcze różnią się te ubezpieczenia i jak je kupić, by nie przepłacać. OC możesz mieć najtańsze, natomiast w AC lepiej dobrze zainwestować.  

Obowiązkowe vs dobrowolne

Dlaczego OC jest obowiązkowe? Ponieważ państwo musi chronić poszkodowanych w wypadkach drogowych. Chroni też nas, żebyśmy nie płacili za szkody z własnej kieszeni. W przeciwnym razie musielibyśmy sami pokryć koszty naprawy samochodów, leczenia poszkodowanych i wielu innych rzeczy, które się z tym wiążą, np. wypożyczenia samochodu na czas naprawy auta zniszczonego w kolizji.

Z kolei AC, czyli autocasco, zawieramy z własnej woli. Ta polisa chroni wyłącznie nasz majątek – samochód, motocykl – w razie stłuczki z naszej winy, kradzieży lub np. pożaru. Ponieważ to ubezpieczenie majątkowe, nie możemy np. pokryć z niego kosztów leczenia lub rehabilitacji.

Zasady działania

Zasady działania OC określa ustawa, w związku z tym żaden z ubezpieczycieli nie ma możliwości zmiany zakresu tego ubezpieczenia. To oznacza, że u wszystkich polisa OC jest taka sama. Różni się tylko ceną!

Autocasco różni się w poszczególnych towarzystwach, dlatego wybieramy je pod kątem naszych potrzeb. Jeśli chcemy dostać zwrot pieniędzy za kradzież, ubezpieczamy samochód od kradzieży. Jeżeli chcemy wybrać się na daleką wycieczkę, szukamy polisy z opcją holowania. Wszystkie ważne informacje dotyczące zakresu polisy znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Koniecznie trzeba przeczytać ten dokument przed kupnem AC.

Szkoda całkowita

Kolejna różnica dotycząca OC i AC dotyczy sytuacji, gdy dojdzie do tzw. szkody całkowitej. Mówimy o niej wtedy, gdy naprawa się nie opłaca. Odszkodowanie wyliczamy w ten sposób, że od ceny samochodu przed szkodą odejmujemy cenę wraku. Dla firm ubezpieczeniowych naprawa staje się nieopłacalna, jak jej koszt przekracza wartość samochodu przed szkodą odpowiednio dla OC – 100%, dla AC – 70%.

Suma gwarancyjna/suma ubezpieczenia

Różnice między OC i AC dobrze obrazuje maksymalna wysokość odszkodowania, na które możemy liczyć po wypadku lub stłuczce. Ile ubezpieczyciel może wypłacić? Jaka jest górna granica? Od czego to zależy?

W autocasco suma ubezpieczenia to najczęściej wartość samochodu lub motocykla. Przy OC górną granicę możliwą do wypłaty ustala państwo – tyle samo dla każdego.

Jak wybrać OC?

Skoro już wiesz, że OC jest takie samo we wszystkich towarzystwach, zdajesz sobie sprawę z tego, że to jedyne ubezpieczenie, które możesz kupić jak najtaniej. Wysoka cena nie gwarantuje bowiem lepszej ochrony, ta jest niezależna od ceny, bo reguluje ją ustawa. Dlatego nie ma sensu przepłacać za OC, lepiej wybrać jak najtańszy pakiet, a przynajmniej porównać kilka, kilkanaście ofert. Różnice czasem są kilkusetzłotowe!

Jak wybrać dobre AC?

Na pewno zastanawiasz się, czy warto mieć tę polisę. Nie jest obowiązkowa, oszczędności bywają spore. Pomyśl jednak o tym, ile możesz stracić w razie stłuczki, którą sam spowodujesz. Kto zapłaci za naprawę Twojego auta? No właśnie! Dlatego zastanów się, jaki pakiet ubezpieczenia AC jest Ci najbardziej potrzebny i wybierz. Tu nie kieruj się najniższą ceną, bo taka dotyczy często ubezpieczeń o bardzo ograniczonym zakresie. Porównaj ceny, ale też to, co za nie masz.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments