Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania kontraktu

Aktualizacja: 02.08.2018
Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania kontraktu

Nawet zawarcie dobrej umowy na dowolną usługę nigdy nie da nam stuprocentowej pewności, że zostanie ona wykonana należycie. W związku z tym coraz większą popularnością cieszą się oferowane przez ubezpieczycieli gwarancje wykonania kontraktu. Na czym polega taka gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania kontraktu?

Daje uczucie pewności i wzbudza zaufanie. Nie kosztuje dużo, a niesie ze sobą same zalety. Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania kontraktu, bo o niej mowa, pozwala spać spokojnie zarówno wykonawcom jak i klientom. Sprawdź szczegóły.

Co to jest gwarancja ubezpieczeniowa? Kto może skorzystać z gwarancji należytego wykonania umowy?

Nierzadko zdarza się, że samo zawarcie umowy jest warunkowane zabezpieczeniem pokrycia ewentualnych roszczeń zamawiającego przez wykonawcę. Nie we wszystkich rodzajach umów dobrym rozwiązaniem jest kaucja, a taka gwarancja nie wymaga zamrażania własnych środków, co w wielu przypadkach umożliwia lepszą płynność finansową i jest satysfakcjonujące dla obu stron. Zwłaszcza, że często mówimy tu o kontraktach trwających kilka lat. Jest to też świetny sposób na zwiększenie wiarygodności w oczach przyszłych potencjalnych klientów.

Gwarancja należytego wykonania kontraktu – korzyści

Beneficjent gwarancji może liczyć na wypłatę określonej kwoty nie tylko w przypadku niewypełnienia kontraktu, ale też gdy usługa zostanie wykonana nienależycie. Ta forma ubezpieczenia jest najpopularniejsza w branży budowlanej. Mówimy tu przecież o ogromnych inwestycjach, wartych często miliony złotych. Inwestorzy chcą więc mieć pewność, że budynek nie tylko powstanie, ale będzie też spełniał wszelkie niezbędne standardy.

Jak i gdzie kupić gwarancję ubezpieczeniową należytego wykonania kontraktu?

Taki rodzaj polisy ma w swojej ofercie wielu ubezpieczycieli, m.in. Uniqa, Allianz, PZU czy Warta. W tej ostatniej przykładowe ceny są zależne od wielu elementów kontraktu. W przypadku gwarancji wadialnych dla klientów bez aktywnej umowy o limit i bez weryfikacji dokumentów, z sumą gwarancyjną do 50 tysięcy złotych, koszt jest stały i wynosi 500 złotych. Firmy zawierające umowę o limit otrzymują niższe stawki za gwarancje. Minimalne stawki wynoszą 250 zł dla gwarancji wadialnych, 400 zł dla gwarancji należytego wykonania umowy i 700 zł dla gwarancji usunięcia wad i usterek. W firmie Allianz z kolei, aby móc skorzystać z takiej gwarancji, firma musi być obecna na rynku nie krócej niż trzy lata. Przez taki sam okres musi też prowadzić pełną rachunkowość. Opłata natomiast jest określana indywidualnie na podstawie analizy ryzyka. Kalkulowana jest ponadto w oparciu o wysokość sumy gwarancyjnej, długość okresu obowiązywania gwarancji, jej treść oraz składane zabezpieczenia roszczeń regresowych gwaranta. Suma ta zazwyczaj wynosi od 2 do 10 procent wartości całej umowy.

Gwarancja dobrego wykonania kontraktu – bez niej ani rusz!

Oczywiście kwoty te są bardzo zróżnicowane i różnią się w zależności od tego, czy realizowana jest budowa krótkiego fragmentu drogi czy też postawienia całego osiedla domków jednorodzinnych. Wydaje się jednak, że gwarancja taka daje mnóstwo korzyści obu stronom, spełnia swoje zadanie niezależnie od tego, czy firma upadnie, czy tez umowa zostanie wykonana niewłaściwie. Przy odpowiednio wysokich umowach wydaje się więc niezbędna, choć oczywiście obie strony kontraktu będą miały nadzieję, że ostatecznie do takiej gwarancji nie będzie trzeba się odwoływać.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments