Wynajem mieszkania - kto powinien zadbać o ubezpieczenie?

Aktualizacja:

Wynajmujesz swoje mieszkanie? A może jesteś wynajmującym? Kto w takim wypadku powinien zadbać o ubezpieczenie i jak prawidłowo zabezpieczyć swoje interesy?

W Polsce wynajem mieszkań to głównie domena dużych miast, ośrodków studenckich. Coraz częściej jednak młodzi ludzie nie chcą zaciągać kredytów na wiele lat i wolą wzorem zachodnich kolegów wynajmować swoje lokum. W takim wypadku decyzja o wynajmie jest zwykle dobrze przemyślana i podejmowana na dłuższy czas. Obie strony: tak wynajmujący jak i najemca mogą mieć pewne obawy co do wynajmu. Jak się w tym wypadku zabezpieczyć?

Jeśli jesteś wynajmującym

Pamiętaj, że głównym dokumentem, który określa twoje stosunki z najemcą, jest umowa. To w niej powinieneś zawrzeć informacje na temat odpowiedzialności, ewentualnych kar umownych czy wymagań względem osób, którym udostępniasz mieszkanie.  Zagrożeń jest sporo: najemca nie tylko może zalegać z opłatami, ale także zniszczyć mieszkanie lub jego wyposażenie. Dochodzenie odszkodowania może być trudne, zwłaszcza jeśli osoba taka nie posiada praktycznie żadnego majątku.

Teoretycznie nie ma obowiązku ubezpieczania nieruchomości, ale w praktyce lepiej je mieć. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu kosztów, pomyśl przynajmniej o podstawowej polisie: od ognia i innych zdarzeń losowych. Pamiętaj, że do pożaru może dojść przypadkowo, na skutek czynników niezależnych (np. pożar w sąsiednim lokalu, wybuch gazu) –  niezawinionych przez osoby wynajmujące mieszkanie. Co najważniejsze, posiadanie polisy daje możliwość otrzymania rekompensaty za szkody poczynione przez wynajmujących bez konieczności dochodzenia roszczeń bezpośrednio od nich lub z ich polisy OC w życiu prywatnym.

Jeśli zależy Ci na pełniejszej ochronie, pomyśl także o OC w życiu prywatnym. Zabezpieczy Cię ono przed kosztami np. w wypadku pęknięcia rury i zalania sąsiada z dołu, czy złamania nogi na Twojej posesji w skutek jej nieuprzątnięcia (lód, mokre liście itp.)

Jeśli wynajmujesz mieszkanie

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, to w dużym stopniu także za nie odpowiadasz. Zakres Twojej odpowiedzialności określa umowa i warto ją dokładnie przeczytać.  Nie musisz ubezpieczać nieruchomości od zalania czy pożaru – zasugeruj to jednak właścicielowi. Najemca odpowiada za takie zdarzenia wyłącznie wtedy, gdy zaistniały one na skutek bezpośredniego zaniedbania z  jego strony (niezakręcony kran, używanie materiałów pirotechnicznych we wnętrzu itp.)

Jeśli w mieszkaniu znajduje się należące do Ciebie mienie sporej wartości (komputer, sprzęt nagłośnieniowy, biżuteria), możesz je ubezpieczyć na wypadek kradzieży. Nawet jeśli właściciel posiada taką polisę, nie obejmuje ona składników majątku należących do Ciebie.

Dobrze także posiadać ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i wraz z właścicielem nieruchomości rozważyć polisę z assistance domowym.

Stanowi ona spore ułatwienie zarówno dla wynajmującego jak i właściciela mieszkania i przydaje się bardzo w przypadku mniejszych i większych usterek, które przecież się zdarzają.

Dla właściciela mieszkania to spore ułatwienie i oszczędność: nie trzeba każdorazowo szukać fachowca, wystarczy zgłosić usterkę i scedować resztę kontaktów z hydraulikiem czy elektrykiem na osobę wynajmującą mieszkanie. Dla Ciebie, jako najemcy, jest to z pewnością także pewien wentyl bezpieczeństwa: wiesz, że w razie awarii, nie zostaniesz pozostawiony sam sobie i narażony na przepychanki o koszty.

Podsumowanie

  1. Gdy wynajmujesz komuś mieszkanie, zabezpiecz się polisą. Już podstawowy zakres ochrony da Ci gwarancję, że nie zostaniesz na lodzie, gdy np. dojdzie do zalania.
  2. Przyda Ci się polisa OC w życiu prywatnym, zarówno gdy wynajmujesz, jak i jesteś wynajmującym.
  3. Gdy wynajmujesz mieszkanie od kogoś, a masz w nim drogi sprzęt, ubezpiecz się, niezależnie od tego, czy właściciel wykupił polisę na mieszkanie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej