Wprawdzie ubezpieczenie majątkowe jest dobrowolne, ale obowiązkowo powinieneś zastanowić się nad jego wykupieniem. Mieszkanie czy dom, to materialnie być może najbardziej wartościowa rzecz, jaką posiadasz. A koszty w przypadku pożaru, czy zalania mogą być ogromne. Polisa majątkowa na pewno jeszcze nikomu nie zaszkodziła.
Jak wybrać ubezpieczenie majątkowe? Jakie zdarzenia powinno obejmować? W jakich przypadkach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania? W przeciwieństwie do ubezpieczeń obowiązkowych, paleta możliwości jest ogromna, dlatego musisz zwrócić uwagę na każdy szczegół umowy. Ale warto ją podpisać, bo są zdarzenia, których nigdy byś się nie spodziewał, myśląc o własnym majątku. A gdy już do nich dojdzie, mogą pogrążyć Cię finansowo na wiele lat
Co można ubezpieczyć?
Majątek to wszystko to, co posiada materialną wartość. Możesz inwestować w akcje, obligacje i rozmaite papiery wartościowe. Możesz też zabezpieczyć swoją przyszłość, kupując nieruchomości. W pierwszym przypadku zapewne korzystasz z rozmaitych gwarancji, oferowanych przez banki, domy maklerskie i inne instytucje finansowe. W drugim przypadku ochronić może Cię ubezpieczenie.
Spośród polis majątkowych, największym powodzeniem cieszy się ubezpieczenie domu, czy mieszkania. Niestety głównie w związku z głośnymi w mediach kataklizmami pogodowymi lub katastrofami zawinionymi przez człowieka. Gdy echa takich zdarzeń umilkną, znów zapominamy o zagrożeniach, które mogą dotknąć też nas. A jest ich sporo…
Pierwsze z nich to pożar. Jeżeli ogień wyrządzi sporo szkód, ubezpieczyciel może zwrócić nam nawet 100% kosztów naprawy murów, tynków, glazury, terakoty, sufitów, czy podłóg. Nie ma tu znaczenia, z czyjej winy doszło do pożaru. Jeżeli tylko nie został wywołany celowo, ale na przykład poprzez zaprószenie ognia, jest spora szansa na odszkodowanie.
Ubezpieczenie od ognia w towarzystwach ubezpieczeniowych jest standardem. Tak, jak od innych klęsk żywiołowych – powodzi, silnych opadów deszczu, czy huraganu.
Inny „popularna” strata majątkowa to włamanie. O ile za pogodę nie jesteś odpowiedzialny, to grasującego złodzieja mógłbyś zachęcić na przykład często zostawiając otwarte mieszkanie. Jeśli ubezpieczyciel udowodni nam szczególne niedbalstwo, może odmówić wypłaty odszkodowania. Z drugiej strony, im więcej zabezpieczeń – zamków, alarmów, ogrodzeń – tym mniejszą składkę zapłacisz firmie ubezpieczeniowej.
Czytaj także: Zabezpieczenia antywłamaniowe – niższa składka za ubezpieczenie mieszkania
Do ubezpieczeń majątkowych należy też autocasco. Na wykupienie tej polisy właściciele samochodów decydują się przede wszystkim z obawy przed kradzieżą auta, choć z AC wiąże się też dużo korzyści, związanych ze zdarzeniami losowymi i drobnymi usterkami lub poważniejszymi awariami.
Ubezpieczenie mieszkania, domu, samochodu, czy wartościowych kolekcji jest oczywiście dobrowolne. Jedynie rolnicy mają obowiązek zawarcia ubezpieczenia majątkowego. Obejmuje ono ochroną budynki, wchodzące w skład gospodarstwa rolnego.
Do ubezpieczenia często dołączana jest polisa OC. Przyda Ci się, gdy to Ty wyrządzisz szkodę sąsiadowi, na przykład zalejesz mu mieszkanie, albo gdy Twoje dzieci zniszczą mu drzwi. OC pokryje koszty naprawy.
Czytaj także: Błędy przy ubezpieczeniu mieszkania: jak ich nie popełniać?
Słowniczek pojęć w umowie
Jeżeli zdecydujesz się na ubezpieczenie mienia, powinieneś zdanie po zdaniu dokładne przeczytać ogólne warunków ubezpieczenia. W tym kilkunastostronicowym dokumencie powinny znaleźć się opisy poszczególnych szkód i zdarzeń, które będą podlegać wypłacie odszkodowania. Ubezpieczyciele we własnym interesie szczegółowo definiują wiele pojęć, nawet tak banalnych jak grad („opad atmosferyczny składający się z bryłek lodu”), by w przypadku szkody móc bez wątpliwości stwierdzić, że odszkodowanie się należy, bądź nie. Wszelkie wątpliwości towarzystwa najczęściej rozstrzygają na własną korzyść. Oczywiście w takiej sytuacji rozstrzygnięcie firmy ubezpieczeniowej nie jest ostateczne.
Czytaj także: Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?
W OWU znajduje się też długa lista wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela. W jednej z popularnych ofert dostępnych właśnie na rynku towarzystwo informuje, że ubezpieczeniu w polisie nie podlegają zniszczone papiery wartościowe, rękopisy, czy dzieła sztuki. Można je ubezpieczyć osobno, choć niewiele firm się tego podejmuje.
Odszkodowania nie dostaniesz, jeżeli w domu prowadziłeś prace budowlane bez zezwolenia, albo gdy w mieszkaniu nie wykonano przeglądów technicznych lub okresowych kontroli. Warto o tym pamiętać, gdy administracja zapowiada przeprowadzenie corocznej kontroli.
Czytaj także: Co zrobić, gdy okradną Ci mieszkanie? 4 najważniejsze kroki
Ile kosztuje ubezpieczenie?
W przypadku 40-metrowego mieszkania, najtańsza polisa kosztuje nieco ponad 300 złotych, za ubezpieczenie dużego domu będziesz już musiał zapłacić co najmniej 700 złotych. Generalnie nieruchomości ubezpieczane są za promil, czyli jedną tysięczną swojej wartości.
W przypadku samochodu koszty znacznie rosną. Ubezpieczenie AC, to już co najmniej kilkaset złotych, a zwykle grubo powyżej tysiąca. Wiadomo, z samochodem zwykle jest dużo więcej kłopotów niż z mieszkaniem.
O kosztach ubezpieczenia dzieł sztuki trudno pisać. Każda kolekcja wyceniana jest indywidualnie, przez specjalistę – rzeczoznawcę. Tu problemów jest jednak sporo. Ubezpieczyciele nie chcą chronić obrazów, które poddawane są renowacji, wyjmowane z ram, nie reagują też na zmianę wartości obrazu czy rzeźby na rynku kolekcjonerskim. A sztuką nowoczesną, taką jak rozmaite instalacje, w ogóle nie chcą się zajmować. Innym problemem jest stwierdzenie autentyczności dzieła, do czego towarzystwa ubezpieczeniowe często nie mają narzędzi. To wszystko sprawia, że firm oferujących takie polisy jest na rynku niewiele.
Miesiąc na likwidację szkody
Jeżeli zdarzyło Ci się ubiegać o odszkodowanie z OC kierowcy, który uszkodził Twoje auto, zorientujesz się, że likwidacja szkody majątkowej jest podobna. Szkodę musimy zgłosić towarzystwu ubezpieczeniowemu w terminie od trzech do siedmiu dni. Przekroczenie terminu, zapisanego w OWU nie musi oznaczać, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, ale może je mocno obniżyć. Szczególnie jeśli szkoda powiększyła się przez Twoją opieszałość, albo po kilkunastu dniach trudniej ustalić jej przyczyny. Na wypłatę pieniędzy ubezpieczyciel ma 30 dni od daty zgłoszenia.
Czytaj także: Ubezpieczenie domu – jak czytać OWU? 5 kwestii, na które musisz zwrócić uwagę
O czym pamiętać?
Przede wszystkim musisz uświadomić sobie, że pożar, zalanie domu, czy uszkodzenie domu przez huragan najpewniej nigdy Cię nie dotknie, ale jeśli jednak się przydarzy, oznaczać będzie gigantyczne straty. Lepiej więc spać spokojnie z ubezpieczeniem, pod warunkiem, że dokładnie je przeczytasz i upewnisz się, że obejmuje większość szkód majątkowych, które mogą Ci się przytrafić bez Twojego najmniejszego udziału.
Podsumowanie
- Pożar, zalanie domu, uszkodzenie dachu, czy włamanie to szkody majątkowe. Mogą zdarzyć się również Tobie, dlatego ubezpieczenie nieruchomości powinno być standardem.
- Słowniczek pojęć i wyłączenia – te działy w ogólnych warunkach ubezpieczenia musisz przeczytać szczegółowo.
- Szkoda majątkowa to także stracone zbiory księgarskie czy kolekcjonerskie. Popularne polisy nie chronią przed zniszczeniem dzieł sztuki. Ale można je ubezpieczyć osobno.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Majątek jest istotnym elementem naszego życia i nikt nie chce być z tego tytułu stratny. Żeby chronić swoje dobra, a także siebie samego, można się ubezpieczyć lub dociekać swoich praw w sądzie. Należy jednak pamiętać o obowiązkach, dzięki którym można liczyć na odszkodowanie.
Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.
Liczba ubezpieczonych domów w Polsce byłaby pewnie niższa, gdyby nie banki. Udzielając kredytów, wymuszają one wykupienie polisy z cesją. O czym musisz pamiętać, szukając najlepszej ochrony? Co musi znaleźć się w umowie, jeżeli swoją nieruchomość ubezpieczasz „dla banku"? Przeczytaj porady Akademii ubezpieczeń mfind.
Wynajem nieruchomości to popularna forma inwestycji dla wielu Polaków. Czy jednak zastanawiałeś się, jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed nieprzewidzianymi zdarzeniami? W tym artykule kompleksowo omówimy tę tematykę – od korzyści płynących z wykupienia polisy, przez rodzaje dostępnych ubezpieczeń, aż po praktyczne wskazówki, jak dobrać odpowiednią ochronę dla Twojej nieruchomości.
Nawet jeżeli ubezpieczyłeś swoją nieruchomość, musisz mieć świadomość, że nie chroni Cię to przed wszystkimi możliwymi sytuacjami, które mogą wpłynąć na uszkodzenie Twojego mienia. Jakie są najczęstsze wyłączenia w ubezpieczeniach nieruchomości?
Domy i mieszkania, w których jest zgromadzony dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Nawet najskuteczniejsza policja nie ochroni w pełni naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali. Jak często zdarzają się włamania do domów i mieszkań i jak się najlepiej zabezpieczyć?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.