Jesteś właścicielem mieszkania, które stoi na gruncie oddanym Ci w użytkowanie wieczyste? Masz dom położony na gruncie należącym do Skarbu Państwa? Musisz wiedzieć, że 1 stycznia 2019 roku stałeś się właścicielem tego gruntu. Za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność będziesz jednak musiał zapłacić. Słono. Chyba że skorzystasz z bonifikaty. Sprawdź, w jaki sposób możesz zaoszczędzić na opłatach!
Z dniem 1 stycznia 2019 roku nastąpiło przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Odbyło się to automatycznie, na mocy prawa, zgodnie z ustawą z 5 października 2018 roku. Teraz właścicielom przyjdzie jednak za to zapłacić i to niemało. Opłatę mogą oni uiszczać w ratach przez 20 lat lub też skorzystać z bonifikaty wynoszącej nawet 98 proc. Kto i na jakich warunkach może zaoszczędzić na przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności?
Użytkowanie wieczyste: czym jest wieczyste użytkowanie gruntu?
Na początek kilka słów o użytkowaniu wieczystym. Czym tak naprawdę jest i co charakteryzuje użytkowanie wieczyste? Jeśli jesteś właścicielem mieszkania lub domu, który położony jest na gruncie oddanym Ci w użytkowanie wieczyste, oznacza to, że tak naprawdę jesteś właścicielem jedynie budynków postawionych na tym terenie. Właścicielem gruntu natomiast pozostaje Skarb Państwa, gmina, powiat czy województwo, albo jednostki samorządu terytorialnego. I to właśnie z tytułu użytkowania wieczystego, do 31 marca każdego roku musiałeś wnosić specjalne opłaty. Z początkiem roku 2019 zostaliśmy zbombardowani jednak informacjami, które głosiły koniec użytkowania wieczystego. I o ile w tej kwestii rzeczywiście nastąpił koniec (choć nie we wszystkich sytuacjach), o tyle zmiana ta nie wiąże się wcale z końcem corocznych opłat.
Czytaj także: Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na to zwróć uwagę!
Grunt na własność: kogo dotyczy przekształcenie?
Informacje o końcu użytkowania wieczystego niektórych mogą wprowadzać w błąd. Owszem, koniec nastąpił, ale o nim mówić możemy jedynie w przypadku gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpiło tylko i wyłącznie w przypadku:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych,
- budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne,
- wymienione wyżej budynki z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi.
O końcu użytkowania wieczystego nie ma zatem mowy w przypadku gruntów, na których zbudowano nieruchomości komercyjne, takie jak biura, czy gruntów, które są wykorzystywane na cele publiczne, np. ogrody czy parki.
Czytaj także: Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!
Opłata za użytkowanie wieczyste a koszty po przekształceniu
Tak jak wspominaliśmy, przekształcenie użytkowania wieczystego na własność dokonało się automatycznie. Tutaj pojawia się jednak pytanie: czy w związku z tą zmianą nowy właściciel gruntu powinien dopełnić jakichś formalności? Otóż jedyne co musi zrobić, to oczywiście za to zapłacić.
Zmieniły się jednak reguły płatności i od 1 stycznia 2019 roku dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego została zastąpiona opłatą przekształceniową. Jej wysokość jest równa dotychczasowej opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego i wnoszona będzie przez 20 kolejnych lat.
Pamiętajmy jednak, że opłata ta, podobnie jak opłata za użytkowanie wieczyste może być waloryzowana, a to zazwyczaj będzie oznaczało jej wzrost. Nowi właściciele mogą jednak skorzystać z możliwości jednorazowej opłaty związanej z systemem bonifikat. A jak ten się prezentuje?
Czytaj także: Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!
Maksymalne bonifikaty przy przekształceniu
Zasadniczo, wysokość bonifikaty przy jednorazowym przekształceniu wynosi 60 proc. Jej wysokość jest jednak uzależniona od obowiązku wniesienia jednorazowej opłaty za 20 lat. Decydujące znaczenie ma też moment jej uiszczenia, a wysokość wynosi odpowiednio:
- 60 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie
- 50 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku po przekształceniu
- 40 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku po przekształceniu
- 30 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w czwartym roku po przekształceniu
- 20 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w piątym roku po przekształceniu
- 10 proc. w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.
Czytaj także: Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!
Od tej reguły są jednak pewne wyjątki, a z nich chętnie skorzystały większe miasta. I tak na największe bonifikaty możemy liczyć w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu, gdzie wynoszą one kolejno: 98 proc., 95 proc. i 90 proc. Na 60 proc. bonifikaty mogą liczyć właściciele gruntów w Łodzi, Bydgoszczy czy Krakowie. Warunkiem skorzystania z bonifikaty jest brak zaległości w płatnościach z tytułu opłat rocznych za użytkowanie wieczyste, podatku od nieruchomości, opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego czy też z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Czytaj także: Ochrona dla banku, ale czy dla kredytobiorcy? Ubezpieczenia pomostowe w praktyce
https://punkta.pl/akademia/ubezpieczenia-nieruchomosci/kupno-mieszkania-formalnosci-zasady-przepisy/
Podsumowanie
- 1 stycznia 2019 roku nastąpiło przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Odbyło się to automatycznie, na mocy prawa, zgodnie z ustawą z 5 października 2018 roku.
- Z przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności skorzystają właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, z których przynajmniej połowa liczby lokali to lokale mieszkalne, a także obiekty te wraz z budynkami gospodarczymi, garażami i innymi obiektami budowlanymi.
- Dotychczasowa opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego została zastąpiona opłatą przekształceniową płaconą przez kolejnych 20 lat.
- Nowi właściciele mogą skorzystać z bonifikaty od opłaty jednorazowej wynoszącej z reguły 60 proc. Wyjątkiem są między innymi Warszawa, Gdańsk czy Wrocław, gdzie bonifikata jest wyższa.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.