Własne cztery kąty to marzenie wielu z nas. Piękna, spokojna okolica, wygodne, bezpieczne mieszkanie i dobry dojazd to warunki, o których myślimy przede wszystkim. A tymczasem, aby to osiągnąć, trzeba dopełnić wielu formalności. Przecież zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Jak kupować mieszkanie, żeby nie zwariować?
Jednak nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jeśli dowiesz się, jak wyglądają etapy kupowania własnego lokum i odpowiednio wszystko zaplanujesz – ze wszystkim sobie poradzisz. Jak więc się do tego zabrać i jak kupować mieszkanie /dom, żeby sam proces był możliwie jak najmniej bolesny.
Jak kupować mieszkanie: Kupno mieszkania krok po kroku
Procedura kupna mieszkania powinna się zacząć w głowie kupującego jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek czynności. Oznacza to, że wiele kwestii należy dobrze przemyśleć, jeśli chodzi o kupno mieszkania. Co sprawdzić? Przede wszystkim należy zacząć od tego, jakie mamy możliwości finansowe, czy wchodzi w grę kupno mieszkania za gotówkę, czy jednak trzeba wziąć kredyt. Wtedy dobrze jest ustalić, czego oczekujemy od lokalizacji oraz samego mieszkania, czy interesuje nas rynek wtórny czy lokal od dewelopera i można śmiało rozpocząć poszukiwania. Można szukać samodzielnie, korzystając z zatrzęsienia ogłoszeń tradycyjnych i internetowych lub zdać się na pomoc agencji nieruchomości.
Jeśli wybraliśmy wreszcie odpowiedni dla siebie lokal, następnym krokiem, zwłaszcza w przypadku kredytu, będzie podpisanie umowy przedwstępnej, co najczęściej łączy się z wpłacaniem zadatku lub zaliczki. Wtedy dopiero nadchodzi czas finalizowania transakcji. Bez względu na to, czy dysponujemy całą kwotą, czy też podpisaliśmy umowę kredytową, możemy wreszcie podpisać ostateczną umowę w formie aktu notarialnego. Należy pamiętać, że łączą się z tym stosowne opłaty, na które trzeba być przygotowanym.
Jak kupować mieszkanie: O co pytać przy kupnie mieszkania?
Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Jeśli najpierw spytamy siebie, czego chcemy i na czym nam zależy, wtedy będziemy wiedzieć, jakie pytania zadawać i na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań odpowiedniego lokum. Chociaż właściwie można pytać o wszystko. Przecież kto pyta, nie błądzi, a na pewno nie chcielibyśmy pobłądzić w tego typu decyzji. Dlatego podczas oglądania warto się zainteresować wieloma kwestiami: czy do mieszkania przynależy piwnica, jak wygląda sprawa parkingu lub garażu, kto mieszka w sąsiedztwie, czy okolica jest bezpieczna. Warto też dowiedzieć się, jaki jest sposób zarządzania nieruchomością oraz ile wynosi czynsz i jakie opłaty się w nim mieszczą. Czas poszukiwania to także dobry moment na uważną obserwację, aby nic nas nie zaskoczyło, np. stan piwnicy, dojazd do pracy i szkoły czy niechciane sąsiedztwo.
Zakup nowego mieszkania
Mieszkania dostępne na rynku pierwotnym są kuszące dla osób, które chcą mieszkać na nowym osiedlu, w nowym budownictwie. Stan surowy to jednocześnie ogromne wyzwanie, ale i duża szansa na dom marzeń. Na pytanie, jak kupować mieszkanie u dewelopera, odpowiedź jest prosta – na pewno trzeba uważać na kwestię odpowiedniej dokumentacji. Deweloper ma obowiązek zapoznać klienta z prospektem informacyjnym, w którym można znaleźć dane dotyczące m.in. planu zagospodarowania okolicznych działek, bo być może przed naszymi oknami może wyrosnąć hipermarket czy wysypisko odpadów. Deweloper musi udzielić także informacji na temat własności gruntów, pozwoleń na budowę, a także wykazać, że nie zalega z żadnymi opłatami i nie toczy się przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne.
Zakup mieszkania na rynku wtórnym
Ogromnym zainteresowaniem cieszy się nieprzerwanie rynek wtórny. Mieszkania dostępne na nim trzeba jednak sprawdzać pod nieco innym kątem. Istotne jest przede wszystkim skontrolowanie stanu technicznego. Warto dowiedzieć się, kiedy przeprowadzono remonty w budynku i lokalu, czy w mieszkaniu zostanie wyposażenie oraz kiedy wyprowadzą się poprzedni lokatorzy. I oczywiście kwestia dokumentacji – musimy się zapoznać z księgą wieczystą i aktem notarialnym oraz informacjami, czy lokal nie jest zadłużony, a wszyscy mieszkańcy na pewno zostaną wymeldowani.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?
Żyjemy w takich czasach, że w większości transakcji odbywa się jednak kupno mieszkania na kredyt. Jeżeli musimy zdecydować się na kredyt na zakup mieszkania i dysponujemy odpowiednim wkładem własnym, przez wszystko pomoże nam przejść pracownik banku. Trzeba jednak pamiętać, że pieniądze są potrzebne nie tylko na kupno mieszkania, ale i późniejsze opłaty, a nawet w wielu przypadkach na remont. Wspomniana już wcześniej umowa przedwstępna kupna mieszkania z hipoteką potrzebna jest dlatego, że jakiś czas trwają formalności związane z wzięciem kredytu. Potwierdza ona, że w danym terminie dojdzie do podpisania właściwej umowy.
Pomoc w kupnie mieszkania oferują w całym kraju agencje nieruchomości. Kupno mieszkania przez biuro nieruchomości krok po kroku to na pewno najbezpieczniejsza opcja zakupu. Agencje pomagają od początku do końca przejść przez to osobom, które nie mają głowy lub czasu na poszukiwania. Dają poczucie pewności i usprawniają kupno mieszkania. Dokumenty takie jak umowa przedwstępna, księga wieczysta czy inne są przez agentów sporządzane i sprawdzane. Bezpieczeństwo jednak ma swoją cenę, która stanowi 2-3% wartości nieruchomości.
Ubezpieczenie zakupionego mieszkania
Myślimy sobie po wszystkim – kupiłem mieszkanie, co dalej? Oczywiście ulga. Ale to jeszcze nie wszystko, ponieważ pozostaje nie tylko przeprowadzka, ale i podpisanie protokołu zdawczo – odbiorczego lokalu oraz złożenie w sądzie wniosku o wpis do ksiąg wieczystych. Potem załatwienie wszelkich formalności z dostawcami mediów, ewentualnie ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową i dopiero można żyć długo i szczęśliwie…
A żeby żyć długo i szczęśliwie, a już na pewno spokojnie, to trzeba się ubezpieczyć. W przypadku kupna mieszkania na kredyt, jest to obowiązek wymagany przez bank. Jest to przede wszystkim ubezpieczenie domu przed ogniem i zdarzeniami losowymi z cesją, czyli przeniesieniem praw z polisy na bank. Z kolei jeśli mieszkanie kupimy za gotówkę, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bardzo szeroki wybór pakietów obejmujących różne propozycje dopasowane do naszych potrzeb. Warto więc skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, porównać ceny i wybrać ofertę najlepszą dla siebie.
Podsumowanie
1. Przed decyzją o kupnie mieszkania należy sprawdzić swoje możliwości finansowe. 2. Należy zebrać jak najwięcej informacji na temat lokalu zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, takie jak lokalizacja, sąsiedztwo, plan zagospodarowania sąsiednich działek, stan techniczny mieszkania i ewentualnie przynależnej do niego piwnicy. 3. Koniecznie należy sprawdzić dokumentację nieruchomości: księgi wieczyste, akt notarialny. 4. W przypadku kredytu z pomocą przy załatwianiu formalności przychodzi pracownik banku. 5. Podczas kupna mieszkania można skorzystać z pośrednictwa biura nieruchomości, co jednak kosztuje 2-3% wartości lokalu. 6. Warto przejrzeć kilka ofert ubezpieczenia mieszkania, zanim wybierzemy odpowiednią dla nas.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.