Zakup mieszkania na rynku wtórnym - na to zwróć uwagę!

Aktualizacja:
zakup mieszkania rynek wtórny

Zakup mieszkania to w polskich realiach inwestycja życia, a często wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu. Stąd należy podejść do tej transakcji z wielką rozwagą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, by później nie pluć sobie w brodę. To nie są żadne skomplikowane czynności, wystarczy rozsądek, ostrożność i sprawdzenie kilku faktów.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym ma kilka zalet i tyle samo wad. Mieszkanie na rynku wtórnym to dla wielu osób mniej problemów, szansa na szybsze wprowadzenie się do nowego lokum i mniej niespodzianek w rodzaju: opóźnienia budowlane, dodatkowe ubezpieczenie do czasu ustanowienia hipoteki itp. Na co więc zwrócić uwagę wybierając takie mieszkanie? Podpowiadamy!

Najbliższa okolica

Zanim umówimy się na oglądanie mieszkania, warto przyjrzeć się okolicy. Jeśli jest gęsto zabudowana, prawdopodobnie nic się nie zmieni, ale jeśli jesteśmy zainteresowani mieszkaniem w bloku na skraju osiedla, przy lasku czy dzikiej łące, warto sprawdzić w urzędzie miasta, czy aby nie ma planów poprowadzenia tamtędy obwodnicy. W czasach intensywnego rozrostu miast całkiem prawdopodobna jest dalsza rozbudowa osiedla, co wiąże się z dużymi uciążliwościami dla mieszkańców. Warto wiedzieć, co nas czeka w przyszłości.

Zaglądamy do księgi wieczystej

Kiedy przychodzimy obejrzeć mieszkanie, warto upewnić się, czy osoba sprzedająca jest właścicielem. Potwierdzeniem tego jest akt notarialny oraz aktualny odpis z księgi wieczystej. Księgi wieczyste są dziś dostępne online, wystarczy znać odpowiedni numer. Poprośmy sprzedającego o podanie tego numeru i sprawdźmy. W księdze znajdziemy dokładne informacje o właścicielu lub właścicielach mieszkania. Może się bowiem okazać, że właścicieli jest kilku.

Dowiemy się także, czy lokal nie jest obciążony służebnością osobistą, gdyż jest to prawo, które zostaje utrzymane mimo zmiany właściciela mieszkania – jeśli ktoś ma taką służebność, to będzie mógł w lokalu mieszkać aż do śmierci. W księdze wieczystej zweryfikujemy ewentualne obciążenie hipoteki.

Jeśli natrafimy na niejasności –  coś budzi naszą wątpliwość, a właściciel mętnie się tłumaczy –  odpuszczamy. Z dużą ostrożnością należy podchodzić także do transakcji w rodzaju „tanio – okazyjnie – zadłużone”. Można w ten sposób oszczędzić, ale także wpakować się w spore kłopoty.

Zaświadczenia ze spółdzielni i z urzędu miasta

Mamy prawo prosić sprzedającego o przedłożenie zaświadczenia ze wspólnoty lub spółdzielni o niezaleganiu z czynszem, a także zaświadczenie z urzędu miasta o tym, że w lokalu nie jest nikt zameldowany.

Wysokość czynszu do spółdzielni

W przypadku mieszkania istotne jest ile wynosi miesięczny czynsz do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej oraz opłaty związane z ogrzewaniem mieszkania. Różnice w kosztach wynosić mogą kilkaset złotych, jest to więc spory wydatek.

Najlepiej poprosić sprzedającego o pokazanie rachunków za ogrzewanie i rozliczenie ze wspólnotą lub spółdzielnią za ostatni rok. Wiadomo, że im starsze osiedle, tym wyższe będą koszty związane z funduszem remontowym.

Przykładowo: czynsz za mieszkanie około 50 metrów  w Warszawie może wynieść od 300 do nawet 800 zł miesięcznie. Jest to naprawdę duża różnica, która może w decydujący sposób wpłynąć na nasz budżet.

Przegląd instalacji

Mieszkanie z rynku wtórnego ma tę przewagę nad deweloperskim, że można je odmalować, wprowadzić się i mieszkać. To oczywiście założenie optymistyczne, bo kupując lokal starszy niż pięcioletni, należy dokładnie zweryfikować stan instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz sprzętów AGD, które zostają w mieszkaniu. Jeśli jest wśród nich dziesięcioletnia pralka czy lodówka, należy założyć, że niestety wkrótce przestanie działać i czeka nas zakup nowej. To wszystko należy wkalkulować w koszty.

Sąsiedzi

Niby błahostka, ale niestety może bardzo zatruć życie. W polskich warunkach, trudno walczyć z uciążliwymi sąsiadami. Hałasy, nałogi, kłótnie za ścianą, miłość do gromadzenia przedmiotów na powierzchniach wspólnych, to wszystko problemy z którymi możemy się zetknąć.

Warto popytać sprzedającego o to kto mieszka w sąsiedztwie i dokładnie przyjrzeć się okolicy. Zawsze można również zapukać do sąsiednich drzwi i zobaczyć kogo tam zastaniemy. Oczywiście nie namawiamy do bawienia się w detektywa, ale odrobina dociekliwości jest wskazana. Znacznie łatwiej wyeliminować problemy zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie niż w po fakcie walczyć z uciążliwym sąsiadem.

Masz dodatkowe pytania? Bank oferuje Ci ubezpieczenia do kredytu, których niekoniecznie potrzebujesz? Sprawdź nasze podpowiedzi i wybierz mądrze! 

 

Podsumowanie

Podsumowanie:

  1. Przymierzając się do kupna mieszkania warto sprawdzić, jakie inwestycje planowane są w najbliższej okolicy – budowa drogi, rozbudowana osiedla?
  2. Przed zakupem mieszkania należy zweryfikować zapisy w księdze wieczystej – znajdziemy tam informacje o właścicielu, hipotece i służebności.
  3. Warto poprosić sprzedającego o zaświadczenie ze spółdzielni o niezaleganiu z czynszem i z urzędu miasta o tym, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany.
  4. Dobrze jest dowiedzieć się, jaka jest wysokość miesięcznego czynszu wpłacanego do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej oraz ile wynoszą rachunki za ogrzewanie.
  5. Zanim kupimy mieszkanie, warto zweryfikować stan instalacji, bo może okazać się, że koszty remontu będą bardzo wysokie


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej