Zakup mieszkania na rynku wtórnym - na to zwróć uwagę!

Aktualizacja:
zakup mieszkania rynek wtórny

Zakup mieszkania to w polskich realiach inwestycja życia, a często wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu. Stąd należy podejść do tej transakcji z wielką rozwagą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, by później nie pluć sobie w brodę. To nie są żadne skomplikowane czynności, wystarczy rozsądek, ostrożność i sprawdzenie kilku faktów.

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym ma kilka zalet i tyle samo wad. Mieszkanie na rynku wtórnym to dla wielu osób mniej problemów, szansa na szybsze wprowadzenie się do nowego lokum i mniej niespodzianek w rodzaju: opóźnienia budowlane, dodatkowe ubezpieczenie do czasu ustanowienia hipoteki itp. Na co więc zwrócić uwagę wybierając takie mieszkanie? Podpowiadamy!

Najbliższa okolica

Zanim umówimy się na oglądanie mieszkania, warto przyjrzeć się okolicy. Jeśli jest gęsto zabudowana, prawdopodobnie nic się nie zmieni, ale jeśli jesteśmy zainteresowani mieszkaniem w bloku na skraju osiedla, przy lasku czy dzikiej łące, warto sprawdzić w urzędzie miasta, czy aby nie ma planów poprowadzenia tamtędy obwodnicy. W czasach intensywnego rozrostu miast całkiem prawdopodobna jest dalsza rozbudowa osiedla, co wiąże się z dużymi uciążliwościami dla mieszkańców. Warto wiedzieć, co nas czeka w przyszłości.

Zaglądamy do księgi wieczystej

Kiedy przychodzimy obejrzeć mieszkanie, warto upewnić się, czy osoba sprzedająca jest właścicielem. Potwierdzeniem tego jest akt notarialny oraz aktualny odpis z księgi wieczystej. Księgi wieczyste są dziś dostępne online, wystarczy znać odpowiedni numer. Poprośmy sprzedającego o podanie tego numeru i sprawdźmy. W księdze znajdziemy dokładne informacje o właścicielu lub właścicielach mieszkania. Może się bowiem okazać, że właścicieli jest kilku.

Dowiemy się także, czy lokal nie jest obciążony służebnością osobistą, gdyż jest to prawo, które zostaje utrzymane mimo zmiany właściciela mieszkania – jeśli ktoś ma taką służebność, to będzie mógł w lokalu mieszkać aż do śmierci. W księdze wieczystej zweryfikujemy ewentualne obciążenie hipoteki.

Jeśli natrafimy na niejasności –  coś budzi naszą wątpliwość, a właściciel mętnie się tłumaczy –  odpuszczamy. Z dużą ostrożnością należy podchodzić także do transakcji w rodzaju „tanio – okazyjnie – zadłużone”. Można w ten sposób oszczędzić, ale także wpakować się w spore kłopoty.

Zaświadczenia ze spółdzielni i z urzędu miasta

Mamy prawo prosić sprzedającego o przedłożenie zaświadczenia ze wspólnoty lub spółdzielni o niezaleganiu z czynszem, a także zaświadczenie z urzędu miasta o tym, że w lokalu nie jest nikt zameldowany.

Wysokość czynszu do spółdzielni

W przypadku mieszkania istotne jest ile wynosi miesięczny czynsz do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej oraz opłaty związane z ogrzewaniem mieszkania. Różnice w kosztach wynosić mogą kilkaset złotych, jest to więc spory wydatek.

Najlepiej poprosić sprzedającego o pokazanie rachunków za ogrzewanie i rozliczenie ze wspólnotą lub spółdzielnią za ostatni rok. Wiadomo, że im starsze osiedle, tym wyższe będą koszty związane z funduszem remontowym.

Przykładowo: czynsz za mieszkanie około 50 metrów  w Warszawie może wynieść od 300 do nawet 800 zł miesięcznie. Jest to naprawdę duża różnica, która może w decydujący sposób wpłynąć na nasz budżet.

Przegląd instalacji

Mieszkanie z rynku wtórnego ma tę przewagę nad deweloperskim, że można je odmalować, wprowadzić się i mieszkać. To oczywiście założenie optymistyczne, bo kupując lokal starszy niż pięcioletni, należy dokładnie zweryfikować stan instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz sprzętów AGD, które zostają w mieszkaniu. Jeśli jest wśród nich dziesięcioletnia pralka czy lodówka, należy założyć, że niestety wkrótce przestanie działać i czeka nas zakup nowej. To wszystko należy wkalkulować w koszty.

Sąsiedzi

Niby błahostka, ale niestety może bardzo zatruć życie. W polskich warunkach, trudno walczyć z uciążliwymi sąsiadami. Hałasy, nałogi, kłótnie za ścianą, miłość do gromadzenia przedmiotów na powierzchniach wspólnych, to wszystko problemy z którymi możemy się zetknąć.

Warto popytać sprzedającego o to kto mieszka w sąsiedztwie i dokładnie przyjrzeć się okolicy. Zawsze można również zapukać do sąsiednich drzwi i zobaczyć kogo tam zastaniemy. Oczywiście nie namawiamy do bawienia się w detektywa, ale odrobina dociekliwości jest wskazana. Znacznie łatwiej wyeliminować problemy zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie niż w po fakcie walczyć z uciążliwym sąsiadem.

Masz dodatkowe pytania? Bank oferuje Ci ubezpieczenia do kredytu, których niekoniecznie potrzebujesz? Sprawdź nasze podpowiedzi i wybierz mądrze! 

 

Podsumowanie

Podsumowanie:

  1. Przymierzając się do kupna mieszkania warto sprawdzić, jakie inwestycje planowane są w najbliższej okolicy – budowa drogi, rozbudowana osiedla?
  2. Przed zakupem mieszkania należy zweryfikować zapisy w księdze wieczystej – znajdziemy tam informacje o właścicielu, hipotece i służebności.
  3. Warto poprosić sprzedającego o zaświadczenie ze spółdzielni o niezaleganiu z czynszem i z urzędu miasta o tym, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany.
  4. Dobrze jest dowiedzieć się, jaka jest wysokość miesięcznego czynszu wpłacanego do spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej oraz ile wynoszą rachunki za ogrzewanie.
  5. Zanim kupimy mieszkanie, warto zweryfikować stan instalacji, bo może okazać się, że koszty remontu będą bardzo wysokie


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2018.02.19  •  Dom
Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!

Planujesz zakup mieszkania? Nie wiesz od czego zacząć? Przeraża Cię ogrom formalności związanych z nabyciem nowego lokum? Niezależnie od tego, czy rozważasz kupno mieszkania od dewelopera czy też mieszkania z rynku wtórnego - jest parę kwestii, o których musisz pamiętać. Prezentujemy praktyczny poradnik jak kupić mieszkanie krok po kroku!

Czytaj więcej
Najem okazjonalny
2018.10.17
Najem okazjonalny: na czym polega i jakie są jego zalety?

Wynajmujesz mieszkanie i lokator nie płaci czynszu? Po zakończeniu umowy najmu nie chce opuścić lokalu? W świetle prawa nie możesz wyrzucić go na bruk, jeśli nie ma on innego miejsca, w którym mógłby zamieszkać. Eksmisja najemcy może okazać się zatem bardzo trudna. Receptą na taką sytuację jest najem okazjonalny. Czym jest najem okazjonalny i jakie korzyści za sobą niesie?

Czytaj więcej
2018.01.16  •  Dom
Włamania do domów i mieszkań – jak się zabezpieczyć?

Domy i mieszkania, w których jest zgromadzony dorobek naszego życia, stanowią łakomy kąsek dla złodzieja. Nawet najskuteczniejsza policja nie ochroni w pełni naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali. Jak często zdarzają się włamania do domów i mieszkań i jak się najlepiej zabezpieczyć?

Czytaj więcej
2023.12.06
Umowa najmu lokalu mieszkalnego – co powinna zawierać?

Wynajem lokali mieszkalnych to powszechna praktyka. Korzystają z niej zarówno studenci, wyprowadzający się z rodzinnego miasta, jak i osoby dojrzałe, często rodziny z dziećmi. Na zachodzie Europy wynajmowanie mieszkania jest jeszcze bardziej powszechne. Obecnie wysokie ceny zakupu lokali mieszkalnych sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na długotrwały wynajem.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania - ile kosztuje polisa?
2017.11.21  •  Dom
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – przewodnik dla właścicieli i najemców

Wynajem nieruchomości to popularna forma inwestycji dla wielu Polaków. Czy jednak zastanawiałeś się, jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed nieprzewidzianymi zdarzeniami? W tym artykule kompleksowo omówimy tę tematykę – od korzyści płynących z wykupienia polisy, przez rodzaje dostępnych ubezpieczeń, aż po praktyczne wskazówki, jak dobrać odpowiednią ochronę dla Twojej nieruchomości.

Czytaj więcej
Polisa mieszkaniowa
2018.12.05  •  Dom
Polisa mieszkaniowa bez tajemnic: czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania udowadniasz, że jesteś osobą odpowiedzialną. Wolisz dmuchać na zimne, więc ubezpieczasz swoje cztery ściany. Tym samym liczysz, że polisa ochroni Cię przed wszystkim, co złe. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Okazuje się, że większość Polaków nie ma pojęcia o zakresie ubezpieczenia, które właśnie zawarli. Czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej