Ubezpieczenie nieruchomości w Polsce nie jest obowiązkowe, ale może się okazać niezwykle potrzebne w momencie awarii czy innych sytuacji losowych. A co w sytuacji wynajmu mieszkania? Na kim spoczywa obowiązek wykupienia polisy? Sprawdź wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat ubezpieczenia OC najemcy.
Decyzja o ubezpieczeniu swojego mieszkania bardzo często pojawia się w sytuacji, kiedy to osoba posiadająca nieruchomość, planuje ją wynająć. Zdarza się również, że właściciel nieruchomości dokupuje także ubezpieczenie sprzętów znajdujących się w mieszkaniu. Podpisując umowę najmu, warto się upewnić, czy znajduje się w niej warunek nieponoszenia odpowiedzialności w sytuacji, kiedy wydarzy się w mieszkaniu coś niezależnie od nas. A co, jeśli w umowie nie ma takiego paragrafu, a właściciel nie chce tego zmienić? Wiele firm ubezpieczeniowych wyciąga pomocną dłoń i proponuje OC najemcy mieszkania!
OC najemcy – czym jest?
Na ubezpieczenie prywatne decyduje się coraz więcej osób, jednak nie każdy z nich wie o możliwości wykupienia ubezpieczenia dla najemcy. OC najemcy to ubezpieczenie działające na konkretną nieruchomość i jej wyposażenie – tę, którą wynajmujemy. Warto się zabezpieczyć na wypadek nieumyślnego zniszczenia lokum lub jego wnętrza, a taka polisa ochroni nas przed koniecznością pokrywania strat powstałych w wyniku przypadkowego zniszczenia.
Czytaj także: Szkody w wynajętym mieszkaniu
Czy warto wykupić ubezpieczenie OC najemcy?
Ze świecą szukać kogoś, komu nie zdarzyłoby się chociaż raz w życiu zostawić w domu włączonego żelazka czy prostownicy, kiedy to spieszył się na umówione spotkanie czy wychodzić w pośpiechu do pracy. Bardzo często w takich sytuacjach może dojść np. do pożaru czy zniszczeń urządzeń lub elementów wyposażenia mieszkania. I właśnie z takich powodów zostało stworzone OC najemcy. Ubezpieczenie daje możliwość ochrony ruchomości znajdujących się w mieszkaniu oraz nieruchomości i może obejmować wszystkie nieruchomości, które najemca wynajmuje na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej o podobnym charakterze. Nie ma nic lepszego od spokojnej głowy podczas pobytu w pracy lub na urlopie, kiedy to zdarza nam się myśleć, czy aby na pewno w mieszkaniu wszystko jest w porządku.
Czytaj także: Jak działa certyfikat najemcy?
Kto oferuje taką formę ubezpieczenia?
Ubezpieczenie OC najemcy oferuje bardzo wiele znanych i też mniej znanych placówek takich jak m.in.: Warta, PZU, AXA. Możliwości jest bardzo dużo, mamy w czym wybierać – jedno jest pewne, warto inwestować w takie ubezpieczenie, ponieważ nawet dbając o wszelkie przedmioty, może zdarzyć się chwila nieuwagi. W takim przypadku będziemy pewni, że nie wpakujemy się w większe problemy.
Warta oferuje bardzo korzystne warunki, przykładowo w sytuacji zniszczenia nieruchomości (np. podłogi, ściany, sufitu) oferuje ochronę nawet do 500 tys. zł, natomiast jeżeli chodzi o zniszczenie np. mebli, dywanów czy szafy, oferuje do 100 tys zł ochrony.
Jeżeli chodzi o koszt wykupienia takiego ubezpieczenia, jest on zależny od miejsca, które wybierzemy i warunków, jakie chcemy otrzymać. Jeśli wybierzemy mądrze, możemy w przyszłości uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Czytaj także: Wynajem mieszkania, a co z ubezpieczeniem?
Ubezpieczenie najemcy: Warto czy nie warto?
Reasumując, w dzisiejszych czasach taki dodatek do ubezpieczenia jest jak najbardziej wskazany, szczególnie będąc osobą, która lubi imprezy, lubi kiedy w mieszkaniu dużo się dzieje, nie jest typem samotnika. Zawsze może zdarzyć się sytuacja, kiedy nieoczekiwanie zniszczymy ścianę, czy też ktoś z naszych gości zbije np. wielkie lustro w szafie w przedpokoju. Warto ubezpieczyć się, choćby będąc miłośnikiem zwierząt i posiadając takowe w wynajętym mieszkaniu. W tym wypadku jest to nawet wskazane, ponieważ nigdy nie wiemy, co nasz zwierzak zrobi, zniszczy, a mając polisę, możemy być całkowicie spokojni, nawet jeśli wydarzy się coś niespodziewanego.
Czytaj także: Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania
Podsumowanie
- OC najemcy to ubezpieczenie działające na konkretną nieruchomość i jej wyposażenie
- Ubezpieczenie daje możliwość ochrony nieruchomości oraz ruchomości znajdujących się w mieszkaniu.
- Takie ubezpieczenie znajdziemy m.in. w Warcie, PZU czy AXA.
- Posiadając polisę OC najemcy, można być spokojnym o wszelkie rzeczy znajdujące się w mieszkaniu.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Gdy szukasz mieszkania do wynajęcia, zwykle drobiazgi – z pozoru nieistotne – decydują o sukcesie bądź porażce. Wyglądasz zbyt młodo? Błąd. A może zbyt oryginalnie się ubierasz? Też błąd. Jesteś studentem? Tym gorzej. Zarabiasz i nie chcesz pokazać umowy z pracodawcą? Podejrzane. Masz żonę i dziecko? Pewnie następne w drodze. Jesteś singlem? Na pewno wyłącznie imprezy Ci w głowie.
Wynajmujesz mieszkanie i lokator nie płaci czynszu? Po zakończeniu umowy najmu nie chce opuścić lokalu? W świetle prawa nie możesz wyrzucić go na bruk, jeśli nie ma on innego miejsca, w którym mógłby zamieszkać. Eksmisja najemcy może okazać się zatem bardzo trudna. Receptą na taką sytuację jest najem okazjonalny. Czym jest najem okazjonalny i jakie korzyści za sobą niesie?
W życiu wciąż jesteśmy narażeni na rozmaite wypadki i nieprzewidzianie sytuacje losowe. Ubezpieczenia są po to, byśmy w razie nieszczęścia nie zostali z niczym. Wynajmując dom czy mieszkanie warto wykupić ubezpieczenie MyRent TU Europa, które zabezpieczy nasze mienie, a ponadto w ramach pakietu Home Assistance zagwarantuje pomoc specjalistów.
Wynajem lokali mieszkalnych to powszechna praktyka. Korzystają z niej zarówno studenci, wyprowadzający się z rodzinnego miasta, jak i osoby dojrzałe, często rodziny z dziećmi. Na zachodzie Europy wynajmowanie mieszkania jest jeszcze bardziej powszechne. Obecnie wysokie ceny zakupu lokali mieszkalnych sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na długotrwały wynajem.
Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.
Planujesz zakup mieszkania? Nie wiesz od czego zacząć? Przeraża Cię ogrom formalności związanych z nabyciem nowego lokum? Niezależnie od tego, czy rozważasz kupno mieszkania od dewelopera czy też mieszkania z rynku wtórnego - jest parę kwestii, o których musisz pamiętać. Prezentujemy praktyczny poradnik jak kupić mieszkanie krok po kroku!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.