Dlaczego warto ubezpieczyć domek letniskowy i działkę?

Aktualizacja:
Domek letniskowy

Domek letniskowy to oaza spokoju i wytchnienia od miejskiego zgiełku, szansa na swobodny wypoczynek blisko natury, wtedy, gdy tylko najdzie nas na to ochota. Niektórzy wkładają wiele serca i pracy w komfortowe urządzenie domku letniskowego, warto więc go ubezpieczyć, by zniwelować skutki niepożądanych zdarzeń.

Domek letniskowy – warto chronić cały rok

Ubezpieczenie domku letniskowego gwarantuje całoroczną ochronę, nie musisz się więc martwić o to, co się z nim stanie zimą, podczas Twojej nieobecności. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli domek bądź jego wyposażenie ucierpi na skutek:

 • pożaru,
 • uderzenia pioruna,
 • powodzi,
 • eksplozji,
 • gradu,
 • huraganu,
 • zalania,
 • osuwania i zapadania się ziemi,
 • upadku drzewa lub masztu,
 • lawiny,
 • uderzenia pojazdu,
 • trzęsienia ziemi,
 • upadku statku powietrznego.

Dodatkowo domek letniskowy można ubezpieczyć od kradzieży i dewastacji. Ubezpieczeniem warto objąć nie tylko sam domek, ale i stojący na działce budynek gospodarczy, altankę, wiatę, ogrodzenie, chodnik, a także wyposażenie domku i przechowywane w nim przedmioty, np. sprzęt ogrodniczy, meble, rowery, sprzęt AGD, instalacje wodne, kanalizacyjne, gazowe i elektryczne, glazurę, armaturę, ubrania i książki. Możesz liczyć na wypłatę odszkodowania, jeśli np. włamywacz rozbije szybę i ukradnie rower czy kosiarkę lub drzewo upadając uszkodzi ogrodzenie działki.
Warunki ubezpieczenia są jednak bardzo konkretne.

Nie każdy domek letniskowy da się ubezpieczyć

By ubezpieczyć domek letniskowy, musisz spełnić określone warunki. Nie możesz ubezpieczyć szopy składającej się z kilku desek. Domek:

 • musi być budynkiem w rozumieniu prawa budowlanego: trwale związanym z gruntem, postawionym na fundamentach, przykryty dachem;
 • wszelkie otwory w ścianach, stropach, podłogach lub dachach domku muszą być zamknięte w taki sposób, aby nikt nie mógł się przez nie dostać do środka bez użycia siły lub narzędzi;
 • ściany, podłogi, stropy i dachy muszą być tak zamocowane i osadzone, żeby nie było możliwości ich zdemontowania bez równoczesnego uszkodzenia lub zniszczenia;
 • okna, drzwi balkonowe lub tarasowe muszą być tak umocowane, osadzone i zamknięte, by ich wyłamanie lub wyważenie nie było możliwe bez pozostawienia śladów stanowiących dowód użycia siły lub narzędzi.

Jeśli liczysz na odszkodowanie na wypadek włamania czy kradzieży, musisz pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach drzwi i okien domku letniskowego. Ubezpieczyciele zwykle wymagają minimum dwóch zamków lub co najmniej dwóch kłódek w drzwiach zewnętrznych, a w oknach krat, żaluzji antywłamaniowych lub okiennic. Byle jak zabezpieczony domek, w którym wystarczy kopnąć drzwi, by je wyważyć, to argument za tym, byś pieniędzy z ubezpieczenia nie dostał.

Zanim więc podpiszesz polisę, zastanów się, co warto poprawić, by Twój majątek był bardziej bezpieczny.

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

Ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania:

 • Jeśli szkody powstaną w wyniku błędów konstrukcyjnych, co może się zdarzyć, jeśli budynek został wzniesiony bez projektu wykonanego przez uprawnionego specjalistę. Ubezpieczyciel nie zapłaci także za szkody spowodowane prowadzeniem prac budowlanych bez ich zgłoszenia odpowiedniemu organowi, a także w sytuacji, gdy nie wykonasz obowiązkowych przeglądów technicznych lub kontroli okresowych;
 • Jeśli szkoda powstała z powodu zaniedbania Twojego lub innej osoby korzystającej z domku (ktoś zostawił otwarte okno lub drzwi, ktoś zdemolował domek w stanie nietrzeźwym);
 • Jeśli szkoda ma niską wartość, zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego może to być poniżej 100 zł, bądź poniżej 300 zł.

Ubezpieczenie domku letniskowego – sprawdź, co jeszcze się przyda

Wykupując polisę na domek letniskowy, można pomyśleć o opcji dodatkowej, mianowicie ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej (OC) w związku z posiadaniem domu letniskowego, chroniące właścicieli posesji przed roszczeniami osób trzecich w przypadku szkód rzeczowych lub osobowych. Jeśli na Twojej działce ktoś dozna uszczerbku na zdrowiu, np. uderzy go dachówka, albo bawiące się dzieci wybiją sąsiadowi okno, ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie.

Ile to kosztuje?

Wysokość składki ubezpieczeniowej zawsze określana jest indywidualnie. Należy liczyć się z wydatkiem do 500 zł rocznie. Tyle kosztuje spokój i pewność, ze w razie czego nie zostajesz na lodzie, bez niczego.

Dowiedz się więcej na ten temat i zadzwoń na infolinię Punkta pod numer telefonu 22 490 90 00, lub skontaktuj się z doradcą mailowo: kontakt@mfind.pl

Podsumowanie

 • Nie możesz ubezpieczyć szopy składającej się z kilku desek
 • Domek musi być budynkiem w rozumieniu prawa budowlanego
 • Wykupując polisę na domek letniskowy, pomyśl o opcji dodatkowej - ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej