Apteczka na wakacje – jakie leki wziąć, co spakować, czego nie może zabraknąć?

Aktualizacja:
apteczka na wakacje

Możesz nie spakować czwartego stroju kąpielowego, ale apteczka w wakacyjnym bagażu musi się znaleźć. Podczas podróży, górskich wędrówek, czy na gorących piaskach egzotycznych plaż może nam się przydażyć wiele rzeczy, warto się na nie przygotować. Oszczędzimy sobie i nerwów, i zdrowia. Co zapakować do wakacyjnej apteczki? Co MUSI zawierać apteczka na wakacje?

Przede wszystkim apteczka na wakacje musi być dostosowana do charakteru wyjazdu. Inne środki potrzebne będą na gorących plażach, inne podczas wyjazdów górski, a jeszcze inaczej trzeba o apteczce pomyśleć, kiedy podróżujemy z dziećmi. Należy zastanowić się, jakie zagrożenia czyhają na nas w danym miejscu i przewidzieć możliwie jak najwięcej sytuacji, w których potrzebna może być pomoc. Sprawdźmy, dowiedzmy się, czy jak wygląda kwestia dostępności leków, pomocy medycznej w miejscu, w które jedziemy.

Jeśli chorujemy przewlekle, nie zapomnijmy o podstawowych lekach. Sprawdźmy, czy mamy odpowiedni zapas, jeśli nie, koniecznie udajmy się do lekarza po receptę.

Jeśli pakujesz leki i inne preparaty, które masz w domu, koniecznie sprawdź, czy termin ważności nie upłynął. To bardzo ważne!

Co powinno się znaleźć w apteczce na wakacje?

 1. Apteczka na wakacje: Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne:

Ból głowy, zęba, ból menstruacyjny – to dolegliwości, które mogą nas dopaść w każdej chwili i skutecznie popsuć nastrój i zakłócić odpoczynek. Uwaga, jeśli prowadzimy samochód i jest konieczność zażycia środków przeciwbólowych, przeczytajmy koniecznie na ulotce, czy nie są przeciwskazaniem do prowadzenia pojazdu. Albo od razu, pakując apteczkę na wakacje, weźmy takie, które są bezpieczne dla kierowców.

Dobrze mieć przy sobie również leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe.

 1. Apteczka na wakacje: Środki na dolegliwości żołądkowe i problemy trawienne

Zmiana klimatu, otoczenia, inne jedzenie, a w końcu emocje i stres – to wszystko może spowodować, że nasz układ trawienny zastrajkuje. Koniecznie do wakacyjnej apteczki zapakujmy zatem: krople żołądkowe, preparaty na biegunkę (np. węgiel), , środki przeciwko odwodnieniu przy biegunce (smecta), coś na zaparcia, zatrucie, chorobę lokomocyjną (tabletki, plasterki).

 1. Apteczka na wakacje: Środki na skaleczenia, rany i urazy

Wakacyjna apteczka nie obędzie się bez bandaży (weź kilka różnych, w tym elastyczny), jałowych opatrunkow, plastrów we wszystkich rozmiarach, również tych na odciski i pęcherze, trójkątnej chusty w razie złamania czy zwichnięcia ręki. Koniecznie zapakuj też maść przeciwbólową i przeciwzapalną, wodę utlenioną lub spirytus salicylowy (do tego gaziki).

 1. Apteczka na wakacje: Środki na oparzenia i odparzenia

Słoneczne kąpiele mogą się skończyć bolesnym oparzeniami i pęcherzami na skórze. Szczególnie, jeśli przed wyjazdem na wakacje nie mamy czasu, żeby przygotować skórę na mocną, nagłą, dawkę promieni słonecznych. Poza kremami z wysokim filtrem i preparatami po oplaniu, zaopatrzmy się w środki na oparzenia (pianki, spreye, kremy). Przyda się również zasypka dla niemowląt – idealna przy odparzeniach czy otarciach. Pamiętajmy, że oparzyć może nas również  meduza.

 1. Apteczka na wakacje: Środki na ukąszenia

Komary, kleszcze i inne owady, a nawet płazy czy ssaki (kotek miłej właścicielki agroturystycznej chatki też może nam zrobić krzywdę) – musimy się liczyć z takimi spotkaniami, warto się więc zabezpieczyć i ubezpieczyć. Koniecznie zapakujmy więc: środki, które odstraszają owady (na rynku jest ich całe mnóstwo, do wyboru w kremie lub sprayu). Jeśli już nas coś ugryzie, przyda się środek, który złagodzi skutki tego ukąszenia.

 1. Inne

Oprócz leków i prepratów leczniczych przydadzą się: wapno na ewentualne reacje alergiczne, termometr, sól fizjologiczna w małych ampułkach (zaczerwienione oczy, czy przypadki, kiedy coś wpadnie nam do oka), pęseta – wyciągniemy nią drzazgę, żądło czy kleszcza, nożyczki, środki dezynfekujące.

Apteczka na wakacje –  na to uważaj, o tym pamiętaj!

Po pierwsze pamiętaj o prawidłowym przewożeniu leków. Jedna rzecz, to warunki, czyli odpowiednia temperatura i szczelne opakowanie – o tym wiemy wszyscy, a jeśli mamy wątpliwości, posłużmy się ulotką załączoną do leków i preparatów medycznych. Najważniejsze – niech będą w oryginalnych opakowaniach. Niektóre leki, np. określone probiotyki powinny być przechowywane w warunkach chłodniczych. Te nie nadają się do transportu.

Druga sprawa to przewożenie leków, kiedy podróżujemy samolotem. Tutaj dużo jest obostrzeń i trzeba się do nich bezwzględnie dostosować. Przede wszystkim, kiedy w podróż samolotem zabieramy lekarstwa, musimy mieć ze sobą zaświadczenie od lekarza, że musimy je zażywać. Linie lotnicze ze względów bezpieczeństwa wymagają, żeby leki płynne były przewożone w pojemnikach do 100 ml, jeśli będzie ich więcej znów konieczne zaświadczenie od lekarza, że potrzebujemy ich w czasie podróży. Lekarstwa niezbędne powinniśmy zgłosić podczas kontroli bezpieczeństwa.

I ostatnia, równie ważna kwestia. Przed podróżą upewnijmy się, czy nie łamiemy lokalnych przepisów, wwożąc leki na teren kraju, który odwiedzamy. Nie każdy o tym wie, ale w różnych rejonach świata różnie te przepisy wyglądają. Np. w Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie możemy wylądować w więzieniu, jeśli zostaną u nas znalezione leki z opiatami. W Japonii zabroniona jest pseudoefedryna, która jest składnikiem leków na zatoki czy nawet przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Ubezpieczenie turystyczne

Nie oszczędzajmy na nim i uważnie czytajmy umowy z ubezpieczycielem. Każdy punkt i podpunkt są ważne. Nie patrzmy też na koszty, nie starajmy się zaoszczędzić za wszelką cenę. Oszczędzanie na ubezpieczeniu może mieć krótkie nogi.  W UE standardowa procedura ambulatoryjna  przy np. zwykłym skręceniu nogi to koszt kilku tysięcy euro. To kwota wielokrotnie wyższa niż koszt wykupienia polisy turystycznej. Na wyjazd do Europy, warto zabrać kartę EKUZ, ale nie sprawdzi się ona we wszystkich przypadkach.

Co powinno się znaleźć w dobrej polisie turystycznej?

 • NNW, czyli popularne ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. To właśnie ono zagwarantuje nam zwrot kosztów, jeśli doznamy uszczerbku na zdrowiu w wyniku nagłego, nieszczęśliwego wypadku.
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) zagwarantuje nam pokrycie kosztów, związanych z leczeniem szpitalnym lub ambulatoryjnym. Zawiera ono również transport medyczny i pokrywa koszty zakupu leków –  nie wszystkie zapakujesz do apteczki.
 • OC w życiu prywatnym może się przydać szczególnie, gdy podróżujesz z dzieckiem – pokryje wyrządzone przez nie szkody. Ochroni cię też w przypadku, kiedy wylejesz kawę na komputer osoby, siedzącej przy sąsiednim stoliku w kawiarni , zniszczysz sprzęt nurkowy czy uszkodzisz telewizor w pokoju hotelowym
 • Ubezpieczenie bagażu warto wykupić, jeśli podróżujesz z drogim sprzętem elektronicznym, fotograficznym czy sportowym. Pieniądze z ubezpieczenia otrzymasz w przypadku, kiedy bagaż się zniszczy, zgubi lub zostanie skradziony.
 • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej przyda się, kiedy z przyczyn niezależnych od siebie będziesz musiał zrezygnować z wyjazdu. Pokryje koszty anulowania biletu i noclegu –  uwaga działa tylko w określonych przypadkach!
 • Assistance podróżne to ubezpieczenie kompleksowe. Zapewnia 24-godzinną pomoc (akcja ratownicza, organizacja powrotu do kraju, opieka nad dziećmi, pomoc prawna i wiele innych świadczeń). Może być przydatne szczególnie jeśli nie możesz się porozumieć w języku kraju, do którego się wybierasz, nie masz doświadczeń z organizacją wsparcia za granicą itp.

 Właśnie się pakujesz? Polisę na wyjazd kupisz TUTAJ. Już od 3 zł dziennie! 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments