Zemsta faraona, zemsta sułtana - jak się nie pochorować w krajach arabskich?

Aktualizacja:
zemsta faraona

Zemsta faraona lub zemsta sułtana, to niebezpieczne dolegliwości, które mogą spotkać każdego, kto wyjeżdża na wakacje w ciepłe kraje. Zapoznaj się z zasadami, których warto przestrzegać wybierając się do krajów arabskich! Szkoda psuć sobie wakacje! Jak się nie pochorować? Czego unikać?

baner w treści – stały - 1

Podróżowanie do krajów arabskich: do Turcji, Egiptu, Tunezji czy innych państw o odmiennym od Polski klimacie jest ciągle  popularne. Nie zniechęcają nas ostrzeżenia czy nawet negatywna rekomendacja MSZ. Oferty są dość tanie, pogoda pewna, baza hotelowa zachęcają, a my spragnieni egzotyki i słońca, których w sezonie często próżno szukać nad Bałtykiem.

Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z zagrożeń, które czyhają na nas i nasze zdrowie podczas takich wyjazdów. Jeśli nie będziemy przestrzegać pewnych zasad, to zamiast na leżaku, skończymy na łóżku szpitalnym lub w… toalecie. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Jak uniknąć niestrawności, bólu żołądka i biegunki, zwanych swojsko „zemstą faraona” czy „zemstą sułtana”?

Zemsta faraona, zemsta sułtana – co to takiego?

Zemsta sułtana, inaczej zwana zemstą faraona, to bardzo często spotykane nazwy przykrej dolegliwości, która często spotyka turystów kierujących się do krajów arabskich. Jeśli nas dopadnie, to na pewno uprzykrzy i nieco pokrzyżuje nasze wyjazdowe plany, ponieważ dotyczy dolegliwości żołądkowych, które objawiają się zarówno podwyższoną temperaturą, jak również ostrą biegunką. Przyczyną choroby jest odmienna flora bakteryjna przewodu pokarmowego Europejczyków, nieprzestrzeganie podstawowych zasad bardzo często może doprowadzić do zatrucia, które zwykle trwa około 5 dni.

Niby nic wielkiego, ale jeśli jedziemy na tydzień –  to w efekcie możemy mieć z głowy cały urlop. W końcu nie po to płacimy za wyjazd, aby spędzić go w toalecie albo na szpitalnym łóżku. Dodatkowo u osób szczególnie wrażliwych na takie dolegliwości, choroba może się przedłużać i mieć gorszy przebieg.

Objawy klątwy Faraona szybko doprowadzają do wyczerpania i odwodnienia organizmu, dlatego jak najszybciej należy podjąć odpowiednie leczenie. Zdarza się, że turyści nie tylko nie mogą cieszyć się wakacjami, ale nawet trafiają do szpitala.

Jak uniknąć zemsty faraona i sułtana? 

Nie powinniśmy zamykać się na wyjazdy w egzotyczne kierunki, warto jednak przestrzegać kilku prostych, i niekoniecznie wszystkim znanych, zasad. Dzięki nim możemy uchronić siebie przed niepożądaną chorobą i cieszyć się z każdego dnia wyjazdu. Te zasady są istotne szczególnie w przypadku dzieci, które mogą gorzej przechodzić chorobę. O czym należy pamiętać?

Zemsta sułtana: Spożywaj jedynie wodę butelkowaną

Woda z kranu, czy też pochodząca z ulicznych straganów jest niehigieniczna i zawiera wiele zarazków. Warto również zrezygnować z napojów serwowanych z lodem, który może być przygotowany ze zwykłej, powodującej dolegliwości, kranówki.

Najlepiej wybierać napoje z przegotowanej wody, gazowane, wodę, najlepiej pić z własnoręcznie otwartej puszki/butelki.

Do mycia zębów również lepiej używać wody butelkowanej.

Zemsta faraona: Uważaj na lokalne potrawy


Próbując tamtejszej kuchni, warto zwrócić uwagę na sposób podawania, wygląd i przede wszystkim świeżość produktów. Należy dokładnie myć owoce wodą mineralną i najlepiej obierać je ze skórki. Warto również stopniowo wprowadzać dania tamtejszej kuchni z biegiem dni – nie kosztować wszystkich nowości na raz. Do bezpiecznych dań z pewnością należą potrawy smażone, pieczone, czy też grillowane.

Zemsta faraona i sułtana to nie żarty! Skonsultuj się z lekarzem!


Przed wyjazdem wskazana jest konsultacja z lekarzem, dobranie odpowiednich leków, które w razie wypadku mogą nam pomóc i chociaż w jakimś stopniu uratować wyjazd. W aptece dostępne są również środki zawierające kultury bakterii mlekowych i blokujące rozwój szkodliwych bakterii takie jak np. Lakcid. Warto je zabrać ze sobą, podobnie jak leki przeciwbiegunkowe –  nie potrzebujesz recepty aby je kupić. Są to np.  Nifuroksazyd, Loperamid, Imodium, Xifaxan. Jeśli zauważysz pierwsze problemy gastryczne, warto je zastosować. W razie większych problemów będziesz jednak musiał skonsultować się z lekarzem na miejscu.

Pamiętaj o ubezpieczeniu za granicę! 

Przed wyjazdem w zagranicznym kierunku istotne jest również wykupienie ubezpieczenia, o czym wiele osób zapomina. Leczenie za granicą jest bardzo kosztowne, nawet jeżeli chodzi o drobne skaleczenia czy zwykłą konsultację z lekarzem. Warto wykupić polisę, uwzględniając charakter podróży, jak również miejsce.

Ubezpieczenie turystyczne powinno obejmować:

  • OC, czyli odszkodowanie w przypadku, gdy w wyniku naszych działań poniosły szkodę osoby trzecie;
  • NNW, istotne w sytuacji odniesienia uszczerbku na zdrowiu;
  • usługiAssistance, czyli możliwość skorzystania z infolinii alarmowej, która może nam pomóc w zorganizowaniu np. wizyty u lekarza;
  • KLZ, czyli koszt leczenia za granicą – najbardziej istotne i ważne, powinno się również w nim uwzględnić transport do placówki medycznej, czy też ewentualne akcje ratunkowe.

Czytaj także: Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Ubezpieczenie do Turcji, Egiptu

Ubezpieczenie do Turcji, Egiptu czy Tunezji to niewielki koszt, jeśli porównamy je z kosztami ewentualnego leczenia.

Poniżej znajduje się przykładowa oferta ubezpieczenia do Turcji – zaoferowana przez Wartę. Im większe koszty leczenia, tym lepiej, a tutaj te najwyższe, w pakiecie PREMIUM, sięgają aż 250 000 zł. Ubezpieczyciel zapewni nam też ochronę OC w życiu prywatnym, która przyda się np. gdy dojdzie z naszej winy do poważnej awarii w pokoju hotelowym czy jeśli zniszczymy czyjś sprzęt nurkowy.

Warto podkreślić, że koszt pobytu i leczenia w szpitalu w Turcji to koszt nawet kilku tysięcy złotych.  Nie możemy tu liczyć na EKUZ.

Koszt transportu medycznego do Polski może sięgnąć nawet 100 000 zł. Wszystko zależy od stopnia urazu lub uszczerbku na zdrowiu. Porównując więc kwotę kosztu polisy z ewentualnymi kosztami związanymi z leczeniem czy hospitalizacją, nie można wybrać inaczej niż ubezpieczyć się.

Czytaj także: Ubezpieczenie do Indonezji

UWAGA! Polisa z biura podróży nie zawsze wystarczy!

Standardowo, wykupując wycieczkę, otrzymujemy także ubezpieczenie. Podstawowy wariant, to jednak bardzo nikły, absolutnie niewystarczający zakres ochrony. Jeśli chcemy być naprawdę zabezpieczeni, trzeba mieć lepszą polisę, a ta oferowana przez biuro podróży może być nawet o 300 % droższa od tej kupionej samodzielnie.

Wyjeżdżasz już niebawem? Kup teraz on line i oszczędź pieniądze na wakacyjne przyjemności! 

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej