Punkta

Według rankingu najpopularniejszych destynacji zimowych Polaków w sezonie 2018/2019 przeprowadzonego przez wakacje.pl, na pierwszym miejscu uplasowała się Kenia. Dominikana nie pozostała jednak w tyle i zdobywając jedynie 4 punkty procentowe mniej, zajęła zaszczytne drugie miejsce. Oznacza to, że coraz więcej Polaków zimowy wypoczynek planuje nie tylko na alpejskich stokach, ale także na rajskich plażach. Co warto wiedzieć przed podróżą w egotyczne rejony? Kiedy jechać na Dominikanę? Na co szczególnie uważać?

Kiedy jechać na Dominikanę?

Spora część Polaków zaplanowała już swój zimowy wypoczynek. Miłośnicy narciarstwa śledzą doniesienia dotyczące rozpoczęcia sezonu narciarskiego na kolejnych stokach, a amatorzy gorących piasków szukają idealnego miejsca, które pozwoli odetchnąć im od polskiej aury. Z ciepłych kierunków wybór najczęściej pada na Egipt czy Hiszpanię, natomiast chcąc zażyć nieco egzotyki, możemy rozważyć właśnie wczasy na Dominikanie. Kiedy już decyzja odnośnie kierunku zostanie podjęta, pozostaje odpowiedź na pytanie: kiedy jechać na Dominikanę?

Dominikana jest kierunkiem całorocznym, gwarantującym wysokie temperatury swoim gościom przez całe 365 dni. Wyróżnia się jednak dwa szczyty sezonu turystycznego. Pierwszy przypada na okres od listopada do marca – i to ten czas idealnie wpisuje się w zimowe wakacje Polaków – a drugi przypada na czas od lipca do sierpnia. Jeśli zależy nam na wysokich temperaturach, a chcemy uniknąć pory deszczowej, powinniśmy nastawić się właśnie na pierwszy termin. Jeśli jednak chcielibyśmy nasze polskie wakacje spędzić na dominikańskich plażach pamiętajmy, że sierpień jest ostatnim momentem, by uniknąć sezonu huraganowego.

Dominikana: co warto zobaczyć?

Większości z nas Dominikana kojarzy się głównie z piaszczystymi plażami, luksusowymi resortami i wakacjami all inclusive. Z terenu hotelu najdalej zapuszczamy się na plaże, gdzie mijają nam kolejne dni urlopu. Dominikana skrywa jednak o wiele więcej atrakcji. Co warto zobaczyć na Dominikanie?

Po pierwsze powinniśmy wybrać region, w którym chcielibyśmy docelowo spędzić nasz urlop. Centralna część wyspy jest górzysta i porośnięta tropikalnymi lasami. Region ten będzie idealną bazą wypadową dla miłośników pieszych wycieczek czy wspinaczki górskiej. Na wybrzeżu karaibskim i atlantyckim znajdują się doskonałe warunki do uprawiania sportów i wylegiwania się na piaszczystej, ciepłej plaży. Do jednych z najpopularniejszych regionów należą bez wątpienia Punta Cana nad Oceanem Atlantyckim, a także La Romana nad Morzem Karaibskim. Przy tym pierwszym znajdziemy przepiękne plaże, z białym piaskiem i delikatnym zejściem do wody. Kurorty położone w regionie La Romana znane są przede wszystkim ze zróżnicowanej linii brzegowej.

Osoby, które gustują w zabytkach i lubią poznawać nowe miejsca, bez wątpienia powinny wybrać się do stolicy Dominikany, Santo Domingo. Miłośnicy sportów wodnych w planie swojej podróży powinni uwzględnić Cabarete położone na północy kraju. Miejsce to uważane jest za mekkę windsurfingu i kitesurfingu. Z kolei Ci, którym marzy się nurkowanie i podziwianie wyjątkowych raf koralowych, na mapie Dominikany powinni zaznaczyć wyspę Catalina.

Dominikana z biurem podróży czy na własną rękę?

Dominikana jest jednym z częściej wybieranych kierunków z ofert biur podróży. Globtroterzy, którzy jednak lubią zwiedzać świat na własną rękę, bardzo często decydują się na samodzielne zorganizowanie wczasów na Dominikanie. A co się bardziej opłaca? Załóżmy, że podjęliśmy już decyzję odnośnie tego, kiedy jechać na Dominikanę. Marzy nam się powitanie Nowego Roku na rajskich plażach. Za 11-dniowy wypoczynek z biurem podróży na Dominikanie musielibyśmy zapłacić od 5,5 tys. zł za osobę. Wakacje na Dominikanie możemy jednak zorganizować „po kosztach”. Największym wydatkiem będzie bilet lotniczy. Zwykle najtańszym rozwiązaniem są bilety czarterowe do Punta Cana lub Puerto Plata. Jeśli dopisze nam odrobinę szczęścia, bilet w dwie strony możemy kupić za niecałe 2 tys. zł. W celu znalezienie najtańszego biletu warto sprawdzać strony biur podróży organizujących pobyty w Dominikanie. Następnym krokiem będzie znalezienie odpowiedniego noclegu. Jeśli nie zależy nam na luksusowych hotelach, również na samym zakwaterowaniu możemy sporo zaoszczędzić. Na booking.com możemy znaleźć oferty, gdzie dwuosobowy pokój z podstawowym wyposażeniem w hoteliku oddalonym o 7 km od centrum Punta Cana, wynajmiemy już za 800 zł.

Dominikana szczepienia: czy są wymagane?

Wiemy już, kiedy jechać na Dominikanę i co warto zobaczyć na Karaibach. Każdy odpowiedzialny turysta wie, że jedną z podstawowych kwestii organizacyjnych, o których powinniśmy pamiętać przed wyprawą, są kwestie zdrowotne. Ubezpieczenie turystyczne jest absolutną koniecznością, ale oprócz niego warto zaznajomić się także z wymaganiami danego kraju dotyczących szczepień. W przypadku Dominikany i podróżnych udających się na Karaiby bezpośrednio z Europy, nie są wymagane żadne szczepienia obowiązkowe. Wśród szczepień zalecanych znajdziemy jednak szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, tężcowi, błonicy czy durowi brzusznemu. Wybór szczepień zalecanych przed zagraniczną podróżą zależy nie tylko od jej trasy, ale przede wszystkim od charakteru wyjazdu, terminu czy planowanych aktywności. Wpływ na to ma także bieżąca sytuacja epidemiologiczna oraz stan zdrowia podróżnego.

Pamiętajmy jednak, że choć są to szczepienia zalecane, a nie obowiązkowe, warto wziąć je pod uwagę, ponieważ chronią one przede wszystkim nasze zdrowie. Szczepienia obowiązkowe mają na celu ochronę mieszkańców objętych nimi krajów przed epidemiami.

Ubezpieczenie na Karaiby: jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Wybierając się na wypoczynek z biurem podróży, niejako w pakiecie dostajemy ubezpieczenie kosztów leczenia oraz NNW. Pamiętajmy jednak, że jest to ubezpieczenie podstawowe, którego sumy gwarancyjne są z reguły bardzo niskie. Polisa ta sprawdzi się w przypadku przeziębienia czy zatrucia pokarmowego, ale w przypadku poważniejszych zachorowań może okazać się niewystarczająca. Dlatego też warto rozważyć ubezpieczenie turystyczne we własnym zakresie. Sprawdziliśmy, z jakim wydatkiem wiąże się ubezpieczenie dla dorosłej osoby wyjeżdżającej na 11 dni na Dominikanę. Polisa z kosztami leczenia na poziomie 200 tys. zł oraz taką samą sumą ubezpieczenia w zakresie ratownictwa, a także ubezpieczeniem NNW kupimy już za około 65 zł. W porównaniu z kosztem całego wyjazdu jest to znikomy wydatek, który może okazać się solidną inwestycją.

8 pytań o ubezpieczenie podróżne – zadaj je, zanim wybierzesz!