Punkta

Tani przewoźnicy kuszą sezonowymi promocjami i niskimi cenami biletów na loty krajowe oraz międzynarodowe. Warto jednak pamiętać, że w cenie biletu zawarty jest tylko mały bagaż podręczny. A co, jeśli na wymarzony urlop chcesz zabrać więcej niezbędnych rzeczy? Sprawdź!

Tani bilet lotniczy nie zawsze oznacza tani bagaż

Bagaż rejestrowany lub dodatkowa walizka zabrana do samolotu może Cię sporo kosztować. Warto więc sprawdzić, czy kupując bilet za 19 czy 50 zł, nie będziesz musiał dopłacić za przewóz bagażu nawet kilkukrotnie więcej. Dodatkowa walizka, do której zmieścisz niezbędne rzeczy na urlop czy wakacje, może Cię kosztować nawet kilkaset złotych. Cena zależy od danego przewoźnika, wagi, wymiarów oraz rodzaju bagażu. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki bagaż możesz zabrać do samolotu, sprawdź poniższe zestawienie. Znajdziesz w nim informacje o limitach bagażu w poszczególnych tanich liniach lotniczych, takich jak Ryanair, Wizz Air, Norwegian oraz easyJet.

Tanie linie lotnicze – limity bagażu

Dobra informacja jest taka, że większość tanich linii lotniczych pozwala bezpłatnie zabrać na pokład samolotu bagaż podręczny. Zła wiadomość jest taka, że bagaż ten ma ściśle określony wymiar oraz wagę, a przekroczenie ich, nawet o centymetr, może być kosztowne. Przekonałam się o tym na własnej skórze, gdy moja podręczna walizka nie spełniła wytycznych taniego przewoźnika – na lotnisku musiałam dopłacić 50 euro. Mój urlop nie zaczął się wówczas najlepiej…

Ryanair – limity bagażu

Ryanair, czyli irlandzkie linie lotnicze, to jeden z największych na świecie i największy w Europie niskobudżetowy przewoźnik lotniczy. Jego flota liczy ok. 440 samolotów, a lista lotów z Polski jest naprawdę długa – Ryanairem możesz dolecieć do większości europejskich miast z lotniska w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Rzeszowie, Szczecinie, Łodzi, Lublinie, Bydgoszczy oraz Olsztynie.

Bagaż podręczny Ryanair

Na pokład możesz bezpłatnie zabrać jedną sztukę bagażu podręcznego o wymiarach 40x20x25 cm (np. torebka, mały plecak, torba z laptopem). Musi się ona zmieścić pod siedzeniem. Jeśli wymiary zostaną przekroczone, to będziesz musiał dopłacić 107 zł.

Duży bagaż podręczny

Jeśli jednak chcesz zabrać ze sobą więcej bagażu, możesz zdecydować się na opcję „Pierwszeństwo wejścia oraz 2 sztuki bagażu podręcznego”. Za dodatkową opłatą możesz zabrać również kolejną torbę, której waga nie może przekroczyć 10 kg, a jej wymiary 55x40x20 cm. Ponadto musi się ona zmieścić w koszu do mierzenia bagażu oraz w schowku na pokładzie samolotu. Dodatkowo zyskasz również usługę priorytetowego wejścia na pokład. Koszt dużego bagażu oraz priority pass to od 6 do 10 euro. Dodatkową torbę do 10 kg możesz również zabrać, posiadając bilet z opcją Plus/ Flexi/ Family Ticket.

Bagaż podręczny w luku bagażowym
Jeśli miałeś okazję lecieć już samolotem, to wiesz, że w bagażu podręcznym nie możesz przewozić określonych rzeczy, w tym np. płynów o pojemności powyżej 100 ml. Ryanair umożliwia zabranie takich przedmiotów pod warunkiem nadania bagażu do luku bagażowego. Niestety, nie jest to bezpłatne – za takie rozwiązanie zapłacisz od 10 do 12 euro. Rozmiar bagażu nie może wówczas przekroczyć 55x40x20 cm, a waga 10 kg.

Bagaż rejestrowany
Duża liczba bagażu nie będzie stanowiła przeszkody – podróżując Ryanairem, możesz przewieźć 3 sztuki bagażu rejestrowanego. Każdy z nich może mieć maksymalne wymiary wynoszące 81x81x119 cm, a waga 20 kg. Nie jest to jednak tania sprawa. Kupując dodatkowy bagaż podczas odprawy internetowej, zapłacisz 25-35 euro za każdą sztukę, zaś na lotnisku 40 euro. Każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe 11 euro.

Ryanair – limity bagażu

Maksymalna waga bagażu

Bagaż podręczny

Priority pass

Bagaż podręczny nadany w luku bagażowym

Bagaż rejestrowany

Brak limitu

10 kg

10 kg

20 kg (każdy dodatkowy kilogram skutkuje dopłatą)

Maksymalne wymiary bagażu

40x20x25 cm

55x40x20 cm

55x40x20 cm

81x119x119 cm

Rodzaj bagażu

Podręczny

Podręczny

Podręczny rejestrowany

Rejestrowany

Cena

0 zł

6-10 euro

10-12 euro

25-40 euro + 11 euro za każdy dodatkowy kilogram

Wizz Air – jaki bagaż możesz zabrać?

Wizzair to kolejny gigant wśród tanich linii lotniczych. Ten węgierski przewoźnik obsługuje Europę Zachodnią, Europę Środkowo-Wschodnią, Izrael, Gruzję oraz Turcję. W Polsce Wizz Air ląduje i startuje z sześciu lotnisk – w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie oraz Wrocławiu.

Bagaż podręczny
Bez żadnych dodatkowych opłat możesz zabrać ze sobą na pokład jeden bagaż podręczny. Jego maksymalne wymiary wynoszą 40x30x20 cm, a waga 10 kg. Musi się on zmieścić pod fotel znajdujący się przed Tobą.

Duży bagaż podręczny
Kolejną opcją jest zakup usługi WIZZ Priority. Oprócz pierwszeństwa wejścia na pokład otrzymasz również możliwość wniesienia

bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55x40x23 cm oraz wadze do 10 kg. Koszt takiej usługi wynosi od 5 do 25 euro.

Bagaż rejestrowany
Wizz Air umożliwia przewóz aż do 6 sztuk bagażu rejestrowanego – 3 z nich możesz kupić online, a kolejne 3 na lotnisku. Dodatkowe rzeczy nie mogą mieć rozmiarów większych niż 149x119x171 cm, a waga każdego z nich nie może przekroczyć 32 kg. Cena uzależniona jest od kilku czynników: wagi, daty wylotu oraz miejsca zakupu bagażu rejestrowanego. Szczegółowe ceny znajdziesz w poniższej tabeli.

Wizz Air – limity bagażu

Maksymalna waga bagażu

Bagaż podręczny

WIZZ Priority

Bagaż rejestrowany

10 kg

10 kg

32 kg (każdy dodatkowy kilogram skutkuje dopłatą)

Maksymalne wymiary bagażu

40x30x20 cm

55x40x23 cm

149x119x171 cm

Rodzaj bagażu

Podręczny

Podręczny

Rejestrowany

Cena

0 zł

5-25 euro/ funtów

Zakup bagażu online lub za pośrednictwem Telecentrum

 • 9-24 euro: maks. 10 kg w sezonie niskim,

 • 12-27 euro: maks. 10 kg w sezonie wysokim,

 • 15-44 euro: 20 kg w sezonie niskim,

 • 20-50 euro: 20 kg w sezonie wysokim,

 • 23-63 euro: 32 kg w sezonie niskim,

 • 31-72 euro: 32 kg w sezonie wysokim.

  Zakup bagażu na lotnisku

 • 55 euro: 20 kg,

 • 120 euro: 32 kg.

  + 10 euro za każdy dodatkowy kilogram

* Sezon wysoki dotyczy okresu Świąt Bożego Narodzenia (19 grudnia do 13 stycznia), Wielkanocy (w 2019 roku to czas od 13 kwietnia do 28 kwietnia) oraz sezonu wakacyjnego od 16 czerwca do 22 września.

 

 

Norwegian – wymiary bagażu

Norwegian to kolejny tani przewoźnik lotniczy, dowożący pasażerów do i ze Skandynawii oraz obsługujący linie łączące Skandynawię z Europą, Azją oraz Ameryką Północną. W Polsce jest obecny na lotnisku w Warszawie, Krakowie, Gdańsku oraz Szczecinie.

Bagaż podręczny
W cenie biletu lotniczego możesz przewieźć jeden bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55x40x23 cm oraz drugi, niewielki bagaż dodatkowy w rozmiarze 25x33x20 cm (np. torebka czy torba z laptopem). Ich łączna waga nie może przekroczyć 10 kg (wyjątkiem jest lot do Dubaju – wówczas maksymalna waga obu toreb wynosi 8 kg). Bagaże muszą zostać umieszczone pod Twoim fotelem.

Duży bagaż podręczny
Szansa na skorzystanie z większego bagażu podręcznego, to zakup biletu w opcji PremiumFlex. Tutaj również możesz zabrać na pokład bagaż o wymiarach 55x40x23 cm oraz 25x33x20 cm, ale ich maksymalna waga łączna wzrośnie do 15 kg. W taryfie tej możesz bezpłatnie dokonać zmian w swojej rezerwacji nawet do 30 minut przed czasem odlotu lub zrezygnować z lotu, otrzymując pełen zwrot kosztów. Niestety, opcja ta jest bardzo kosztowna – należy za nią dopłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Bagaż rejestrowany
Bagaż rejestrowany możesz dodać do swojej rezerwacji najpóźniej do 6 godzin przed wylotem. Jego maksymalne wymiary wynoszą 250x79x112 cm, obwód nie może przekroczyć 300 cm, a waga 32 kg. Całkowita waga Twoich walizek nie może zaś być większa niż 64 kg. Koszt nadania dodatkowego bagażu wynosi od 60 do 180 euro – szczegóły znajdziesz poniżej.

Norwegian – limity bagażu

Maksymalna waga bagażu

Bagaż podręczny

PremiumFlex

Bagaż rejestrowany

10 kg

15 kg

32 kg (każdy dodatkowy kilogram skutkuje dopłatą)

Maksymalne wymiary bagażu

55x40x23 cm + 25x33x20 cm

55x40x23 cm + 25x33x20 cm

250x79x112 cm

Rodzaj bagażu

Podręczny

Podręczny

Rejestrowany

Cena

0 zł

W zależności od wybranego lotu (od kilkuset do kilku tysięcy złotych)


Loty bezpośrednie

 • 60 euro: loty krajowe,

 • 90 euro: loty międzynarodowe,

  Loty łączone

 • 120 euro: lot krajowy+lot krajowy,

 • 150 euro: lot krajowy+lot międzynarodowy,

 • 180 euro: lot międzynarodowy+lot międzynarodowy.

  + 12 euro za każdy dodatkowy kilogram

easyJet – wielkość bagażu, limity bagażu

Brytyjskie linie lotnicze easyJet to trzeci na świecie oraz drugi w Europie największy tani przewoźnik. W Polsce linie te odbywają loty z Warszawy, Gdańska oraz Krakowa.

Bagaż podręczny

Jeśli zdecydowałeś się skorzystać z usług tego przewoźnika, to możesz bezpłatnie zabrać na pokład jedną sztukę bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 56x45x25 cm o dowolnej wadze. Musisz jednak umieścić go w schowku nad swoim siedzeniem w samolocie.

Duży bagaż podręczny
Kupując bilet w droższej taryfie, tzn. Flexi, Upfront lub Extra Legroom, masz możliwość zabrania ze sobą dodatkowego bagażu podręcznego. Jego rozmiar nie może przekroczyć 45x36x20 cm. Bagaż ten należy włożyć pod siedzenie.

Hands Free
Ciekawą opcją jest usługa Hands Free. Płacąc 7 funtów, możesz nadać swój bagaż podręczny do luku bagażowego. Dzięki temu, możesz umieścić w nim przedmioty, których nie mógłbyś wnieść w nim na pokład, np. płynów o pojemności powyżej 100 ml oraz nie będziesz musiał przemieszczać się z walizką czy plecakiem po całym lotnisku.

Bagaż rejestrowany
Każdy klient może zakupić maksymalnie 3 bagaże rejestrowane. Standardowa waga wynosi 23 kg, ale istnieje możliwość zwiększenia limitu ciężaru bagażu, co 3 kg – maksymalnie do 32 kg na torbę. Maksymalny rozmiar bagażu: długość+szerokość+wysokość, nie może przekroczyć 275 cm. Cena uzależniona jest od wagi oraz od miejsca zakupu.

easyJet – limity bagażu

Maksymalna waga bagażu

Bagaż podręczny

Flexi/ Upfront/ Extra Legroom

Bagaż rejestrowany

Brak limitu

Brak limitu

32 kg

Maksymalne wymiary bagażu

56x45x25 cm

56x45x25 cm + 45x36x20 cm

długość+szerokość+wysokość = 275 cm

Rodzaj bagażu

Podręczny

Podręczny

Rejestrowany

Cena

0 zł

W zależności od wybranego lotu (od kilkuset do kilku tysięcy złotych)


Zakup bagażu online

 • 6.99-34.99 funtów: 15 kg,

 • 9.49-37.49 funtów: 23 kg.

  Zakup bagażu na lotnisku

 • 40 funtów: przy stanowisku odprawy bagażu,

 • 50 funtów: przy wejściu do samolotu.

  + 12 funtów za każde dodatkowe 3 kilogramy

Mamy nadzieję, że teraz bezproblemowo spakujesz bagaże na swój urlop i nie będziesz musiał płacić za nadprogramowe kilogramy!

Ubezpieczenie na majówkę -nie ryzykuj!

Wyjeżdżając za majówkę, zaopatrz się także w ubezpieczenie turystyczne. To niewielki wydatek –  kilka, kilkanaście złotych dziennie – spokój natomiast jest bezcenny. Myślisz, że nic się nie stanie? Niestety bywa różnie. Drobny wypadek może popsuć urlop, a przede wszystkim narazić na bardzo duże koszty. Ubezpieczenie turystyczne kupisz i porównasz szybko tutaj.