Dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat, jest objęte ubezpieczeniem zdrowotnym rodziców. Uczniowie i studenci także korzystają z przywileju bezpłatnej opieki zdrowotnej, jako członkowie rodziny osób ubezpieczonych.
Sytuacja ta trwa tak długo, jak długo dziecko, nawet po osiągnięciu pełnoletności, kontynuuje naukę. Zmienia się jednak po ukończeniu przez studenta 26 lat – nie może on w tym przypadku nadal korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców. Co to dokładnie oznacza?
Od dnia ukończenia 26 roku życia student zostaje wyrejestrowany z ubezpieczenia rodzica
Student, który ukończył 26 rok życia i nie podlega ubezpieczeniu z innego tytułu (np. z powodu niepodjęcia jeszcze pracy), zostaje zgłoszony do ubezpieczenia przez uczelnię, na której studiuje. Dotyczy to wszystkich typów uczelni i trybów studiowania, czyli także uczelni prywatnych, czy studiów zaocznych. Pamiętaj jednak, że to Ty musisz wystąpić do uczelni z wnioskiem o ubezpieczenie. Procedura ta nie odbywa się automatycznie, „z urzędu”.
Co będzie tutaj ważne? Przede wszystkim po przyjęciu na studia należy złożyć oświadczenie, że nie jest się objętym ubezpieczeniem zdrowotnym z innego tytułu, np. z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia lub jako współmałżonek osoby ubezpieczonej. Jeśli podczas studiów ubezpieczysz się dodatkowo, wykupując prywatną polisę np. od nieszczęśliwych wypadków, pamiętaj, że tego typu ubezpieczenie nie wyklucza korzystania w tym samym czasie z ubezpieczenia zdrowotnego realizowanego przez NFZ.
Jak długo obowiązywać będzie ubezpieczenie zdrowotne, do jakiego zgłosi Cię uczelnia? Otóż tak długo, jak będziesz się uczył, ubezpieczenie pozostanie w mocy. Sytuacja zmieni się, jeśli podczas studiów podejmiesz pracę na podstawie umowy o pracę lub założysz własną działalność gospodarczą. W takim przypadku do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosi Cię odpowiednio – pracodawca lub Ty sam (w ramach wykonywanej działalności). I tutaj kolejna istotna rzecz – jeśli podejmiesz pracę na podstawie umowy zlecenia, pamiętaj, że tego rodzaju umowa nie podlega obowiązkom ubezpieczeniowym w ZUS, zatem może, ale nie musi objąć Cię ubezpieczeniem zdrowotnym.
Zobacz także: Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Co z ubezpieczeniem zdrowotnym po ukończonych studiach?
Wraz z ukończeniem nauki przez osoby pełnoletnie oraz studiów przez osoby, które ukończyły 26 lat (dotyczy to także osób skreślonych z listy uczniów, czy studentów), obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego wygasa. Zatem już w dzień po obronie Twojej pracy dyplomowej uczelnia nie będzie miała obowiązku ubezpieczania Cię. Inaczej jednak wygląda kwestia samego ubezpieczenia. Nie wygasa ono z dnia na dzień, a obowiązuje przez kolejne 4 miesiące od zakończenia nauki.
Istotne, że na okres wspomnianych 4 miesięcy NFZ może wystawić dodatkowo Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do opieki medycznej w krajach unijnych (w określonym przepisami zakresie). To istotne z pewnością dla wszystkich, którzy po ukończeniu studiów wybierają się za granicę.
Czytaj także: EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju
Prawo do ubezpieczenia zdrowotnego może wygasnąć wcześniej niż po 4 miesiącach w sytuacji, gdy osoba objęta ubezpieczeniem tego rodzaju podejmie pracę – w kraju lub zagranicą.
Zobacz także: Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?
Po upływie 4 miesięcy o ubezpieczenie musisz postarać się sam
Aby zostać objętym obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, które uprawnia do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej, możesz:
- kontynuować naukę, np. na studiach doktoranckich,
- podjąć pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia – składkę ubezpieczeniową opłacał będzie odpowiednio pracodawca lub zleceniodawca,
- założyć własną działalność gospodarczą i samodzielnie opłacać składki na obowiązkowe ubezpieczenia,
- zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny – składki opłacać będzie Urząd Pracy,
- ubezpieczyć się dobrowolnie – po złożeniu wniosku do NFZ i podpisaniu stosownej umowy. Tutaj konieczne będzie uiszczenie dodatkowej opłaty związanej z przerwą w ubezpieczeniu zdrowotnym. Jej wysokość zależeć będzie od tego, jak długo trwała przerwa w opłacaniu składek.
Alternatywą dla bezpłatnej opieki zdrowotnej są zawsze prywatne pakiety medyczne, których koszt rekompensują krótsze kolejki, wygodna rejestracja i wysokiej jakości obsługa klienta.
Czytaj także: Czy warto wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?
Podsumowanie
- Student tak długo podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jak długo się uczy.
- Do 26. roku życia student może być objęty powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym rodziców (realizowane przez NFZ). Powyżej 26 lat i w sytuacji kontynuowania nauki o takie ubezpieczenie zdrowotne należy wystąpić do uczelni.
- Prawo do bezpłatnej opieki medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (realizowane przez NFZ) wygasa po 4 miesiącach od dnia ukończenia nauki.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Brak umowy o pracę nie musi oznaczać braku ubezpieczenia w NFZ. Możesz postarać się o umowę zlecenia, założyć działalność gospodarczą lub pozostać freelancerem i dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ. Jak to załatwić? Ile kosztuje takie świadczenie. Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.
Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz objąć ubezpieczeniem zdrowotnym członków rodziny, którzy takich praw nie mają. I to nie tylko najbliższej rodziny! Jak to zrobić? Jakich formalności dopełnić? Kiedy ubezpieczenie zdrowotne warto wesprzeć prywatną opieką medyczną? W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie ważne informacje na ten temat.
Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnego korzystania z publicznej służby zdrowia. Co najważniejsze, aby obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego został spełniony, nie wystarczy zgłosić osoby do NFZ, ale należy opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w terminie. Ile wynosi składka zdrowotna? Jaka jest podstawa jej naliczania? I w końcu - kto jest płatnikiem składki na ubezpieczenie zdrowotne?
Szacuje się, że liczba osób z Ukrainy podejmujących zajęcia zarobkowe w Polsce przekroczyła już znacznie poziom miliona pracowników. Stąd zapewne wzrost zainteresowania zarówno po stronie ukraińskich imigrantów, jak i zatrudniających ich pracodawców, zasadami dotyczącymi zatrudnienia i ubezpieczenia, w tym zdrowotnego.
Utrata pracy w dzisiejszych czasach jest bardzo realną perspektywą. Można nawet rzec, że nie ma obecnie osoby, która nie spędziłaby na bezrobociu chociaż miesiąca. W takich realiach warto dowiedzieć się co nieco na temat ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnego - wszak nigdy nie wiadomo, kiedy nam się ta wiedza przyda.
Zastanawiasz się, jak zgłosić swoje dziecko do ubezpieczenia? Ten poradnik krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces, od przygotowania niezbędnych dokumentów po złożenie wniosku. Dowiesz się, jakie są Twoje obowiązki i jakie korzyści daje ubezpieczenie dla najmłodszych.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.