Ubezpieczenie zdrowotne studenta - gdzie kupić i jak wybrać najlepszą polisę?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zdrowotne studenta. Fot. Gonzalo Silva/Freeimages.com

Rozpocząłeś studia i zastanawiasz się, jak to właściwie jest z ubezpieczeniem zdrowotnym studenta? Sprawa ta wcale nie jest tak oczywista jak mogłaby się wydawać. Tylko w stricte określonych warunkach obowiązek ubezpieczenia spoczywa na uczelni. Z tego powodu dobrze się dowiedzieć w jaki sposób załatwić sobie ubezpieczenie - podstawowe lub dodatkowe!

Ubezpieczenie zdrowotne studenta – kto nas ochrania?

Status studenta nie zawsze oznacza, że obowiązkiem ubezpieczenia danej osoby obarczona jest jego uczelnia. Sytuacja ta ma miejsce jedynie, gdy dana osoba nie posiada innych tytułów do ubezpieczeń. W praktyce oznacza to, że nie jesteśmy nigdzie zatrudnieni a osoby, które nie ukończyły 26. roku życia nie są objęte ubezpieczeniem rodziców lub opiekunów. Ochrona trwa tak długo, aż dana osoba posiada status studenta (czyli do momentu rezygnacji, wyrzucenia z uczelni lub ukończenia studiów – w ostatnim przypadku liczy się termin otrzymania absolutorium, a nie obrona pracy dyplomowej!). W sytuacji, kiedy student (niezależnie od wieku!) podejmie się pracy na podstawie umowy zlecenia lub umowy o pracę, obowiązek płacenia składek przejmuje pracodawca. Sytuacja ta nie dotyczy uczestników studiów III stopnia (doktoranckich) oraz podyplomowych – doktoranci i słuchacze, jeśli nie podlegają ubezpieczeniu z innego tytułu, mogą dobrowolnie zgłosić się z wnioskiem do uczelni o objęcie indywidualnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Gdzie kupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne?

Oprócz podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego, jakim może nas objąć uczelnia, mamy prawo do wykupienia dodatkowych wariantów. Najważniejsze wydaje się tutaj ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Umożliwia ono wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdyby doszło do wypadku na terenie uczelni, w trakcie zajęć dydaktycznych lub (choć to zależy od ubezpieczyciela) dojazdu na uczelnię. Dobrze jest je wykupić, szczególnie, że nie jest drogie – zwykle składka nie przekracza 50 zł na cały rok akademicki. Z reguły uczelnie, zarówno prywatne, jak i publiczne, nawiązują współpracę z konkretnymi firmami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu nie musimy samodzielnie szukać ofert. Jednakże, gdy propozycja danej firmy nam nie wystarcza, możemy poszukać innej. Przy zakupie ubezpieczenia zwróć uwagę przede wszystkim na to, jakie sytuacje ono obejmuje. Czy jesteś chroniony od następstw wypadków na uczelni i poza nią? A może ochronie podlegają wyłącznie konkretne zdarzenia? Pamiętaj – zanim podpiszesz umowę, porównaj oferty i przede wszystkim nie daj się skusić na ładne oczy. W końcu tu nie chodzi wyłącznie o ewentualne wyrzucenie pieniędzy w błoto, lecz przede wszystkim Twoje zdrowie, na którym nie warto oszczędzać!

Przy zakupie warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń zdrowotnych Punkta. Umożliwia ona porównanie ofert 5 najlepszych ubezpieczycieli i centrów medycznych, dokładne poznanie zawartości pakietów oraz zakup online lub przez konsultanta.

Ubezpieczenie zdrowotne studenta – praktyki i Erasmus

Istnieją dwie sytuacje, w których musimy być objęci ubezpieczeniem NNW a często i OC. Mowa tutaj o odbywaniu praktyk studenckich oraz wyjeździe do innego kraju w ramach programu Erasmus (gdzie warto także zaopatrzyć się w ubezpieczenie zwrotów kosztu leczenia). Oczywiście nie jest to obowiązek sensu stricto – jednakże dobrze jest pamiętać o tym, iż zarówno w trakcie praktyk, jak i wyjazdu zagranicznego narażamy się na szereg niebezpieczeństw, w wyniku których możemy ulec wypadkowi. Brak odpowiedniego ubezpieczenia skutkować będzie tym, iż za udzieloną nam pomoc będziemy musieli słono zapłacić, a jak wiadomo – student na nadmiar pieniędzy nie narzeka.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej