Polisa zdrowotna czy abonament medyczny: co wybrać?

Aktualizacja:
polisa zdrowotna a abonament medyczny

Leczenie na NFZ wymaga dużo zdrowia, a kolejki do lekarzy - cierpliwości. Niedogodności związane z publiczną służbą zdrowia sprawiają, że coraz większą popularnością cieszy się prywatna opieka medyczna. Musimy ją tylko dobrze wybrać. Polisa zdrowotna czy abonament medyczny? Czym się różnią i jakie są między nimi podobieństwa? Sprawdzamy, co i w jakich sytuacjach zda egzamin!

baner w treści – stały - 1

Chcąc zminimalizować niedogodności, z jakimi spotykamy się na co dzień w publicznych placówkach służby zdrowia, decydujemy się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Wydaje się, że różnice pomiędzy abonamentem medycznym a polisą zdrowotną są znikome. Tymczasem są to dwa całkowicie różne produkty, które bardzo często są jednak mylone. W rzeczywistości odpowiadają one na różne potrzeby, więc sprawdzą się w zupełnie innych sytuacjach. Kiedy słusznym wyborem okaże się abonament, a kiedy polisa zdrowotna?

Abonament medyczny: co to jest i jak działa?

Abonament medyczny oferowany jest przez prywatne placówki opieki zdrowotnej. Zwykle kojarzy nam się z grupowym ubezpieczeniem w zakładzie pracy, nazywanym inaczej prywatną opieką medyczną. Jest on jedną z najpopularniejszych form pozafinansowej motywacji pracowników. Abonament medyczny ma formę ryczałtu, gdzie po przekroczeniu określonego limitu, będziemy musieli uiścić odpowiednie opłaty za usługi.

Czytaj także: Indywidualna kontynuacja pakietu medycznego. Czy warto za nią płacić?

Polisa zdrowotna: co to jest i jak działa?

Polisa zdrowotna to usługa oferowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe. W odróżnieniu od abonamentu, polega ona na pokryciu przez ubezpieczyciela kosztów usług medycznych, gdy zajdzie taka potrzeba. Przyda się ona na przykład w sytuacji, gdy ulegniemy wypadkowi.

Abonament medyczny a ubezpieczenie zdrowotne: podobieństwa i różnice

Jak już wspominaliśmy, abonament medyczny jest zupełnie innym produktem niż polisa zdrowotna. Oba te produkty przydadzą się w zupełnie innych sytuacjach. Zakres, w jakim będziemy mogli z nich skorzystać, w dużej mierze uzależniony jest od zakresu wykupionych świadczeń.

W ramach abonamentu otrzymujemy zazwyczaj podstawowy zakres świadczeń, który opiera się głównie na leczeniu ambulatoryjnym. Z kolei wybierając prywatne ubezpieczenie zdrowotne, możemy go dowolnie rozszerzać o zaawansowaną diagnostykę czy profilaktykę niedostępną w standardowym abonamencie.

Najłatwiej dostrzegalną różnicą pomiędzy abonamentem a polisą zdrowotną jest kwestia finansowania. O ile w przypadku abonamentu, każda nasza wizyta jest kosztem zmniejszającym zyski danej placówki, o tyle w przypadku wykupionej polisy zdrowotnej – placówka zarabia na każdej naszej wizycie, ponieważ płacone ma tylko w przypadku realizacji danej usługi.

Abonament medyczny a polisa zdrowotna: plusy i minusy

Abonament medyczny: zalety

 • możliwość wykupienia grupowego ubezpieczenia na preferencyjnych warunkach,
 • łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów,
 • zróżnicowany zakres świadczeń w zależności od wybranego pakietu.

Abonament medyczny: wady

 • możliwość korzystania tylko i wyłącznie z sieci placówek, w których wykupiliśmy abonament lub we wskazanych placówkach partnerskich,
 • specjalistyczne badania przeprowadzimy tylko na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza współpracującego z daną placówką.

Polisa zdrowotna: zalety

 • międzynarodowe prywatne ubezpieczenie umożliwia leczenia poza granicami kraju,
 • szeroki zakres dobrowolnych świadczeń, dzięki czemu dopasujemy polisę do indywidualnych potrzeb,
 • większa dostępność lekarzy specjalistów.

Polisa zdrowotna: wady

 • nie zastępuje świadczeń gwarantowanych przez NFZ,
 • zwykle nie obejmuje kosztów przejazdu karetką pogotowia ratunkowego, a jedynie transport medyczny konkretnej placówki,
 • obejmuje limitowane wizyty i badania diagnostyczne

Czytaj także: Brak ubezpieczenia zdrowotnego a koronawirus

Podsumowując: jeśli zależy nam na regularnym i sprawnym korzystaniu z pomocy lekarskiej: chcemy umawiać się na wizyty, bez problemu wykonać badania, albo mamy dziecko, które dość często choruje i wymaga pomocy specjalisty – lepiej sprawdzi się  abonament medyczny.

Nie wiesz który wybrać? Pomożemy!

Zadzwoń teraz: 22 490 90 00

Podsumowanie

 1. Abonament medyczny oferowany jest przez prywatne placówki opieki zdrowotnej i ma formę ryczałtu. Po przekroczeniu ustalonego limitu wymagane jest ponoszenie dodatkowych opłat.
 2. Dobrowolne polisy zdrowotne oferowane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe, a ich zadaniem jest pokrycie kosztów usług medycznych, gdy zajdzie taka potrzeba.
 3. Z abonamentu medycznego możemy korzystać tylko w tej sieci placówek, w której wykupiony został abonament.
 4. Różnorodność świadczeń oferowanych w polisach zdrowotnych daje gwarancję wybrania produktu skrojonego na miarę naszych potrzeb.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej