MENU
KONTAKT
5 lat temu

Polacy jeżdżą sprowadzanymi autami. Tylko w Warszawie przeważają samochody zarejestrowane po raz pierwszy w Polsce

Polacy jeżdżą sprowadzanymi autami. Tylko w Warszawie przeważają samochody zarejestrowane po raz pierwszy w Polsce

Z danych porównywarki OC/AC mfind.pl wynika, że w większości dużych polskich miast po drogach jeżdżą głównie samochody sprowadzone z zagranicy. Tylko w Warszawie na ulicach odnajdziemy więcej pojazdów zarejestrowanych od początku w Polsce.

Eksperci przyjrzeli się pochodzeniu pojazdów ubezpieczanych za pośrednictwem kalkulatora OC/AC mfind. Okazuje się, że w prawie wszystkich miastach wojewódzkich ponad połowa aut jest sprowadzona z zagranicy.

Pochodzenie pojazdów w polskich miastach - infografika mfind

Zdecydowanie największy procent sprowadzonych aut odnotowano – na podstawie wszystkich kalkulacji wykonanych dla danego miasta –  w Gorzowie Wielkopolskim (75%) oraz Zielonej Górze (71%), czyli miastach położonych blisko granicy z Niemcami. Bardziej wyrównany stosunek pojazdów sprowadzonych do samochodów po raz pierwszy rejestrowanych w Polsce odnajdziemy w Katowicach, Gdańsku, Łodzi i Krakowie.

Jedyne duże miasto, w którym zdecydowana większość kierowców deklaruje, że ich auto znajduje się w Polsce od nowości, to Warszawa. Z danych mfind wynika, że po stolicy jeździ zaledwie 21% sprowadzonych samochodów.

– Większa liczba aut po raz pierwszy rejestrowanych w Polsce na warszawskich ulicach nie dziwi – komentuje Bartłomiej Roszkowski, współzałożyciel porównywarki OC/AC mfind.pl. – W stolicy więcej kierowców może sobie pozwolić na zakup nowego samochodu w salonie. Poza tym łatwiej dostępne są np. autoryzowane stacje obsługi oraz dealerzy. Z kolei w mniejszych miastach kierowcy chętniej sprowadzają auta, nawet relatywnie nowe. Jest ich więcej na rynku wtórnym, mają dobre wyposażenie i są tańsze, ponieważ często wymagają niewielkich napraw, które nie stanowią wyzwania dla polskich warsztatów – dodaje Roszkowski.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.