Logo punkta

7 listopada 2019

Co zabrać pod namiot? Praktyczny poradnik

Biwak, spanie pod namiotem, cieszenie się kontaktem z naturą to są przyjemności, które trudno zastąpić czymś innym. Są tacy, którzy wypoczywają w ten sposób od lat, inni mają to jeszcze przed sobą. Przed takim wyjazdem, szczególnie gdy to będzie pierwszy raz, warto sporządzić sobie listę rzeczy na biwak: niezbędnych, potrzebnych i przydatnych. Dobrym sposobem jest podzielnie listy na grupy tematyczne, tak łatwiej będzie Ci „ogarnąć” wszystkie rzeczy, które mogą Ci być potrzebne. Zdziwisz się, bo wbrew pozorom będzie ich niemało. Zatem co zabrać pod namiot? Spróbujmy je wymienić:

Nad głową i pod głową

Wyjazd pod namiot nie może się obyć bez namiotu. To oczywiste. Ale wybór już taki oczywisty nie jest. Modeli, rozmiarów i odmian są tysiące. Zanim zdecydujesz się na ten jeden jedyny, zastanów się, dokąd jedziesz, o jakiej porze roku i czym będziesz namiot transportować. Jeśli autem, możesz wybrać coś naprawdę wygodnego i okazałego. Jeśli namiot będziesz nosić na własnych plecach, każdy gram nadwagi może mieć znaczenie. W obu przypadkach warto rozważyć saperkę, czyli składaną łopatę, a nawet mały toporek.

Równie niezbędny jak namiot i ubezpieczenie turystyczne jest materac lub mata. Materac dmuchany zajmuje dużo miejsca, natomiast mata nie jest przesadnie komfortowa. Dobrym kompromisem są samopompujące się maty. Nie zajmują tyle miejsce, co materac, a śpi się na nich wygodnie. Do tego poduszki i śpiwory. Wybierając te ostatnie zwróć uwagę na zakres temperatur, aby nie było Ci za zimno, ale też za gorąco.

Do garnka

Biwak pod namiotem to także przygotowywanie sobie posiłków w warunkach campingowych. Zadbaj o kuchenkę, naczynia turystyczne oraz jedzenie. Spakuj też trochę herbaty, kawy, cukier (jeśli słodzisz) i podstawowe przyprawy. Wyjazd pod namiot bez soli, może się zacząć od szukania najbliższego sklepu. Jeszcze bardziej przyda Ci się porządny turystyczny nóż. Taki, którym bez trudu przygotujesz kanapki. Ważniejsze więc od wielu surwiwalowych opcji jest stopień jego naostrzenia. Sprawdź to koniecznie przed wyjazdem. Wiedz, że nie musisz być już skazanym na zupki z paczki i konserwy. Ciekawą alternatywą są dania liofilizowane, które potrafią być naprawdę wyrafinowane. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy dań wegańskich a nawet ci, którzy chcą unikać glutenu. Ceny tych potraw czasem mogą być porównywalne z tańszymi restauracjami ale to już inny temat.

Pod prysznic

Kosmetyczka, ręcznik, klapki pod prysznic. W kosmetyczce nie musisz mieścić całej zawartości swojej łazienkowej półki w łazience, ręczniki turystyczne potrafią być naprawdę kompaktowe i lekkie, a z klapek nie rezygnuj. To dla dobra i zdrowia Twoich stóp.

Trochę elektryczności

Biwak pod namiotem, ma to do siebie, że gdy zajdzie słońce, robi się ciemno. Naprawdę ciemno. Potrzebujesz więc przynajmniej jednej latarki turystycznej, która pomoże Ci dotrzeć do namiotu i z namiotu do toalety oraz jakiegoś małego źródła światła do środka. Jeśli nie możesz żyć bez telefonu to spraw sobie pojemny powerbank czyli taki, którym naładujesz swojego smartfona przynajmniej dwa razy. Wybierając na tego typu wyjazd samochodem warto też rozważyć zabranie lodówki turystycznej. Są modele, które możesz podłączyć w aucie do prądu i tak przewieźć produkty żywnościowe w chłodzie.

Na wszelki wypadek

Porządny turysta wie, co zabrać pod namiot, żeby choroba czy uraz nie zepsuł mu pobytu. Rozsądnie wyposażona apteczka (leki na przeziębienie i biegunkę, coś przeciwbólowego oraz przeciwalergicznego,  opatrunki, plastry…) jest równie ważna jak ubezpieczenie turystyczne. 

Na nieproszonych gości

Komary, meszki, kleszcze, oparzenia słoneczne… Nikt z turystów tego nie lubi. Zadbaj więc, żeby lista rzeczy potrzebnych pod namiot zawierała środki, które ochronią Twoją skórę. Coś na komary, ukąszenia, krem z filtrem to podstawa.

Na nudę

Wyjazd pod namiot to dobra okazja do spędzania czasu razem. Pomyśl, co lubisz  (lubicie robić), gdy nie oglądacie telewizji? Spakuj ulubioną grę planszową, książki. W czytniku zmieści się ich bardzo dużo.

Odrobina luksusu

Nie popadaj w przesadę, ale pamiętając, że to ma być wypoczynek a nie karne zesłanie, uświadom sobie co dla Ciebie jest ważne i zapewnij to sobie. Zastanawiasz się, co zabrać pod namiot? Jeśli ponad wszystko lubisz siedzieć i patrzeć przed siebie na piękny krajobraz, może warto zabrać ze sobą składane krzesełko? I przeciwnie, jeśli kochasz ruch i jazdę na rowerze, może warto sprawić sobie składany, turystyczny rower?

Biwak pod namiotem: to warto mieć! 

Są rzeczy, które trudno przypisać do powyższych grup, a potrafią ułatwić życie pod namiotem. Jednym z nich jest linka. Rozwiesisz na niej mokry ręcznik, albo przemoczone ciuchy. Co jeszcze? Pewnie masz już mnóstwo pomysłów. Na co więc czekasz, przygotuj swoją własna autorską listę. Gdy zaczniesz ją opracowywać, to będzie tak jakbyś już tam był. Na wymarzonym biwaku. Przyjemności!

Wybierasz się na biwak swoim samochodem? Pomyśl i o nim - pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym. Jeśli chcesz uniknąć kar za brak OC, zadbaj o to odpowiednio wcześniej! W drodze przydatne może okazać się także AC i Assistance - rozważ to!

 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram