Logo punkta

11 listopada 2019

Ceny OC a pojemność silnika: jak sprawdzić pojemność silnika?

Duża pojemność silnika samochodu wiąże się z wysokością stawki ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jest to oczywiste – im większa moc silnika, tym większa prędkość wozu, a co za tym idzie – ryzyko spowodowania wypadku. Zderzenie przy wysokiej prędkości spowoduje istotne uszkodzenie pojazdu, co z kolei przełoży się na większe koszty towarzystwa ubezpieczeniowego. W artykule zobaczymy dziś co robić, by nie zapłacić jak za przysłowiowe zboże przy szacowaniu składki OC. Podpowiemy także jak sprawdzić pojemność silnika!

Od czego zależy wysokość OC?

Na wysokość ubezpieczenia OC poza pojemnością silnika pojazdu składa się kilka innych czynników i dopiero suma wszystkich tych składowych stanowi o wysokości końcowej opłaty, jaką poniesie ubezpieczający swój pojazd. Na cenę OC wpływ mają takie elementy jak historia jazdy ubezpieczającego (długość okresu posiadania prawa jazdy i liczba wypadków, w jakich brał udział), jego wiek, stan cywilny, posiadanie dzieci oraz parametry wozu i jego stan techniczny. 

Najczęstszą kombinacją wpływającą negatywnie na wysokość stawki za OC jest połączenie młodego wieku kierowcy (zwykle 18-25 lat) stanu wolnego i posiadanie przez niego pojazdu o pojemności silnika 3000 cm3 lub więcej. Ubezpieczyciele, niebezpodstawnie zresztą, uważają takich kierowców za bardziej skłonnych do podejmowania zachowań ryzykownych czy wręcz brawurowych, a więc skutkujących wypadkiem. Dlatego przy młodym wieku ubezpieczającego i pojemności 3 litrów ubezpieczenie OC będzie niestety wysokie.

Możliwości obniżenia OC

Co zrobić, by w opisanym tu przypadku obniżyć nieco stawkę? Najprościej jest zwyczajnie… kupić samochód z niższą pojemnością – stawki rosną średnio o 100 zł co 500 ccm, za silnik 2-litrowy ubezpieczający powinien więc zapłacić średnio o 200 zł mniej (przy założeniu posiadania pojemności 3000 ccm), zaś w wypadku posiadania wozu z pojemnością do 1000 ccm – nawet 400 zł. Niektórzy młodsi kierowcy próbują przypisać swój samochód do ubezpieczenia osoby o wysokich zniżkach (poprzez dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego), co zapewni im niższe stawki. Jest to jednak działanie ryzykowne: jeśli mniej doświadczony kierowca weźmie udział w zdarzeniu drogowym, nie tylko straci on swoją budowaną właśnie zniżkę, ale i narazi na stratę zniżkę dopisanej osoby, np. rodzica. Poza tym, po dopisaniu współwłaściciela do dowodu jego stawka również rośnie, jest więc to zysk pozorny. 

SPRAWDŹ: Zniżki OC - za co są naliczane?

Liczy się zatem historia bezwypadkowej jazdy danego kierowcy, bo wpływa ona na wysokość zniżki OC: im dłuższa jazda bez udziału w zdarzeniu drogowym, tym szansa na tańsze OC rośnie. Dlatego co bardziej krewcy kierowcy chcąc tu obniżyć stawkę, powinni po prostu postawić na cierpliwość i zdjąć nogę z gazu. Długość posiadania prawa jazdy także ma znaczenie: mniej zapłacą kierowcy z większym stażem, a to przez ich większe doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Ciekawostka: kierowca w dojrzałym wieku, ale posiadający krótko uprawnienia nie zapłaci wcale mniej od jeżdżącego kilka lat trzydziestolatka. 

Powyższe dane (pojemność, wiek i historia wypadkowa kierowcy etc.) brane są pod uwagę przy wyliczaniu składki, jednak różni ubezpieczyciele odmiennie wyliczają wysokość danej składki. Warto więc skorzystać w tym przypadku z kalkulatora OC i sprawdzić wysokość powinności w różnych towarzystwach. Może się bowiem okazać, że znajdziemy takie z atrakcyjniejszą ofertą. 

Jak sprawdzić pojemność silnika?

Pojemność silnika podaje producent danego pojazdu. Jest to suma różnic pojemności wszystkich cylindrów w ich maksymalnej i minimalnej objętości. Informację o całkowitej pojemności znajdziemy w różnych miejscach pojazdu, w zależności od marki i modelu auta. Mogą to być m.in. bok bloku silnika w okolicy skrzyni biegów, pokrywa silnika, tabliczka znamionowa pod szybą lub w bagażniku przy kole zapasowym. Informacja o pojemności będzie dla nas przydatna, jeśli poszukujemy oszczędności w ubezpieczeniu przy pomocy kalkulatora ubezpieczeń OC.

Warto też wiedzieć, że ubezpieczalnie przy wyliczaniu stawek OC klasyfikują pojazdy według określonych przedziałów pojemności, analogicznych do popularnych pojemności stosowanych przez producentów silników. Są to: do 1000 ccm, 1100-1500 ccm, 1600-1900 ccm, 2000-2500 ccm, 2600-3000 ccm, 3100 ccm i więcej. Jeżeli dysponujemy pojazdem, w którym wymieniany był silnik na innej pojemności niż fabrycznie montowany, ale nie wiemy jakiej, należy udać się na badania diagnostyczne (np. na hamowni) i pojemność tę ustalić. 

 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram