Logo punkta

8 listopada 2019

Wypowiedzenie podwójnego OC: to nic trudnego!

Komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przypisane jest do pojazdu, a nie do osoby. Z różnych powodów może się więc zdarzyć, że jeden samochód ma w tym samym czasie dwie aktywne polisy OC. Czy możliwe jest skutecznie wypowiedzenie podwójnego OC bez ponoszenia dodatkowych kosztów? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Podwójne OC: jak to tego dochodzi?

OC jest jedynym ubezpieczeniem obowiązkowym dotyczącym pojazdów mechanicznych. Każdy musi je mieć, co sprawdza nie tylko Policja podczas kontroli drogowej, ale i UFG, a za brak ważnej polisy płaci się wysokie kary. Czyli brak przeglądu jest problemem. Okazuje się jednak, że kłopot może się pojawić także w odwrotnym przypadku, kiedy mamy dwie polisy OC. Jak do tego dochodzi?

Młodzi kierowcy często mogą być nieświadomi albo po prostu zapomnieć, że raz wykupiona polisa OC przedłuża się automatycznie na następne 12 miesięcy. Samo OC dla tej grupy kierowców wiąże się ze sporym kosztem, więc chętnie szukają oni tańszej polisy u innego ubezpieczyciela i kupują OC. Nie składają jednak wypowiedzenia u poprzedniego i niespodzianka – mają dwa ubezpieczenia OC. Podwójne OC przydarza się także osobom, które kupiły właśnie samochód i korzystają z polisy poprzedniego właściciela. Jeśli taki kierowca wykupi nowe OC, ale nie wypowie poprzedniego, które jest nadal aktywne, także może zostać zaskoczony. Ubezpieczyciel dokonuje rekalkulacji polisy i wysyła informację o konieczności dopłacenia pewnej sumy.

Kiedy możesz wypowiedzieć podwójne OC?  

Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji i zorientujesz się, że masz podwójne ubezpieczenie OC, wypowiedzenie możesz złożyć właściwie w każdej chwili. Jeśli chodzi o podwójne OC, ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli została podczas nowelizacji z 2013 roku znacznie złagodzona. Nadal musisz wypowiedzieć podwójne ubezpieczenie OC samochodu, jednak przed nowelizacją musiałbyś opłacić obie polisy w całości. Obecnie na szczęście trzeba zapłacić tylko za okres od automatycznego wznowienia do wypowiedzenia polisy. Czyli jeśli nawet się zagapiłeś, po odkręceniu sprawy co najmniej kilkaset złotych zostaje w kieszeni. 

SPRAWDŹ: Jak znaleźć najtańsze OC? 

Wypowiedzenie podwójnego OC: jak to zrobić?

Jeśli twoje ubezpieczenie jest faktycznie podwójne, wypowiedzenie OC ratuje cię z opresji.  Wypowiedzenie podwójnej umowy OC zaczynamy od ściągnięcia odpowiedniego formularza, najlepiej ze strony konkretnego ubezpieczyciela. Następnym krokiem jest uzupełnienie dokumentu, który ma na celu wypowiedzenie umowy OC. Podwójne ubezpieczenie wypowiadamy w towarzystwie, w którym polisa przedłużyła się automatycznie lub wykupił ją poprzedni właściciel. Pamiętaj przy tym, aby daty ważności polis nie doprowadziły do luki w ciągłości ubezpieczenia twojego samochodu. Czyli aby podwójna polisa OC nie zamieniła się w brak ubezpieczenia.

Pismo z własnoręcznym podpisem oraz podpisami ewentualnych współwłaścicieli samochodu możesz złożyć osobiście. Ale na pewno łatwiej będzie to zrobić, wysyłając do ubezpieczyciela list polecony – uwaga, wtedy wypowiedzenie umowy OC w przypadku podwójnego ubezpieczenia liczy się od dnia nadania. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dopuszczają możliwość wysłania dokumentu faksem lub e-mailem, ale w formie skanu lub zdjęcia z widocznym podpisem właściciela pojazdu.

Jakie dane powinien zawierać dokument?

Kiedy złożysz na piśmie wypowiedzenie OC, podwójne ubezpieczenie przestanie być problemem. Co powinien zawierać ten dokument? Przede wszystkim dane osobowe właściciela oraz współwłaściciela, dane pojazdu czyli markę, model i numer rejestracyjny. Niezwykle istotne są także informacje o polisie, jej numer, okres ważności oraz nazwa i adres ubezpieczyciela.  

SPRAWDŹ: Jak wypowiedzieć OC? 

Czy można wypowiedzieć AC?

Właściwie tylko w przypadku OC wpada się w pułapkę, jaką jest podwójne ubezpieczenie. AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym i rezygnacja z niego w trakcie następnych 12 miesięcy od podpisania umowy raczej nie jest możliwa. Można jednak od niej odstąpić w ciągu pierwszych 30 dni od podpisania. Ponadto każdy ubezpieczyciel może mieć nieco inne zapisy w kwestii zawierania i rozwiązywania umowy AC. 

 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram