Dlaczego warto korzystać z warsztatów polecanych przez ubezpieczycieli?

Aktualizacja:
Warsztat

Po wypadku lub kolizji, w której doszło do uszkodzenia auta, możesz wybrać gotówkową lub bezgotówkową likwidację szkody. Gotówkowa likwidacja to wypłata pieniędzy bezpośrednio właścicielowi samochodu. Gdy zdecydujemy się na formę bezgotówkową, auto jest naprawiane w warsztacie, który rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Warsztaty polecane przez ubezpieczycieli - dlaczego warto z nich korzystać?

Na czym polega rozliczenie gotówkowe?

Rozliczenie gotówkowe, to tak zwana metoda kosztorysowa, gdzie wysokość odszkodowania jest wyznaczana w oparciu o kosztorys planowanych napraw i wypłacana właścicielowi polisy. Słowo „gotówkowa” jest tu nieco mylące. Zwykle jest to oczywiście przelew na konto. Z tej formy rozliczeń korzystają często właściciele starszych pojazdów, które można naprawić wykorzystując tanie zamienniki, przeważnie gorszej jakości oraz usługi tańszych mechaników.
Ma to swoje wady i często cierpi na tym solidność wykonania naprawy, która może zaważyć na dalszym bezpieczeństwie podczas jazdy.

Likwidacja metodą kosztorysową może trwać dłużej

Dodatkowo, wycena kosztów naprawy opiera się na średnich stawkach rynkowych za części oraz robociznę. Ubezpieczyciel może też zakwestionować wstępny kosztorys warsztatu, co przedłuża czas naprawy. Dlatego ubezpieczyciele częściej polecają rozliczenie bezgotówkowe. Ta forma wypłaty odszkodowania jest bardzo wygodna dla kierowcy. Samochód trafia do upoważnionego warsztatu, który ma umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, a warsztat rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem. Wszystkie formalności właściciel pojazdu załatwia w warsztacie, a po naprawie odbiera sprawne auto. Metoda ta jest prostsza, szybsza i pozwala scedować wszystko na zaufany warsztat.

Warsztaty polecane przez ubezpieczycieli – szybciej naprawią auto!

Wiele warsztatów samochodowych i blacharskich współpracuje z ubezpieczycielami w kwestii wyceny szkody komunikacyjnej. Te warsztaty mają prawo do oceny rozmiarów szkód, co znacznie przyspiesza rozpoczęcie napraw.

Żeby rozliczyć szkodę, warsztat nie musi mieć zawartej umowy o współpracę z ubezpieczycielem. Wystarczy, że właściciel pojazdu upoważni serwis do odbioru odszkodowania. Takie rozwiązanie ma jednak wady, bo warsztat nie może w imieniu ubezpieczyciela przyjąć zgłoszenia i dokonać oględzin pojazdu, tylko wymagany jest przyjazd specjalisty z towarzystwa, co opóźnia przystąpienie do naprawy. To też dodatkowy koszt ponoszony przez ubezpieczyciela, który potem uwzględnia się w składce.

Gdy korzystamy z warsztatu polecanego przez ubezpieczyciela, upoważniony i przeszkolony przez ubezpieczyciela pracownik warsztatu dokonuje oględzin pojazdu, opisuje uszkodzenie, wycenia szkodę, odbiera od klienta niezbędne dokumenty i pomaga w wypełnieniu zgłoszenia. Zebraną dokumentację warsztat przekazuje do ubezpieczyciela, a sam zajmuje się naprawą pojazdu i rozliczeniem jej kosztów.

Korzystanie z warsztatu polecanego przez ubezpieczyciela gwarantuje szybszy czas naprawy, mniej kłopotów przy wycenie i wybór rzetelniejszego wykonawcy.

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  • Likwidacja gotówkowa, czyli metodą kosztorysową, to wypłata pieniędzy przelewem bezpośrednio dla właściciela samochodu.
  • Bezgotówkowa likwidacja szkody to wypłata odszkodowania nie dla właściciela pojazdu, lecz dla upoważnionego warsztatu.
  • W wariancie bezgotówkowym naprawa zaczyna się szybciej, a użytkownik uszkodzonego auta nie musi zajmować organizacją napraw ani zakupem części.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

upoważnienie warsztatu do rozliczenia z ubezpieczycielem
2024.01.25  •  Podróże
Upoważnienie warsztatu do rozliczenia z ubezpieczycielem: plusy i minusy

Wypadek, kolizja, stłuczka. Twój samochód został uszkodzony. Koszty szkód zostaną pokryte z ubezpieczenia OC sprawcy. Do Ciebie należy decyzja czy proces likwidacji szkód przeprowadzisz osobiście od A do Z, czyli wybierzesz metodę gotówkową, czy może zdecydujesz się na sposób bezgotówkowy, czyli upoważnisz warsztat do rozliczenia z ubezpieczycielem. Dziś przyjrzymy się metodzie drugiej.

Czytaj więcej
2024.09.10  •  Samochód
Upoważnienie do rozliczenia się ubezpieczyciela bezpośrednio z zakładem naprawczym. Pobierz formularz

Miałeś szkodę? Nie chcesz zajmować się całą procedurą likwidacji szkody i wolisz upoważnić warsztat do dokonania naprawy, a ubezpieczyciela do rozliczenia się z warsztatem? Sprawdź jak to zrobić.

Czytaj więcej
Źle naprawione samochody. Ubezpieczycieli nie obchodzi bezpieczeństwo na drogach?
2015.08.20
Źle naprawione samochody. Ubezpieczycieli nie obchodzi bezpieczeństwo na drogach?

Sednem greckich tragedii – które „przerabialiśmy” w liceach na języku polskim – jest postawienie przed bohaterem niemożliwego wyboru, w którym obie opcje są fatalne. Dziś towarzystwa ubezpieczeniowe w takiej roli stawiają właściciela samochodu, który uczestniczył w wypadku lub kolizji, każąc mu wybrać między kosztorysową a bezgotówkową likwidacją szkody. Jak to wpływa na bezpieczeństwo na drogach?

Czytaj więcej
2024.09.10  •  Podróże
Mechanik uszkodził samochód – co zrobić, kto za to odpowiada?

Oddałeś auto do warsztatu, by zrobić przegląd, wymienić zużytą część lub naprawić usterkę, a mechanik uszkodził sprawny podzespół, zarysował samochód? Kto powinien pokryć koszty dodatkowej naprawy? Jakie masz prawa jako właściciel samochodu?

Czytaj więcej
wycena szkody samochodu
2024.01.25  •  Podróże
Wycena szkody samochodu – co warto wiedzieć?

Miałeś stłuczkę i Twój samochód nadaje się do naprawy? Pewnie zastanawiasz się, czy ubezpieczenie OC pozwoli uregulować rachunek, który wystawi Ci warsztat. Aby ustalić dokładną kwotę odszkodowania z OC, konieczna będzie wycena szkody samochodu. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Podpowiadamy!

Czytaj więcej
faktura źródłowa
2023.12.27  •  Podróże
Ubezpieczyciel żąda od Ciebie faktur źródłowych? Nie ma prawa!

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić Ci odszkodowania, bo nie przedstawiłeś faktur źródłowych? Warsztat nie chce Ci ich udostępnić, a cała sytuacja wydaje się patowa? Podpowiadamy, co zrobić.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej