Dlaczego warto korzystać z warsztatów polecanych przez ubezpieczycieli?

Aktualizacja:
Warsztat

Po wypadku lub kolizji, w której doszło do uszkodzenia auta, możesz wybrać gotówkową lub bezgotówkową likwidację szkody. Gotówkowa likwidacja to wypłata pieniędzy bezpośrednio właścicielowi samochodu. Gdy zdecydujemy się na formę bezgotówkową, auto jest naprawiane w warsztacie, który rozlicza się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Warsztaty polecane przez ubezpieczycieli - dlaczego warto z nich korzystać?

Na czym polega rozliczenie gotówkowe?

Rozliczenie gotówkowe, to tak zwana metoda kosztorysowa, gdzie wysokość odszkodowania jest wyznaczana w oparciu o kosztorys planowanych napraw i wypłacana właścicielowi polisy. Słowo „gotówkowa” jest tu nieco mylące. Zwykle jest to oczywiście przelew na konto. Z tej formy rozliczeń korzystają często właściciele starszych pojazdów, które można naprawić wykorzystując tanie zamienniki, przeważnie gorszej jakości oraz usługi tańszych mechaników.
Ma to swoje wady i często cierpi na tym solidność wykonania naprawy, która może zaważyć na dalszym bezpieczeństwie podczas jazdy.

Likwidacja metodą kosztorysową może trwać dłużej

Dodatkowo, wycena kosztów naprawy opiera się na średnich stawkach rynkowych za części oraz robociznę. Ubezpieczyciel może też zakwestionować wstępny kosztorys warsztatu, co przedłuża czas naprawy. Dlatego ubezpieczyciele częściej polecają rozliczenie bezgotówkowe. Ta forma wypłaty odszkodowania jest bardzo wygodna dla kierowcy. Samochód trafia do upoważnionego warsztatu, który ma umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, a warsztat rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem. Wszystkie formalności właściciel pojazdu załatwia w warsztacie, a po naprawie odbiera sprawne auto. Metoda ta jest prostsza, szybsza i pozwala scedować wszystko na zaufany warsztat.

Warsztaty polecane przez ubezpieczycieli – szybciej naprawią auto!

Wiele warsztatów samochodowych i blacharskich współpracuje z ubezpieczycielami w kwestii wyceny szkody komunikacyjnej. Te warsztaty mają prawo do oceny rozmiarów szkód, co znacznie przyspiesza rozpoczęcie napraw.

Żeby rozliczyć szkodę, warsztat nie musi mieć zawartej umowy o współpracę z ubezpieczycielem. Wystarczy, że właściciel pojazdu upoważni serwis do odbioru odszkodowania. Takie rozwiązanie ma jednak wady, bo warsztat nie może w imieniu ubezpieczyciela przyjąć zgłoszenia i dokonać oględzin pojazdu, tylko wymagany jest przyjazd specjalisty z towarzystwa, co opóźnia przystąpienie do naprawy. To też dodatkowy koszt ponoszony przez ubezpieczyciela, który potem uwzględnia się w składce.

Gdy korzystamy z warsztatu polecanego przez ubezpieczyciela, upoważniony i przeszkolony przez ubezpieczyciela pracownik warsztatu dokonuje oględzin pojazdu, opisuje uszkodzenie, wycenia szkodę, odbiera od klienta niezbędne dokumenty i pomaga w wypełnieniu zgłoszenia. Zebraną dokumentację warsztat przekazuje do ubezpieczyciela, a sam zajmuje się naprawą pojazdu i rozliczeniem jej kosztów.

Korzystanie z warsztatu polecanego przez ubezpieczyciela gwarantuje szybszy czas naprawy, mniej kłopotów przy wycenie i wybór rzetelniejszego wykonawcy.

Podsumowanie

  • Likwidacja gotówkowa, czyli metodą kosztorysową, to wypłata pieniędzy przelewem bezpośrednio dla właściciela samochodu.
  • Bezgotówkowa likwidacja szkody to wypłata odszkodowania nie dla właściciela pojazdu, lecz dla upoważnionego warsztatu.
  • W wariancie bezgotówkowym naprawa zaczyna się szybciej, a użytkownik uszkodzonego auta nie musi zajmować organizacją napraw ani zakupem części.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej