Ubezpieczyciel żąda od Ciebie faktur źródłowych? Nie ma prawa!

Aktualizacja:
faktura źródłowa

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić Ci odszkodowania, bo nie przedstawiłeś faktur źródłowych? Warsztat nie chce Ci ich udostępnić, a cała sytuacja wydaje się patowa? Podpowiadamy, co zrobić.

Faktury źródłowe to te za zakup części użytych do naprawy samochodu. Zdarza się, że zanim dojdzie do wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel chce mieć w nie wgląd. To bezpodstawna praktyka, zwłaszcza, że nie masz do nich dostępu, a warsztat nie chce ci ich pokazać, bo nie ma takiego obowiązku, a wręcz – gdyby je udostępnił, działałby na swoją niekorzyść. Dlaczego?

Faktury źródłowe są objęte tajemnicą handlową

Faktury źródłowe są dokumentem potwierdzającym sprzedaż części zamiennych warsztatowi przez ich dostawcę. Dystrybutorem może być na przykład sklep motoryzacyjny. Kwota, którą warsztat zapłacił, to wyłącznie jego sprawa. Wysokość marży stosowanej przez warsztat albo źródło zaopatrzenia objęte są tajemnicą handlową.

Spotkałeś się kiedyś z tym, że serwis naprawczy mówi Ci, gdzie i za ile kupił daną część? A może zdradził Ci, jaki dostał upust od swojego dostawcy? Na miejscu przedsiębiorcy – właściciela warsztatu, też nie chciałbyś podawać takich informacji.

Ubezpieczyciel potrzebuje tylko faktury VAT

Przepisy kodeksu cywilnego i umowy z warsztatem, w której zlecasz mu naprawę uszkodzonego samochodu, nie nakładają na warsztat obowiązku udostępnienia faktur źródłowych. Warsztat musi wystawić jedynie fakturę VAT, która potwierdza wykonanie usługi. I to według prawa jedyny dokument, który ubezpieczyciel powinien zobaczyć.

Wymagając od Ciebie faktur źródłowych firma ubezpieczeniowa chce Ci udowodnić, że wartość części użytych do naprawy w rzeczywistości była niższa niż ta widoczna na fakturze VAT. Dla potwierdzenia swojego stanowiska ubezpieczyciele przedstawiają kosztorys naprawy sporządzony w specjalnym programie, który uśrednia ceny tych części.

No dobrze, ale Ty właśnie dostałeś takie pismo od ubezpieczyciela i masz powód do zdenerwowania? Niepotrzebnie. Odpisz, że załączasz wyłącznie fakturę VAT za wykonanie usługi przez warsztat i przypominasz, że nie masz obowiązku przedstawić faktur źródłowych. Dodaj też koniecznie, że zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 16 czerwca 2003 r. (sygn. akt III CZP 32/03) ubezpieczyciele nie mogą uśredniać cen za części użyte do naprawy. Muszą brać pod uwagę ceny stosowane w indywidualnej naprawie dokonywanej w wybranym przez Ciebie warsztacie.

W ogóle nie musisz naprawiać samochodu

Pamiętaj, że wypłata odszkodowania za szkodę z OC należy się nawet wtedy, gdy nie naprawisz samochodu. Odszkodowanie dotyczy faktu, że ktoś uszkodził Ci auto i nie zależy od tego, kiedy i jak zdecydujesz się je naprawić. Tu nikt nie ma prawa wpływać na Twoją decyzję.

Wysokość odszkodowania oblicza się na podstawie cen rynkowych obowiązujących w dniu szkody. Jeżeli zdarzy się, że kosztorys opiewa na niższą kwotę niż wartość naprawy, możesz zwrócić się z wnioskiem o sporządzenie wyceny naprawy samochodu do niezależnego rzeczoznawcy.

Listę rzeczoznawców znajdziesz na stronie PZMotu. Wycena jest płatna, a na jej podstawie ubezpieczyciel nie musi zmienić stanowiska w sprawie, jednak będzie dla Ciebie istotnym dokumentem na wypadek ewentualnego sporu sądowego.

Sprawdź także:


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
5 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Dla kogo jest nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Co oznacza zniesienie udziału własnego w szkodzie?

Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Motocykl
Jak holować motocykl?

Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej