Jechałem spokojnie skuterem dość tłoczną warszawską ulicą. Z podporządkowanej wytoczył się osobowy, a ja nie miałem innej możliwości niż zaparkowanie na jego masce. Okazało się, że prowadząca samochód nie ma uprawnień do kierowania. Gwarantuję własnym przykładem - to nie jest coś, co tygrysy lubią najbardziej.
Już sama stłuczka do przyjemnych nie należy. A kolizja bez prawa jazdy oznacza, że masz prawie 100% pewności, że ktoś będzie kombinować i próbować Cię skołować, by uniknąć odpowiedzialności. Zasugeruje szwagra jako „dawcę winy”, albo postraszy konkubentem, który trenuje na siłowni. Tak, kolizja z taką osobą jest stresująca. Ale w gruncie rzeczy nie ma się o co obawiać.
Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy. Co grozi za brak dokumentów?
Prawo jazdy to dokument, który obok dowodu rejestracyjnego i dowodu ubezpieczenia OC, powinien mieć przy sobie każdy, kto prowadzi pojazd. Już to, że nie masz przy sobie plastikowego dowodu posiadania uprawnień jest dość kłopotliwą sprawą. Co grozi za spowodowanie kolizji bez prawa jazdy? Jeśli policjant z drogówki nie wymyśli lepszej odpowiedzi na pytanie „No i co ja mam z panem zrobić?” dostaniesz 50 złotych mandatu.
Gorzej, gdy w ogóle nie masz uprawnień – nigdy nie zdałeś egzaminu lub odebrano Ci dokument za punkty albo jazdę po alkoholu. Konsekwencje jazdy bez prawa jazdy to dużo wyższe koszty. Co grozi za brak prawa jazdy? W razie kontroli wlepią Ci maksymalny możliwy mandat (500 PLN) i zakaz dalszej jazdy. Jeśli spowodujesz kolizję lub wypadek dojdą do tego skomplikowane sprawy ubezpieczeniowe.
Co zrobić po kolizji z osobą bez prawa jazdy?
Ale my mówimy o sytuacji, w której jesteś ofiarą ofiary bez papierów. Na 100% usłyszysz, że trzeba się jakoś dogadać, że policja nie jest potrzebna i kilka innych „prospołecznych” manipulacji. Ale moja rada jest jedna – jeżeli nie chcesz stracić na tym pieniędzy, wezwij policję. Zrobią to samo, co podczas rutynowej kontroli osoby bez uprawnień. Wlepią jej 500 złotych mandatu i zakaz dalszej jazdy. Potem będą rozpatrywać kto był winny kolizji. I tu scenariusze są dwa.
Gdy kierowca bez prawa jazdy jest winny kolizji
Gdy kierowca nie tylko nie miał prawa jazdy ale również umiejętności kierowcy i dlatego spowodował kolizję, jego sytuacja nie jest godna pozazdroszczenia. Za likwidację szkody zapłaci co prawda jego ubezpieczyciel – nie musisz się więc obawiać, że nie dostaniesz odszkodowania. Ale towarzystwo ubezpieczeniowe raczej nie będzie wyrozumiałe – zażąda od sprawcy zwrotu całej sumy. A ta oczywiście rośnie wraz z wielkością szkody. Ta odpowiedzialność może spaść również na osobę, która komuś bez prawa jazdy udostępniła pojazd. Jeśli nie jeden to drugi zapłaci za szkodę z własnej kieszeni. Nie najmądrzej wydane pieniądze.
Czytaj także: Co grozi za jazdę bez prawa jazdy
Sprawca wypadku nie miał prawa jazdy. Czy dostanę odszkodowanie z OC?
Jeśli to inny kierowca spowodował wypadek bez prawa jazdy, dostaniesz odszkodowanie z jego ubezpieczenia OC. Potem ubezpieczyciel będzie dochodził od sprawcy zwrotu wszystkich pieniędzy, które Tobie wypłacił. Tak działa regres ubezpieczeniowy, który jest uregulowany w art. 43 pkt 3 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.
Pamiętaj – przy każdej stłuczce szkoda likwidowana jest z polisy OC sprawcy, nawet jeśli poszkodowany nie ma prawa jazdy. Natomiast jeśli kolizję spowoduje osoba bez prawa do prowadzenia samochodu, motocykla czy innego pojazdu, to poszkodowany otrzyma odszkodowanie z OC sprawcy. Ubezpieczyciel zapłaci poszkodowanemu, ale sprawca musi się liczyć z tym, że będzie chciał od niego odzyskać wypłacone środki (jest to tzw. regres ubezpieczeniowy). I raczej będzie skuteczny.
Czytaj także: Jazda bez prawa jazdy a ubezpieczenie OC i AC
Podsumowanie
- Jeśli drugi uczestnik stłuczki nie ma prawa jazdy, wezwij policję.
- Gdy policja stwierdzi, że to Ty jesteś sprawcą, drugi kierowca może skorzystać z Twojej polisy OC, pomimo że nie miał prawa jazdy.
- Jeśli to kierowca bez uprawnień spowodował tę stłuczkę, dostaniesz odszkodowanie z jego ubezpieczenia OC.
- Potem ubezpieczyciel będzie dochodził zwrotu odszkodowania bezpośrednio od sprawcy.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.