Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Aktualizacja:
Couple of friends enjoying scenic Mediterranean view from a road side parked minivan. Travelling in camper van. Planning a road trip adventure.

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Krok 1. Przygotuj samochód do drogi

Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź stan techniczny pojazdu i wykonaj wszelkie niezbędne naprawy, które odwlekałeś w czasie. Pamiętaj, że jeśli coś ma się wydarzyć, to lepiej, żeby nie doszło do żadnej awarii jeśli jesteś za granicą! Najlepiej umów samochód do mechanika lub zamów przegląd w autoryzowanym serwisie. Co warto sprawdzić przed trasą?

  • Opony i układ hamulcowy. Upewnij się, że ciśnienie w oponach jest na odpowiednim poziomie, a bieżnik ma wymaganą głębokość. Nie zapominaj również o sprawdzeniu układu hamulcowego, który musi działać sprawnie, abyś mógł w razie potrzeby szybko zareagować na drodze.
  • Płyny eksploatacyjne. Sprawdź poziom wszystkich płynów, np. oleju silnikowego, płynu chłodzącego czy płynu do spryskiwaczy. Uzupełnij braki, aby zapobiec awariom w trakcie podróży.
  • Oświetlenie i dodatkowe wyposażenie. Sprawdź, czy wszystkie światła, zarówno przednie, jak i tylne, działają prawidłowo. Upewnij się również, że posiadasz niezbędne wyposażenie, takie jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy czy apteczka.

Pamiętaj, że w niektórych krajach Europy mogą obowiązywać dodatkowe wymogi dotyczące wyposażenia samochodu. Warto zapoznać się z tymi przepisami jeszcze przed wyjazdem, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Oprócz standardowego wyposażenia, jak gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy, warto mieć ze sobą również apteczkę pierwszej pomocy oraz narzędzia do doraźnych napraw.

Pamiętaj! 

  • Jeśli jesteś świadkiem kolizji lub wypadku, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu, wezwij pomoc i, jeśli to możliwe, udziel pierwszej pomocy poszkodowanym.
  • W razie konieczności pamiętaj o korytarzu życia, aby umożliwić dojazd służbom ratunkowym. To obowiązek każdego kierowcy.

Przeczytaj też poradnik, jak przygotować auto do podróży?

Krok 2. Zaplanuj trasę

Przed wyruszeniem w drogę warto dokładnie zaplanować trasę. Przeanalizuj różne warianty i wybierz ten, w którym trasa będzie najbezpieczniejsza i najkrótsza, ale będziesz mógł odwiedzić wszystkie wymarzone miejsca. Unikaj dróg bocznych oraz tych, które mogą być w złym stanie lub są właśnie naprawiane. Nie tylko możesz na nich stać w długich korkach, ale przy złej nawierzchni rośnie ryzyko uszkodzenia pojazdu, a wzywanie pomocy drogowej na przysłowiowy koniec świata nie jest najłatwiejsze.

Dobrą praktyką jest zapoznanie się z prognozą pogody na trasie. Dzięki temu będziesz mógł dostosować styl jazdy do panujących warunków atmosferycznych i uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Pamiętaj, aby zaplanować regularne przerwy w podróży!

Krok 3. Ubezpiecz się

Niezależnie od tego, czy podróżujesz po Polsce, czy poza jej granicami, musisz mieć ważną polisę OC. Upewnij się, że Twoje ubezpieczenie jest aktualne, a w przypadku podróży za granicę, masz przy sobie Zieloną Kartę.

Rozważ zakup ubezpieczenia turystycznego, które pokryje koszty leczenia, ratownictwa oraz ochroni Twój bagaż w razie nieprzewidzianych wydarzeń. Pomocne będzie także ubezpieczenie assistance, zwłaszcza w przypadku awarii lub kolizji w trakcie podróży. Dzięki niemu możesz liczyć na holowanie, naprawę lub dostarczenie samochodu zastępczego. Pamiętaj, że wyjeżdżając za granicę, warto mieć także ubezpieczenie zdrowotne.

Szukasz ochrony dla siebie i swojej rodziny na czas wyjazdu za granicę? Sprawdź kalkulator ubezpieczenia zdrowotnego.

Krok 4. Dbaj o bezpieczeństwo na drodze i poza nią

Oczywiście na wiele sytuacji na drodze nie mamy wpływu, ale przestrzeganie ograniczeń limitów prędkości na autostradach w Europie i innych zasad, które obowiązują na drodze, znacznie ograniczasz ryzyko kolizji, stłuczek oraz kosztownych mandatów. 

Dbając o bezpieczeństwo Twojego samochodu, pamiętaj również o właściwym parkowaniu.

  • Staraj się pozostawiać pojazd w dobrze oświetlonych i monitorowanych miejscach, takich jak parkingi strzeżone lub garaże.
  • Przed opuszczeniem samochodu, zawsze zabieraj ze sobą kluczyki i dokumenty. Pamiętaj również o aktywowaniu systemu alarmowego.
  • Nie zostawiaj w widocznym miejscu żadnych wartościowych rzeczy, które mogłyby kusić potencjalnych złodziei.

Sprawdź także, gdzie kupić winiety.

Przewóz zwierząt

Jeśli Twoim towarzyszem w podróży jest pupil, również pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • małe zwierzęta przewoź w specjalnych kontenerach, a większe zabezpiecz szelkami lub umieść w klatce w bagażniku.
  • pamiętaj o regularnym dostarczaniu wody oraz organizowaniu przerw, podczas których Twój czworonożny przyjaciel będzie mógł wyjść z auta.
  • nigdy nie zostawiaj zwierzęcia samego w nagrzanym samochodzie. Zadbaj, aby miało ono stały dostęp do wentylacji i cienia.

Przewóz bagażu i rowerów

Jeśli planujesz zabrać ze sobą dodatkowy bagaż lub rowery:

  • upewnij się, że bagaż i rowery są prawidłowo zamocowane na samochodzie, aby nie stanowiły zagrożenia w trakcie jazdy,
  • sprawdź maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu i bagażnika Twojego pojazdu, aby nie przekroczyć tych limitów,
  • zadbaj, aby przewożone przedmioty nie zasłaniały tablic rejestracyjnych ani świateł samochodu.

Szukasz wakacji last minute? Skorzystaj z naszego poradnika!

Pytania i odpowiedzi

Jakie dokumenty są niezbędne do podróży samochodem po Europie?
Jakie są limity prędkości na drogach w Europie?
Czy w Europie obowiązują płatne autostrady?
Co zrobić w przypadku awarii samochodu na trasie?
Czy mogę zabrać ze sobą zwierzęta domowe w podróż samochodem po Europie?

Podsumowanie

  • Bezpieczna podróż samochodem po Europie to połączenie starannego przygotowania, przestrzegania przepisów i zachowania pełnej koncentracji podczas jazdy. 
  • Przed wyjazdem przygotuj samochód, zaplanuj trasę i ubezpiecz się
  • W trakcie podróży dbaj o bezpieczeństwo, parkuj bezpiecznie, zadbaj o zwierzęta, zabezpiecz bagaż i rowery.
  • Pamiętaj:
  • w razie kolizji lub wypadku zatrzymaj się, wezwij pomoc i udziel pierwszej pomocy,
  • stwórz korytarz życia dla służb ratunkowych, 
  • zapoznaj się z dodatkowymi wymogami dotyczącymi wyposażenia auta w danym kraju.

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

jak wymienić płyn hamulcowy
2024.09.10  •  Samochód
Zrób to sam – jak wymienić płyn hamulcowy?

Płyn hamulcowy – jak każdy element eksploatacyjny w naszym samochodzie – należy regularnie wymieniać. Przyjęło się, że warto to robić mniej więcej co dwa lata lub po przejechaniu ok. 40 tys. km. Warto o to zadbać, ponieważ do układu hamulcowego wraz z użytkowaniem pojazdu dostaje się woda, która może obniżyć skuteczność hamowania. Jak wymienić płyn hamulcowy?

Czytaj więcej
2017.12.21  •  Samochód
Bezpieczna podróż na święta – o tym koniecznie pamiętaj!

Z danych statystycznych wynika, że większość z nas - nawet 80%, w okresie świąteczno-noworocznym decyduje się na podróż . Chętnie odwiedzamy rodzinę lub wybieramy się na wypoczynek poza miejscem zamieszkania. Najpopularniejsze miasta w jakich spędzamy święta to Kraków, Warszawa i Zakopane. Jak zorganizować bezpieczną podróż na święta?

Czytaj więcej
Obowiązkowe wyposażenie samochodu na zimę
2018.11.22
Obowiązkowe wyposażenie samochodu na zimę: przepisy obowiązujące w innych krajach

Gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, czy chociażby podnośnik - to wszystko elementy obowiązkowego wyposażenia samochodu. Jakiego samochodu? To zależy. Od czego? Od kraju, przez który prowadzi nas trasa podróży. Jeśli planujesz zimowy wyjazd, sam sprzęt narciarski nie wystarczy - konieczne może okazać się dodatkowe wyposażenie auta. Sprawdzamy, jak wygląda obowiązkowe wyposażenie samochodu w innych krajach!

Czytaj więcej
Wyjazd na Wielkanoc
2019.04.17  •  Samochód
Wyjeżdżasz na Wielkanoc? Sprawdź, jak przygotować się do podróży w 5 krokach!

Wielkanoc, jak co roku, to okres wzmożonego ruchu na drogach. Tysiące policjantów dba wówczas o bezpieczeństwo kierowców. W związku z tym powinniśmy spodziewać się także częstszych kontroli drogowych. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych kłopotów i zagwarantować sobie względnie spokojną podróż, lepiej zawczasu przygotować się do drogi. O czym pamiętać przed wyjazdem na Wielkanoc?

Czytaj więcej
Ubezpieczenie roweru
2018.06.08  •  Samochód
Jak przewozić rowery?

Miłośnicy jazdy na rowerze, którym zamarzy się aktywny urlop na dwóch kółkach, muszą podjąć ważną decyzję. W jaki sposób przewieźć rower samochodem? Oto przegląd możliwości.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej