Przygotowanie auta do podróży – o tym musisz pamiętać!

Aktualizacja:
podrozowanie-samochodem-co-warto-sprawdzic

Aż 60 proc. ludzi wybiera wyjazd na wakacje własnym samochodem. Słusznie! Jak byśmy nie liczyli, jest dużo taniej. Podróż z Warszawy do Gdańska to koszt około 100 zł dla 4-5 osób, jeśli tankujemy benzynę, pociąg dla takiej grupy to ponad 400 zł, gdy nie mamy zniżek. Ale koszty są niskie, pod warunkiem że jedziemy sprawnym samochodem. Co koniecznie musisz sprawdzić przed wyjazdem, by przygotować auto do podróży?

Przygotowanie auta do podróży – samemu czy z pomocą mechanika?

Dobre przygotowanie auta do podróży to całkiem gruntowny serwis. Możesz jechać do mechanika lub zrobić wszystko samodzielnie – koszt będzie się różnił w zależności od miejsca, gdzie chcesz go wykonać. W przeciętnym warsztacie jest to koszt ok. 250-280 zł. Oddając auto do specjalisty masz gwarancję, że mechanik zajrzy wszędzie i dokładnie sprawdzi stan techniczny samochodu – nie pominie zawieszenia czy układu napędowego. Aczkolwiek jeśli Twoje auto nie sprawiało do tej pory większych problemów, to możesz ograniczyć się do podstawowych czynności, które bez trudu zrobisz sam. Zajrzyj przede wszystkim do silnika i sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych.

Sprawdź poziom oleju i płynu chłodniczego

Najważniejszy jest poziom oleju. Jeśli na bagnecie zauważysz jego ubytek, uzupełnij brakującą ilość, ale koniecznie użyj oleju tego samego rodzaju. Jeśli jednostka napędowa w aucie pracuje na oleju np. 10W40, to zaopatrz się właśnie w taką ciecz. Gdy silnik ma już swoje lata, a planujesz długą podróż samochodem np. ponad 1000 kilometrów, spakuj do bagażnika litrowy zapas – na pewno nie zaszkodzi!

Jak zapewne pamiętasz z egzaminu na prawo jazdy, sprawdzić stan płynu chłodniczego należy, gdy silnik jest zimny. Wówczas jego poziom w zbiorniku powinien znajdować się pomiędzy znakami ‘min’ i ‘max’. Jeśli zauważysz ubytek, uzupełnij go. Podobnie jak w przypadku oleju, dolej tego samego płynu. Nie powinno się mieszać płynów chłodniczych, choć na rynku są już coraz bardziej uniwersalne substancje. W razie wątpliwości, lepiej jedź z tym do mechanika.

Dowiedz się także, jak wymienić płyn chłodniczy

Sprawdź układ hamulcowy i pamiętaj o płynie!

Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od układu hamulcowego. Przed dłuższą podróżą, pamiętaj aby przygotować ten element pojazdu. W bezpiecznych warunkach wciśnij hamulec do oporu, oceń, jak reaguje. Przede wszystkim jednak zobacz, czy w zbiorniczku wyrównawczym znajduje się właściwa ilość płynu hamulcowego. Ale to nie wszystko. Płyn hamulcowy to ciecz higroskopijna, chłonie wilgoć z otoczenia, np. przez mikropory w przewodach układu hamulcowegi. Już nawet niewielka ilość wody w nim może sprawić, że w awaryjnej sytuacji system nie zadziała prawidłowo. Jak to sprawdzić? Wystarczy, że w sklepach z akcesoriami samochodowymi kupisz specjalny miernik za kilkanaście złotych.

Jeżeli nie wymieniałeś płynu hamulcowego przez ostatnie 2 lata lub 30 tysięcy kilometrów, od razu udaj się do warsztatu.

Sprawdź także: Jak wymienić płyn hamulcowy

Zadbaj także o swój komfort psychiczny i zabezpiecz się na wszelaką ewentualność. Wykup dodatkowy krótkoterminowy pakiet assistance, który pomoże Ci w razie nieprzewidzianych sytuacji, szczególnie gdy stan techniczny auta zawiedzie! Więcej informacji znajdziesz w tym artykule ➔ Zrelaksuj się podczas wakacji! Z FitAutoPomoc resztą problemów zajmie się ubezpieczyciel

Nie zapomnij o akumulatorze

Nie chcesz przykrej niespodzianki, gdy w długiej trasie po dłuższym postoju nie odpalisz silnika. To się może zdarzyć, zwłaszcza gdy korzystasz z klimatyzacji i radia jednocześnie. Dlatego koniecznie należy sprawdzić stan baterii. W wielu nowoczesnych, bezobsługowych akumulatorach, o ich stanie informuje kolorowy wizjer. Jeśli ma on kolor zielony, z akumulatorem jest wszystko w porządku. W przypadku zabarwienia na czarno, musisz doładować akumulator.  Z kolei wizjer w kolorze białym lub żółtym to znak, że nadaje się już do wymiany.

Jeśli Twoja bateria nie posiada wizjera, to pozostaje Ci wyłącznie test za pomocą prostego miernika napięcia. O tym, jak z niego skorzystać dowiesz się z poniższego materiału wideo:

Zabierz zapas żarówek!

W większości państw Unii Europejskiej za niesprawne oświetlenie w samochodzie grozi surowy mandat. Ale nie tylko kary finansowe, lecz przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo, powinno zmobilizować Cię do sprawdzenia, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Wybierając nowe żarówki upewnij się, jakiego typu oraz mocy oświetlenie stosowane jest w aucie. Choć wydaje się, że wymiana żarówki to czynność banalna, to w przypadku nowoczesnych pojazdów często wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, a w skrajnym przypadku wizyty u mechanika. Jeśli jednak możesz się z tym uporać we własnym zakresie, zwróć uwagę,  żeby podczas wymiany nie dotykać szklanej bańki nowej żarówki palcami. Zabrudzenia i odciski palców zmniejszają jej skuteczność. Pamiętaj też, by przygotowując auto do podróży, zabrać ze sobą zapasowe żarówki. Policjanci w Czechach i na Słowacji mogą to sprawdzić!

Kupić nowe opony, czy stare dadzą radę?

W serwisie przy zmianie opon już się krzywili na stan gum? Niby jeszcze ten sezon pojeździsz, ale czeka Cię wyprawa na drugi koniec Europy? Sprawdzenie stanu opon może być kluczowe dla bezpieczeństwa Twojego i najbliższych osób. Może sprawdź bieżnik jeszcze raz – nowe to spory wydatek, ale w tym wypadku inwestycja jest tego warta.

Bieżnik opony samochodowej posiada specjalne rowki, których zadaniem jest odprowadzanie wody. Na ich dnie występują regularne wypukłości. To tzw. znaczniki zużycia. Jeżeli poziom powierzchni bieżnika zrówna się ze znacznikiem, taka guma nie nadaje się już do dalszej jazdy.

Zgodnie z przepisami, głębokość bieżnika nie może być mniejsza, niż 1,6 mm. Ale nie warto czekać do tego momentu – już przy 4 mm stan opon sprawia, że mają znacznie gorszą przyczepność na mokrym podłożu.

A jeśli koła w Twoim aucie są jeszcze w dobrym stanie, koniecznie sprawdź ciśnienie powietrza. Z pewnością załadujesz auto po brzegi, co oznacza większe obciążenie. Zwiększenie ciśnienia powietrza w ogumieniu zgodnie z instrukcją obsługi auta. Czy warto to robić? Auto ze zbyt słabo napompowanymi kołami ma dłuższą drogę hamowania średnio o 4-5 metrów. To wystarczający argument.

Przygotowanie auta do podróży – nie zapomnij o drobiazgach!

Gdy złapie Cię letnia burza w trasie, a nie masz sprawnych wycieraczek, robi się ciężko. Na najbliższej stacji wprawdzie je kupisz, ale naszarpiesz się z ich wymianą stracisz czas i sporo przepłacisz. A mogłeś to sprawdzić przed wyjazdem! Jeśli wycieraczki zostawiają smugi i niedokładnie zbierają wodę z szyby, najwyższy czas je wymienić. Ze sprawdzeniem stanu płynu do spryskiwaczy sprawa jest prosta. Płyn się na pewno przyda, zwłaszcza w długiej trasie. Nie uzupełniaj jednak układu wodą. Jeżeli zapomnisz o tym i zostawisz go do zimy – kłopot gotowy!

Może zainteresować Ciebie także: Jak przygotować auto do zimy

Przeczytaj też, co warto wiedzieć o klimatyzacji w aucie – przyda się na upalne dni!

Sprawdź ceny paliwa i odłóż pieniądze na tankowanie!

Jak donosi autocentrum.pl, najtańsza benzyna Pb 95 w 2022 r. jest oferowana w województwach podalskim (7,18 zł/l), łódzkim (7,34 zł/l) i warmińsko-mazurskim (7,36 zł/l). W tych trzech województwach zapłacą najmniej także ci kierowcy, którzy tankują olej napędowy, odpowiednio 4,20 zł/l, 4,26 zł/l i 4,25 zł/l.

Co ciekawe, olej napędowy (ON) najtańszy jest w wojewódzctwie wielkopolskim, lubelskim i zachodniopomorskim. Kierowcy, którzy jeżdżą samochodami z silnikiem diesla zapłacą odpowiednio: 7,39 zł/l, 7,42 zł/l i 7,48 zł/l.

Z kolei LPG w 2022 r. jest najtańsze w województwach małopolskim (3,27 zł/l), podkarpackim (3,29 zł/l) i śląskim (3,30 zł/l).

Gdzie w takim razie jest najdrożej?

Najwyższe ceny spotkamy, podróżując samochodem na Dolny Śląsk. To tam żeby zapłacić zarówno za Pb 95, olej napędowy, jak i LPG kierowcy będą musieli głępiej sięgnąć do kieszani. Cena benzyny i ON wynosi 7,64 zł/l, a gazu 3,62 zł/l.

Przed wyjazdem poza granice, zweryfikuj, gdzie będzie najtaniej. Dla przykładu zazwyczaj ceny paliw w Czechach i na Słowacji są niższe, niż po polskiej stronie. Nie jest to jednak regułą. Planując przygotowanie auta do podróży, sprawdź ceny paliw w krajach docelowych, np. na stronie: http://www.e-petrol.pl/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa.

Zaplanuj podróż samochodem

Wybierając się w długą podróż, warto wcześniej ustalić najlepszą trasę. Skorzystaj z różnych źródeł i aplikacji. Zajrzyj do Google Street View, Google Maps czy popularnego wśród polskich kierowców Janosika. Nie zapomnij pobrać na smartfon programów nawigacyjnych i zaktualizowanych map. Aktualnie dostępne są takie, których możesz używać offline. Zapoznaj się też z informacjami dotyczącymi remontów na drogach (szczególnie w Polsce). Zajrzyj na fora internetowe, do poradników, przewodników.

Jeżeli jesteś przyzwyczajony do korzystania z atlasów drogowych bądź papierowych map podczas podróży, upewnij się, że masz aktualne wydanie. Jeśli jedziesz daleko, zaplanuj nocleg po drodze, nie rób trasy np. do Chorwacji ,,na raz” – nie śpiesz się! Adriatyk nigdzie nie ucieknie.

Gdy już wybierzesz trasę, koniecznie sprawdź, ile będzie Cię kosztowała podróż. Tutaj znajdziesz aktualne informacje o opłatach za autostrady w Europie. 

Pomyśl o mądrym zapakowaniu bagażu. System wielu małych torebek poupychanych w każdą szparę w aucie może pozwoli Ci zabrać więcej, ale takie rzeczy w trakcie wypadku zamieniają się w twarde pociski. Weź mniej, tak żeby zmieścić się tylko w bagażniku! A dzieciakom przygotuj miękkie pluszaki na podróż, a nie np. zestaw żelaźniaków.

Ubezpieczenie OC

Zaglądasz do dowodu rejestracyjnego i klops. OC kończy się dokładnie w połowie Twojego urlopu we Włoszech. To niby nie problem, bo polisa przedłuża się automatycznie, więc zdążysz wszystko załatwić po powrocie. Ale czy wtedy nie przepłacisz za nią? Może warto zająć się tym jeszcze przed wyjazdem i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych?

W Unii Europejskiej korzystasz z polskiego OC, nie musisz kupować dodatkowego ubezpieczenia, nie musisz nic dopłacać, a ubezpieczenie zadziała dokładnie tak samo jak w Polsce. Pamiętaj, że przy wyborze OC liczy się tylko cena, dlatego warto porównywać oferty, bo cena polisy może się znacznie od siebie różnić. Sprawdź, jak kształtują się obecnie ceny polis i gdzie kupić najtańsze OC?

SPRAWDŹ NAJNIŻSZĄ CENĘ SKŁADKI OC

Z ubezpieczycielami jest tak jak z operatorami telefonów komórkowych, gdy zmieniasz dostawcę, możesz liczyć na lepszą ofertę niż gdybyś zostawał u poprzedniego. Porównaj więc oferty, na pewno znajdziesz tańszą opcję. Wypowiedz dotychczasową umowę, kup nową i jedź spokojnie.  

Zielona Karta  a podróżowanie samochodem po Europie

Zazwyczaj jest tak, że przy zakupie OC firma ubezpieczeniowa dodatkowo wydaje dokument Zielonej Karty. Przyda Ci jak wyjeżdżasz poza Unię Europejską. Dowiedz się koniecznie, jakie kraje wymagają Zielonej Karty.

Jeśli zdarzy Ci się o tym zapomnieć, nie wszystko stracone. Po pierwsze, możesz ją wykupić w punktach przygranicznych, jeszcze po stronie polskiej. Jeżeli zorientujesz się już za granicą, że nie masz takiego dokumentu, pozostaje Ci ubezpieczenie graniczne.

Ubezpieczenie graniczne

Zamiast Zielonej Karty możesz wykupić ubezpieczenie graniczne. Są dwie opcje: ubezpieczenie na 15 i na 30 dni. Wykupisz je zaraz po wjeździe na terytorium danego kraju. Załóżmy wybierasz się do Rumunii, gdzie możesz jeździć na polskim OC. Będąc na miejscu, zamarzyła Ci się jednak wycieczka do Mołdawii. Nie masz ze sobą zielonej karty. Na granicy kupujesz ubezpieczenie graniczne, które pełni taką samą rolę jak OC. Cena takiego ubezpieczenia to odpowiednio 4,5 i 7 euro. Co ciekawa ta suma różni się mocno w zależności od kraju w Maroku cena wynosi już 57 i 88 euro

Zazwyczaj Zieloną Kartę i ubezpieczenie graniczne możesz traktować wymiennie, ale jest jeden wyjątek: Kosowo. Tam obowiązkowo musisz wykupić ubezpieczenie graniczne. Koszt takiego ubezpieczenia to 30/41 euro. Jak zauważyłeś, ceny za ubezpieczenie graniczne różnią się w zależności od kraju, do którego się wybierasz.

Aktualne ceny sprawdzisz na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Tutaj możesz się też zgłosić w sytuacji, gdy wyrządzisz komuś szkodę, albo w sytuacji, jeżeli ktoś wyrządzi szkodę Tobie.

Powyższe dokumenty są obowiązkowe. Ale co wtedy, gdy samochód odmówi posłuszeństwa na wakacjach? Zielona Karta, OC czy ubezpieczenie graniczne niestety nie zadziałają.

W razie nieprzewidzianych zdarzeń – Autocasco

Aby zapobiec nieoczekiwanym wydatkom z powodu usterki w samochodzie, warto dodatkowo kupić ubezpieczenie autocasco. Załóżmy, że Twój samochód, z niewiadomych przyczyn, zatrzyma się na środku drogi. Nie możesz ruszyć. Jesteś zmuszony wezwać pomoc drogową, odholować auto do najbliższego warsztatu. Musisz też ponieść koszty naprawy.

Zobacz, ile kosztuje AC dla Twojego auta

Jeśli wykupisz AC, te koszty pokryje ubezpieczyciel. Oczywiście w granicach zawartej przez Ciebie umowy. Koniecznie zapoznaj się z jej warunkami. Ubezpieczenie AC jest stosunkowo drogie, ale zastanów się czy nie warto zainwestować zawczasu, bo w razie szkody poniesiesz dużo wyższe wydatki. Jeśli jednak nie jesteś przekonany do zakupu AC na cały rok, skorzystaj z opcji pakietu assistance krótkoterminowego np. FitAutoPomoc

Dokumenty dla dzieci – Ile kosztuje paszport dla dziecka?

Jeśli wybierasz się w podróż zagraniczną z pociechami, pamiętaj, że musisz wyrobić im dokumenty potwierdzające tożsamość. Na terenie państw strefy Schengen będzie to dowód osobisty albo paszport. Jeśli jedziesz dalej, poza Unię – musisz wyrobić dzieciom paszport. Wyrobienie takiego dokumentu kosztuje 60 zł. Jeżeli dziecku przysługują ulgi np. z tytułu bycia uczniem (posiada ważną legitymację szkolną), wtedy jest to koszt 30 zł.  Posiadasz Kartę Dużej Rodziny? Wtedy będzie to koszt 15 zł.

W przypadku nastolatka koszt ten jest wyższy. Za przygotowanie paszportu dla nieletniego w wieku od 13 do 17 lat rodzice zapłacą odpowiednio 140 zł, 70 zł lub 35 zł w przypadku Karty Dużej Rodziny.

Szczegółowe informacje na temat dokumentów dla dzieci znajdziesz tutaj:  https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/paszport-dla-dziecka-jak-wyrobic

Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne.

Wakacje z dzieckiem – przygotuj się na chorobę lokomocyjną

Skoro już o dzieciach mowa, weź pod uwagę, jak czują się podczas podróży samochodem. Może im się zdarzyć choroba lokomocyjna. Dzieci są bardziej podatne na kłopoty z narządem równowagi – nagłe przyspieszanie, hamowanie, zapach spalin. To może Wam poważnie utrudnić wycieczkę.

Przede wszystkim usuń z wnętrza pojazdu wszelkie choinki zapachowe lub inne źródła intensywnych, aromatycznych zapachów. Nie zaszkodzi także dokładnie przewietrzyć kabinę pasażerską. O ile to możliwe, zaplanuj podróż z dzieckiem w czasie jego snu. Objawy choroby lokomocyjnej będą miały wtedy o wiele łagodniejszy przebieg. W czasie jazdy nie podawaj dziecku gazowanych napojów lub ciężkostrawnych posiłków. U niektórych dzieci objawy choroby lokomocyjnej łagodzą cukierki z imbirem lub napar z cynamonu i goździków. W ostateczności pomocne będą również miętowe pastylki oraz lizaki.

Zadbaj o to, aby Twoja pociecha siedziała przodem do kierunku jazdy, najlepiej w pozycji półleżącej. Aby odpowiednio przygotować samochód na wycieczkę z dzieckiem, pamiętaj, żeby zwrócić uwagę także na fotelik dziecięcy. Więcej szczegółów na temat podróży samochodem z dzieckiem znajdziesz w: Przewożenie dzieci w samochodzie – zasady i przepisy, które pozwolą Ci bezpiecznie przewozić pociechy. Nie zapomnij także, aby mieć w pogotowiu jeden z środków działających przeciwwymiotnie, dostępnych w każdej aptece. 

I przede wszystkim jedź spokojnie! Jazda w stylu eco, bez gwałtownego przyspieszania i hamowania sprawi, że nie tylko Twoje dziecko będzie się czuło doskonale, ale też Twój portfel – spalisz znacznie mniej paliwa!’

Szerokiej drogi!

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Przygotowując auto do podróży sprawdź poziom płynów: hamulcowego, chłodniczego, do spryskiwaczy oraz olej silnikowy.
  2. Nie zapomnij także o sprawdzeniu żarówek, akumulatora oraz wycieraczek.
  3. Wyjeżdżając w dalszą podróż, pamiętaj o zabraniu ze sobą ubezpieczenia OC i dowodu rejestracyjnego
  4. Przygotowanie auta do podróży to także zabezpieczenie na wypadek choroby lokomocyjnej pasażerów, zwłaszcza dzieci
  5. Na koniec - szerokiej drogi!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
8 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej