Przygotowanie auta do podróży - o tym musisz pamiętać!

Aktualizacja:
przygotowanie auta do podróży

Aż 60 proc ludzi wybiera wyjazd na wakacje własnym samochodem. Słusznie! Jak byśmy nie liczyli, jest dużo taniej. Podróż z Warszawy do Gdańska to koszt około 100 zł dla 4-5 osób, jeśli tankujemy benzynę, pociąg dla takiej grupy to ponad 400 zł, gdy nie mamy zniżek. Ale koszty są niskie, pod warunkiem, że jedziemy sprawnym samochodem. Co koniecznie musisz sprawdzić przed wyjazdem, by przygotować auto do podróży?

Przygotowanie auta do podróży – samemu czy z pomocą mechanika?

Dobre przygotowanie auta do podróży to całkiem gruntowny serwis. Możesz jechać do mechanika lub zrobić wszystko samodzielnie – koszt jest porównywalny. To ok 250-280 zł. W warsztacie masz gwarancję, że mechanik zajrzy wszędzie – nie pominie zawieszenia i układu napędowego, ale jeśli Twoje auto nie sprawiało do tej pory większych problemów, to możesz ograniczyć się do podstawowych czynności, które bez trudu zrobisz sam. Zajrzyj przede wszystkim do silnika i sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych.

Sprawdź olej i płyn chłodniczy

Najważniejszy jest poziom oleju. Jeśli na bagnecie zauważysz jego ubytek, uzupełnij brakującą ilość, ale koniecznie użyj oleju tego samego rodzaju. Jeśli jednostka napędowa w Twoim aucie pracuje na oleju np. 10W40, to zaopatrz się właśnie w taką ciecz. Gdy silnik ma już swoje lata i tendencję do konsumpcji oleju, a do przejechania masz np. ponad 1000 kilometrów, spakuj do bagażnika litrowy zapas – na pewno nie zaszkodzi!

Jak zapewne pamiętasz z egzaminu na prawo jazdy, ilość płynu chłodniczego sprawdzamy wtedy, gdy silnik jest zimny. Wówczas jego poziom w zbiorniku powinien znajdować się pomiędzy znakami ‘min’ i ‘max’. Jeśli zauważysz ubytek, uzupełnij go. Podobnie jak w przypadku oleju, dolej tego samego płynu. Nie powinno się mieszać płynów chłodniczych, choć na rynku są już coraz bardziej uniwersalne substancje. W razie wątpliwości, lepiej jedź z tym do mechanika.

Sprawdź układ hamulcowy!

Twoje bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od układu hamulcowego. W bezpiecznych warunkach wciśnij hamulec do oporu, oceń, jak reaguje. Przede wszystkim jednak sprawdź, czy w zbiorniczku wyrównawczym znajduje się właściwa ilość płynu hamulcowego. Ale to nie wszystko. Płyn hamulcowy to ciecz higroskopijna, chłonie wilgoć z otoczenia, np. przez mikropory w przewodach hamulcowych. Już nawet niewielka ilość wody w nim może sprawić, że w awaryjnej sytuacji hamulec nie zadziała prawidłowo. Jak to sprawdzić? Wystarczy, że w sklepach z akcesoriami samochodowymi kupisz specjalny miernik za kilkanaście złotych. Ale jeśli nie wymieniałeś płynu hamulcowego przez ostatnie 2 lata lub 30 tysięcy kilometrów, od razu udaj się do warsztatu.

Nie zapomnij o akumulatorze

Nie chcesz przykrej niespodzianki, gdy w długiej trasie po dłuższym postoju nie odpalisz silnika. To się może zdarzyć, zwłaszcza gdy korzystasz z klimatyzacji i radia jednocześnie. Dlatego koniecznie oceń baterie. W wielu nowoczesnych, bezobsługowych akumulatorach, o ich stanie informuje kolorowy wizjer. Jeśli ma on kolor zielony, z akumulatorem jest wszystko w porządku. W przypadku zabarwienia na czarno, musisz doładować akumulator.  Z kolei wizjer w kolorze białym lub żółtym to znak, że nadaje się już do wymiany. Jeśli Twoja bateria nie posiada wizjera, to pozostaje Ci wyłącznie test za pomocą prostego miernika napięcia. O tym, jak z niego skorzystać dowiesz się z poniższego materiału wideo:

Zabierz zapas żarówek!

W większości państw Unii Europejskiej za niesprawne oświetlenie w samochodzie grozi surowy mandat. Ale nie tylko kary finansowe, lecz przede wszystkim Twoje bezpieczeństwo, powinno zmobilizować Cię do sprawdzenia, czy wszystkie światła działają prawidłowo. Wybierając nowe żarówki upewnij się, jakiego typu oraz mocy oświetlenie stosowane jest w aucie. Choć wydaje się, że wymiana żarówki to czynność banalna, to w przypadku nowoczesnych pojazdów często wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, a w skrajnym przypadku wizyty w warsztacie samochodowym. Jeśli jednak możesz się z tym uporać we własnym zakresie, to pamiętaj, by podczas wymiany nie dotykać szklanej bańki nowej żarówki palcami. Zabrudzenia i odciski palców zmniejszają jej skuteczność. Pamiętaj też, by przygotowując auto do podróży, zabrać ze sobą zapasowe żarówki. Policjanci w Czechach i na Słowacji mogą to sprawdzić!

Kupić nowe opony, czy stare dadzą radę?

W serwisie przy zmianie opon już się krzywili na stan Twoich gum? Niby jeszcze ten sezon pojeździsz, ale czeka Cię wyprawa na drugi koniec Europy? Może sprawdź bieżnik jeszcze raz – nowe to spory wydatek, ale w tym wypadku inwestujesz w swoje bezpieczeństwo.

Bieżnik opony samochodowej posiada specjalne rowki, których zadaniem jest odprowadzanie wody. Na ich dnie występują regularne wypukłości. To tzw. znaczniki zużycia. Jeżeli poziom powierzchni bieżnika zrówna się ze znacznikiem, taka opona nie nadaje się już do dalszej jazdy. Zgodnie z przepisami, głębokość bieżnika nie może być mniejsza, niż 1,6 mm. Ale nie warto czekać do tego momentu – już przy 4 mm takie opony mają znacznie gorszą przyczepność na mokrym podłożu.

A jeśli opony w Twoim aucie są jeszcze w dobrym stanie, koniecznie sprawdź ciśnienie powietrza. Z pewnością załadujesz auto po brzegi, co oznacza większe obciążenie dla opon. Zwiększ ciśnienie powietrza w ogumieniu zgodnie z instrukcją obsługi auta. Czy warto to robić? Auto ze zbyt słabo napompowanymi kołami ma dłuższą drogę hamowania średnio o 4-5 metrów. To wystarczający argument.

Przygotowanie auta do podróży – nie zapomnij o drobiazgach!

Gdy złapie Cię letnia burza w trasie, a nie masz sprawnych wycieraczek, robi się ciężko. Na najbliższej stacji wprawdzie kupisz wycieraczki, ale naszarpiesz się z ich wymianą stracisz czas i sporo przepłacisz. A mogłeś to sprawdzić przed wyjazdem! Jeśli wycieraczki zostawiają smugi i niedokładnie zbierają wodę z szyby, najwyższy czas je wymienić. Z płynem do spryskiwaczy sprawa jest prosta. Płyn się na pewno przyda, zwłaszcza w długiej trasie, gdy na szybie zginie sporo owadów.  Unikaj tylko uzupełniania tego układu wodą, zapomnisz, zostawisz do zimy i kłopot gotowy!

Przeczytaj też, co warto wiedzieć o klimatyzacji w aucie – przyda się na upalne dni!

Sprawdź ceny paliwa i odłóż pieniądze na tankowanie!

Jak wynika z raportu BM Reflex z 1 czerwca 2017 roku, najtańsza benzyna Pb 95 jest oferowana w województwach dolnośląskim (4,41 zł/l), opolskim (4,42 zł/l) i małopolskim (4,44 zł/l). W tych trzech województwach zapłacą najmniej także ci kierowcy, którzy tankują olej napędowy, odpowiednio 4,20 zł/l, 4,26 zł/l i 4,25 zł/l. Z kolei gaz LPG jest najtańszy w województwach świętokrzyskim (1,90 zł/l), dolnośląskim (1,92 zł/l) i łódzkim (1,94 zł/l). Gdzie w takim razie jest najdrożej? Najwyższe ceny benzyny Pb 95 odnotowano w woj. warmińsko-mazurskim (4,55 zł/l), a oleju napędowego w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim (po 4,37 zł/l). Najwięcej za LPG będą musieli zapłacić kierowcy tankujący w woj. zachodniopomorskim (2,03 zł/l).

Przed wyjazdem poza granice, zatankuj koniecznie na ostatniej polskiej stacji. Taniej będzie w Czechach i na Słowacji, więc wybierając się dalej na południe, skorzystaj. Sprawdź ceny paliw w krajach docelowych, np. na stronie http://www.e-petrol.pl/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa.

Zaplanuj podróż

Jeśli wybierasz się daleko, ustal najlepszą trasę. Skorzystaj z różnych źródeł, aplikacji. Zajrzyj na Google Street View. Nie zapomnij pobrać na komórkę programów nawigacyjnych i zaktualizowanych map. Aktualnie dostępne są takie programy, których możesz używać offline. Zapoznaj się też z informacjami dotyczącymi remontów na drogach (szczególnie w Polsce). Zajrzyj na fora internetowe, do poradników, przewodników. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do korzystania z atlasów drogowych bądź papierowych map podczas podróży, upewnij się, że masz aktualne wydanie. Jeśli jedziesz daleko, zaplanuj nocleg po drodze, nie rób trasy np. do Chorwacji ,,na raz” – nie śpiesz się! Adriatyk nigdzie nie ucieknie.

Gdy już wybierzesz trasę, koniecznie sprawdź, ile będzie Cię kosztowała podróż. Tutaj znajdziesz aktualne informacje o opłatach za autostrady w Europie. 

Pomyśl o mądrym zapakowaniu bagażu. System wielu małych torebek poupychanych w każdą szparę w aucie może pozwoli Ci zabrać więcej, ale takie rzeczy w trakcie wypadku zamieniają się w twarde pociski. Weź mniej, tak żeby zmieścić się tylko w bagażniku! A dzieciakom przygotuj miękkie pluszaki na podróż, a nie np. zestaw żelaźniaków.

Ubezpieczenie OC

Zaglądasz do dowodu rejestracyjnego i klops. OC kończy się dokładnie w połowie Twojego urlopu we Włoszech. To niby nie problem, bo polisa przedłuża się automatycznie, więc zdążysz wszystko załatwić po powrocie. Ale czy wtedy nie przepłacisz za nią? Może warto zająć się tym jeszcze przed wyjazdem i zaoszczędzić nawet kilkaset złotych?

W Unii Europejskiej korzystasz z polskiego OC, nie musisz kupować dodatkowego ubezpieczenia, nie musisz nic dopłacać, a ubezpieczenie zadziała dokładnie tak samo jak w Polsce. Pamiętaj, że przy wyborze OC liczy się tylko cena, dlatego warto porównywać oferty, bo cena takiego ubezpieczenia, w zależności gdzie je kupisz, może się znacznie od siebie różnić. Sprawdź, jak kształtują się obecnie ceny polis i gdzie kupić najtańsze OC?

Z ubezpieczycielami jest tak jak z operatorami telefonów komórkowych, gdy zmieniasz dostawcę, możesz liczyć na lepszą ofertę niż gdybyś zostawał u poprzedniego. Porównaj więc oferty, na pewno znajdziesz tańszą opcję. Wypowiedz dotychczasową umowę, kup nową i jedź spokojnie.  

Zielona Karta  

Zazwyczaj jest tak, że przy zakupie OC firma ubezpieczeniowa dodatkowo wydaje dokument Zielonej Karty. Przyda Ci jak wyjeżdżasz poza Unię Europejską. Dowiedz się koniecznie, jakie kraje wymagają Zielonej Karty.

Jeśli zdarzy Ci się o tym zapomnieć, nie wszystko stracone. Po pierwsze, możesz ją wykupić w punktach przygranicznych, jeszcze po stronie polskiej. Jeżeli zorientujesz się już za granicą, że nie masz takiego dokumentu, pozostaje Ci ubezpieczenie graniczne.

Ubezpieczenie graniczne

Zamiast Zielonej Karty możesz wykupić ubezpieczenie graniczne. Są dwie opcje: ubezpieczenie na 15 i na 30 dni. Wykupisz je zaraz po wjeździe na terytorium danego kraju. Załóżmy wybierasz się do Chorwacji, gdzie możesz jeździć na polskim OC. Będąc na miejscu zamarzyła Ci się jednak wycieczka do Bośni i Hercegowiny. Nie masz ze sobą zielonej karty. Na granicy kupujesz ubezpieczenie graniczne, które pełni taką samą rolę jak OC. Cena takiego ubezpieczenia to odpowiednio 40/75 Euro.

Zazwyczaj Zieloną Kartę i ubezpieczenie graniczne możesz traktować wymiennie, ale jest jeden wyjątek: Kosowo. Tam obowiązkowo musisz wykupić ubezpieczenie graniczne. Koszt takiego ubezpieczenia to 30/41 Euro. Jak zauważyłeś, ceny za ubezpieczenie graniczne różnią się w zależności od kraju, do którego się wybierasz. Aktualne ceny sprawdzisz na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Tutaj możesz się też zgłosić w sytuacji, gdy wyrządzisz komuś szkodę, albo w sytuacji, jeżeli ktoś wyrządzi szkodę Tobie.

Powyższe dokumenty są obowiązkowe. Ale co wtedy, gdy samochód odmówi posłuszeństwa na wakacjach? Zielona Karta, OC czy ubezpieczenie graniczne niestety nie zadziałają.

Autocasco  

Aby zapobiec nieoczekiwanym wydatkom z powodu usterki w samochodzie, warto dodatkowo kupić ubezpieczenie autocasco. Załóżmy, że Twój samochód, z niewiadomych przyczyn, zatrzyma się na środku drogi. Nie możesz ruszyć. Jesteś zmuszony wezwać pomoc drogową, odholować auto do najbliższego warsztatu. Musisz też ponieść koszty naprawy. Jeśli wykupisz AC, te koszty pokryje ubezpieczyciel. Oczywiście w granicach zawartej przez Ciebie umowy. Koniecznie zapoznaj się z jej warunkami. Ubezpieczenie AC jest stosunkowo drogie, ale zastanów się czy nie warto zainwestować zawczasu, bo w razie szkody poniesiesz dużo wyższe wydatki. Holowanie auta za granicą to kwoty AC możesz kupić w pakiecie z OC. Dzięki temu znacznie zaoszczędzisz.   

Dokumenty dla dzieci

Jeśli wybierasz się w podróż zagraniczną z pociechami, pamiętaj, że musisz wyrobić im dokumenty potwierdzające tożsamość. Na terenie państw strefy Schengen będzie to dowód osobisty albo paszport. Jeśli jedziesz dalej, poza Unię – musisz wyrobić dzieciom paszport. Wyrobienie takiego paszportu kosztuje 30 zł, chyba że posiadasz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny, wtedy będzie to koszt 15 zł. Szczegółowe informacje na temat dokumentów dla dzieci znajdziesz tutaj:

https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/paszport-dla-dziecka-jak-wyrobic#

Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne.

Wakacje z dzieckiem – przygotuj się na chorobę lokomocyjną

A skoro już o dzieciach mowa, weź pod uwagę, jak czują się podczas podróży. Może im się zdarzyć choroba lokomocyjna. Dzieci są bardziej podatne na kłopoty z narządem równowagi – nagłe przyspieszanie, hamowanie, zapach spalin. To może Wam poważnie utrudnić podróż.

Przede wszystkim usuń z wnętrza pojazdu wszelkie choinki zapachowe lub inne źródła intensywnych, aromatycznych zapachów. Nie zaszkodzi także dokładnie przewietrzyć kabinę pasażerską. O ile to możliwe, zaplanuj podróż z dzieckiem w czasie jego snu. Objawy choroby lokomocyjnej będą miały wtedy o wiele łagodniejszy przebieg. W czasie jazdy nie podawaj dziecku gazowanych napojów lub ciężkostrawnych posiłków. U niektórych dzieci objawy choroby lokomocyjnej łagodzą cukierki z imbirem lub napar z cynamonu i goździków. W ostateczności pomocne będą również miętowe pastylki oraz lizaki. Zadbaj też o to, by Twoja pociecha siedziała przodem do kierunku jazdy, najlepiej w pozycji półleżącej. Nie zapomnij także, aby mieć w pogotowiu jeden z środków działających przeciwwymiotnie, dostępnych w każdej aptece.

I przede wszystkim jedź spokojnie! Jazda w stylu eco, bez gwałtownego przyspieszania i hamowania sprawi, że nie tylko Twoje dziecko będzie się czuło doskonale, ale też Twój portfel – spalisz znacznie mniej paliwa!’

Szerokiej drogi!

Podsumowanie

  1. Przygotowując auto do podróży sprawdź wszystkie płyny, czyli hamulcowy, chłodniczy, olej silnikowy
  2. Nie zapomnij także o sprawdzeniu stanu żarówek, akumulatora oraz wycieraczek
  3. Wyjeżdżając w dalszą podróż pamiętaj o zabraniu ze sobą ubezpieczenia OC i dowodu rejestracyjnego
  4. Przygotowanie auta do podróży to także zabezpieczenie na wypadek choroby lokomocyjnej pasażerów, zwłaszcza dzieci
  5. Na koniec - szerokiej drogi!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
8 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Lula
Lula
4 lat temu

Dla mnie najważniejszy jest przegląd auta bez tego nigdzie się nie ruszam 😉 Jak juz zostawiam samochód w [reklama] u nas w Jeleniej Górze, to jestem spokojna i mogę myślec o reszcie 😉

maxiking
maxiking
4 lat temu

Właśnie musze swoje sprawdzić bo czeka mnie wyprawa autem na Bułgarie a to jednak kawałek drogi jest. Jak będzie jakaś prosta naprawa to sam sobie poradze, klocki nauczyłem sie wymieniać z tutoriali w necie. Kupiłem zamienniki z [reklama] a potem dałem rade bez najmniejszego problemu

Monika
Monika
3 lat temu

Przed wyjazdem nie ma opcji żebym gdzieś ruszyła bez sprawdzania auta. Teraz wyjeżdżamy w poniedziałek na ferie a w ASO Forda zrobili przegląd za 49zł. Rewelacyjna opcja jak dla mnie bo calkiem fajny zakres łaćznie ze sprawdzeniem regulacji świateł i stanu akumulatora. Oczywiście płyny i zawieszenie to podstawa. Akcja trwa do 28 lutego, więc jak ktoś chce przed wyjazdem skorzystać to warto.

Majka
Majka
11 miesięcy temu

A ja się zastanawiam nad wyborem assistance, kilka podróży w tym roku mnie czeka i nie chce gdzieś stanąć w polu i się martwić co dalej. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego ubezpieczenia ?

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind
11 miesięcy temu
Reply to  Majka

Dzień dobry,

Należy zwrócić uwagę, czy jest to assistance wypadkowy czy też awaryjny. Dobry pakiet powinien zawierać:
– odpowiedni do planowanej trasy podróży limit holowania
– pojazd zastępczy
– usługę noclegu w razie wypadku/awarii
– pomoc przy wymianie koła

Mia
Mia
11 miesięcy temu

A co sądzicie o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia właśnie na okres urlopu? Korzystaliście kiedykolwiek z takiej opcji ?

Majka
Majka
11 miesięcy temu
Reply to  Mia

Właśnie też się nad tym zastanawiam, ostatnio widziałam, że nawet można wykupić takie wakacyjne ubezpieczenie za 1 zł

trackback
Winiety - czemu warto o nich pomyśleć przed podróżą? - Blurppp - życie po pięćdziesiątce
28 dni temu

[…] swojego pojazdu, możemy powoli ruszać w drogę. Oczywiście, dobrze jest zawczasu zrobić przegląd samochodowy u renomowanego mechanika, aby upewnić się, że stan techniczny pojazdu umożliwi nam […]