Zrób to sam – jak wymienić płyn hamulcowy?

Aktualizacja:
jak wymienić płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy – jak każdy element eksploatacyjny w naszym samochodzie – należy regularnie wymieniać. Przyjęło się, że warto to robić mniej więcej co dwa lata lub po przejechaniu ok. 40 tys. km. Warto o to zadbać, ponieważ do układu hamulcowego wraz z użytkowaniem pojazdu dostaje się woda, która może obniżyć skuteczność hamowania. Jak wymienić płyn hamulcowy?

Dlaczego wymiana płynu hamulcowego jest ważna

Płyn hamulcowy, przez swoje właściwości higroskopijne, ma tendencje do pochłaniania wilgoci. Zbyt duża ilość wody w płynie hamulcowym sprawi, że cały układ hamulcowy będzie działał gorzej, słowem: skuteczność hamowania będzie mniej efektywna. Woda dostaje się do płynu hamulcowego przez nieszczelności cylinderków hamulcowych lub drobne szczeliny w przewodach hamulcowych. Zawartość wody w płynie hamulcowym można sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia, które weryfikuje elektryczne przewodnictwo płynu, jednak pomiar taki nie zawsze daje pełen obraz sytuacji, gdyż odbywa się on w zbiorniczku wyrównawczym, podczas gdy więcej wody może się znajdować w przewodach.

Pamiętaj: Jeśli zauważysz, że układ hamulcowy działa gorzej niż dotychczas, należy jak najszybciej wymienić płyn hamulcowy

Jaki płyn hamulcowy wybrać

Dostępne na rynku płyny hamulcowe występują w trzech kategoriach oznaczonych symbolami: DOT-3, DOT-4 (używany najczęściej) i DOT-5. Różnica między nimi ogranicza się do temperatury wrzenia. Zanim przystąpimy do wymiany płynu hamulcowego, musimy się dowiedzieć, która kategoria jest odpowiednia dla naszego samochodu. Dobrze zapytać o to fachowca lub kompetentnego sprzedawcę.

Pamiętaj:  Płynów z poszczególnych grup nie należy mieszać! Musimy wiedzieć, jaki płyn mamy w zbiorniku, ponieważ nie spuszczamy go przed dolaniem nowego, a jedynie uzupełniamy brakującą część.

Płyn hamulcowy możesz wymienić sam

Nie jest to trudne, choć będzie wymagało pomocy drugiej osoby. Jeśli dokładnie zapoznasz się z instrukcją i postąpisz zgodnie ze wskazówkami, wymienisz płyn hamulcowy bez większych problemów.

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że butelka z nowym płynem jest szczelnie zamknięta. Gdyby przez przypadek do płynu dostała się woda, mogłoby to źle wpłynąć na układ hamulcowy.

Krok po kroku –  jak wymienić płyn hamulcowy

  1. Wjedź na podnośnik lub osadź samochód na podkładkach, a następnie zdejmij wszystkie koła.
  2. Zbiornik wyrównawczy płynu hamulcowego znajduje się pod maską samochodu. Odkręć korek i dolej nowy płyn hamulcowy do cieczy, która już znajduje się w zbiorniku. Uzupełnij jego poziom tak, aby płyn nie wylewał się ze zbiornika. Wcześniej celowo nie spuszczamy starego płynu, żeby nie dopuścić do zapowietrzenia się układu hamulcowego.
  3. Dopiero teraz możesz przystąpić do spuszczenia resztek starego płynu hamulcowego. Żeby go wypompować, musisz się zaopatrzyć w przezroczystą rurkę i zbiorniczek na zużyty płyn (np. butelkę). Płyn zaczynamy spuszczać od odpowietrznika znajdującego się najdalej pompy hamulcowej – zwykle przy prawym tylnym kole samochodu. Odpowietrznik znajduje się przy zacisku hamulcowym. Aby spuścić stary płyn, nałóż przewód na odpowietrznik, a drugi jego koniec umieść w przygotowanym wcześniej zbiorniczku.
  4. Przy tym kroku będziesz potrzebował pomocnika. Poproś go, aby wsiadł za kierownicę samochodu i parokrotnie wcisnął pedał hamulca, aby zwiększyć ciśnienie w układzie hamulcowym, a następnie wcisnął hamulec i trzymał aż do odwołania. W tym czasie odkręć odpowietrznik przy zacisku hamulcowym i spuść stary płyn przewodem do zbiorniczka. Zwróć uwagę na kolor płynu – ostatecznie musi on mieć taką samą barwę jak płyn, który dolałeś, i nie mogą się w nim pojawiać pęcherzyki powietrza. Dopiero wówczas możesz mieć pewność, że zużyty płyn został spuszczony do końca. Podczas całej procedury co jakiś czas dolewaj świeży płyn do zbiornika pod maską.

Pamiętaj: Jeśli samochód jest wyposażony w system ABS, wymianę płynu należy wykonać przy włączonym silniku!

  1. Zakręć odpowietrznik i dopiero teraz poproś osobę siedzącą za kierownicą o zdjęcie nogi z pedału hamulca. Powtórz czynność przy kolejnych zaciskach hamulcowych, kierując się kolejno na lewy tył, prawy przód i lewy przód pojazdu*.

* W samochodach wyposażonych w ABS kolejność spuszczania płynu będzie odwrotna.

  1. Załóż koła i spuść samochód z podnośnika. Sprawność hamulców sprawdź najpierw w bezpiecznym miejscu, w którym nie będziesz narażony na kolizję z innymi uczestnikami ruchu drogowego.

Jak wymienić płyn hamulcowy?

 

UWAGA! 

Przy wymianie płynu hamulcowego warto zwrócić uwagę na to, żeby nie miał on kontaktu z naszą skórą lub karoserią samochodu. Najlepiej w ogóle nie dopuścić do jego wycieku, ponieważ jest to substancja agresywna i szkodliwa dla środowiska.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments