Zrób to sam – jak wymienić płyn hamulcowy?

Aktualizacja:
jak wymienić płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy – jak każdy element eksploatacyjny w naszym samochodzie – należy regularnie wymieniać. Przyjęło się, że warto to robić mniej więcej co dwa lata lub po przejechaniu ok. 40 tys. km. Warto o to zadbać, ponieważ do układu hamulcowego wraz z użytkowaniem pojazdu dostaje się woda, która może obniżyć skuteczność hamowania. Jak wymienić płyn hamulcowy?

Dlaczego wymiana płynu hamulcowego jest ważna

Płyn hamulcowy, przez swoje właściwości higroskopijne, ma tendencje do pochłaniania wilgoci. Zbyt duża ilość wody w płynie hamulcowym sprawi, że cały układ hamulcowy będzie działał gorzej, słowem: skuteczność hamowania będzie mniej efektywna. Woda dostaje się do płynu hamulcowego przez nieszczelności cylinderków hamulcowych lub drobne szczeliny w przewodach hamulcowych. Zawartość wody w płynie hamulcowym można sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia, które weryfikuje elektryczne przewodnictwo płynu, jednak pomiar taki nie zawsze daje pełen obraz sytuacji, gdyż odbywa się on w zbiorniczku wyrównawczym, podczas gdy więcej wody może się znajdować w przewodach.

Pamiętaj: Jeśli zauważysz, że układ hamulcowy działa gorzej niż dotychczas, należy jak najszybciej wymienić płyn hamulcowy

Jaki płyn hamulcowy wybrać

Dostępne na rynku płyny hamulcowe występują w trzech kategoriach oznaczonych symbolami: DOT-3, DOT-4 (używany najczęściej) i DOT-5. Różnica między nimi ogranicza się do temperatury wrzenia. Zanim przystąpimy do wymiany płynu hamulcowego, musimy się dowiedzieć, która kategoria jest odpowiednia dla naszego samochodu. Dobrze zapytać o to fachowca lub kompetentnego sprzedawcę.

Pamiętaj:  Płynów z poszczególnych grup nie należy mieszać! Musimy wiedzieć, jaki płyn mamy w zbiorniku, ponieważ nie spuszczamy go przed dolaniem nowego, a jedynie uzupełniamy brakującą część.

Płyn hamulcowy możesz wymienić sam

Nie jest to trudne, choć będzie wymagało pomocy drugiej osoby. Jeśli dokładnie zapoznasz się z instrukcją i postąpisz zgodnie ze wskazówkami, wymienisz płyn hamulcowy bez większych problemów.

Przed przystąpieniem do pracy upewnij się, że butelka z nowym płynem jest szczelnie zamknięta. Gdyby przez przypadek do płynu dostała się woda, mogłoby to źle wpłynąć na układ hamulcowy.

Zobacz także: Przygotowanie samochodu do wiosny

Krok po kroku –  jak wymienić płyn hamulcowy

  1. Wjedź na podnośnik lub osadź samochód na podkładkach, a następnie zdejmij wszystkie koła.
  2. Zbiornik wyrównawczy płynu hamulcowego znajduje się pod maską samochodu. Odkręć korek i dolej nowy płyn hamulcowy do cieczy, która już znajduje się w zbiorniku. Uzupełnij jego poziom tak, aby płyn nie wylewał się ze zbiornika. Wcześniej celowo nie spuszczamy starego płynu, żeby nie dopuścić do zapowietrzenia się układu hamulcowego.
  3. Dopiero teraz możesz przystąpić do spuszczenia resztek starego płynu hamulcowego. Żeby go wypompować, musisz się zaopatrzyć w przezroczystą rurkę i zbiorniczek na zużyty płyn (np. butelkę). Płyn zaczynamy spuszczać od odpowietrznika znajdującego się najdalej pompy hamulcowej – zwykle przy prawym tylnym kole samochodu. Odpowietrznik znajduje się przy zacisku hamulcowym. Aby spuścić stary płyn, nałóż przewód na odpowietrznik, a drugi jego koniec umieść w przygotowanym wcześniej zbiorniczku.
  4. Przy tym kroku będziesz potrzebował pomocnika. Poproś go, aby wsiadł za kierownicę samochodu i parokrotnie wcisnął pedał hamulca, aby zwiększyć ciśnienie w układzie hamulcowym, a następnie wcisnął hamulec i trzymał aż do odwołania. W tym czasie odkręć odpowietrznik przy zacisku hamulcowym i spuść stary płyn przewodem do zbiorniczka. Zwróć uwagę na kolor płynu – ostatecznie musi on mieć taką samą barwę jak płyn, który dolałeś, i nie mogą się w nim pojawiać pęcherzyki powietrza. Dopiero wówczas możesz mieć pewność, że zużyty płyn został spuszczony do końca. Podczas całej procedury co jakiś czas dolewaj świeży płyn do zbiornika pod maską.

Pamiętaj: Jeśli samochód jest wyposażony w system ABS, wymianę płynu należy wykonać przy włączonym silniku!

  1. Zakręć odpowietrznik i dopiero teraz poproś osobę siedzącą za kierownicą o zdjęcie nogi z pedału hamulca. Powtórz czynność przy kolejnych zaciskach hamulcowych, kierując się kolejno na lewy tył, prawy przód i lewy przód pojazdu*.

* W samochodach wyposażonych w ABS kolejność spuszczania płynu będzie odwrotna.

  1. Załóż koła i spuść samochód z podnośnika. Sprawność hamulców sprawdź najpierw w bezpiecznym miejscu, w którym nie będziesz narażony na kolizję z innymi uczestnikami ruchu drogowego.

Jak wymienić płyn hamulcowy?

Zobacz także:

Jak wymienić płyn chłodniczy?

Jak wymienić klocki hamulcowe?

UWAGA! 

Przy wymianie płynu hamulcowego warto zwrócić uwagę na to, żeby nie miał on kontaktu z naszą skórą lub karoserią samochodu. Najlepiej w ogóle nie dopuścić do jego wycieku, ponieważ jest to substancja agresywna i szkodliwa dla środowiska.

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej