Minimalne sumy gwarancyjne obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC wzrosną o 4,2 proc. Jak zapewnia Polska Izba Ubezpieczeń, podwyżki te nie wpłyną znacząco na wysokość składki OC. Zdaniem ekspertów będzie to jednak kluczowy argument przemawiający za podwyżką cen ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Czy w 2019 roku kierowcy będą płacić więcej za OC?
Rząd przyjął projekt ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nowe regulacje przewidują podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdy mechanicznych oraz OC rolników. Zmianie ulegną także zasady wypłacania odszkodowań w przypadku sporu towarzystwa ubezpieczeniowego z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. Czy kierowcy zapłacą więcej za ubezpieczenie OC?
Czytaj także: Wyczerpanie sumy gwarancyjnej – kiedy następuje?
Podwyżka minimalnych sum gwarancyjnych – gwarantowana!
18 września 2018 roku Rada Ministrów przyjęła projekt, który podwyższa minimalne sumy gwarancyjne w obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Po wprowadzeniu zmian, suma gwarancyjna, do której szkody pokrywa ubezpieczyciel nie będzie mogła być niższa niż:
- w przypadku szkód dotyczących osoby – 5,21 mln euro (aktualnie jest to 5 mln euro) na jedno zdarzenie bez względu na liczbę poszkodowanych,
- w przypadku szkody materialnej – 1,05 tys. euro (aktualnie jest to 1 mln euro) na jedno zdarzenie niezależnie od liczby poszkodowanych.
Skąd takie rozróżnienie w stawkach? Wyższe sumy gwarancyjne w odniesieniu do szkód osobowych wynikają z faktu, że szkody osobiste mają poważniejsze skutki społeczne, niż te wyrządzone na majątku.
A w czym należy upatrywać przyczyn takich zmian? Resort tłumaczy, że zmiany wymuszone są przyjęciem unijnej dyrektywy komunikacyjnej. W opinii Ministerstwa Finansów zmiany te mają korzystnie oddziaływać na ubezpieczających m.in. poprzez zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej i zwiększenie wysokości odszkodowań.
Czytaj także: Suma gwarancyjna OC a suma ubezpieczenia
Wyższe sumy gwarancyjne, wyższe OC?
Zmiana w ubezpieczeniach komunikacyjnych, jak każda inna, ma dwie strony medalu. Z jednej strony mamy ministerstwo, które przekonuje, że podwyższenie sum gwarancyjnych pozostanie bez wpływu na cenę ubezpieczenia OC, z drugiej – opinie ekspertów, którzy przewidują, że będzie to kluczowy argument za podwyższeniem ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Podobnego zdania jest Bartosz Salwiński, członek zarządu Punkta: – Wysokość składki ubezpieczeniowej jest w dużym stopniu zdeterminowana wysokością sum gwarancyjnych. Wzrost wysokości tych parametrów będzie więc z pewnością argumentem dla ubezpieczycieli przemawiającym za podwyżką cen polis OC – twierdzi Salwiński. Na koniec dodaje, że nie będą to raczej działania gwałtowne, a stawki za ubezpieczenie OC podnoszone będą stopniowo na przestrzeni kilku miesięcy.
Czytaj także: Renta po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej – czy czeka nas podniesienie składek OC?
W ostatnich miesiącach nastroje na rynku uspokoiły się, a ceny polis przestały rosnąć
– Zmiana wysokości sum gwarancyjnych może więc w pierwszej kolejności zahamować te spadki i wpłynąć na stopniowe podwyższanie cen za nowe polisy – uważa Bartosz Salwiński. Biorąc pod uwagę średnią cenę polisy OC trzeba zauważyć, że Kowalski może zapłacić drożej o góra 50 złotych rocznie. Kierowcy płacący za polisy około 600-700 złotych rocznie zapłacą więcej o max. 20-30 zł rocznie. Chyba, że pojawią się inne przesłanki do podniesienia cen polis.
Ubezpieczyciel czy UFG: kto wypłaci odszkodowanie?
Wyższe sumy gwarancyjne to jeszcze nie koniec zapowiadanych zmian. Wspomniana nowela dotyczy także kwestii spornej między Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym i zakładem ubezpieczeń. Chodzi o ustalenie, który z nich ma wypłacić odszkodowanie. Projekt wskazuje, że to zakład ubezpieczeń ma niezwłocznie wypłacić odszkodowanie poszkodowanemu. Jeśli później jednak zostanie ustalona odpowiedzialność UFG, fundusz będzie musiał rozliczyć się z ubezpieczycielem.
Czytaj także: Suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna OC – sprawdź, jakie przysługuje Ci odszkodowanie!
Nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać od 31 grudnia 2018 roku.
Więcej o planowanych zmianach w ubezpieczeniach komunikacyjnych przeczytasz TUTAJ.
Podsumowanie
- Rząd przyjął projekt noweli ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nowe regulacje przewidują podwyższenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz OC rolników.
- Wyższe sumy gwarancyjne w odniesieniu do szkód osobowych, wynikają z faktu, że szkody osobiste mają poważniejsze skutki społeczne, niż te wyrządzone na majątku.
- Zdaniem ekspertów, wyższe sumy gwarancyjne będą przesłanką przemawiającą za podwyższeniem składki OC.
- W przypadku sporu pomiędzy ubezpieczycielem a UFG, to ten pierwszy będzie musiał niezwłocznie wypłacić odszkodowanie.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
11 lutego media obiegła informacja o planach Parlamentu Europejskiego, które na swój sposób miałyby zrewolucjonizować rynek ubezpieczeń komunikacyjnych. Planowane zmiany z jednej strony miałyby nieść za sobą wiele korzyści, ale z drugiej nie byłyby jednak wolne od negatywnych skutków. Kilka dni później propozycje dyrektywy zmieniającej zasady w ubezpieczeniach komunikacyjnych zostały przyjęte. Co się zmieni?
Podwyżki OC są nieuniknione, ale nie mogą uderzać nas po kieszeni bez ograniczeń. Ugrupowania polityczne oraz eksperci prześcigają się w pomysłach, jak wzrost składek ograniczyć. Przedstawiamy i oceniamy najważniejsze. Przyglądamy się też argumentom, jakie mają uzasadnić podwyżki i omawiamy sposób postępowania ubezpieczycieli - bo nie ze wszystkim można się zgodzić. Analizujemy skutki podwyżek.
Wypadek spowodowany przez nieznanego sprawcę? Kolizja z nieubezpieczonym pojazdem? Kto zapłaci odszkodowanie w takiej sytuacji? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która stoi na straży pokrzywdzonych. Punkta sprawdza, w jakich przypadkach możesz spotkać się z UFG!
Czym są ubezpieczenia obowiązkowe i jakie są ich rodzaje? Pierwsza rzecz, która przychodzi Ci do głowy, to zapewne OC, które musisz posiadać jako właściciel samochodu czy innego pojazdu. Niektórzy wiedzą, że obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają też gospodarstwa rolne. Na tym jednak wiedza większości osób najczęściej się kończy. A to dopiero wierzchołek góry lodowej zwanej „ubezpieczenia obowiązkowe”.
Kierowcy zbierają żniwo trwającej wiele miesięcy wojny cenowej ubezpieczycieli. Straty firm ubezpieczeniowych w ubiegłym roku wyniosły aż miliard złotych. Dlatego średnia cena polisy OC wzrosła już w niektórych przypadkach prawie o 50 proc. Pod względem cen polis gonimy Zachód.
Po ogłoszeniu upadłości SK Banku wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy ich oszczędności są bezpieczne. W przypadku banków mamy Bankowy Fundusz Gwarancyjny. A jak jest w ubezpieczeniach? Wyobraź sobie, że masz kilkadziesiąt tysięcy na tzw. polisolokacie, a okazuje się, że Twój ubezpieczyciel bankrutuje. Dowiedz się, ile pieniędzy możesz odzyskać.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.