Suma gwarancyjna OC a suma ubezpieczenia

Aktualizacja:

W polisach czy Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia poza regulacjami dotyczącymi sumy gwarancyjnej, pojawiają się także informacje na temat sumy ubezpieczenia. Są to dwa zupełnie odmienne terminy, mimo że wysokość każdej z nich wpływa na ostateczną kwotę ewentualnego odszkodowania. Czym różni się suma gwarancyjna od sumy ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia a suma gwarancyjna

Sumę ubezpieczenia określa się indywidualnie, tak więc ubezpieczający ma realny wpływ na jej ostateczną wysokość. W przypadku ubezpieczenia mieszkania, przed podpisaniem umowy, klient powinien przygotować spis wszystkich cennych rzeczy, które należą do domowego majątku. Zarówno w ubezpieczeniach osobowych, jak i tych dotyczących mienia, bierze się pod uwagę zakres ochrony. Ubezpieczyciel dopasowuje ofertę do informacji przekazanych przez ubezpieczającego, dlatego rzetelne spisanie wszystkich przedmiotów objętych ochroną powinno być kluczowe. 

Suma gwarancyjna jest zarezerwowana wyłącznie dla ubezpieczeń OC, ale nie tylko tych komunikacyjnych. Jest to maksymalna kwota, jaką poszkodowany będzie mógł otrzymać przy wykorzystaniu konkretnej polisy. 

Krótko mówiąc:  suma ubezpieczenia i suma gwarancyjna to limity kwotowe, do których ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkody objęte ochroną ubezpieczeniową.

Suma gwarancyjna OC komunikacyjnego

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe. Każdy kierowca, który chce brać czynny udział w ruchu drogowym musi je wykupić. Ustawodawca wprowadził taką zasadę, kierując się troską o dobro potencjalnego poszkodowanego. Wypadki drogowe nie są niestety sytuacjami sporadycznymi. Często dochodzi do nich z powodu nadmiernej prędkości. W takich przypadkach szkody zarówno na mieniu jak i na osobie mogą przybierać duże rozmiary. 

SPRAWDŹ: Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

Osoba, która ucierpi w wypadku czy drogowej kolizji, musi mieć zapewnioną możliwość otrzymania rekompensaty za poniesione szkody czy odniesione urazy. Kraksy często przybierają duże rozmiary, przez co liczba poszkodowanych może wzrastać. Z uwagi na powyższe, suma gwarancyjna nie może być zbyt niska. W Polsce to przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych podają jej konkretną wielkość. 

Ile wynosi suma gwarancyjna ubezpieczenia komunikacyjnego?

Zgodnie z treścią wymienionego wyżej aktu, wysokość sumy gwarancyjnej uzależniona jest od tego czy dotyczy szkody na osobie czy na mieniu. Jeśli dotyczy szkody osobowej, jej wielkość nie może być niższa niż równowartość w złotych 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych. Z kolei w przypadku szkód na mieniu minimalna wartość sumy gwarancyjnej to 1 050 000 euro, także w odniesieniu do jednego zdarzenia.

Taka wysokość sum gwarancyjnych ma zapewnić odszkodowania nawet po bardzo poważnych wypadkach, w których jest dużo poszkodowanych lub zniszczeniu ulega mienie o znacznej wartości. To, co istotne – do przeliczenia wykorzystuje się średni kurs NBP z dnia wyrządzenia szkody. 

Podsumowanie

Pojęcie „suma gwarancyjna” jest używane w umowach dotyczących ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Jej wysokość to zarazem górna granica odpowiedzialności finansowej firmy ubezpieczeniowej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej