Od razu uprzedzam: kupno quada dla dziecka na Pierwszą Komunię to nie jest dobry pomysł. Ale już nastolatek może samodzielnie prowadzić pojazd silnikowy, pod warunkiem że ma do tego uprawnienia. Akademia mfind przygotowała dla Ciebie zestawienie praktycznych informacji o tym, jakimi pojazdami mogą jeździć młodzi ludzie, którzy nie ukończyli 18. roku życia i jakie uprawnienia muszą mieć.
Jakimi pojazdami może się poruszać nastolatek i o czym powinien pamiętać? Zobacz INFOGRAFIKĘ!
1. Quady
Quad (inaczej ATV – ang. All-Terrain Vehicle) jest pojazdem bez kabiny, przeznaczonym do jazdy po bezdrożach i terenach nieutwardzonych. Powinien mieć szerokie opony o obniżonym ciśnieniu i kierownicę typu motocyklowego.
Prawo o ruchu drogowym wprowadza następujący podział quadów:
-
czterokołowiec – pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 550 kg w przypadku przewozu ładunków i 400 kg w przypadku przewozu osób. Do poruszania się dużym quadem jest potrzebne prawo jazdy kategorii B1.
-
czterokołowiec lekki – quad, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, o maksymalnej masie 350 kg. Obowiązkowe jest prawo jazdy kategorii AM lub innej kategorii, która uprawnia również do kierowania motorowerem.
Można jeździć na quadach po drogach publicznych z wyjątkiem dróg ekspresowych i autostrad.
Przeczytaj nasz artykuł o ubezpieczeniu quada.
2. Motocykle i motorowery
Są to pojazdy mechaniczne dwukołowe. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z motocyklem, czy z motorowerem, różne będą wymagane kategorie prawa jazdy do ich prowadzenia.
-
motocykl – pojazd zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności powyżej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem. Do poruszania się motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW potrzebne jest prawo jazdy kategorii A1.
-
motorower – pojazd dwu – lub trójkołowy z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h. Aby jeździć motorowerem, obowiązkowe jest prawo jazdy kategorii AM.
Przeczytaj nasz artykuł o ubezpieczeniu motocykla.
3. Skutery
Skuter od motocykla różni się konstrukcją – jest bardziej obudowany, ma podesty dające oparcie całym stopom. Silnik oraz zbiornik paliwa w skuterze często znajdują się pod siedzeniem. Skuter to na ogół lekki jednoślad, który nie osiąga tak dużych prędkości jak motocykl. Małe koła sprawiają, że skutery dobrze sprawdzają się w mieście, gorzej w terenie.
W prawie o ruchu drogowym nie znajdziemy definicji skutera. Można powiedzieć, że skuter to tylko rodzaj nadwozia, tak jak w samochodach kombi, hatchback itd. Te pojazdy zgodnie z ustawą zaliczane są do motocykli lub motorowerów, w zależności od parametrów danego modelu. I tak designerska Vespa Primavera o pojemności silnika 49 cm3 z punktu widzenia prawa jest motorowerem, więc do jej prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii AM.
4. Samochody?
Choć niewiele osób o tym wie, istnieją mikrosamochody, czyli filigranowe autka napędzane silnikiem elektrycznym o mocy do 15 kW lub silnikiem spalinowym do 1 litra pojemności skokowej. Niektóre z nich spełniają wymagania dla czterokołowców lekkich, czyli do ich prowadzenia wystarczy ukończone 14 lat i prawo jazdy kategorii AM. Inne, nieco większe, można prowadzić po ukończeniu 16 lat z prawem jazdy kategorii B1.
Pojazdy tego rodzaju są w Polsce bardzo mało popularne przede wszystkim ze względu na cenę:
Microcar M.GO – około 43 000 zł
Romet 4E (elektryczny) – około 32 000 zł
Czytaj także: Samochód bez prawa jazdy
Jaki jest wymagany wiek dla poszczególnych kategorii prawa jazdy?
-
AM (motorowery, czterokołowce lekkie) – 14 lat
-
A1, B1 (motocykle, czterokołowce) – 16 lat
-
A2, kategoria B (motocykle o mocy nieprzekraczającej 35 kW (47,59KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, samochody osobowe) – 18 lat
Czterokołowce lekkie oraz motorowery mogą więc prowadzić osoby, które ukończyły 14 lat, natomiast motocykle i cięższe quady są przeznaczone dla osób od 16. roku życia.
UWAGA! Przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy przez osobę, która nie ukończyła 18. roku życia, uwarunkowane jest uzyskaniem pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.
Pojazd dla nastolatka – obowiązki po zakupie
1. Kask
PAMIĘTAJ! Noszenie kasków jest obowiązkowe dla kierowców i pasażerów takich pojazdów jak quady, skutery i motocykle. Bez kasku można poruszać się jedynie pojazdami, które są wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa
2. Zarejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji
3. Wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC
Aby można było poruszać się na motocyklach lub czterokołowcach po drogach publicznych, pojazdy te muszą być zarejestrowane i mieć przypięte tablice rejestracyjne. Muszą również mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).
Podczas kontroli drogowej młody kierowca będzie musiał pokazać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Obecnie trudno jest nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu. W wielu sytuacjach jazda samochodem to także element pracy zawodowej. A jeśli mamy pojazd, to musimy mieć też uprawnienia do jego prowadzenia. I tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Przymierzasz się do zrobienia "prawka"? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze kategorie prawa jazdy i jaki wiek trzeba osiągnąć, aby zdobyć uprawnienia.
Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.
Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.
Sezon na jednoślady trwa w najlepsze. Jeśli i Ty zamierzasz przesiąść się na skuter, motorower, musisz wiedzieć, że według polskiego prawa jest to pojazd mechaniczny podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. O czym warto pamiętać wybierając ubezpieczenie skutera? Ile kosztuje OC dla motoroweru i co grozi za jego brak? Wyjaśniamy!
W związku z nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami, która weszła w życie 24 sierpnia, rośnie popyt na lekkie motocykle. Ku zadowoleniu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego sprzedaż jednośladów o pojemności 125 cm3 podciągnęła w zeszłym miesiącu statystyki rynku tego rodzaju pojazdów.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.