Ubezpieczenie quada - czterokołowiec to nie zabawka

Aktualizacja:
Ubezpieczenie quada – czterokołowiec to nie zabawka

Quady stały się modne. Od kilku lat zajmują stałe miejsce na liście prezentów komunijnych czy urodzinowych i coraz chętniej są kupowane dzieciom. Jednak quad to taki sam pojazd mechaniczny jak samochód i trzeba mieć uprawnienia, aby móc nim kierować, a sam pojazd należy zarejestrować i wykupić obowiązkowe OC. Ile kosztuje ubezpieczenie OC quada?

Quad to pojazd mechaniczny, a nie zabawka, nie powinny więc nim kierować dzieci. Praktyka pokazuje inaczej – dzieci dojeżdżają quadami do szkoły. W 2017 roku w podkrakowskich Mogilanach kierujący quadem 14-latek śmiertelnie potrącił starszego mężczyznę.

Kilka lat temu, aby móc kierować quadem, wystarczyło mieć ukończone 13 lat. W 2013 roku przepisy się zmieniły i granica wieku przesunęła na 14 lat. Aby legalnie poruszać się quadem, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii AM, B1 lub B, w zależności od masy quada. Brak uprawnień do kierowania quadem jest wykroczeniem z art. 94 kodeksu wykroczeń, grozi karą grzywny (nawet do 5000 zł!), a także możliwością nałożenia na kierowcę zakazu prowadzenia pojazdów.

Kto może jeździć quadem?

Jak już napisałam, quad to pojazd mechaniczny, a nie zabawka, nie powinny więc na nim jeździć dzieci. Jeszcze do niedawna, aby móc poruszać się na quadzie, trzeba było mieć ukończone 13 lat. W 2013 roku przepisy się zmieniły i zasady te nie są już takie proste.

Aby legalnie poruszać się na quadzie, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii AM, B1 lub B. Rodzaj wymaganego prawa jazdy zależy od masy quada.

Prawo o ruchu drogowym wprowadza następujący podział quadów:

 • czterokołowiec – pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 550 kg w przypadku przewozu ładunków i 400 kg w przypadku przewozu osób. Do poruszania się dużym quadem jest potrzebne prawo jazdy kategorii B1.

 • czterokołowiec lekki – quad, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, o maksymalnej masie 350 kg. Obowiązkowe jest prawo jazdy kategorii AM lub innej kategorii, która uprawnia również do kierowania motorowerem.

Po zmianie przepisów dolna granica wieku osoby uprawnionej do poruszania się quadem przesunęła się więc z 13. do 14. roku życia. A to oznacza, że kupowanie quada w prezencie komunijnym w ogóle nie powinno mieć miejsca.

Zobacz infografikę: Pojazd dla nastolatka. Jakimi pojazdami może poruszać się nastolatek?

Gdzie można poruszać się quadem?

Jazda w lesie dozwolona jest tylko drogami publicznymi i oznaczonymi. Jeśli wjedziemy do lasu inną drogą, możemy zapłacić nawet 1 tys. zł kary. Dużo wyższe grzywny grożą za wjazd na teren parku narodowego i krajobrazowego, nie wolno także jeździć po plażach.

Zarejestrowanym i ubezpieczonym czterokołowcem można poruszać się po każdej drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Zabroniona jest jazda po autostradach i drogach ekspresowych.

Rejestracja i zakup OC quada

Przed zmianą przepisów quad należało zarejestrować w przypadku poruszania się nim po drogach publicznych. Teraz obowiązek rejestracji dotyczy wszystkich pojazdów, niezależnie od tego, czy poruszamy się nimi po drogach publicznych, polnych czy leśnych traktach. Nie myśl więc, że jeśli kupiłeś quad tylko po to, żeby jeździć nim na działce i polnych dróżkach nie musisz go rejestrować.

Rejestracja quada odbywa się dokładnie na takich samych zasadach jak samochodu czy motocykla. Powinien on posiadać tablice rejestracyjne oraz wykupione ubezpieczenie OC. Polisy często nie da się wykupić bez zarejestrowania pojazdu, mimo że ubezpieczyciele mają obowiązek wystawić polisę OC nawet bez rejestracji. Robią to jednak niechętnie, odstraszając klientów wysokimi składkami. W gruncie rzeczy więc koło się zamyka – od rejestracji i OC nie da się uciec.

Towarzystwa ubezpieczeniowe przeważnie traktują quad tak samo jak samochód. Zakup ubezpieczenia OC quada wygląda dokładnie tak jak zakup polisy dla auta. Niektórzy ubezpieczyciele mają specjalne oferty skierowane do właścicieli motocykli, quadów i skuterów.

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC quada?

Cena ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych zależy m.in. od:

 • wieku, doświadczenia i miejsca zamieszkania właściciela,
 • czasu posiadania uprawnień do kierowania pojazdami,
 • historii ubezpieczeniowej (czy były już jakieś szkody, czy właściciel posiada prawo do zniżek itp.),
 • danych dotyczących pojazdu – marki, roku produkcji, pojemności silnika i stanu technicznego quada.

Im większa pojemność silnika, tym wyższa składka, bowiem dla ubezpieczyciela większa moc pojazdu oznacza wyższe ryzyko spowodowania kolizji lub wypadku.

Ubezpieczenie quada – na co zwrócić uwagę?

Przed wykupieniem ubezpieczenia quada dokładnie przeczytaj jego warunki (OWU). W przypadku ubezpieczenia AC ubezpieczyciele często stosują franszyzę integralną lub udział własny w szkodzie. Franszyza oznacza brak wypłaty odszkodowania jeśli szkoda nie przekroczył ustalonego przez towarzystwo pułapu, natomiast udział własny oznacza, że każde odszkodowanie jest pomniejszane o stałą kwotę lub określony procent wartości szkody. W OWU znajdują się również informacje o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacjach, w których towarzystwo nie wypłaci odszkodowania .

Ile kosztuje ubezpieczenie OC quada?

Za ubezpieczenie OC quada zapłacimy od 100 do nawet 4 tys. zł. Doświadczony kierowca z Olsztyna, który ma prawo jazdy od 16 lat i dobrą historię ubezpieczeniową, za ubezpieczenie OC quada z 2008 roku zapłaci ok. 500 zł. Ubezpieczenie OC quada z 2017 roku dla tego kierowcy wyniesie ok. 150 zł.

Młody kierowca, posiadacz prawa jazdy od czterech lat, za ubezpieczenie OC quada z 2008 roku zapłaci ok. 700 zł, a za ubezpieczenie OC quada z 2017 roku ok. 600 zł.

Powyższe stawki są orientacyjne.

Gdzie znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC quada?

Doradcy Punkta.pl wyliczą telefonicznie wysokość składki ubezpieczenia OC twojego quada w ciągu kilku minut. Musisz podać numer rejestracyjny i wszystkie parametry techniczne pojazdu. Przygotuj dowód rejestracyjny i prawo jazdy, podyktujesz doradcy dane, o które poprosi.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenia AC i NNW?

Oczywiście, że warto, ponieważ nigdy nie mamy pewności, czy nie staniemy się ofiarami kolizji bądź ani sami jej nie spowodujemy. Ubezpieczyciele często traktują quady jak motocykle i biorą pod uwagę dość duże ryzyko kradzieży czy uszkodzenia pojazdu, dlatego ceny pakietów są zwykle dwukrotnie wyższe niż samego OC. Ubezpieczyciele przy AC mogą również stawiać warunki, że do wypłaty odszkodowania dojdzie tylko w przypadku zarejestrowania pojazdu.

Podsumowując, quad należy traktować tak jak każdy pojazd mechaniczny. Musisz więc go zarejestrować i wykupić obowiązkową polisę OC. Warto również rozważyć zakup AC i NNW niezależnie od tego, czy będziemy poruszali się quadem po publicznych czy po prywatnych drogach. Minimalny wiek, od którego można prowadzić niektóre modele quadów to ukończone 14 lat. Nie jest więc to najlepszy prezent dla kilkuletniego dziecka.

Sprawdź także:

Podsumowanie

 

 1. Ubezpieczenie OC quada jest obowiązkiem posiadacza.
 2. Według prawa o ruchu drogowym quady dzielimy na czterokołowce (o dopuszczalnej masie całkowitej 550 kg w przypadku przewozu ładunków i 400 kg w przypadku przewozu osób) i czterokołowce lekkie (quad, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, o maksymalnej masie 350 kg).
 3. Do poruszania się dużym quadem jest potrzebne prawo jazdy kategorii B1. Małym quadem można kierować mając prawo jazdy kategorii AM lub innej kategorii, która uprawnia również do kierowania motorowerem, dla kierowcy, który ukończył 14 lat życia.
 4. Cena ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych zależy m.in. od wieku, doświadczenia i miejsca zamieszkania właściciela, historii ubezpieczeniowej, a także parametrów technicznych pojazdu.
 5. Za ubezpieczenie OC quada zapłacimy od 100 do nawet 4 tys. zł. Doświadczony kierowca z Olsztyna, który ma prawo jazdy od 16 lat i dobrą historię ubezpieczeniową, za ubezpieczenie OC quada z 2008 roku zapłaci ok. 500 zł. Ubezpieczenie OC quada z 2017 roku dla tego kierowcy wyniesie ok. 150 zł.
Młody kierowca, posiadacz prawa jazdy od czterech lat, za ubezpieczenie OC quada z 2008 roku zapłaci ok. 700 zł, a za ubezpieczenie OC quada z 2017 roku ok. 600 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej