W Polsce wszyscy kierowcy posiadający swoje samochody mają obowiązek, zgodnie z przepisami, ubezpieczyć swój pojazd. Każdy dzień zwłoki to zgodnie z ustawą kara od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. A czy wobec tego możliwy jest zakup OC z datą wsteczną?
Obecnie fundusz ten korzysta ze specjalnego systemu informatycznego, który na podstawie danych wysłanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe wyszukuje pojazdy, których właściciele nie podpisali umowy OC. To, że właściciel pojazdu nie zostanie zatrzymany przez jednostkę policji lub inną uprawnioną do tego formację niczego nie zmienia i tak otrzyma karę postaci grzywny.
Zapomniałeś o ubezpieczeniu OC – co teraz?
Po pierwsze musisz pamiętać, że nie tak łatwo znaleźć się w gronie osób bez ważnego OC. Większość właścicieli pojazdów, którzy ubezpieczają swoje pojazdy od lat, nawet gdy zapomni skontaktować się z zakładem ubezpieczeniowym, otrzyma automatyczne przedłużenie dotychczasowej polisy na kolejny rok. W daleko gorszej sytuacji są osoby, które zakupiły auto, ponieważ jeśli korzystały z ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela samochodu, to taka polisa wygasa w ostatnim dniem i nie zostaje przedłużona w sposób automatyczny.
Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy to działa?
Niestety, ustawodawca nie przewidział takiej możliwości i będziemy zobowiązani do zapłacenia grzywny na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Skoro OC wstecz nie istnieje, a jednodniowe ubezpieczenie OC to jedynie fantazja kierowców, nie pozostaje nam nic innego jak znalezienie, jak najszybciej, polisy OC i ubezpieczenie się. Niestety, nie istnieje jednodniowe ubezpieczenie OC na takie okazje.
Za brak polisy OC grożą wysokie kary finansowe. W 2020 roku wysokość tych kwot została podniesiona ze względu na wyższą stawkę płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 roku.
Brak OC to nie tylko konsekwencje finansowe
Brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego niesie za sobą szereg konsekwencji dla kierowcy pojazdu. O ile kwoty za brak ważnego OC są bardzo wysokie, to nie są to jedyne zagrożenia, które czekają na właściciela pojazdu bez ważnej polisy. Jeżeli kierujący spowoduje wypadek to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, na mocy obowiązujących przepisów, weźmie na siebie rekompensatę wobec osób poszkodowanych w zdarzeniu drogowym. Nie oznacza to, że sprawca nie poniesie konsekwencji. Wprost przeciwnie, ponieważ nie posiada ubezpieczenia, za wszystkie szkody zapłaci z własnej kieszeni!
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystąpi z tak zwanym regresem ubezpieczeniowym, czyli zażąda od kierowcy zwrotu wszystkich wypłaconych środków na rzecz ofiar wypadku. Pamiętajmy, że w ramach zdarzeń drogowych powstają nie tylko szkody na pojeździe, które łatwo zweryfikować finansowo, to jest zapłacić za zniszczony błotnik, samochód lub uszkodzoną trakcję jezdni. Szkody na osobie stanowią w wiele większe wyzwanie. Jeżeli ofiara wypadku będzie zmuszona korzystać długotrwałej rehabilitacji, otrzyma rentę oraz będzie musiała zmienić kwalifikacje zawodowe, to za te wszystkie rzeczy zapłaci sprawca wypadku drogowego bez ważnego OC z własnych środków. Może to oznaczać, że do drzwi takiej osoby zapuka komornik i zlicytuje cały posiadany przez kierowcę majątek.
Jak znaleźć tanie OC?
W tej sytuacji trzeba pamiętać, że współmałżonkowie muszą się liczyć z licytacją wszystkich dóbr małżonka. W związku z powyższym nie warto ryzykować brakiem OC i należy wyszukać najtańsze OC oferowane przez zakłady ubezpieczeniowe dla naszego auta. W takim wypadku właściciel pojazdu może kierować się wyłącznie ceną oferowaną przez ubezpieczyciela, ponieważ zakres ochrony oferowane przez wszystkie firmy na terenie Polski jest dokładnie taki sam. Określony został specjalnymi przepisami ustawy. Aby nie przepłacać i wybrać ubezpieczenie w najniższej możliwie cenie, warto porównywać i sprawdzać oferty różnych ubezpieczycieli. W tym pomoże nam kalkulator OC/AC.
Czytaj także: Brak OC w Europie
Podsumowanie
Maksymalna kara za brak OC to 5200 zł. Może otrzymać ją właściciel pojazdu, który nie ma ważnego ubezpieczenia OC powyżej 14 dni w danym roku polisowym. Często ten brak nie wynika w cwaniactwa i kombinowania kierowcy, ale ze zwyczajnego przeoczenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy zakup OC z datą wsteczną jest możliwy?
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.