Uszkodziłeś czyjeś auto i odjechałeś? Zapłacisz z własnej kieszeni!

Aktualizacja:
parking

Nawet drobne przytarcie innego samochodu na parkingu może Cię drogo kosztować, jeśli tylko odjedziesz z miejsca zdarzenia. Dowiedz się, dlaczego Twój ubezpieczyciel będzie mógł dochodzić od Ciebie zwrotu odszkodowania.

Sprawca nie zauważył zdarzenia? I tak ma zapłacić!

Ojciec pani Urszuli* kilka tygodni temu podczas cofania uszkodził obcy samochód. O tym, że w ogóle takie zdarzenie miało miejsce, dowiedział się dopiero od policji, która pokazała mu nagranie z monitoringu. W trakcie tego feralnego manewru zupełnie nie poczuł uderzenia – musiał tylko nieznacznie otrzeć się o drugie auto, ponieważ na jego Oplu nie widać żadnych uszkodzeń. Ponieważ jednak na zarejestrowanym obrazie z kamer widać było całe zdarzenie z góry, kierowca przyznał się do winy.

„Tato zapłacił mandat, dostał punkty karne, a dzisiaj dodatkowo dostał wezwanie do zapłaty z firmy ubezpieczeniowej, prawie 1500 zł. Czy w tej sytuacji możemy coś zrobić, aby nie płacić?  Czy mamy prawo odwołać się od tej decyzji?” – pyta pani Urszula.

Sprawdź też: Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

W identycznej sytuacji znalazła się pani Eliza*, która podczas manewrowania służbowym autem otarła nowiutkie BMW, ale w ogóle tego nie zauważyła i odjechała. Świadek zdarzenia jednak zanotował numer rejestracyjny jej auta. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie właścicielce BMW, a potem zażądał od pani Elizy zwrotu pieniędzy. Kobieta miała pecha, bo naprawa drobnego uszkodzenia w nowym, wartościowym samochodzie, kosztowała kilka tysięcy złotych. „Gdybym czuła to przytarcie, nie odjechałabym, nie uszkodziłam żadnego samochodu z premedytacją” – usprawiedliwia się pani Eliza. Na jej służbowym aucie również nie ma żadnych śladów stłuczki.

*Imiona zostały zmienione

Jak działa regres ubezpieczeniowy?

Zgodnie z prawem ubezpieczycielowi przysługuje prawo do tzw. regresu, czyli żądania zwrotu wypłaconego odszkodowania od każdego kierowcy, który wyrządził szkodę i bez zatrzymywania się odjechał z miejsca zdarzenia. Jest o tym mowa w  art. 43 pkt 4 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK:

Zakładowi ubezpieczeń […] przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący […] zbiegł z miejsca zdarzenia.

Jeśli więc zbiegniesz po uszkodzeniu czyjegoś auta, Twoja polisa OC zadziała tak jak powinna, czyli poszkodowany dostanie odszkodowanie z Twojego ubezpieczenia. Potem jednak ubezpieczyciel zażąda od Ciebie, abyś oddał mu te pieniądze co do grosza. Czym innym jest jednak oddalenie się z miejsca zdarzenia, a czym innym zbiegnięcie. Tylko to ostatnie zagrożone jest roszczeniem zwrotnym. Ubezpieczyciel powinien udowodnić, że celowo oddaliłeś się, aby nie ponieść konsekwencji stłuczki.

W przypadku ewidentnej ucieczki, na przykład gdy sprawca potrącił pieszego i zwiał, żeby uniknąć odpowiedzialności, ten przepis wydaje się całkiem uzasadniony – gdyby taki kierowca nie musiał oddawać odszkodowania, nie odczułby skutków swojego nagannego postępku. Ustawa jednak nie przewiduje wyjątku dla osoby, które delikatnie zarysowała inne auto na parkingu. Ucieczka z miejsca zdarzenia jest ucieczką – niezależnie od rozmiaru uszkodzeń.

Należy zaznaczyć, że regres do kierowcy jest prawem ubezpieczyciela, a nie jego obowiązkiem. Dlatego sprawcy często piszą odwołania od roszczeń regresowych z nadzieją na to, że ubezpieczyciel odstąpi od swoich żądań.

Kiedy ubezpieczyciel odstąpi od regresu?

Odwoływać się zawsze można, jednak niełatwo będzie przekonać firmę ubezpieczeniową do odstąpienia od żądania zapłaty.

Ubezpieczyciele przyznają, że często otrzymują odwołania od regresu. „W korespondencji najczęściej spotykamy się z argumentacją braku odczucia uderzenia w inny pojazd” – wskazuje Justyna Lewicka, Główny Specjalista Działu Regresów ERGO Hestii.

Michał Gajewski, ekspert ds. Likwidacji Szkód UNIQA dodaje, że dominują przypadki, w których sprawca został ukarany mandatem karnym i pomimo tego odwołuje się od zasadności regresu. „Jeśli sprawca przyjmuje mandat, tym samym uznaje swoją winę za powstałe zdarzenie i uszkodzenia na drugim pojeździe” – wskazuje Michał Gajewski, nie pozostawiając wątpliwości, że kierowca, który przyjął mandat, będzie miał ogromne problemy ze zwolnieniem od regresu.

„Każde tego typu odwołanie jest rozpatrywane w trybie indywidualnym, ponieważ każda sprawa jest inna i niewskazane jest stosowanie jakichkolwiek szablonów. W trakcie ponownej analizy skupiamy się przede wszystkim na przedstawionych przez Klienta okolicznościach zdarzenia, które są konfrontowane z okolicznościami podanymi przez poszkodowanych a także z innym zgromadzonym materiałem (monitoring, zeznania świadków, dokumentacja z Policji). Dość istotnym elementem analizy jest zakres wyrządzonej szkody. W przypadku dość znacznego uszkodzenia wielu elementów pojazdu, raczej mało prawdopodobne jest, aby sprawca nie zauważył wyrządzonej szkody. Niejednokrotnie przeprowadzamy oględziny pojazdu sprawcy, aby rozwiać wszelkie wątpliwości” – tak proces rozpatrywania odwołań opisuje Marek Baran, rzecznik prasowy Link4.

Justyna Lewicka z ERGO Hestii również zapewnia, że to towarzystwo rozpatruje odwołania indywidualnie: „Niejednokrotnie w celu weryfikacji stanowiska osoby, która wyrządziła szkodę, zasięgamy opinii rzeczoznawców oraz dokonujemy wglądu w dokumentację procesową sprawy, o ile taka istnieje. Uwzględniając całokształt wszystkich okoliczności decydujemy o odstąpieniu, bądź dalszym dochodzeniu roszczenia. W przypadku uzasadnionych wątpliwości, rozstrzygamy odwołanie na korzyść dłużnika”.

Ubezpieczyciele przyznają jednak, że pomimo wnikliwej analizy każdego odwołania, rzadko odstępują od regresu. „Takie przypadki dotyczą wyłącznie sytuacji nie budzących wątpliwości, w których w toku weryfikacji okoliczności powstania szkody pozyskano dodatkowo dowody na korzyść zobowiązanego do zapłaty, np. nagranie z monitoringu. Odstąpienie od regresu następuje także w sytuacji, w której zapadnie wyrok, zgodnie z którym sąd karny uniewinni wskazanego sprawcę” – mówi Michał Gajewski z UNIQA.

Podsumowując, im więcej dowodów przedstawisz na swoją obronę, tym większe szanse, że ubezpieczyciel przychyli się do Twojego odwołania. Jednak nie zdarza się to często.

Czytaj także: Jeździsz bez prawa jazdy? Co z Twoim ubezpieczeniem OC i AC?

Podsumowanie

  • Art. 43 pkt 4 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK pozwala ubezpieczycielowi na domaganie się zwrotu wypłaconego z OC odszkodowania od kierowcy, który zbiegł z miejsca zdarzenia.
  • Ustawodawca nie robi wyjątków dla drobnych, parkingowych stłuczek.
  • Jeśli więc zbiegniesz po uszkodzeniu czyjegoś auta, Twoja polisa OC zadziała tak jak powinna, czyli poszkodowany dostanie odszkodowanie z Twojego ubezpieczenia. Potem jednak ubezpieczyciel zażąda od Ciebie, abyś oddał mu pieniądze.
  • Ubezpieczyciel powinien wykazać, że celowo zbiegłeś z miejsca zdarzenia, aby uniknąć konsekwencji stłuczki.
  • Jeśli ubezpieczyciel wystąpi do ciebie z roszczeniem regresowym, możesz się od niego odwołać.
  • Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.
  • Im więcej dowodów przedstawisz na swoją obronę, tym większe szanse, że ubezpieczyciel przychyli się do Twojego odwołania. Jednak nie zdarza się to często.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
16 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
Co zrobić w przypadku potrącenia psa?
2024.09.12  •  Samochód
Co zrobić, jeśli potrąciłeś psa lub inne zwierzę?

Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.

Czytaj więcej
2024.09.09
Kompleksowa ochrona myjni samochodowej – ubezpiecz swój biznes!

Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.

Czytaj więcej
2024.09.09
Jak działa ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej