Miałeś kolizję i zostałeś obarczony winą za zdarzenie? A może nieznany sprawca uszkodził Twój pojazd? W takich sytuacjach nie możesz liczyć na odszkodowanie z polisy OC. Jeśli nie wykupiłeś ubezpieczenia autocasco, konieczne będzie pokrycie szkód z własnej kieszeni. Jak przebiega zgłoszenie AC i ile masz na to czasu?
Od czego zależy wysokość odszkodowania z AC?
Wysokość odszkodowania, którą zapewni ubezpieczenie samochodu AC, zależy od kilku czynników. Podstawowe to rozmiar szkody, przyjęty wariant rozliczenia oraz ewentualne kwestie amortyzacji i udziału własnego.
Polisa autocasco może chronić w przypadku szkody całkowitej lub częściowej. Pierwsza ma miejsce, gdy koszt naprawy przekracza ok. 70 procent wartości pojazdu w dniu szkody. Wypłacone odszkodowanie stanowi wtedy równowartość pojazdu pomniejszoną o wartość wraku. W drugim przypadku likwidacja szkody z OC i AC może nastąpić poprzez rozliczenie gotówkowe, czyli wypłatę do rąk kierowcy, albo bezgotówkowe, czyli bezpośrednio z warsztatem.
Ustalanie wartości odszkodowania z AC może być również uzupełnione o amortyzację części. W tym przypadku przy wypłacie bierze się pod uwagę zużywanie się pojazdu. Amortyzację określa się procentowo.
Niektórzy ubezpieczyciele zastrzegają udział własny w ubezpieczeniu autocasco. Wysokość składki jest wtedy niższa, jednak w razie powstania szkody będziesz zobowiązany do pokrycia części koszt naprawy – np. 10%.
Twój pojazd został uszkodzony w warsztacie? Sprawdź, kto odpowiada za uszkodzenie samochodu przez mechanika.
Jak zgłosić szkodę AC?
Jeśli w Twoim pojeździe doszło do szkody z ubezpieczenia autocasco, niezwłocznie zgłoś ją u ubezpieczyciela, z którym zawarłeś umowę. Sprawdź, jakie zasady w tym zakresie obowiązują w konkretnym towarzystwie. Najczęściej możesz to zrobić telefonicznie lub mailowo. W ten sposób nie tylko sprawnie poinformujesz ubezpieczyciela o szkodzie, lecz także niezwłocznie otrzymasz wskazówki co do dalszego sposobu działania. Pamiętaj, aby dotrzymać wiążącego terminu.
Zgłoszenie szkody powinno obejmować m.in. dane osobowe właściciela, numer rejestracyjny, numer polisy, datę i miejsce zdarzenia, a także jego okoliczności.
Zobacz także: Odszkodowanie z OC
Ile czasu na zgłoszenie szkody AC?
Zgłoszenia szkody musisz dokonać w ustalonym terminie. Informacje na ten temat znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W umowie zastrzeżono prawdopodobnie, że niedotrzymanie terminu może się wiązać ze zmniejszeniem odszkodowania.
Wszystko dlatego, że tylko niezwłoczne zgłoszenie szkody umożliwia ustalenie jej zakresu. Przewlekanie powiadomienia ubezpieczyciela o zdarzeniu sprawia, że ustalenie winnych może być trudne. Z tego powodu towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają np. 24- albo 48-godzinny czas na dokonanie zgłoszenia.
Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC
Ile dni na zgłoszenie szkody AC u poszczególnych ubezpieczycieli?
Czas na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia AC różni się w zależności od ubezpieczycieli. Sprawdź, jakie zasady obowiązują w poszczególnych towarzystwach.
Firma ubezpieczeniowa | Zgłoszenie szkody AC |
PZU | Zgłoszenie szkody z AC w PZU powinno być dokonane niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od wystąpienia zdarzenia albo przekroczenia granicy Polski, jeśli do szkody doszło w innym państwie. |
Warta | W Warcie szkodę powinno się zgłosić co do zasady w przeciągu 7 dni. Jeśli jednak doszło do kradzieży, ubezpieczyciel powinien zostać powiadomiony o zdarzeniu nie później niż następnego dnia roboczego. |
Ergo Hestia | Ergo Hestia w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia nie zastrzega dokładnego terminu, w którym musisz dokonać zgłoszenia szkody. Ważne, aby dokonać go niezwłocznie. |
LINK 4 | W LINK 4 na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia autocasco masz maksymalnie 7 dni. Powinieneś jednak dokonać go niezwłocznie. |
Allianz | W Allianzu jesteś zobowiązany do zgłoszenia szkody niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 72 godzin od zdarzenia lub uzyskania informacji o powstaniu szkody. Jeśli dojdzie do kradzieży, zgubienia kluczyków lub sterownika do otwierania, na zgłoszenie masz tylko 48 godzin. |
Compensa | Compensa na zgłoszenie szkody w ramach ubezpieczenia autocasco daje 5 dni roboczych. Jeśli jednak doszło do utraty pojazdu, limit jest skracany do 2 dni roboczych. |
Generali | Generali zastrzega, że szkodę z polisy AC musisz zgłosić niezwłocznie. Maksymalny czas został ustalony na 7 dni od chwili, w której ubezpieczony uzyskał wiedzę o powstaniu szkody. |
Wiener | W Wiener zawiadom ubezpieczyciela o szkodzie niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 48 godzin od zdarzenia. |
HDI | HDI daje 7 dni na zgłoszenie szkody z ubezpieczenia autocasco, o ile nie chodzi o kradzież pojazdu. W tym drugim przypadku klient musi powiadomić policję w ciągu 12 godzin od kradzieży. |
Proama | W Proamie masz 7 dni na zgłoszenie szkody z polisy AC. Jeśli jednak doszło do kradzieży pojazdu, maksymalny dopuszczalny czas wynosi 3 dni. |
Na co zwrócić uwagę podczas likwidacji szkody z ubezpieczenia autocasco?
Przed dokonaniem zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC sprawdź, jak wygląda kwestia franszyzy integralnej. To zapis, w którym ubezpieczyciel zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za niewielkie uszkodzenia pojazdu – poniżej określonej kwoty, np. 500 złotych. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone np. w PZU, jednak bez trudu znajdziesz również polisy bez takich postanowień (np. w Warcie).
Sprawdź również, o ile obniżą się Twoje zniżki po zgłoszeniu szkody. Być może wzrost ceny AC nie będzie znaczny, ponieważ zwyżki są najbardziej odczuwalne w przypadku polisy OC. Jeśli chcesz zapobiec utracie zniżek, przy podpisywaniu umowy wykup ochronę zniżek. Wypróbuj kalkulator AC i sprawdź cenę swojego ubezpieczenia.
Po dokonaniu zgłoszenia szkody z AC postaraj się być na bieżąco z przebiegiem procedury likwidacji szkody. Masz prawo wglądu do zgromadzonych dokumentów. Po otrzymaniu decyzji pamiętaj, że nie musisz się z nią zgadzać. W każdym przypadku masz prawo do odwołania. Możesz również skorzystać z opinii niezależnego rzeczoznawcy, skierować sprawę na drogę postępowania sądowego lub wystąpić o interwencję do Rzecznika Finansowego.
Odpowiedź na pytanie, czy warto zgłosić szkodę z AC, zależy od rozmiarów zniszczeń. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, a Ty zgromadziłeś wysokie zniżki, być może bardziej opłaca się zapłacić za naprawę z własnej kieszeni. Jeśli jednak rozmiary szkody są duże, warto skorzystać z ubezpieczenia autocasco.
Szkodę z AC powinieneś zgłosić niezwłocznie po jej powstaniu. Dokładny limit czasu zależy od zasad obowiązujących u poszczególnych ubezpieczycieli. Warto dokładnie przeanalizować zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, ponieważ niedotrzymanie terminu może się wiązać z odmową wypłaty odszkodowania albo zmniejszeniem jego wysokości.
Jeśli chcesz naprawić szkodę z ubezpieczenia autocasco, zgłoś ją niezwłocznie do ubezpieczyciela. W zależności od procedury obowiązującej w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym możesz wybrać m.in. formę telefoniczną lub mailową. Pamiętaj, aby dochować ustalonego terminu na zgłoszenie szkody. Jeśli go nie dotrzymasz, możesz spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania albo zmniejszeniem jego wysokości.
Składka AC może wzrosnąć po szkodzie, ponieważ skorzystanie z autocasco prowadzi do utraty zniżek. Dokładna wysokość podwyżki zależy od ich wysokości. Przed zgłoszeniem szkody z AC warto więc dokładnie sprawdzić, czy bardziej nie opłaca się naprawić pojazdu z własnej kieszeni.
Podsumowanie
- Zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC możesz najczęściej dokonać telefonicznie albo mailowo.
- Na dokonanie zgłoszenia masz określony czas, który różni się w zależności od zasad obowiązujących w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.
- Warto dbać o dotrzymanie terminu, ponieważ jego przekroczenie może się wiązać ze zmniejszeniem odszkodowania.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Codziennie poruszamy się autem po dwupasmówkach aglomeracji, ulicach małych miast i wiejskich bezdrożach. Narzekamy na stan polskich dróg, bezmyślnych kierowców i ceny paliwa, a do tego ciągle obawiamy się stłuczek, wypadków, skutków wandalizmu czy kradzieży auta. Powiedz „nie” pesymizmowi Polaka i poznaj swoje prawa i obowiązki związane z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia autocasco (AC).
Nagły huk, dezorientacja, mocny skok adrenaliny. Dopiero po chwili dociera do Ciebie, co się stało. Miałeś stłuczkę. Gdy dojdzie do niej naprawdę, będziesz już wiedział, co zrobić i jak załatwić formalności związane ze zgłoszeniem szkody. Co zrobić w przypadku kolizji? Przeczytaj!
Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.
Chcesz zgłosić szkodę parkingową, uzyskać odszkodowanie za zniszczony w wyniku kolizji samochód lub skradzione z mieszkania rzeczy? Wiele firm ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, umożliwiając im zgłoszenie szkody przez internet. Sprawdź, jak zgłosić szkodę przez internet u wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli.
Gdy przytrafi Ci się szkoda, chcesz, żeby pieniądze trafiły jak najszybciej na Twoje konto. Ubezpieczyciele coraz częściej oferują uproszczoną likwidację szkód i inne rozwiązania, które mają uczynić dochodzenie odszkodowania lekkim i niemal przyjemnym. Sprawdź, czy Twoje towarzystwo daje taką możliwość.
Majątek jest istotnym elementem naszego życia i nikt nie chce być z tego tytułu stratny. Żeby chronić swoje dobra, a także siebie samego, można się ubezpieczyć lub dociekać swoich praw w sądzie. Należy jednak pamiętać o obowiązkach, dzięki którym można liczyć na odszkodowanie.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.