Pozew o odszkodowanie z OC lub AC - podpowiemy, jak napisać

Aktualizacja:
Pozew o odszkodowanie z OC lub AC – podpowiemy, jak napisać

Masz problem z uzyskaniem odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej? Albo jego wysokość jest zaniżona? Nie rezygnuj. Walcz. Przekonaj się, że taki spór można wygrać. Skorzystaj z naszych porad i spróbuj podeprzeć się gotowym wzorem. Jeśli wyczerpałeś już wszystkie możliwości, napisz pozew o odszkodowanie. Uda Ci się zrobić to samodzielnie!

Zacznijmy od przykładowego scenariusza zdarzeń. Być może wysiadłeś na chwilę, żeby otworzyć bramę, kluczyki zostawiłeś w stacyjce, a wtedy zza rogu wyskoczyło dwóch opryszków, poturbowali Cię i odjechali nowym autem w siną dal. Ubezpieczyciel najprawdopodobniej nie wypłaci Ci ani grosza, bo uzna, że nie zabezpieczyłeś kluczyków z należytą starannością. Zostajesz bez auta i bez odszkodowania. Co robisz?

Wiele osób w takiej sytuacji, na samą myśl o starciu z potężną machiną prawną potentatów ubezpieczeniowych, podnosi ręce i wyciąga białą flagę. Ty też wolisz poddać się na wstępie, bo wybierasz “święty spokój” zamiast ciągania się po sądach? Błąd! Zanim skapitulujesz, dokładnie przeanalizuj sytuację. Może się okazać, że masz szansę dużo wywalczyć. Równocześnie, bądźmy szczerzy, na pewno się okaże, że musisz włożyć w tę walkę trochę czasu, pieniędzy i wysiłku. Przygotuj się na to, że konieczna będzie wizyta w sądzie, u rzeczoznawcy i ewentualnie u radcy prawnego lub adwokata, że to oznacza koszty i że to może trwać – około roku, a może nawet dwóch lat.

Jeśli sprawę przemyślałeś i nie tylko czujesz, że wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na to, że racja leży po Twojej stronie, ale masz też dowody i w dodatku zasięgnąłeś opinii fachowca – to możemy przejść do konkretów.

Pisząc pozew o odszkodowanie,  musisz pamiętać o dwóch ważnych kwestiach – o przestrzeganiu pewnych wymogów prawnych pisma procesowego i o tym, by jak najlepiej uzasadnić swoje stanowisko. Zacznijmy od strony formalnej.

Pozew powinien zawierać następujące treści i informacje:

 • oznaczenie sądu, do którego jest skierowany

 • oznaczenie rodzaju pisma (pozew, wniosek, skarga, zażalenie itp.);

 • imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli i pełnomocników;

 • adresy lub siedziby stron, ich przedstawicieli i pełnomocników;

 • Twój numer PESEL lub NIP;

 • uzasadnienie wniosku czyli zasadniczą treść, w której tłumaczysz, jaki jest przemiot sporu oraz czego i dlaczego oczekujesz lub żądasz;

 • dowody na poparcie przytoczonych okoliczności, świadczących o Twojej racji;

 • Twój podpis;

 • listę ewentualnych załączników.

Czytaj także: Odszkodowanie z OC – krok po kroku

Do którego sądu wnieść pozew o odszkodowanie? Najlepiej do sądu właściwego dla miejsca, w ktorym pozwany przez Ciebie ubezpieczyciel ma siedzibę. W sprawach ubezpieczeniowych przepisy dopuszczają też jednak wniesienie pozwu przed sąd właściwy dla miejsca Twojego zamieszkania. Pamiętaj przy tym, że w sprawach, w których wartość roszczenia nie przekracza 75.000,00 zł, właściwy jest Sąd Rejonowy. Powyżej tej kwoty spory rozstrzyga Sąd Okręgowy.

Pozew podlega opłacie w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu (nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tys. zł). Opłatę trzeba przelać bezpośrednio na konto bankowe sądu lub poprzez wykupienie i naklejenie znaków opłaty sądowej w kasie sądu. Jeżeli tej wartości nie da się ustalić w chwili złożenia pozwu, sąd określi opłatę tymczasową (od 30 do 1000 zł) i ustali wysokość opłaty ostatecznej w wyroku. W przypadku, gdy wygrasz sprawę, te i ewentualne inne koszty sądowe będzie musiał zwrócić Ci pozwany. Pamiętaj też, że jeśli nie stać Cię na opłacenie pozwu, możesz ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych – w części lub w całości. Powinieneś wykazać, że nie jesteś w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Do wniosku musisz dołączyć oświadczenie z danymi o swoim stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Jaką drogą złożyć pozew o odszkodowanie? Możesz to zrobić osobiście w sekretariacie sądu. Możesz też drogą pocztową, ale pamiętaj, aby skorzystać z listu poleconego (by mieć dowód nadania). Pozew należy złożyć w tylu kopiach, ilu jest pozwanych, plus jeden oryginał dla sądu.

Teorię przełóżmy na praktykę. Zobacz, jak to przykładowo powinno wyglądać:

Poznań, dnia ……………..r.

Sąd Rejonowy dla m.st. Poznania

                                                                                 Wydział … Cywilny

                                                                                                       ul. ………………….

                                                              Poznań

Powód: Jan Nowak

ul. Smutna 99

00 – 900 Poznań

Pozwany: Towarzystwo

Ubezpieczeń……. S.A.

ul. Wesoła 99

00 – 009 Poznań

“Wartość przedmiotu sporu: 60.000 zł.

Pozew o zapłatę odszkodowania

Wnoszę o:

1. zasądzenie od pozwanego Towarzystwa Ubezpieczeń…. S..A. na rzecz powoda Jana Nowaka kwoty 60.000 zł wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 10 stycznia 2014r. do dnia zapłaty,

2. zasądzenie od pozwanego zwrotu kosztów postępowania

Ponadto wnoszę o:

3. dopuszczenie dowodu z akt pozwanego nr …….

4. dopuszczenie dowodu z akt dochodzenia prowadzonego przez Komendę Policji w          Poznaniu (sygn. akt II ……………..)

5. dopuszczenie dowodu z wysłuchania strony powodowej,

6. przeprowadzenie rozprawy również pod nieobecność powoda,”

Tak oto w zwięzły sposób wyjaśniłeś sędziemu, który będzie to czytał, o co Ci w ogóle chodzi. Pora teraz wyjaśnić, dlaczego wkroczyłeś na drogę sądową, czyli na jakiej podstawie domagasz się tych 60 tys. zł. Piszemy przykładowe uzasadnienie:

UZASADNIENIE

“W dniu 27 października 2013 powód stracił samochód marki Mitsubichi o nr rejestracyjnym …… Do kradzieży samochodu doszło pod domem, gdy zatrzymał auto i wysiadł na chwilę, żeby otworzyć bramę wjazdową”.

Dalej opisujesz moment napaści i ważne szczegóły zdarzenia, a potem przechodzisz do głównego wątku, czyli sporu z ubezpieczycielem.

Opisz jaką miałeś polisę, podaj jej numer, wyjaśnij, czy i kiedy poinformowałeś policję, wytłumacz co się stało, gdy zgłosiłeś kradzież ubezpieczycielowi i na jakiej podstawie odmówił Ci wypłaty odszkodowania. Dołącz dowody, czyli dokumenty potwierdzające każdą z Twoich czynności, czynności policji i Towarzystwa Ubezpieczeniowego wraz z korespondencją w tej sprawie.

Teraz pora na Twoją argumentację. Wytłumacz, że to że zostawiłeś kluczyki w stacyjne, to nie był brak staranności. Przecież nie spuszczałeś auta z oka, a zresztą nie miało to znaczenia, bo zostałeś napadnięty i nawet gdybyś je wyjął, i tak doszłoby do kradzieży, bo napastnicy mieli przewagę, byli brutalni i grozili Ci ostrym narzędziem. Wyjaśnij, że skoro wykupiłeś AC i to w bogatej opcji, to znaczy, że naprawdę zależało Ci na solidnym ubezpieczeniu auta i ubezpieczyciel powinien to wiedzieć i uwzględniać, bo inaczej polisa wykupiona by chronić, pod byle pretekstem tę ochronną funkcję traci.

Na koniec podaj listę załączników.

“Załączniki:

1) odpis pozwu,

2) polisa nr ….

3) dowód uiszczenia opłaty sądowej

4) dowody wymienione w uzasadnieniu

5) opinia rzeczoznawcy

Oczywiście to tylko jedna z przykładowych sytuacji. Twoja może być całkiem inna. Przypadków jest tak wiele, jak osób, których dotyczą, nie sposób więc wszystkich szczegółowo przeanalizować. Chciałam, żebyś zobaczył „z czym to się je” i przekonał się, że nie jest to taka wielka filozofia. Oczywiście pomoc doświadczonego radcy czy adwokata może wiele ułatwić. Takie osoby znają wcześniejsze decyzje sądów, czyli dotychczasowe orzecznictwo i mogą podpowiedzieć Ci, jakie jeszcze argumenty są w stanie najlepiej przekonać wymiar sprawiedliwości, tak by okazało się, że ta sprawiedliwość jest po Twojej stronie.

Jeśli nadal masz wątpliwości, od czego zacząć i czy w ogóle, zajrzyj na stronę Rzecznika Finansowego (do 2015 r. był to Rzecznik Ubezpieczonych): www.rf.gov.pl. Tam znajdziesz dużo przydatnych informacji o sporach, pozwach i rozprawach z ubezpieczycielami. Tam są też dostępne wzory pozwów i wniosków przygotowanych tak, by odpowiadały najczęściej pojawiającym się okolicznościom.

Czytaj także: Problematyczny pesel w sądzie

Podsumowanie

 • Upewnij się, że masz rację w sporze i zbierz na to dowody.
 • Walcz stosując wszystkie przedsądowe możliwości.
 • Jeśli to się nie uda napisz pozew i złóż go w odpowiednim sądzie.
 • Wnieś wpis w wysokości 5% wartości odszkoodowania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
8 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej