Opinia rzeczoznawcy a odszkodowanie. Jak zawalczyć o wyższą kwotę?

Aktualizacja:
opinia rzeczoznawcy odszkodowanie

Miałeś stłuczkę? Ktoś uderzył w Twój samochód na parkingu? Po zaparkowanym pod blokiem aucie zostało jedynie wolne miejsce? Ubiegasz się o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia? To zostanie wypłacone na podstawie opinii rzeczoznawcy. Opinia eksperta powołanego przez ubezpieczyciela może jednak budzić pewne wątpliwości. Nie zgadasz się z jego wyceną? Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji!

Wypadek samochodowy, mała kolizja, drobna stłuczka. Niby nic poważnego, ale cały zderzak masz do wymiany. Ponieważ wina ewidentnie leży po stronie kierowcy, który cofając nie zachował należytej ostrożności, spisujecie konieczne oświadczenie i wymieniacie się numerami polis. Kierujesz się do warsztatu wskazanego przez ubezpieczyciela, który wycenił naprawę na 2800 zł. Problem w tym, że rzeczoznawca powołany przez zakład ubezpieczeń tę samą szkodę wycenił na 1400 zł, czyli o połowę mniej. Zagryzasz wargi i dokładasz z własnej kieszeni czy rozpoczynasz walkę o sprawiedliwość? W tym drugim przypadku opcje masz co najmniej dwie…

Rzeczoznawca powołany przez ubezpieczyciela. W jaki sposób zaniża wycenę?

W przypadku wystąpienia szkody objętej ubezpieczeniem, pierwszy etap jej likwidacji polega na wycenie jej przez rzeczoznawcę. Ten zostaje powołany przez ubezpieczyciela i… właśnie tutaj zaczynają się schody. Ciężko uznać jego opinię za bezstronną. W takiej sytuacji rzeczoznawca bardzo często będzie kierował się interesem pracodawcy, czyli w tym przypadku ubezpieczyciela. W jaki sposób może on zaniżyć wycenę? Zdarza się, że ekspertyza dla firmy ubezpieczeniowej bierze pod uwagę ceny używanych części zamiennych.

Musisz  jednak wiedzieć, że masz prawo zażądać nowych  części. Poza tym, rzeczoznawca może mieć nieco „nieaktualny” cennik usług, czy chociażby oszacować, że naprawa szkody zajmie co najwyżej godzinę, a w rzeczywistości okaże się, że auto do odbioru będzie po 5. Przy czym liczony będzie oczywiście koszt roboczogodziny… Częstym zabiegiem jest też kwestionowanie szkody i próba wmówienia poszkodowanemu, że dana szkoda istniała już wcześniej, przed zdarzeniem.

Nie zgadzam się z opinią rzeczoznawcy. Co możesz zrobić?

Jeśli nie zgadzasz się z opinią wydaną przez rzeczoznawcę, zawsze możesz napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Możesz także powołać niezależnego rzeczoznawcę samochodowego, ale w tym przypadku koszt ekspertyzy będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Co istotne, ubezpieczyciel wcale nie ma obowiązku się z nią zgodzić. W świetle prawa, opinia niezależnego rzeczoznawcy nie jest wiążąca dla żadnej ze stron. Co Ci zatem pozostaje?

Masz dwie opinie rzeczoznawców, które diametralnie się różnią. Z nimi możesz zawnioskować do sądu o rozstrzygnięcie sprawy w procesie cywilnym. Warto jednak wiedzieć, że dla sądu są to dokumenty prywatne, których „nie obejmuje domniemanie prawdziwości zawartych w nich stwierdzeń”. Właśnie takie uzasadnienie wydał Sąd Najwyższy w 2011 roku w głośnej sprawie o wysokość odszkodowania z polisy AC za skradzione auto. Rozbieżności pomiędzy przedstawionymi ekspertyzami rzeczoznawcy ubezpieczyciela i rzeczoznawcy powołanego przez powódkę, były – delikatnie mówiąc – spore. Ten pierwszy wycenił auto na 83 tys. zł, podczas gdy opinia prywatnego rzeczoznawcy szacowała wartość skradzionego samochodu na 185 tys. zł.

W każdej takiej sprawie, która trafi na wokandę, powołany zostanie biegły rzeczoznawca sądowy, któremu ciężko już będzie zarzucić stronniczość. Ile kosztuje biegły sądowy rzeczoznawca? W zależności od województwa, taka opinia może kosztować od ok. 2 do ponad 3 tys. złotych.

Zaniżona wycena rzeczoznawcy. Czy warto walczyć?

Musisz wiedzieć, że w praktyce rzeczoznawca nie ponosi odpowiedzialności za efekty swojej pracy. Wobec tego, tak jak wspominaliśmy, może on kształtować wycenę tak, aby jego pracodawca poniósł jak najniższe straty. Jeśli nie zgadzasz się z wyceną rzeczoznawcy powołanego przez ubezpieczyciela, ale nie chcesz tracić energii na powołanie niezależnego eksperta, niech przekona Cię fakt, że jego ocena będzie z pewnością różniła się od tej pierwszej. I to Ty będziesz górą!

Jeśli ubezpieczyciel nadal nie daje za wygraną, ostatecznością będzie sąd. I choć w rozumieniu sądu obie opinie będą opiniami prywatnymi i decydujące znaczenie będzie miała dopiero ekspertyza biegłego wiedz, że znacznie ciężej będzie obalić wycenę niezależnego rzeczoznawcy. Twoje szanse na „dopięcie swego” są więc spore. 

Sprawdź także: Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania – jak z tym walczyć?

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. W przypadku zdarzenia objętego ubezpieczeniem, jednym z etapów likwidacji szkody będzie spotkanie z rzeczoznawcą. To na podstawie jego oględzin ubezpieczyciel podejmie decyzję o przyznaniu odszkodowania i jego wysokości.
  2. Wycena rzeczoznawcy powołanego przez ubezpieczyciela może budzić wątpliwości co do bezstronności. W takim przypadku bardzo często rzeczoznawcy ubezpieczeniowi będą kierowali się interesem swojego pracodawcy i celowo zaniżą wycenę.
  3. Jeśli masz zastrzeżenia co do wystawionej opinii, poproś o wycenę niezależnego rzeczoznawcę samochodowego. Możesz na tym sporo zyskać.
  4. Ubezpieczyciel nie ma obowiązku zgodzić się z opinią niezależnego rzeczoznawcy, bowiem nie jest ona wiążąca dla żadnej ze stron.
  5. W przypadku braku porozumienia pomiędzy poszkodowanym a ubezpieczycielem możesz zawnioskować do sądu o rozstrzygnięcie sprawy w procesie cywilnym.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej