Pozew o odszkodowanie – proces z ubezpieczycielem, który odmawia wypłaty lub zaniża odszkodowanie

Aktualizacja:
pozew-o-odszkodowanie

Nie skończyłam studiów prawniczych. Ale gdybym musiała podjąć decyzję: piszę czy nie piszę pozwu przeciwko ubezpieczycielowi, który nie chce zapłacić odszkodowania albo wypłaca grosze, pewnie wybrałabym tę pierwszą możliwość. Bo napisanie pozwu przeciwko ubezpieczycielowi – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie wymaga zaawansowanej wiedzy prawniczej. Ale o paru kwestiach trzeba pamiętać.

Chociaż moim zdaniem, zwłaszcza jeśli mowa o dużych pieniądzach, warto wynająć adwokata. Dobrze zna procedury, wie co i kiedy zrobić przed sądem. A wcale nie kosztuje tak dużo, jak się powszechnie uważa. Koszt napisania pozwu to 100-300 złotych. Gdybyś jednak chciał poprowadzić sprawę sam musisz wykonać kilka kolejnych kroków, które opisuję poniżej.

Czytaj także: Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania ?

Po pierwsze: ile masz czasu na złożenie pozwu o odszkodowanie przeciwko ubezpieczycielowi?

Zasadniczo, jeśli sprawa dotyczy ubezpieczenia OC, masz trzy lata od dnia, w którym dowiedziałeś się o szkodzie i o jej sprawcy. Potem roszczenie się przedawnia. Przy wypadkach komunikacyjnych poszkodowany najczęściej od razu dowiaduje się o powstaniu szkody i o osobie, która jest zobowiązana do jej naprawienia. Ale są przypadki, gdy dzieje się to z opóźnieniem. Na przykład, gdy masz mieszkanie w Poznaniu, ale na co dzień mieszkasz w Warszawie i dopiero po kilku miesiącach dowiadujesz się, że sąsiad z góry zalał Ci lokal. Wtedy termin biegnie dopiero od tego momentu, ale przedawnia się nie później niż z upływem dziesięciu lat od dnia szkody.

Czytaj także: Odszkodowanie z OC krok po kroku. Poradnik rozsądnego kierowcy 
Problem z ustaleniem sprawcy wypadku? Na odszkodowanie trzeba poczekać! 

Po drugie: co musi zawierać pozew przeciwko ubezpieczycielowi?

Musisz w nim podać przede wszystkim dane swoje: imię, nazwisko, adres oraz dane pozwanego. Powinieneś też możliwie konkretnie napisać, czego się domagasz i z czego wynikają Twoje żądania oraz dołączyć wszystkie dowody je uzasadniające. Przykładowymi dowodami mogą być: polisa ubezpieczeniowa, zaświadczenie policji, wycena powstałych szkód, odmowna decyzja ubezpieczyciela. Należy podać również wartość przedmiotu sporu, czyli sumę kwot, których zasądzenia się domagasz. Możesz też zaznaczyć, że będziesz żądać odsetek.

Pozew powinien ponadto zawierać oznaczenie sądu, do którego jest skierowany i listę załączników. Dodatkowo możesz w nim złożyć liczne wnioski, na przykład o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności, o wezwanie na rozprawę wskazanych świadków i biegłych, o dokonanie oględzin, o polecenie pozwanemu, by dostarczył ważny dokument oraz wniosek, by na rozprawę dostarczono dowody znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich.

W razie kłopotów, przy pisaniu pozwu może Ci pomóc miejski lub powiatowy Rzecznik Konsumentów. Listę adresów ich biur możesz znaleźć na stronie www.uokik.gov.pl.

Pozew powinien być wniesiony w dwóch egzemplarzach (drugi egzemplarz zostanie doręczony pozwanemu) i każdy musi być przez Ciebie podpisany. Do odpisu pozwu należy dołączyć kserokopie wszystkich dołączonych do pozwu dokumentów. W imieniu nieletniego pozew wnoszą rodzice bądź opiekunowie.

 Co ważne pozew może być wytoczony nie tylko w opisanym tu zwykłym postępowaniu cywilnym, ale też w postępowaniu uproszczonym. Warunek jest taki, by wartość przedmiotu sporu nie przekraczała 10 tysięcy złotych.

Wniesienie pozwu musi wówczas nastąpić na urzędowym formularzu (wzór dostępny jest na stronie ministerstwa sprawiedliwości🙂

Czytaj także: Pozew o odszkodowanie z OC lub AC – podpowiemy, jak napisać

Po trzecie: do którego sądu skierować pozew przeciwko ubezpieczycielowi?

Są dwie możliwości. Pozew można wytoczyć przed sąd właściwy dla siedziby zakładu ubezpieczeń lub też, co stanowi znaczne ułatwienie, przed sąd właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania lub siedziby. Np. w sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń ma siedzibę w Warszawie, a Ty mieszkasz w Suwałkach możesz skierować sprawę do sądu stołecznego lub do suwalskiego.

Jeżeli w danej miejscowości jest kilka sądów, to każdy obejmuje swoim zasięgiem określone dzielnice i trzeba wybrać właściwy. W sytuacji, gdy pozew zostanie wniesiony błędnie, sąd ma obowiązek przekazać go do sądu właściwego, o czym Cię powiadomi.

Po czwarte: ile kosztuje proces o odszkodowanie z ubezpieczycielem?

Na początek trzeba opłacić tzw. wpis stosunkowy. Wynosi on 5 proc. wartości przedmiotu sporu (czyli zwykle żądanej kwoty), ale nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tys. zł. Jeżeli więc zamierzamy pozwać ubezpieczyciela o np. 20 000 zł, sąd przy złożeniu pozwu będzie od nas wymagał uiszczenia opłaty w wysokości 1 000 zł.

Gdy wartości przedmiotu sporu nie da się ustalić w chwili składania pozwu, sąd określi opłatę tymczasową (od 30 do 1000 zł), a potem wysokość opłaty ostatecznej podaje w wyroku.

W postępowaniu uproszczonym obowiązują opłaty stałe, zależne od wartości przedmiotu sporu:

  1.  do 2.000 zł –  opłata wynosi 30 zł;
  2.  2.000 do 5.000 zł – 100 zł;
  3.  5.000 do 7.500 zł – 250 zł;
  4.   ponad 7.500 zł – 300 zł.

Pozew musi zostać opłacony, ale masz prawo ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych (w całości lub w części). We wniosku o takie zwolnienie należy opisać sytuację majątkową i dołączyć dokumenty ją obrazujące (np. odcinek renty). Wniosek można złożyć od razu w pozwie, bądź po wezwaniu do uiszczenia opłaty oraz na każdym etapie postępowania, ale zwolnienie nie działa wstecz i poniesione wcześniej koszty nie zostaną zwrócone (chyba że wygrasz proces i sąd zdecyduje, by wszelkie koszty zwrócił Ci pozwany). Jeśli przegrasz sprawę, zwolnienie od kosztów nie ochroni Cię przed obowiązkiem zwrotu drugiej stronie jej opłat np. za adwokata. Sąd decyduje o tym w wyroku.

Dodatkowe koszty trzeba ponieść, jeśli zdecydujemy się skorzystać z pomocy kancelarii specjalizującej się w odzyskiwaniu odszkodowań. Zwykle to prowizja liczona od uzyskanych kwot (najczęściej od 8 do 25%).  Na wysokość prowizji wpływ ma przede wszystkim poziom skomplikowania sprawy. Kancelarie odszkodowawcze pomagają uzyskać pieniądze nie tylko za wypadki drogowe, ale również za wypadki w pracy, szkole, na chodniku, a także za błąd w sztuce lekarskiej.

Wygrana batalia sądowa może przynieść i satysfakcję i konkretne pieniądze. Dlatego  jeśli  obiektywnie oceniamy, że wina sprawcy jest bezsporna, a nasze dowody mocne, naprawdę warto zdecydować się na ten krok. Inna sprawa, że sprawa trwa.

Podsumowanie

  • Nie wychodź z założenia, że nie dasz rady napisać pozwu – to się da zrobić.
  • Po szkodzie masz 3 lata na złożenie pozwu przeciw ubezpieczycielowi, później sprawa się przedawnia.
  • Wpis sądowy to 5% wartości odszkodowania, o które się starasz.
  • Możesz prosić o zwolnienie z wpisu, ale to co zapłacisz sądowi wcześniej nie będzie ci zwrócone.
  • Jeśli wygrasz wszystkie koszty najprawdopodobniej pokryje ubezpieczyciel.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
77 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej