Wymiana fotelika po wypadku z OC sprawcy - jak to zrobić?

Aktualizacja:
wymiana fotelika po wypadku

Jeśli brałeś udział w kolizji, stłuczce czy wypadku, a w twoim samochodzie był w tym czasie zamontowany dziecięcy fotelik samochodowy, należy go wymienić. Warto wiedzieć, że mamy prawo zrobić to na koszt sprawcy. Wydatek na nowy fotelik zostanie nam zwrócony z jego OC. Jak przeprowadzić wymianę fotelika po wypadku z OC?

 Według policyjnych statystyk z ostatnich lat w wypadkach na polskich drogach ucierpiało tysiące dzieci do 14 roku życia: zarówno w 2015 jak i 2016 roku zginęło ok. 70 dzieci, a około trzy tysiące rocznie było rannych. To powinno nam jasno uświadomić, że choć fotelik samochodowy to spory wydatek, to jednak nie wolno na nim oszczędzać. Odpowiedzialni rodzice mają świadomość, że obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach to nie jest przepis wzięty z sufitu i bezwzględnie należy unikać sytuacji, w których dzieci podróżują bez nich, bo stwarza to zagrożenie dla zdrowia i życia małych pasażerów.

Zasady przewożenia dzieci w fotelikach

Przed 2015 rokiem każde dziecko poniżej 12. roku życia musiało być przewożone w foteliku. Obecnie obowiązują nowe przepisy i decydującym kryterium nie jest wiek, a wzrost – bez fotelików mogą być przewożone dzieci mające powyżej 150 cm. Z kolei dzieci poniżej trzeciego roku życia nie mogą być przewożone w pojazdach, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że jeśli samochód ma włączoną poduszkę powietrzną z przodu, fotelika z niemowlakiem nie można montować na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy.

Sprawdź: Fotelik RWF – poznaj zalety i wady fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy

 Z kolei na tylnej kanapie można przewozić dzieci bez fotelika od wzrostu 135 cm (wcześniej granica ta wynosiła 150 cm). Nowe przepisy zezwalają na przewożenie dziecka, które ma co najmniej 3 lata, bez fotelika pośrodku tylnej kanapy, kiedy dwa miejsca boczne kanapy oraz miejsce z przodu już są wyposażone w foteliki, a kolejnego fotelika z tyłu zamontować się nie da.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o zasadach i przepisach dotyczących przewożenia dzieci w foteliku, przeczytaj nasz artykuł Przewożenie dzieci w foteliku – zasady, przepisy.

Po co wymieniać fotelik, jeśli nie widać uszkodzeń?

Producenci uczulają, że w wyniku uderzenia w nasz samochód konstrukcja fotelika lub jego podzespoły mogą ulec osłabieniu, co zagraża bezpieczeństwu małego pasażera na przyszłość.

Do uszkodzenia fotelika może dojść nawet w przypadku pozornie niegroźnej stłuczki.

Zdecydowanie lepiej wymienić fotelik, niż stwarzać choćby cień zagrożenia dla życia i zdrowia dziecka, zwłaszcza że uszkodzenia mogą się ujawnić dopiero przy kolejnym wypadku –  a sama wymiana w przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy może być nam zrefundowana przez ubezpieczyciela.

Które foteliki są najbardziej podatne na uszkodzenia? Zwykle rodzice są najbardziej skłonni chuchać na te w których przewożone są najmłodsze dzieci, ale tak naprawdę każdy fotelik jest narażony na uszkodzenia w czasie wypadku.

Co trzeba zrobić, by otrzymać rekompensatę za fotelik z OC sprawcy?

Należy zdobyć potwierdzenie, że w chwili, gdy doszło do zdarzenia, fotelik znajdował się w samochodzie. Wystarczy, że ten fakt zostanie odnotowany w oświadczeniu spisanym przez uczestników lub w notatce policyjnej.

Przydatny będzie także dowód zakupu fotelika, by można było ustalić jego wartość. Jednak jeśli takiego dowodu nie mamy –  ubezpieczyciel może ustalić wartość fotelika szacunkowo.

Odszkodowanie za fotelik z AC

Jeśli to my spowodowaliśmy kolizję lub stłuczkę, wymiana fotelika również jest konieczna, tyle że zapłacimy za to z własnej kieszeni. W takiej sytuacji bardzo przydaje się ubezpieczenie AutoCasco, które działa także w przypadku kradzieży fotelika. Nie każda polisa AC obejmuje ubezpieczenie fotelika, więc należy dokładnie wczytać się w warunki zawieranej umowy.

Używany fotelik? Nie kupuję!

Kiedy natrafisz w Internecie na korzystną ofertę kupna używanego fotelika, podchodź do niej z rezerwą. Nikt nie zagwarantuje, że nie jest to egzemplarz powypadkowy. Często uszkodzeń nie widać gołym okiem, a jak mówi Paweł Kurpiewskiego z fotelik.info: „W Polsce nie ma prawnego nakazu, ani nawet zwyczaju przecinania pasów w fotelikach powypadkowych. Robi tak niemiecka policja, która przecina pasy na skos.”

Wielu rodziców przewozi dzieci w fotelikach przechodzących z „pokolenia na pokolenie”. Tymczasem specjaliści odradzają eksploatację fotelików samochodowych z grup 0-13 i 9-18 przez okres dłuższy niż 5 lat od daty zakupu.

Foteliki samochodowe – wybieramy najlepszy fotelik dla dziecka

Właściwości produktu mogą niepostrzeżenie ulec pogorszeniu wskutek starzenia się plastiku (m.in. pod wpływem działania promieni słonecznych), a niestety nie widać tego gołym okiem. Konstrukcje starsze niż 4 lata bywają także po prostu przestarzałe i znacznie słabiej chronią dzieci.

Rozważmy to używając fotelika,  w którym jeździła już 2 czy 3 dzieci…

Przeczytaj również: Czy zimowa kurtka może zabić? Jak przewozić dzieci zimą. 

Podsumowanie

1. Po każdej stłuczce, kolizji czy wypadku bezwzględnie należy wymienić dziecięcy fotelik samochodowy, który był w pojeździe w momencie uderzenia.

2. Wymiana fotelika następuje na koszt sprawcy wypadku, pieniądze dostaniemy z jego ubezpieczenia OC.

3. Jeśli wina leży po naszej stronie, odszkodowanie za uszkodzony fotelik możemy otrzymać z polisy AutoCasco.

4. Nie należy kupować używanego fotelika, bo może się zdarzyć, że nieświadomie kupimy egzemplarz powypadkowy.

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2015.05.20
Policja rozpoczęła polowanie na piratów drogowych. Za przekroczenie prędkości o 50 km/h stracisz prawo jazdy

Utrata prawa jazdy, wysokie kary finansowe i nawiązki na rzecz poszkodowanych, młodzi kierowcy na cenzurowanym - to nowa rzeczywistość na polskich drogach. W życie weszły restrykcyjne przepisy w prawie o ruchu drogowym. Już pierwszego dnia obowiązywania nowego prawa policjanci zatrzymali kilkadziesiąt praw jazdy.

Czytaj więcej
pasy bezpieczeństwa
2015.06.30  •  Podróże
Pasy bezpieczeństwa – ochrona czy zamach na wolność? Czy brak zapiętych pasów oznacza odmowę odszkodowania?

Pasy bezpieczeństwa są stosowane w samochodach od ponad 50 lat. Wydawałoby się, że ich zapinanie nie jest uciążliwe dla kierowcy i pasażerów, a jednak wciąż są tacy, którzy uważają obowiązek jazdy w pasach za nadmierne ograniczenie wolności. A jak do niezapiętych pasów podchodzą ubezpieczyciele?

Czytaj więcej
zniżka oc za dziecko - ile wynosi?
2017.05.31
Masz dzieci? Za OC zapłacisz o 25% mniej niż bezdzietni kierowcy

Kto ma dzieci, ten liczy. Bo oprócz niezmierzonych pokładów miłości, dzieciaki pochłaniają też spory budżet. Każda dodatkowa gotówka w budżecie jest ważna. A taką można mieć z OC lub AC! Rodziny z jednym dzieckiem płacą średnio o 224 złote mniej. Przy dwójce dzieci koszt polisy spada aż o 268 złotych. Ubezpieczyciele preferują rodziny?

Czytaj więcej
Koszt chorób przedszkolaka
2016.12.15
Ile wydajemy na choroby dziecka? Podsumowujemy pierwsze lata w przedszkolu

Pierwsze lata życia dziecka i edukacji żłobkowo-przedszkolnej to przeważnie seria nawracających chorób i problemów z tym związanych. Ile wydajemy na choroby dziecka? Ile kosztuje nas leczenie, wizyty lekarskie, a także nasza nieobecność w pracy? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2024.09.27
Ubezpieczenie dziecka – które jest najlepsze?

Rodzice nieustannie dążą do zapewnienia swoim pociechom najwyższego poziomu bezpieczeństwa – od codziennej opieki, przez edukację, aż po chwile zabawy. Jedną z ważnych kwestii jest ochrona finansowa w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, jak wypadki czy choroby. Właśnie dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na prywatne ubezpieczenie dla dzieci.

Czytaj więcej
bezpieczeństwo dzieci w ineternecie - zagrożenia i ubezpieczenie
2024.10.08
Bezpieczeństwo dzieci w internecie – czy możemy je ubezpieczyć?

Jako rodzic starasz się zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo w każdym zakresie. W domu czuwasz nad nim Ty, w szkole tę rolę przejmują nauczyciele. Co z przestrzenią neutralną, jaką stanowi internet? Zobacz, na czym powinna polegać ochrona dzieci w Internecie i jaką rolę może w niej odegrać ubezpieczyciel.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej