Bezpieczeństwo dzieci w internecie – czy możemy je ubezpieczyć?

Aktualizacja:
bezpieczenstwo-dzieci-w-ineternecie

Jako rodzic starasz się zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo w każdym zakresie. W domu czuwasz nad nim Ty, w szkole tę rolę przejmują nauczyciele. Co z przestrzenią neutralną, jaką stanowi internet? Zobacz, na czym powinna polegać ochrona dzieci w Internecie i jaką rolę może w niej odegrać ubezpieczyciel.

Powszechna cyfryzacja – dobrodziejstwo czy źródło zagrożenia w internecie dla dzieci?

Ułatwienie i upowszechnienie dostępu do internetu, które miało miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat, przyniosło za sobą wiele korzyści. Dzieci  czerpią całymi garściami z wiedzy i rozrywki dostępnej w sieci. Ułatwia im to także podtrzymywanie kontaktu z rodziną czy przyjaciółmi, który np. przez pandemię był znaczenie utrudniony. To wszystko zapewnia im znacznie łatwiejszy start w dorosłość niż ich rówieśnikom żyjących choćby 30 lat temu.

Nie można zaprzeczyć temu, że internet może być czymś dobrym, jeśli jest użytkowany we właściwy sposób. Niestety dla wielu osób stanowi narzędzie, które często bywa wymierzone w najmłodszych użytkowników sieci. Takim zagrożeniom można zapobiegać, jednak najpierw trzeba mieć świadomość ich występowania oraz odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie.

Niebezpieczeństwa czyhające w internecie na dzieci – TOP 5

Często słyszy się, że internecie każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety dotyczy to również osób szukających łatwego, bezbronnego celu – a właśnie taki stanowią najmłodsi, którzy ze względu na swoje doświadczenie nie zawsze są w stanie samodzielnie wykryć niebezpieczeństwo.

Do najważniejszych zagrożeń w internecie czyhających na dzieci można zaliczyć:

  • Treści nieprzystające do wieku – pewnych treści nieletni zdecydowanie nie powinny oglądać. Niestety trafienie na materiały o charakterze seksualnym czy wręcz pornograficznym wcale nie jest tak trudne, jak powinno być, gdyż często pojawiają się nawet w reklamach na pozornie bezpiecznych stronach. Zobaczone w nieodpowiednim wieku, mogą spowodować wiele szkód, m.in. zaburzyć postrzeganie własnego ciała i swojej seksualności przez młodego człowieka.
  • Trolling i cyberstalking – w internecie każdy czuje się anonimowy i bezkarny. To właśnie dlatego zjawisko hejtu jest w nim tak częste i trudno je zwalczyć. Pomyśl, jaki wpływ może to mieć na psychikę dziecka, skoro także osoby dorosłe cierpią z powodu  nieprzychylnych komentarzach publikowanych z anonimowych kont.
  • Naruszenie prywatności i kradzież wrażliwych danych – nieopatrzne kliknięcie podejrzanego linku lub podanie komuś hasła może skończyć się kradzieżą danych osobowych, a nawet utratą pieniędzy z konta bankowego. Dziecko powinno korzystać zawsze tylko z zaufanych źródeł, a najlepiej nie otwierać żadnych stron niezatwierdzonych przez rodzica.
  • Zawieranie niewłaściwych znajomości – choć historie o 45-letnim mężczyźnie podającym się przez internet za kilkulatkę wydają się dziś bardzo nieprawdopodobne, takie sytuacje wciąż się zdarzają. Młodsi użytkownicy internetu łatwiej ulegają manipulacji oraz łatwiej o ich zaufanie. Warto uświadomić dziecku, że nie powinno wierzyć we wszystko, co czyta w sieci, gdyż nigdy nie wie, kto znajduje się po drugiej stronie łącza.
  • Niebezpieczne wyzwania – to zjawisko, które obecnie najczęściej obserwuje się na superpopularnym w ostatnim czasie TikToku. Polega na rzucaniu wyzwań, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia. Umieszczenie ich na modnym portalu sprawia, że dzieci chętnie się ich podejmują, nie myśląc o ewentualnych skutkach.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne dziecka

Jak unikać zagrożeń w internecie? Praktyczne wskazówki

Zabranianie korzystania z internetu nie jest najlepszym sposobem na ochronę dziecka przed tym całym złem, które tam na nie czyha. Nowoczesne technologie otaczają nas z każdej strony i nawet jeśli dziecko nie będzie miało dostępu do sieci w domu, na pewno nie obędzie się bez niego w szkole. Dodatkowo zakazany owoc kusi najbardziej, więc będzie szukało sposobów na to, by używać internetu w tajemnicy przed rodzicami.

Kontroluj dostęp dziecka w internecie

Lepszym pomysłem może okazać się szczera rozmowa na ten temat i wytłumaczenie, jak dbać o bezpieczeństwo w internecie. Pomocna może okazać się  funkcja kontroli rodzicielskiej. Włączysz ją niemal na każdym urządzeniu z dostępem do sieci. Pozwala ona ograniczyć dostęp do stron czy usług, które uznamy za nieodpowiednie. Wiele systemów oferuje także samodzielną weryfikację i podział treści na te odpowiednie i nieodpowiednie. Oczywiście, nie zastąpi to także samodzielnego czuwanie nad tym, na co patrzy dziecko w internecie.

Wybierz odpowiednie ubezpieczenie

Dobrym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia szkolnego dziecka, które rozszerzone jest o ochronę w internecie. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego uzyskamy inny zakres wsparcia. Do działań wspieranych przez polisę należą m.in. pomoc psychologiczna, informatyczna czy prawna. Możesz skorzystać z niej, jeśli dziecko napotka na swojej drodze zagrożenia w sieci. Jakie firmy ubezpieczeniowe oferują ochronę przed niebezpieczeństwami w internecie?

UNIQA – Hejt w internecie

Obecnie UNIQA udostępnia ubezpieczenie szkolne NNW z dodatkową ofertą „Hejt w Internecie”. To ochrona prawna, która zapewnia wsparcie w razie pojawienia się nadużyć względem naszej pociechy. Oferuje dodatkowo możliwość skorzystania z pomocy specjalisty IT czy konsultacji psychologa.

Więcej na ten temat przeczytasz w: Ubezpieczenie od hejtu? Nowy produkt od UNIQA

BeeSafe – Dziecko w internecie

Firma BeeSafe oferuje uczniom zestaw narzędzi, które skutecznie ma chronić od zagrożeń w internecie. W tym przypadku nacisk postawiony jest na stalking, który według kodeksu karnego stanowi przestępstwo zagrożone pozbawieniem wolności do lat 3. Wybierając to NNW szkolne, możemy też liczyć na wsparcie np. w razie utraty danych lub dostępów do portali społecznościowych czy skrzynki e-mail.

Kup ubezpieczenie szkolne NNW online!

Compensa – Dziecko w sieci

Kolejnym ubezpieczycielem, który oferuje rozwiązania dbające o bezpieczeństwo dzieci w internecie jest Compensa. Wraz z ubezpieczeniem szkolnym możemy wykupić dodatkowo usługę „Dziecko w sieci”. Podobnie jak w przypadku UNIQA, opłacając składkę, w razie potrzeby uzyskasz wsparcie informatyczne, psychologiczne lub poradę prawną.

Czytaj także: Odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego

Pytania i odpowiedzi

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci w internecie?
Jak chronić dzieci w internecie?
Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie?

Podsumowanie

  1. Na dzieci w internecie czyha wiele zagrożeń m.in. dostęp do treści nieprzystających do wieku, trolling czy cyberstalking.
  2. Ograniczenie dostępu do nieodpowiednich stron może wspomóc funkcja kontroli rodzicielskiej.
  3. Towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce oferują już wsparcie w razie zagrożenia bezpieczeństwa dzieci w internecie.
  4. Ubezpieczeniem obejmujących ochronę w internecie jest NNW szkolne.
  5. W ramach polisy możemy liczyć na pomoc informatyczną, prawną czy konsultacje psychologiczne.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej