Fotelik RWF - poznaj zalety i wady fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy

Aktualizacja:
Fotelik-RWF-

Nie ma nic wspanialszego niż wspólne podróże z dzieckiem. Aby jednak zadbać o komfort malucha w trakcie jazdy, trzeba kupić porządny fotelik samochodowy. Na rynku dostępne są modele FWF oraz RWF. Co oznaczają te skróty?

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, postaw na produkty RWF (ang. Rearward Facing), czyli ustawiane tyłem do kierunku jazdy. Choć modele są droższe od standardowych, lepiej sprawdzają się podczas wypadku lub kolizji. Ponadto, żeby ochronić się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, pomyśl nad wykupieniem polisy ubezpieczeniowej. Dzięki temu możesz liczyć na odholowanie pojazdu lub otrzymanie auta zastępczego, co pozwoli Ci na uniknięcie niepotrzebnego stresu. Najlepiej skorzystaj w tym celu z porównywarki, aby wybrać optymalną ofertę.

Dlaczego foteliki RWF są bezpieczniejsze?

Za kupnem produktów RWF przemawia bezpieczeństwo. W razie nagłego hamowania modele te absorbują siłę uderzeniową, chroniąc kręgosłup dziecka. W tradycyjnych fotelikach FWF (Forward Facing), w których maluch jest odwrócony przodem do kierunku jazdy, występuje większe ryzyko uszkodzenia kręgów. Szacuje się, że przy prędkości około 50 km/h nacisk na odcinek szyjny wynosi około 200 kg.

Potwierdzeniem jakości modeli montowanych tyłem do kierunku jazdy (RWF) jest szwedzki certyfikat Test Plus. Żeby go uzyskać, przeprowadza się symulacje oddziaływania na kręgi szyjne podczas zderzenia czołowego przy prędkości przeszło 50 km/h. Badania są bardzo rygorystyczne. Foteliki testuje się bowiem w różnych ułożeniach. Kolejnym utrudnieniem jest stosunkowo krótki dystans potrzebny do zatrzymania. Testy wyróżniają się również wysoką precyzją – siła nacisku na kark manekina mierzona jest przy użyciu specjalnych czujników.

Czytaj także: Wymiana fotelika po wypadku z OC sprawcy

Foteliki RWF czy FWF? Sprawdź, czym różnią się te modele

Na temat fotelików RWF krąży mnóstwo nieprawdziwych informacji. Jak modele te sprawdzają się w codziennej eksploatacji? Czym różnią się od tradycyjnych rozwiązań? Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie:

 • Montaż
  Zdecydowanie łatwej przymocować klasyczne foteliki. Instalacja artykułów RWF jest nieco bardziej skomplikowana. W większości przypadków niezbędne jest przytwierdzenie uchwytu IsoFix. Niektóre modele można także przypiąć pasami bezpieczeństwa, jednak zajmuje to stosunkowo dużo czasu, bo dodatkowo montuje się pasy kotwiczące.
 • Zajmowana powierzchnia
  Przeciwnicy fotelików RWF podkreślają, że zajmują one sporo miejsca, dlatego nie nadają się do małych samochodów. Rzeczywiście modele są nieco większe od standardowych, jednak większość użytkowników radzi sobie z ich instalacją.
 • Wygoda podróży
  Zarówno modele RWF i FWF odznaczają się wysokim komfortem. Wyposaża się je w regulowane zagłówki, miękkie nakładki chroniące skórę przed otarciami. Różnica polega jednak na tym, że siedząc tyłem do kierunku jazdy, pociecha ma nieco mniej miejsca na nogi.
 • Kontakt z dzieckiem
  Wiele osób uważa, że siedząc przodem do kierunku jazdy, maluszek ma znacznie lepszy kontakt z rodzicami. Może patrzeć na to, co dzieje się na drodze. Dla większości użytkowników korzystających z modeli RWF nie jest to jednak duży problem, tym bardziej że w sklepach dostępne są specjalne lusterka pozwalające na obserwację pociechy, nawet jeśli nie jest ona odwrócona twarzą w stronę kierowcy.

Czytaj także: Przewożenie dzieci w samochodzie – zasady

Kto może korzystać z fotelików RWF?

Foteliki RWF, podobnie jak FWF, są przystosowane do potrzeb dzieci, które potrafią już pewnie i samodzielnie siedzieć, czyli powyżej 8 miesiąca życia. Z modeli mogą korzystać również starsze maluchy ważące do 25 kg. Większość producentów oferuje kategorie wagowe mieszczące się w przedziałach od 9 do 18 kg lub od 9 do 25 kg.

Czytaj także: Jak przewozić dzieci zimą?

Postaw na foteliki RWF!

W Polsce fotele ustawiane tyłem do kierunku jazdy nie są jeszcze tak powszechne jak na Zachodzie, ale tendencja ta stopniowo się zmienia. Rodzice są coraz bardziej świadomi, jak ważne jest zapewnienie ochrony najmłodszym członkom rodziny. Stąd też częściej stawiają na droższe, ale bezpieczniejsze rozwiązania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej