Nie ma nic wspanialszego niż wspólne podróże z dzieckiem. Aby jednak zadbać o komfort malucha w trakcie jazdy, trzeba kupić porządny fotelik samochodowy. Na rynku dostępne są modele FWF oraz RWF. Co oznaczają te skróty?
Jeśli zależy Ci na zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, postaw na produkty RWF (ang. Rearward Facing), czyli ustawiane tyłem do kierunku jazdy. Choć modele są droższe od standardowych, lepiej sprawdzają się podczas wypadku lub kolizji. Ponadto, żeby ochronić się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, pomyśl nad wykupieniem polisy ubezpieczeniowej. Dzięki temu możesz liczyć na odholowanie pojazdu lub otrzymanie auta zastępczego, co pozwoli Ci na uniknięcie niepotrzebnego stresu. Najlepiej skorzystaj w tym celu z porównywarki, aby wybrać optymalną ofertę.
Dlaczego foteliki RWF są bezpieczniejsze?
Za kupnem produktów RWF przemawia bezpieczeństwo. W razie nagłego hamowania modele te absorbują siłę uderzeniową, chroniąc kręgosłup dziecka. W tradycyjnych fotelikach FWF (Forward Facing), w których maluch jest odwrócony przodem do kierunku jazdy, występuje większe ryzyko uszkodzenia kręgów. Szacuje się, że przy prędkości około 50 km/h nacisk na odcinek szyjny wynosi około 200 kg.
Potwierdzeniem jakości modeli montowanych tyłem do kierunku jazdy (RWF) jest szwedzki certyfikat Test Plus. Żeby go uzyskać, przeprowadza się symulacje oddziaływania na kręgi szyjne podczas zderzenia czołowego przy prędkości przeszło 50 km/h. Badania są bardzo rygorystyczne. Foteliki testuje się bowiem w różnych ułożeniach. Kolejnym utrudnieniem jest stosunkowo krótki dystans potrzebny do zatrzymania. Testy wyróżniają się również wysoką precyzją – siła nacisku na kark manekina mierzona jest przy użyciu specjalnych czujników.
Foteliki RWF czy FWF? Sprawdź, czym różnią się te modele
Na temat fotelików RWF krąży mnóstwo nieprawdziwych informacji. Jak modele te sprawdzają się w codziennej eksploatacji? Czym różnią się od tradycyjnych rozwiązań? Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie:
- Montaż
Zdecydowanie łatwej przymocować klasyczne foteliki. Instalacja artykułów RWF jest nieco bardziej skomplikowana. W większości przypadków niezbędne jest przytwierdzenie uchwytu IsoFix. Niektóre modele można także przypiąć pasami bezpieczeństwa, jednak zajmuje to stosunkowo dużo czasu, bo dodatkowo montuje się pasy kotwiczące.
- Zajmowana powierzchnia
Przeciwnicy fotelików RWF podkreślają, że zajmują one sporo miejsca, dlatego nie nadają się do małych samochodów. Rzeczywiście modele są nieco większe od standardowych, jednak większość użytkowników radzi sobie z ich instalacją.
- Wygoda podróży
Zarówno modele RWF i FWF odznaczają się wysokim komfortem. Wyposaża się je w regulowane zagłówki, miękkie nakładki chroniące skórę przed otarciami. Różnica polega jednak na tym, że siedząc tyłem do kierunku jazdy, pociecha ma nieco mniej miejsca na nogi.
- Kontakt z dzieckiem
Wiele osób uważa, że siedząc przodem do kierunku jazdy, maluszek ma znacznie lepszy kontakt z rodzicami. Może patrzeć na to, co dzieje się na drodze. Dla większości użytkowników korzystających z modeli RWF nie jest to jednak duży problem, tym bardziej że w sklepach dostępne są specjalne lusterka pozwalające na obserwację pociechy, nawet jeśli nie jest ona odwrócona twarzą w stronę kierowcy.
Kto może korzystać z fotelików RWF?
Foteliki RWF, podobnie jak FWF, są przystosowane do potrzeb dzieci, które potrafią już pewnie i samodzielnie siedzieć, czyli powyżej 8 miesiąca życia. Z modeli mogą korzystać również starsze maluchy ważące do 25 kg. Większość producentów oferuje kategorie wagowe mieszczące się w przedziałach od 9 do 18 kg lub od 9 do 25 kg.
Postaw na foteliki RWF!
W Polsce fotele ustawiane tyłem do kierunku jazdy nie są jeszcze tak powszechne jak na Zachodzie, ale tendencja ta stopniowo się zmienia. Rodzice są coraz bardziej świadomi, jak ważne jest zapewnienie ochrony najmłodszym członkom rodziny. Stąd też częściej stawiają na droższe, ale bezpieczniejsze rozwiązania.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.