Punkta

Przewożenie dzieci w samochodzie przepisy

Aktualnie (początek roku 2019) obowiązują przepisy ustawy o Ruchu drogowym z 2017 roku.

Najważniejsze punkty tej ustawy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie:

 • bezwzględny zakaz przewożenia dziecka poniżej 3 lat w pojeździe, który nie ma pasów bezpieczeństwa i fotelika;
 • dzieci poniżej 150 cm wzrostu mogą być przewożone na przednim siedzeniu wyłącznie w foteliku;
 • dzieci o wzroście co najmniej 135 cm, które nie zmieszczą się w dostępnych fotelikach, mogą podróżować na tylnym siedzeniu przypięte jedynie pasami;
 • można przewozić trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat przypięte tylko pasami bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu, gdy dwoje dzieci podróżuje z tyłu w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego;
 • nie trzeba zapinać pasów dzieciom poniżej 3 lat podróżującym autobusem oraz środkami komunikacji publicznej.

Dziecko w foteliku przepisy – pojazdy kategorii M1, N1, N2 i N3

Przewóz dzieci w samochodzie, który należy do kategorii M1, również musi się odbywać się zgodnie z przepisami, czyli dziecko musi jechać w foteliku. Pojazdy kategorii M1 mają nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy, są przeznaczone do przewozu osób i mają co najmniej cztery koła.

Dziecko w foteliku musi podróżować także w pojazdach przeznaczonych do przewozu ładunków:

 • N1 – pojazdy przeznaczone do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej do 3,5 t;
 • N2 – pojazdy przeznaczone do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej 3,5 t, ale nieprzekraczającej 12 t;
 • N3 – pojazdy przeznaczone do przewozu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t.

Fotelik samochodowy przepisy

Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, fotelik należy dopasować do masy i wzrostu przewożonego dziecka. Są trzy główne kategorie fotelików: 0-13, 9-25 i 15-36 kg. Dostępne są także także foteliki 0-25 i 9-36 kg, które można dostosowywać do wieku dziecka. Mówi się o nich, że “rosną razem z dzieckiem”. Wystarczy zdemontować wkładkę dla maluszka i już mamy fotelik dla dwulatka, a po wysunięciu w górę zagłówka – dla trzy- i czterolatka.

Fotelik przypinamy pasami bezpieczeństwa, przeprowadzając je dokładnie tak, jak producent wskazuje to w instrukcji obsługi. Nowoczesne samochody wyposażone są w specjalne uchwyty, do których montuje się foteliki za pomocą systemu ISOFIX. Fotelik tak zamontowany lepiej „trzyma się” kanapy.

Każdy fotelik samochodowy musi mieć odpowiednie certyfikaty: ECE R44-03 lub ECE R44-04. Pamiętajmy jednak, że przyznaje się je za spełnienie minimalnych standardów dopuszczających do sprzedaży.

Koniecznie zwróćmy uwagę, jak wybrany przez nas model fotelika wypadł w testach niezależnych organizacji konsumenckich. Te organizacje to m.in. ADAC w Niemczech, AA TRUST w Wielkiej Brytanii i OEAMTC w Austrii. Tak naprawdę dopiero testy pokazują, czy w danym foteliku nasze dziecko będzie bezpieczne.

Używany fotelik samochodowy

Dobry fotelik kosztuje niemało, więc pokusa, by kupić go z drugiej ręki, jest silna. Pamiętajmy jednak, żeby kupować z pewnego źródła, bo egzemplarz powypadkowy może już nie ochronić dobrze naszego dziecka. Eksperci przestrzegają przed zakupem używanego fotelika –  chyba że jest to egzemplarz który np. użytkowało inne dziecko w rodzinie i jesteśmy absolutnie pewni, że jest bezpieczny.

Uwaga! Fotelik kilkuletni, używany przez 3-4 dzieci, z widocznymi śladami użytkowania, absolutnie nie nadaje się do dalszego wykorzystania. 

 

Przewożenie niemowlaka w samochodzie

Pierwszym zakupem dla dziecka powinien być fotelik samochodowy przeznaczony dla malca o wadze do 13 kg (lub inny z kategorii 0+). Posłuży on przynajmniej przez rok. Ma wygodny uchwyt, za który można go przenosić razem z dzieckiem. Jeśli maluszek zaśnie w podróży, łatwo przeniesiemy go do domu, gdzie może prześpi jeszcze kilkanaście błogich minut.

Fotelik samochodowy powinien dobrze przylegać podstawą do siedziska kanapy i być stabilny, nie przesuwać się i nie kołysać. Powinien być głęboki, aby dobrze chronić głowę i tułów dziecka.

Fotelik z niemowlakiem montujemy zawsze tyłem do kierunku jazdy. Tak jest najbezpieczniej, bo w razie zderzenia czołowego siła uderzenia rozkłada się na całe ciało dziecka. Jeśli przewozimy niemowlę przodem do kierunku jazdy, w przypadku zderzenia szyja jest poddawana ogromnemu obciążeniu. Łatwo zatem o złamanie kręgosłupa szyjnego.

Czy można przewozić niemowlę na przednim siedzeniu? Wyłącznie w foteliku, tyłem do kierunku jazdy tylko wtedy, gdy poduszka powietrzna jest wyłączona. Wybuch poduszki może zabić niemowlę.

Przewożenie dziecka w foteliku

Niemowlęta zawsze przewozimy w foteliku odpowiednim dla grupy wiekowej 0-13 kg.

Zawsze przewozimy w foteliku dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu. Kiedyś istniało kryterium wieku. Według obowiązującego obecnie prawa nieważne, czy dziecko ma dwanaście czy siedemnaście lat. Jeśli nie ma 150 cm wzrostu, do osiągnięcia pełnoletności musi jeździć w foteliku lub na podstawce, zwanej oficjalnie „innym urządzeniem przytrzymującym”, a w rodzicielskiej gwarze „poddupnikiem”.

Foteliki dla starszych dzieci przeważnie nie mają wbudowanych pasów bezpieczeństwa, zatem przypinamy dziecko samochodowymi pasami, przeprowadzając je przez odpowiednie miejsce w foteliku.

Kiedy dziecko siedzi na podstawce, wysokość pasa należy ustawić tak, by przechodził przez bark, nie przez szyję dziecka.

Przewożenie dzieci w samochodzie tyłem do kierunku jazdy

Jeszcze kilka lat temu zalecano tak przewozić tylko niemowlęta. Dziś mówi się coraz częściej o przewożeniu tyłem również starszych dzieci. Skandynawowie od lat wożą w ten sposób nawet sześciolatki. Według specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii tak jest najbezpieczniej dla małego pasażera. Swoją opinię opierają na crash testach.

W foteliku samochodowym ustawionym tyłem do kierunku jazdy dziecko jest mniej narażone na złamanie kręgosłupa szyjnego podczas wypadku. Także nogi dziecka są mniej narażone na urazy. Co prawda w foteliku zamontowanym tyłem miejsca na nóżki jest mało, ale dzieci bez problemu potrafią siedzieć z podkulonymi nogami.

W Polsce dostępne są foteliki do przewożenie tyłem dzieci z grupy wagowej 9-18 kg.

Dziecko w samochodzie – z przodu czy z tyłu?

Najbezpieczniej jest przewozić dzieci – bez względu na wiek – na tylnej kanapie. Przewożenie dziecka z przodu powinno być ostatecznością, a nie powszechną praktyką.

Powszechnie uważa się, że najbezpieczniejsze miejsce jest za kierowcą, jednak crash testy wykazały, że idealnym miejscem w samochodzie jest środek tylnej kanapy. Zarówno w przypadku zderzenia bocznego jak i czołowego dziecko siedzące na środku ucierpi najmniej. Jednak fotelik można tam zamontować tylko wtedy,  gdy jest wyposażone w 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX.

Jeśli nie można zamontować fotelika na środku tylnej kanapy, należy umieścić go za siedzeniem pasażera. Kiedy kierowca będzie zmuszony zatrzymać się awaryjnie na poboczu ruchliwej drogi, będzie miał łatwy dostęp do dziecka w foteliku.

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu

Dziecko na przednim siedzeniu może podróżować w następujących sytuacjach:

 • dziecko ma powyżej 150 cm wzrostu;
 • dziecko ma ponad 135 cm wzrostu i jedzie z przodu w foteliku lub na podstawce;
 • dziecko w foteliku na przednim siedzeniu, bo z tyłu podróżuje dwoje dzieci w fotelikach i fizycznie nie da się zamontować trzeciego;
 • niemowlę podróżuje w foteliku, a z przodu wyłączona jest poduszka powietrzna.

Podkładka dla dziecka do samochodu przepisy

W foteliku bądź na podkładce należy przewozić dziecko, które nie przekroczyło 150 cm wzrostu. Ustawa jednak mówi, że jeśli małoletni pasażer poniżej 150 cm wzrostu nie mieści się już w dostępnych fotelikach, czyli waży ponad 36 kg, może jechać z tyłu bez fotelika czy podkładki przypięty.

Należy mieć świadomość, że podkładka alias poddupnik nie chroni głowy ani tułowia dziecka przy zderzeniu. Przewożenie dziecka na podkładce to tak naprawdę żadna ochrona młodego pasażera.

Przewożenie dziecka w foteliku – zawsze, ale są wyjątki

Prawo o Ruchu drogowym określa wyjątkowe sytuacje, w których można przewozić dziecko bez fotelika:

 • jeśli przewozimy dziecko taksówką,
 • jeśli podróżujemy komunikacją zbiorową,
 • w pojazdach straży miejskiej, policji lub straży granicznej a także w karetkach,
 • jeśli z tyłu mamy dwoje dzieci w dwóch fotelikach i nie ma możliwości zamontowania trzeciego, wówczas dziecko co najmniej trzyletnie może jechać z tyłu bez fotelika, przypięte pasami,
 • jeśli mamy przy sobie lekarskie zaświadczenie, że dziecko nie może jeździć w foteliku.

Kary za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami

Za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami grozi 6 punktów karnych i 150 zł mandatu. To pikuś wobec faktu, że wioząc dziecko bez fotelika, w foteliku niedostosowanym do wieku i wagi lub źle zamontowanym, w razie wypadku narażamy nasze dziecko na utratę zdrowia lub życia.

Podchodźmy bardzo poważnie do bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie.