Przewożenie dzieci w samochodzie – zasady i przepisy, które pozwolą Ci bezpiecznie przewozić pociechy

Aktualizacja:
przewozenie-dzieci-w-samochodzie

Bezpieczne przewożenie dzieci w samochodzie to temat, z którym wszyscy rodzice powinni być doskonale obeznani. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, jak przewozić malców zgodnie z prawem. Punkta przygotowała kompendium wiedzy, w którym znajdziesz odpowiedzi na pytania takie, jak: od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, co należy wybrać fotelik czy podstawkę i w jakich okolicznościach możemy zupełnie z nich zrezygnować.

Przewożenie dzieci w samochodzie – przepisy

Malec to nieoceniony skarb dla każdego rodzica, dlatego staramy się zapewnić im jak najlepsze warunki. Bezpieczeństwo to jeden z podstawowych aspektów pojawiający się na liście priorytetów. Szczególnie podczas podróży, zależy nam, żeby pociecha była odpowiednio zaopiekowana. Jak przewozić dzieci w samochodzie? Ten problem jasno jest uregulowany przez kodeks o ruchu drogowym.

Warto znać przepisy dotyczące wożenia dzieci w aucie, nie tylko ze względu na wysokie mandaty, ale przede wszystkim, aby móc zapewnić maluchom odpowiednie warunki i bezpieczeństwo. Najważniejsze z nich pochodzą z ustawy z 2017 roku:

 • Bezwzględnie zakazuje się przewożenia dzieci poniżej 3 lat w pojeździe, który nie ma pasów bezpieczeństwa i fotelika.
 • Dzieci poniżej 150 cm wzrostu mogą być przewożone na przednim siedzeniu wyłącznie w foteliku.
 • Dzieci o wzroście co najmniej 135 cm, które nie zmieszczą się w dostępnych fotelikach, mogą podróżować na tylnym siedzeniu przypięte jedynie pasami.
 • Można przewozić trzecie dziecko w wieku co najmniej 3 lat przypięte tylko pasami bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu, gdy dwoje dzieci podróżuje z tyłu w fotelikach i nie da się zainstalować trzeciego.
 • Nie trzeba zapinać pasów dzieciom poniżej 3 lat podróżującym autobusem oraz środkami komunikacji publicznej.

Co mówią przepisy o  pojazdach kategorii M1, N1, N2 i N3?

Przewożenie dzieci w samochodzie, który należy do kategorii M1, również musi się odbywać się zgodnie z przepisami, czyli dziecko musi jechać w foteliku. Pojazdy kategorii M1 mają nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy, są przeznaczone do przewozu osób i mają co najmniej cztery koła – czyli np. bus.

Dziecko w foteliku samochodowym musi podróżować także w pojazdach przeznaczonych do przewozu ładunków:

 • N1 – pojazdy przeznaczone do transportu ładunków o maksymalnej masie całkowitej do 3,5 t;
 • N2 – pojazdy przeznaczone do transportu ładunków o maksymalnej masie całkowitej 3,5 t, ale nieprzekraczającej 12 t;
 • N3 – pojazdy przeznaczone do transportu ładunków o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 12 t.

Zasady przewożenia dzieci w samochodzie 2022

Podstawowe informacje o siedziskach dla dzieci

Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego, fotelik dla dziecka należy dopasować do masy i wzrostu. Są trzy główne kategorie: 0-13, 9-25 i 15-36 kg. Dostępne są także modele 0-25 i 9-36 kg, które posłużą nam dłużej. Składają się z większej ilości elementów i pozwalają je zamienić z czasem np. na podkładkę do samochodu.

Od kiedy dziecko może jeździć na podstawce? To zależy od wzrostu. Jeden maluszek rośnie szybciej, inny potrzebuje więcej czasu. Co do samego typu fotelika, to mówi się o nich, że „rosną razem z dzieckiem”. Wystarczy zdemontować wkładkę dla maluszka i już mamy model dla dwulatka, a po wysunięciu w górę zagłówka – dla trzy- i czterolatka.

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Aby przewożenie dzieci w samochodzie było bezpieczne, najpierw musimy zamontować fotelik. Jak to zrobić prawidłowo? Przypinamy go pasami bezpieczeństwa, przeprowadzając je dokładnie tak, jak producent wskazuje to w instrukcji obsługi. Nowoczesne samochody wyposażone są w specjalne uchwyty, do których montuje się siedzisko za pomocą systemu ISOFIX. Tak zamontowane lepiej „trzyma się” kanapy i niweluje ryzyko przesunięcia się całości.

ubezpieczenie-oc-tanio

Na co zwrócić uwagę, kupując fotelik dla dziecka?

Każdy fotelik dla dziecka musi mieć odpowiednie certyfikaty: ECE R44-03 lub ECE R44-04. Pamiętajmy jednak, że przyznaje się je za spełnienie minimalnych standardów dopuszczających do sprzedaży.

Koniecznie zwróćmy uwagę, jak wybrany przez nas model wypadł w testach niezależnych organizacji konsumenckich. Należą do nich m.in. ADAC w Niemczech, AA TRUST w Wielkiej Brytanii i OEAMTC w Austrii. Tak naprawdę dopiero testy pokazują, czy w danym foteliku nasze dziecko będzie bezpieczne.

Używany fotelik samochodowy

Dobry fotelik kosztuje niemało, więc pokusa, by kupić go z drugiej ręki, jest silna. Pamiętajmy jednak, żeby kupować z pewnego źródła. Egzemplarz powypadkowy może już nie ochronić dobrze naszego dziecka. Eksperci przestrzegają przed zakupem używanego fotelika –  chyba że jest to egzemplarz który np. użytkowało inne dziecko w rodzinie i jesteśmy absolutnie pewni, że jest bezpieczny. Niestety fotelik dla dziecka, który uczestniczył w wypadku lub kolizji drogowej powinien zostać wymieniony na nowy. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy przewozić dziecka w takim ponownie.

Uwaga! Fotelik kilkuletni, używany przez 3-4 dzieci, z widocznymi śladami użytkowania, absolutnie nie nadaje się do dalszego wykorzystania. 

Fotelik dla dziecka - jaki wybrać - infografika

Oszczędzaj rozsądnie, wybierz najbezpieczniejszy fotelik dla malucha, a zamiast tego zmniejsz składkę swojego ubezpieczenia OC. Zobacz, ile mniej możesz zapłacić:

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę polisy

Przewożenie niemowlaka w samochodzie

Pierwszym zakupem dla dziecka powinien być fotelik samochodowy przeznaczony dla noworodka o wadze do 13 kg (lub inny z kategorii 0+). Posłuży on przez około rok. Zazwyczaj mają formę nosidełka i wygodny uchwyt do noszenia. Jeśli maluszek zaśnie w podróży, łatwo przeniesiemy go do domu, gdzie może prześpi jeszcze kilkanaście błogich minut.

Jak zamontować fotelik samochodowy? Zadbaj, aby dobrze przylegał podstawą do siedziska kanapy, stał stabilnie, nie przesuwał się i nie kołysał. Fotelik dla dziecka powinien być na tyle głęboki, aby dobrze chronić głowę i tułów dziecka. Podczas uderzenia siedzisko powinno ochraniać kręgosłup przed ewentualnymi mimowolnymi ruchami. Dlatego foteliki zarówno dla maluszków, jak i starszych dzieci posiadają zagłówki, aby możliwie zredukować szarpnięcia na boki.

Fotelik samochodowy dla noworodka montujemy zawsze tyłem do kierunku jazdy. Tak jest najbezpieczniej, bo w razie zderzenia czołowego siła uderzenia rozkłada się na całe ciało dziecka. Jeśli przewozimy niemowlę przodem do kierunku jazdy, w przypadku zderzenia, szyja jest poddawana ogromnemu obciążeniu. Łatwo zatem o złamanie kręgosłupa szyjnego.

Czy można przewozić niemowlę na przednim siedzeniu? Wyłącznie w foteliku, tyłem do kierunku jazdy tylko wtedy, gdy poduszka powietrzna jest wyłączona. Wybuch poduszki może zabić niemowlę.

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Zawsze przewozimy dzieci w samochodzie zapięte w foteliku, które mają mniej niż 150 cm wzrostu. Kiedyś istniało kryterium wieku. Według obowiązującego obecnie prawa nieważne, czy dziecko ma dwanaście, czy siedemnaście lat. Jeśli nie ma 150 cm wzrostu, do osiągnięcia pełnoletności musi jeździć w foteliku lub na podstawce, zwanej oficjalnie „innym urządzeniem przytrzymującym” albo potocznie podkładką.

Modele dla starszych dzieci przeważnie nie mają wbudowanych pasów bezpieczeństwa. Jak zapinać fotelik samochodowy tego typu? Małego pasażera przypinamy pasami samochodowymi, przeprowadzając je przez odpowiednie miejsce w foteliku. Jest to szczególnie ważne, aby nie ocierały one o szyje malucha.

Kiedy dziecko siedzi na podstawce, wysokość pasa należy ustawić tak, by przechodził przez bark, nie przez szyję dziecka.

Przewożenie dzieci w samochodzie – fotelik przodem czy tyłem?

Jeszcze kilka lat temu zalecano tak przewozić tylko niemowlęta. Dziś mówi się coraz częściej o przewożeniu w foteliku tyłem  do kierunku jazdy również starszych dzieci. Skandynawowie od lat wożą w ten sposób nawet sześciolatki. Według specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii tak jest najbezpieczniej dla małego pasażera. Swoją opinię opierają na crash testach.

W foteliku samochodowym ustawionym tyłem do kierunku jazdy dziecko jest mniej narażone na złamanie kręgosłupa szyjnego podczas wypadku. Także nogi dziecka są lepiej chronione od urazów, Co prawda w foteliku zamontowanym tyłem miejsca na nóżki jest mało, ale wciąż jest to bezpieczniejszy sposób.

W Polsce dostępne są foteliki do przewożenie tyłem dzieci z grupy wagowej 9-18 kg.

Przewożenie dzieci w samochodzie na przednim siedzeniu

Najbezpieczniej jest przewozić dzieci w samodzie – bez względu na wiek – na tylnej kanapie. Wożenie malucha z przodu powinno być ostatecznością, a nie powszechną praktyką. Niestety, wielu rodziców woli, gdy siedzą one obok. Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?

Uważa się, że najbezpieczniejsze miejsce jest za kierowcą, jednak crash testy wykazały, że idealnym miejscem w samochodzie jest środek tylnej kanapy. Zarówno w przypadku zderzenia bocznego, jak i czołowego dziecko siedzące na środku ucierpi najmniej. Jednak fotelik można tam zamontować tylko wtedy, gdy jest wyposażone w 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub mocowanie ISOFIX.

Jeśli nie można zamontować fotelika na środku tylnej kanapy, należy umieścić go za siedzeniem pasażera. Kiedy kierowca będzie zmuszony zatrzymać się awaryjnie na poboczu ruchliwej drogi, będzie miał łatwy dostęp do dziecka w foteliku.

Opiekujesz się maluchem? Koniecznie sprawdź także inne artykuły ekspertów Punkty na temat bezpieczeństwa najmłodszych: 

Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?

Dziecko na przednim siedzeniu może podróżować w następujących sytuacjach:

 • dziecko ma powyżej 150 cm wzrostu;
 • malec ma ponad 135 cm wzrostu i jedzie z przodu w foteliku lub na siedzisku:
 • gdy na tylnym siedzeniu podróżuje dwoje dzieci w fotelikach i fizycznie nie da się zamontować trzeciego;
 • niemowlę podróżuje w foteliku, a z przodu wyłączona jest poduszka powietrzna.

przewożenie dzieci w samochodzie przepisy 2022

Podkładka dla dziecka do samochodu a przepisy – od kiedy dziecko może jeździć na podstawce?

W foteliku bądź na podkładce należy przewozić dziecko, które nie przekroczyło 150 cm wzrostu. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie dziadkom i babciom – te przepisy zmieniły się. Kiedyś brane było także pod uwagę kryterium wieku, obecnie jest to jedynie wzrost!

W przypadku, gdy małoletni pasażer poniżej 150 cm wzrostu nie mieści się już w dostępnych fotelikach, czyli waży ponad 36 kg, może jechać z tyłu bez fotelika czy podkładki przypięty.

Należy mieć świadomość, że podkładka nie chroni głowy ani tułowia dziecka przy zderzeniu. Jeśli zastanawiasz się, od kiedy dziecko może jeździć na podstawce, to warto mieć zawsze z tyłu głowy aspekty bezpieczeństwa. Przewożenie dziecka na podkładce pozwala jedynie uniknąć ocierania pasów o szyję u malca. Fotelik zabezpiecza go w razie nieszczęśliwych wypadków.

Przewożenie dziecka w foteliku – zawsze, ale są wyjątki

Jak wiadomo najlepiej, aby dziecko zawsze jeździło w przystosowanym do tego siedzisku – najlepiej pełnym, a nie na samej podstawce. Jednak ustawodawcy doskonale wiedzą, że nie zawsze mamy taką możliwość. Dlatego, Prawo o Ruchu drogowym określa wyjątkowe sytuacje, kiedy dziecko może jeździć bez fotelika:

 • jeśli przewozimy dziecko taksówką,
 • jeśli podróżujemy komunikacją zbiorową,
 • w pojazdach straży miejskiej, policji lub straży granicznej, a także w karetkach,
 • gdy z tyłu mamy dwoje dzieci w dwóch fotelikach i nie ma możliwości zamontowania trzeciego, wówczas dziecko co najmniej trzyletnie może jechać z tyłu bez fotelika, przypięte pasami,
 • jeśli mamy przy sobie lekarskie zaświadczenie, że dziecko nie może jeździć w foteliku.

Kary za przewożenie dziecka w pojeździe w sposób niezgodny z przepisami

Za przewożenie dzieci w samochodzie niezgodnie z przepisami w 2022 r. grozi 6 punktów karnych i 300 zł mandatu. To nic wobec faktu, że wioząc dziecko bez fotelika, niedostosowanym do wieku i wagi lub źle zamontowanym, w razie wypadku narażamy je na utratę zdrowia lub życia.

Podchodźmy bardzo poważnie do kwestii bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie.

Podsumowanie

 1. Dziecko poniżej 150 cm wzrostu musi być bezwzględnie przewożone w foteliku samochodowym.
 2. Siedzisko dla dziecka można zastosować, gdy malec nie mieści się w standardowym foteliku, a nie osiągnął jeszcze 150 cm wzrostu.
 3. Dziecko może być przewożone na tylnej kanapie bez fotelika pod warunkiem, że jest ono jednym z trójki, ma powyżej 135 cm wzrostu, a pozostała dwójka jest zapięta w odpowiednich fotelikach.
 4. Jeśli jest możliwość, należy zawsze przewozić pociechę na tylnej kanapie.
 5. Niemowlę może podróżować w foteliku z przodu, o ile wyłączona jest poduszka powietrzna.
 6.  Za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przewożenia dzeci w samochodzie grozi w 2022 r. mandat karny wysokości 300 zł i 6 punktów karnych.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej