3500 zł za brak OC - wzrosną ceny ubezpieczenia i kary za jego brak

Aktualizacja:
brak OC

W nadchodzącym roku obowiązkowe OC ma podrożeć nawet o 50%. W mediach słychać oburzone głosy właścicieli aut. Czy w związku z podwyżkami więcej osób zdecyduje się jeździć bez OC? Sprawdziliśmy, jakie kary będą groziły w 2015 roku tym, którzy nie wykupią ubezpieczenia.

Kary za brak OC w 2015 roku

Wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Nieubezpieczeni właściciele samochodów osobowych zapłacą dwukrotność minimalnej płacy, posiadacze samochodów ciężarowych i autobusów – trzykrotność, a właściciele innych pojazdów, czyli np. motocykli – 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Oprócz minimalnej pensji i rodzaju pojazdu, na wysokość kar ma również wpływ okres pozostawania bez ważnej polisy OC. W przypadku braku polisy tylko przez kilka dni, właściciel pojazdu zapłaci część kary.

Z racji tego, że w najbliższym roku minimalna pensja wzrośnie z 1680 zł brutto do 1750 zł brutto, oznacza to jednoczesny wzrost opłat za brak polisy.

oc kary

Dane: UFG

Kto nakłada i ściąga kary?

Instytucją, która kontroluje wypełnianie przez właścicieli pojazdów ustawowego obowiązku wykupywania ubezpieczenia OC, a także nakłada i egzekwuje kary za brak ubezpieczenia, jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Fundusz wypłaca również odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach spowodowanych przez nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych sprawców (rocznie ponad 70 milionów złotych), a następnie występuje do sprawców o ich zwrot.

Fundusz pozyskuje informacje o nieubezpieczonych kierowcach przede wszystkim od policji (47 proc.) W 2012 roku UFG wprowadził narzędzie zwane wirtualnym policjantem, czyli system, który wykrywa przerwy w ciągłości posiadania OC.  W ciągu pierwszych trzech kwartałów 2014 roku – tylko dzięki informacjom z wirtualnego policjanta – wykryto brak OC u ponad 10,3 tysiąca kierowców.

Nowe przepisy w OC w 2015 roku

16 grudnia br. Komisja Nadzoru Finansowego, która sprawuje nadzór nad sektorem ubezpieczeniowym, przyjęła nowe przepisy, które mają wejść w życie z końcem marca przyszłego roku. Nowe wytyczne dotyczące likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych zabraniają ubezpieczycielom wypłacania zaniżonych odszkodowań. Wyższe odszkodowania będą oczywiście oznaczały dla klientów wyższe ceny ubezpieczeń. Przewiduje się, że obowiązkowe ubezpieczenie OC będzie od 30 do 50 proc droższe niż dotychczas.

Jak nowe wytyczne KNF wpłyną na wysokość odszkodowań?

W tym artykule przeczytasz, jakie tricki teraz stosują ubezpieczyciele, żeby zaniżyć odszkodowanie z OC.

Po wejściu nowych przepisów zakład ubezpieczeń:

  • będzie musiał wyliczać odszkodowanie na podstawie cen nowych części
  • będzie miał obowiązek wskazać poszkodowanemu warsztat w miejscu jego zamieszkania, który jest w stanie dokonać naprawy za cenę wskazaną w kosztorysie
  • nie będzie mógł brać pod uwagę zużycia części
  • będzie musiał pokryć koszty wynajęcia pojazdu zastępczego na czas naprawy

Eksperci z zakładów ubezpieczeń szacują, że wzrost cen OC związany z wejściem w życie nowych wytycznych KNF nie będzie skokowy, lecz stopniowy i że możemy się go spodziewać dopiero w drugiej połowie 2015 roku. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie obowiązkowe zdrożeje i zawczasu przygotować się na wyższą składkę. Jazda bez OC nie opłaca się zupełnie, bo UFG coraz skuteczniej ściga tych, którzy polisy nie wykupili.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej