Działalności Gefion Insurance przygląda się KNF. Co kłopoty ubezpieczyciela oznaczają dla klientów?

Aktualizacja:
Działalności-Gefion-Insurance-przygląda-się-KNF

Od 25 marca 2020 r. Gefion Insurance nie może sprzedawać ubezpieczeń ani odnawiać już zawartych umów. Zakaz wydał duński organ nadzór finansowego – Finanstilsynet (odpowiednik KNF). Chociaż ograniczenie to nie jest równoznaczne z upadkiem ubezpieczyciela, to klienci muszą wykazać się czujnością.

Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się m.in. gdzie zgłosić szkodę i jak uniknąć kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Czym jest Gefion Insurance? To duński start-up ubezpieczeniowy, który jest obecny również na polskim rynku – jeszcze do niedawna oferował on klientom ubezpieczenia komunikacyjne, w tym polisy OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe Gefion już od pewnego czasu było pod lupą polskich organów (w tym Rzecznika Finansowego) z uwagi na skargi klientów – wypłata odszkodowania realizowana przez Gefion często odbywała się po upływie ustawowego terminu. Tylko w 2018 r. do Rzecznika Finansowego konsumenci skierowali 172 wnioski o interwencję.

Komunikat KNF – Gefion ma poważne problemy

W komunikacie z 27 marca 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała, że towarzystwo ubezpieczeniowe Gefion ma zakaz sprzedaży produktów ubezpieczeniowych i nie może odnawiać już zawartych ubezpieczeń OC. Wcześniej, bo już w 14 stycznia 2020 r., Gefion otrzymał zakaz rozszerzania swojej działalności na inne kraje niż te, w których jest już obecny.

Gefion nie podlega KNF, ale duńskiemu organowi finansowemu – Finanstilsynet. W Polsce ubezpieczyciel oferował swoje produkty na zasadzie swobody świadczenia usług.

Skąd wzięły się problemy Gefion? Powodem nałożenia na Gefion kolejnych ograniczeń w prowadzeniu działalności jest niespełnienie przez ubezpieczyciela m.in. wymogów kapitałowych. Finanstilsynet uznał, że ta sytuacja godzi w interesy konsumentów.

Czytaj także: Colonnade Insurance S.A. Oddział w Polsce – oferta i opinie

Ubezpieczenie OC Gefion – najważniejsze informacje dla klientów

Kupiłeś ubezpieczenie OC w Gefion i zastanawiasz się, co dalej? Upadłość Gefion nie jest jeszcze przesądzona – możliwe są różne scenariusze. Sprawdź, jak postępować.

1. Czy ubezpieczenie OC w Gefion jest ważne mimo problemów ubezpieczyciela?

Kłopoty Gefion Insurance nie mają żadnego wpływu na ważność polisy OC. Jeżeli zdecydowałeś się na OC z Gefion, Twoja polisa jest aktywna, a Twój samochód pozostaje pod ochroną ubezpieczeniową. Jeżeli spowodujesz np. kolizję drogową, to ubezpieczenie Gefion zadziała – poszkodowany będzie mógł dochodzić odszkodowania od Gefion Insurance.

Analogicznie, jeżeli to Ty zostaniesz poszkodowany przez kierowcę, który wykupił ubezpieczenie OC Gefion, to również będziesz mógł dochodzić odszkodowania od tego ubezpieczyciela. W tej kwestii, mimo kłopotów Gefion, nic się nie zmieniło. Gefion Insurance ma obowiązek w dalszym ciągu likwidować wszystkie zgłoszone mu szkody.

2. Wypowiedzenie OC w Gefion – czy muszę wypowiedzieć zawartą umowę?

Nie jest to konieczne. Jeżeli wykupiłeś w Gefion OC, to korzystasz z ochrony ubezpieczeniowej do końca trwania umowy. Pamiętaj – umowa nie odnowi się automatycznie, ale wygaśnie po upływie terminu, na jaki została zawarta. Musisz zatem samodzielnie zadbać o ciągłość polisy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której właśnie kupiłeś samochód, a sprzedający przekazał Ci wraz z kluczykami ubezpieczenie OC wykupione w firmie Gefion.

Jeżeli kupiłeś samochód ubezpieczony w Gefion, masz wybór – możesz kontynuować polisę lub zawrzeć ubezpieczenie OC w innej firmie. Zdecydowałeś się na to drugie rozwiązanie? W takim razie wypowiedzenie OC Gefion to Twój obowiązek. Wystarczy, że wyślesz wypowiedzenie za pośrednictwem poczty lub mailem (mail powinien być skierowany do spółki Polins), która jest przedstawicielem Gefion w Polsce.

3. Gefion ogłasza upadłość – co z moim ubezpieczeniem OC?

Jeżeli Gefion ogłosi upadłość, nie musisz się obawiać, że z dnia na dzień pozostaniesz bez ubezpieczenia OC. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych znalazł się zapis, zgodnie z którym przez kolejne 90 dni spowodowane przez Ciebie szkody zlikwiduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Nie musisz zatem od razu nabywać ubezpieczenia OC – możesz na spokojnie zapoznać się z ofertami ubezpieczycieli.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy Twoja umowa z Gefion w momencie ogłoszenia upadłości tego towarzystwa będzie miała trwać mniej niż 90 dni, np. 14 dni. Wówczas UFG zapewni Ci ochronę tylko przez wspomnianą liczbę dni, a Ty będziesz musiał zawrzeć polisę w innej firmie ubezpieczeniowej.

Czytaj także: Wyższa kara za brak ubezpieczenia auta w 2023 roku! Kierowco, możesz zapłacić nawet 7200 zł!

Sytuację Gefion na bieżąco monitoruje KNF. Warto odwiedzać stronę tej instytucji, aby na bieżąco śledzić, jakie dalsze działania w stosunku do duńskiego ubezpieczyciela podejmie Finanstilsynet.

Gefion – gdzie zgłosić szkodę i jak dochodzić odszkodowania?

W Polsce Gefion oferował polisy OC i Assistance. Gdzie zgłosić szkody i jak dochodzić odszkodowania lub pomocy od ubezpieczyciela? Ponieważ Gefion to zagraniczny podmiot, to na polskim rynku:

  • działa on przez swojego przedstawiciela, spółkę Polins – spółka odpowiada na pytania dotyczące działalności Gefion, do niedawna oferowała też ubezpieczenia Gefion,
  • likwidacją szkód w imieniu Gefion zajmuje się spółka Crawford Polska – to właśnie do niej należy kierować wszystkie szkody,
  • pomoc assistance w imieniu Gefion zapewnia spółka WTW Services – to do niej ubezpieczeni powinni zgłaszać się po pomoc assistance.
Poszkodowani, którzy mają problem z otrzymaniem odszkodowania, nie są pozostawieni sami sobie – o pomoc mogą zwrócić się do Rzecznika Finansowego. Gefion Insurance, jako podmiot działający na polskim rynku, ma obowiązek uczestniczyć w pozasądowym rozwiązywaniu sporów, w które zaangażował się Rzecznik Finansowy.

Bardziej uciążliwe może okazać się dochodzenie należności przed sądem. Ponieważ Gefion w Polsce działa przez przedstawiciela, sądem właściwym do rozpatrzenia sprawy będzie sąd w Danii.

Czytaj także: Unum – nowy ubezpieczyciel na polskim rynku

Masz ubezpieczenie Gefion? Sprawdź, jak uniknąć kary za brak OC

W przypadku ubezpieczenia OC Gefion nie zadziała tzw. zasada automatyzmu, czyli polisa nie zostanie przedłużona automatycznie, jeżeli dotychczasowe ubezpieczenie zostało zawarte na 12 miesięcy. Ma to bezpośredni związek z zakazem, jaki wydał duński organ nadzoru finansowego. Ponieważ ubezpieczenia OC Gefion nie będą się odnawiać, dotychczasowi klienci muszą samodzielnie zadbać o ciągłość ubezpieczenia.

W Polsce jednym z podmiotów upoważnionych do kontroli właścicieli pojazdów w zakresie posiadania ubezpieczenia OC jest UFG. To właśnie ten podmiot nakłada na kierowców kary za brak OC. W 2020 r. najwyższe kary to:

  • 7800 zł – dla pojazdów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów,
  • 5200 zł – dla samochodów osobowych,
  • 870 zł – dla pozostałych pojazdów.
Pamiętaj – umowa ubezpieczenia OC Gefion nie odnowi się, ale wygaśnie z upływem okresu, na jaki została zawarta! Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu spowoduje, że zostaniesz ukarany wysoką opłatą karną.

Jak uniknąć kary za brak OC? Jeżeli w najbliższych dniach skończy Ci się umowa z Gefion Insurance, nie czekaj – skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC. Wystarczy, że odpowiesz na pytania dotyczące pojazdu i kierowców, którzy będą z niego korzystać, a przedstawimy Ci oferty ubezpieczycieli działających na polskim rynku. To prosty sposób, dzięki któremu szybko wybierzesz dla siebie najkorzystniejsze OC lub dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne.

Czytaj także: Likwidacja szkody z OC sprawcy. Czym jest i jakie są najczęstsze problemy z nią związane?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej