Działalności Gefion Insurance przygląda się KNF. Co kłopoty ubezpieczyciela oznaczają dla klientów?

Aktualizacja:
Działalności-Gefion-Insurance-przygląda-się-KNF

Od 25 marca 2020 r. Gefion Insurance nie może sprzedawać ubezpieczeń ani odnawiać już zawartych umów. Zakaz wydał duński organ nadzór finansowego – Finanstilsynet (odpowiednik KNF). Chociaż ograniczenie to nie jest równoznaczne z upadkiem ubezpieczyciela, to klienci muszą wykazać się czujnością.

Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się m.in. gdzie zgłosić szkodę i jak uniknąć kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Czym jest Gefion Insurance? To duński start-up ubezpieczeniowy, który jest obecny również na polskim rynku – jeszcze do niedawna oferował on klientom ubezpieczenia komunikacyjne, w tym polisy OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe Gefion już od pewnego czasu było pod lupą polskich organów (w tym Rzecznika Finansowego) z uwagi na skargi klientów – wypłata odszkodowania realizowana przez Gefion często odbywała się po upływie ustawowego terminu. Tylko w 2018 r. do Rzecznika Finansowego konsumenci skierowali 172 wnioski o interwencję.

Komunikat KNF – Gefion ma poważne problemy

W komunikacie z 27 marca 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała, że towarzystwo ubezpieczeniowe Gefion ma zakaz sprzedaży produktów ubezpieczeniowych i nie może odnawiać już zawartych ubezpieczeń OC. Wcześniej, bo już w 14 stycznia 2020 r., Gefion otrzymał zakaz rozszerzania swojej działalności na inne kraje niż te, w których jest już obecny.

Gefion nie podlega KNF, ale duńskiemu organowi finansowemu – Finanstilsynet. W Polsce ubezpieczyciel oferował swoje produkty na zasadzie swobody świadczenia usług.

Skąd wzięły się problemy Gefion? Powodem nałożenia na Gefion kolejnych ograniczeń w prowadzeniu działalności jest niespełnienie przez ubezpieczyciela m.in. wymogów kapitałowych. Finanstilsynet uznał, że ta sytuacja godzi w interesy konsumentów.

Ubezpieczenie OC Gefion – najważniejsze informacje dla klientów

Kupiłeś ubezpieczenie OC w Gefion i zastanawiasz się, co dalej? Upadłość Gefion nie jest jeszcze przesądzona – możliwe są różne scenariusze. Sprawdź, jak postępować.

1. Czy ubezpieczenie OC w Gefion jest ważne mimo problemów ubezpieczyciela?

Kłopoty Gefion Insurance nie mają żadnego wpływu na ważność polisy OC. Jeżeli zdecydowałeś się na OC z Gefion, Twoja polisa jest aktywna, a Twój samochód pozostaje pod ochroną ubezpieczeniową. Jeżeli spowodujesz np. kolizję drogową, to ubezpieczenie Gefion zadziała – poszkodowany będzie mógł dochodzić odszkodowania od Gefion Insurance.

Analogicznie, jeżeli to Ty zostaniesz poszkodowany przez kierowcę, który wykupił ubezpieczenie OC Gefion, to również będziesz mógł dochodzić odszkodowania od tego ubezpieczyciela. W tej kwestii, mimo kłopotów Gefion, nic się nie zmieniło. Gefion Insurance ma obowiązek w dalszym ciągu likwidować wszystkie zgłoszone mu szkody.

2. Wypowiedzenie OC w Gefion – czy muszę wypowiedzieć zawartą umowę?

Nie jest to konieczne. Jeżeli wykupiłeś w Gefion OC, to korzystasz z ochrony ubezpieczeniowej do końca trwania umowy. Pamiętaj – umowa nie odnowi się automatycznie, ale wygaśnie po upływie terminu, na jaki została zawarta. Musisz zatem samodzielnie zadbać o ciągłość polisy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której właśnie kupiłeś samochód, a sprzedający przekazał Ci wraz z kluczykami ubezpieczenie OC wykupione w firmie Gefion.

Jeżeli kupiłeś samochód ubezpieczony w Gefion, masz wybór – możesz kontynuować polisę lub zawrzeć ubezpieczenie OC w innej firmie. Zdecydowałeś się na to drugie rozwiązanie? W takim razie wypowiedzenie OC Gefion to Twój obowiązek. Wystarczy, że wyślesz wypowiedzenie za pośrednictwem poczty lub mailem (mail powinien być skierowany do spółki Polins), która jest przedstawicielem Gefion w Polsce.

3. Gefion ogłasza upadłość – co z moim ubezpieczeniem OC?

Jeżeli Gefion ogłosi upadłość, nie musisz się obawiać, że z dnia na dzień pozostaniesz bez ubezpieczenia OC. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych znalazł się zapis, zgodnie z którym przez kolejne 90 dni spowodowane przez Ciebie szkody zlikwiduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Nie musisz zatem od razu nabywać ubezpieczenia OC – możesz na spokojnie zapoznać się z ofertami ubezpieczycieli.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy Twoja umowa z Gefion w momencie ogłoszenia upadłości tego towarzystwa będzie miała trwać mniej niż 90 dni, np. 14 dni. Wówczas UFG zapewni Ci ochronę tylko przez wspomnianą liczbę dni, a Ty będziesz musiał zawrzeć polisę w innej firmie ubezpieczeniowej.

Sytuację Gefion na bieżąco monitoruje KNF. Warto odwiedzać stronę tej instytucji, aby na bieżąco śledzić, jakie dalsze działania w stosunku do duńskiego ubezpieczyciela podejmie Finanstilsynet.

Gefion – gdzie zgłosić szkodę i jak dochodzić odszkodowania?

W Polsce Gefion oferował polisy OC i Assistance. Gdzie zgłosić szkody i jak dochodzić odszkodowania lub pomocy od ubezpieczyciela? Ponieważ Gefion to zagraniczny podmiot, to na polskim rynku:

  • działa on przez swojego przedstawiciela, spółkę Polins – spółka odpowiada na pytania dotyczące działalności Gefion, do niedawna oferowała też ubezpieczenia Gefion,
  • likwidacją szkód w imieniu Gefion zajmuje się spółka Crawford Polska – to właśnie do niej należy kierować wszystkie szkody,
  • pomoc assistance w imieniu Gefion zapewnia spółka WTW Services – to do niej ubezpieczeni powinni zgłaszać się po pomoc assistance.
Poszkodowani, którzy mają problem z otrzymaniem odszkodowania, nie są pozostawieni sami sobie – o pomoc mogą zwrócić się do Rzecznika Finansowego. Gefion Insurance, jako podmiot działający na polskim rynku, ma obowiązek uczestniczyć w pozasądowym rozwiązywaniu sporów, w które zaangażował się Rzecznik Finansowy.

Bardziej uciążliwe może okazać się dochodzenie należności przed sądem. Ponieważ Gefion w Polsce działa przez przedstawiciela, sądem właściwym do rozpatrzenia sprawy będzie sąd w Danii.

Masz ubezpieczenie Gefion? Sprawdź, jak uniknąć kary za brak OC

W przypadku ubezpieczenia OC Gefion nie zadziała tzw. zasada automatyzmu, czyli polisa nie zostanie przedłużona automatycznie, jeżeli dotychczasowe ubezpieczenie zostało zawarte na 12 miesięcy. Ma to bezpośredni związek z zakazem, jaki wydał duński organ nadzoru finansowego. Ponieważ ubezpieczenia OC Gefion nie będą się odnawiać, dotychczasowi klienci muszą samodzielnie zadbać o ciągłość ubezpieczenia.

W Polsce jednym z podmiotów upoważnionych do kontroli właścicieli pojazdów w zakresie posiadania ubezpieczenia OC jest UFG. To właśnie ten podmiot nakłada na kierowców kary za brak OC. W 2020 r. najwyższe kary to:

  • 7800 zł – dla pojazdów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów,
  • 5200 zł – dla samochodów osobowych,
  • 870 zł – dla pozostałych pojazdów.
Pamiętaj – umowa ubezpieczenia OC Gefion nie odnowi się, ale wygaśnie z upływem okresu, na jaki została zawarta! Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu spowoduje, że zostaniesz ukarany wysoką opłatą karną.

Jak uniknąć kary za brak OC? Jeżeli w najbliższych dniach skończy Ci się umowa z Gefion Insurance, nie czekaj – skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC. Wystarczy, że odpowiesz na pytania dotyczące pojazdu i kierowców, którzy będą z niego korzystać, a przedstawimy Ci oferty ubezpieczycieli działających na polskim rynku. To prosty sposób, dzięki któremu szybko wybierzesz dla siebie najkorzystniejsze OC lub dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments