Działalności Gefion Insurance przygląda się KNF. Co kłopoty ubezpieczyciela oznaczają dla klientów?

Opublikowano: 06.07.2020
Działalności-Gefion-Insurance-przygląda-się-KNF

Od 25 marca 2020 r. Gefion Insurance nie może sprzedawać ubezpieczeń ani odnawiać już zawartych umów. Zakaz wydał duński organ nadzór finansowego – Finanstilsynet (odpowiednik KNF). Chociaż ograniczenie to nie jest równoznaczne z upadkiem ubezpieczyciela, to klienci muszą wykazać się czujnością.

Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się m.in. gdzie zgłosić szkodę i jak uniknąć kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Czym jest Gefion Insurance? To duński start-up ubezpieczeniowy, który jest obecny również na polskim rynku – jeszcze do niedawna oferował on klientom ubezpieczenia komunikacyjne, w tym polisy OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe Gefion już od pewnego czasu było pod lupą polskich organów (w tym Rzecznika Finansowego) z uwagi na skargi klientów – wypłata odszkodowania realizowana przez Gefion często odbywała się po upływie ustawowego terminu. Tylko w 2018 r. do Rzecznika Finansowego konsumenci skierowali 172 wnioski o interwencję.

Komunikat KNF – Gefion ma poważne problemy

W komunikacie z 27 marca 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poinformowała, że towarzystwo ubezpieczeniowe Gefion ma zakaz sprzedaży produktów ubezpieczeniowych i nie może odnawiać już zawartych ubezpieczeń OC. Wcześniej, bo już w 14 stycznia 2020 r., Gefion otrzymał zakaz rozszerzania swojej działalności na inne kraje niż te, w których jest już obecny.

Gefion nie podlega KNF, ale duńskiemu organowi finansowemu – Finanstilsynet. W Polsce ubezpieczyciel oferował swoje produkty na zasadzie swobody świadczenia usług.

Skąd wzięły się problemy Gefion? Powodem nałożenia na Gefion kolejnych ograniczeń w prowadzeniu działalności jest niespełnienie przez ubezpieczyciela m.in. wymogów kapitałowych. Finanstilsynet uznał, że ta sytuacja godzi w interesy konsumentów.

Ubezpieczenie OC Gefion – najważniejsze informacje dla klientów

Kupiłeś ubezpieczenie OC w Gefion i zastanawiasz się, co dalej? Upadłość Gefion nie jest jeszcze przesądzona – możliwe są różne scenariusze. Sprawdź, jak postępować.

1. Czy ubezpieczenie OC w Gefion jest ważne mimo problemów ubezpieczyciela?

Kłopoty Gefion Insurance nie mają żadnego wpływu na ważność polisy OC. Jeżeli zdecydowałeś się na OC z Gefion, Twoja polisa jest aktywna, a Twój samochód pozostaje pod ochroną ubezpieczeniową. Jeżeli spowodujesz np. kolizję drogową, to ubezpieczenie Gefion zadziała – poszkodowany będzie mógł dochodzić odszkodowania od Gefion Insurance.

Analogicznie, jeżeli to Ty zostaniesz poszkodowany przez kierowcę, który wykupił ubezpieczenie OC Gefion, to również będziesz mógł dochodzić odszkodowania od tego ubezpieczyciela. W tej kwestii, mimo kłopotów Gefion, nic się nie zmieniło. Gefion Insurance ma obowiązek w dalszym ciągu likwidować wszystkie zgłoszone mu szkody.

2. Wypowiedzenie OC w Gefion – czy muszę wypowiedzieć zawartą umowę?

Nie jest to konieczne. Jeżeli wykupiłeś w Gefion OC, to korzystasz z ochrony ubezpieczeniowej do końca trwania umowy. Pamiętaj – umowa nie odnowi się automatycznie, ale wygaśnie po upływie terminu, na jaki została zawarta. Musisz zatem samodzielnie zadbać o ciągłość polisy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której właśnie kupiłeś samochód, a sprzedający przekazał Ci wraz z kluczykami ubezpieczenie OC wykupione w firmie Gefion.

Jeżeli kupiłeś samochód ubezpieczony w Gefion, masz wybór – możesz kontynuować polisę lub zawrzeć ubezpieczenie OC w innej firmie. Zdecydowałeś się na to drugie rozwiązanie? W takim razie wypowiedzenie OC Gefion to Twój obowiązek. Wystarczy, że wyślesz wypowiedzenie za pośrednictwem poczty lub mailem (mail powinien być skierowany do spółki Polins), która jest przedstawicielem Gefion w Polsce.

3. Gefion ogłasza upadłość – co z moim ubezpieczeniem OC?

Jeżeli Gefion ogłosi upadłość, nie musisz się obawiać, że z dnia na dzień pozostaniesz bez ubezpieczenia OC. W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych znalazł się zapis, zgodnie z którym przez kolejne 90 dni spowodowane przez Ciebie szkody zlikwiduje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Nie musisz zatem od razu nabywać ubezpieczenia OC – możesz na spokojnie zapoznać się z ofertami ubezpieczycieli.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy Twoja umowa z Gefion w momencie ogłoszenia upadłości tego towarzystwa będzie miała trwać mniej niż 90 dni, np. 14 dni. Wówczas UFG zapewni Ci ochronę tylko przez wspomnianą liczbę dni, a Ty będziesz musiał zawrzeć polisę w innej firmie ubezpieczeniowej.

Sytuację Gefion na bieżąco monitoruje KNF. Warto odwiedzać stronę tej instytucji, aby na bieżąco śledzić, jakie dalsze działania w stosunku do duńskiego ubezpieczyciela podejmie Finanstilsynet.

Gefion – gdzie zgłosić szkodę i jak dochodzić odszkodowania?

W Polsce Gefion oferował polisy OC i Assistance. Gdzie zgłosić szkody i jak dochodzić odszkodowania lub pomocy od ubezpieczyciela? Ponieważ Gefion to zagraniczny podmiot, to na polskim rynku:

  • działa on przez swojego przedstawiciela, spółkę Polins – spółka odpowiada na pytania dotyczące działalności Gefion, do niedawna oferowała też ubezpieczenia Gefion,
  • likwidacją szkód w imieniu Gefion zajmuje się spółka Crawford Polska – to właśnie do niej należy kierować wszystkie szkody,
  • pomoc assistance w imieniu Gefion zapewnia spółka WTW Services – to do niej ubezpieczeni powinni zgłaszać się po pomoc assistance.
Poszkodowani, którzy mają problem z otrzymaniem odszkodowania, nie są pozostawieni sami sobie – o pomoc mogą zwrócić się do Rzecznika Finansowego. Gefion Insurance, jako podmiot działający na polskim rynku, ma obowiązek uczestniczyć w pozasądowym rozwiązywaniu sporów, w które zaangażował się Rzecznik Finansowy.

Bardziej uciążliwe może okazać się dochodzenie należności przed sądem. Ponieważ Gefion w Polsce działa przez przedstawiciela, sądem właściwym do rozpatrzenia sprawy będzie sąd w Danii.

Masz ubezpieczenie Gefion? Sprawdź, jak uniknąć kary za brak OC

W przypadku ubezpieczenia OC Gefion nie zadziała tzw. zasada automatyzmu, czyli polisa nie zostanie przedłużona automatycznie, jeżeli dotychczasowe ubezpieczenie zostało zawarte na 12 miesięcy. Ma to bezpośredni związek z zakazem, jaki wydał duński organ nadzoru finansowego. Ponieważ ubezpieczenia OC Gefion nie będą się odnawiać, dotychczasowi klienci muszą samodzielnie zadbać o ciągłość ubezpieczenia.

W Polsce jednym z podmiotów upoważnionych do kontroli właścicieli pojazdów w zakresie posiadania ubezpieczenia OC jest UFG. To właśnie ten podmiot nakłada na kierowców kary za brak OC. W 2020 r. najwyższe kary to:

  • 7800 zł – dla pojazdów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów,
  • 5200 zł – dla samochodów osobowych,
  • 870 zł – dla pozostałych pojazdów.
Pamiętaj – umowa ubezpieczenia OC Gefion nie odnowi się, ale wygaśnie z upływem okresu, na jaki została zawarta! Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu spowoduje, że zostaniesz ukarany wysoką opłatą karną.

Jak uniknąć kary za brak OC? Jeżeli w najbliższych dniach skończy Ci się umowa z Gefion Insurance, nie czekaj – skorzystaj z naszego kalkulatora OC AC. Wystarczy, że odpowiesz na pytania dotyczące pojazdu i kierowców, którzy będą z niego korzystać, a przedstawimy Ci oferty ubezpieczycieli działających na polskim rynku. To prosty sposób, dzięki któremu szybko wybierzesz dla siebie najkorzystniejsze OC lub dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments