Czego nie mówią agenci ubezpieczeniowi, czyli jak nie dać się "naciągnąć"?

Aktualizacja:
czego nie powie Ci agent ubezpieczeniowy

Kupiłeś kiedyś polisę, która w praktyce okazała się kompletnie bezużyteczna? A może nie zostałeś poinformowany o Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia? Sprawdź, jak nie dać się naciągnąć agentom ubezpieczeniowym i na co uważać kupując nową polisę.

Agent ubezpieczeniowy, zwłaszcza ten wyłączny, działający na rzecz jednego towarzystwa ubezpieczeniowego, jest przede wszystkim osobą reprezentującą interesy ubezpieczyciela, a dopiero w drugiej kolejności klienta. Czego nie mówią agenci ubezpieczeniowi i na co warto uważać kupując ubezpieczenie?

Ubezpieczenie dopasowane do potrzeb klienta

Powiedzmy sobie wprost – nie każdy doradca ubezpieczeniowy kieruje się wyłącznie dobrem klienta. Zdarza się, że stosują oni zasadę pobierz jak najwyższą składkę przy jednocześnie minimalnym ryzyku, że polisa zostanie wykorzystana. Dlatego też zawsze, przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej, należy z dystansem podchodzić do zapewnień agenta o “niezwykle korzystnej” ofercie, która sprosta wszystkim naszym oczekiwaniom. Często okazuje się, że tak nie jest. Niestety, z reguły dowiadujemy się o tym za późno.

Po czym poznać uczciwego agenta? Przede wszystkim zacznie on od sprawdzenia, jakie są Twoje możliwości finansowe i w ostateczności odstąpi od oferty. Może się przecież zdarzyć tak, że pewne polisy są zwyczajnie poza zasięgiem portfela klienta. A co w sytuacji, gdy Twój agent mimo to stara się “wcisnąć” Ci jakiś produkt mówiąc tylko o jego zaletach, nie informując Cię przy tym np. o dodatkowych opłatach? Lepiej zrezygnuj z umowy lub jeszcze lepiej poszukaj nowego doradcy.

A jak wygląda sprawa ubezpieczeń komunikacyjnych? Agenci nie zawsze mają możliwość porównania ofert wielu towarzystw. Jeśli reprezentują jedno, dwa lub trzy towarzystwa, możesz tam znaleźć dobrą ofertę, ale niekoniecznie będzie to kompleksowa i pełna informacja o rynku.

Pamiętaj, ubezpieczenia są dobrowolne

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość ubezpieczeń jest dobrowolna. Niestety, ta niewiedza bywa wykorzystywana przez agentów. Zdarza się, że oferują oni swoim klientom całe pakiety ubezpieczeń, nie informując ich o tym, że zakup części polis jest dobrowolny. Przykład? Ubezpieczenia komunikacyjne.

Niektórzy klienci latami przedłużają nie tylko OC, ale także AC, NNW czy assistance. I to wcale nie dlatego, że taki pakiet jest im potrzebny. Zwyczajnie nie zostali poinformowani, że obowiązkowe jest wyłącznie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Zakup wszystkich pozostałych zależy wyłącznie od Ciebie i Twoich potrzeb.

Polisy OC i AC – o czym nie zawsze mówią agenci

OC to ubezpieczenie, które musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego poruszającego się po drogach publicznych. Kiedy jest pomocne?

Jeśli spowodujemy wypadek lub stłuczkę, to właśnie dzięki polisie OC mamy pewność, że poszkodowane przez nas osoby uzyskają rekompensatę za poniesione szkody.

Zakres tego ubezpieczenia całkiem precyzyjnie reguluje ustawa, dlatego też wyłączenia odpowiedzialności czy wysokość sumy gwarancyjnej są takie same we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Jeśli Twój agent twierdzi, że oferuje Ci “najlepsze OC dostępne na rynku”, nie daj się nabrać. Pamiętaj, że tę polisę kupujesz po to, by ubezpieczyciel wypłacił pieniądze poszkodowanym przez Ciebie osobom. Z tego powodu, jeśli nie zależy Ci na dodatkowych usługach oferowanych za dopłatą, warto kierować się najniższą ceną ubezpieczenia. Tylko gdzie szukać takiej oferty?

To proste, wystarczy skorzystać z naszego kalkulatora OC, by w ciągu zaledwie kilku minut znaleźć dla siebie najtańszą polisę OC.

Z kolei autocasco, czyli AC, pokrywa szkody w pojeździe, dla którego zostało wykupione. Ponieważ jego zakres został opisany w przepisach bardzo ogólnikowo, oferty towarzystw ubezpieczeniowych w tym zakresie są bardzo zróżnicowane.

Najczęściej AC pokrywa te szkody, które powstały w wyniku aktów wandalizmu, kradzieży lub kolizji, a czasem także pożaru. Na co zwrócić uwagę kupując AC?

Przede wszystkim nie kieruj się ceną. W przeciwieństwie do OC, autocasco kupujesz dla siebie – najtańsza oferta nie zawsze bywa najkorzystniejsza. Ponadto, koniecznie dopytaj swojego agenta o to, jakie szkody objęte są wyłączeniem. Z reguły są to działania wynikające z rażącego zaniedbania ze strony właściciela pojazdu, choć każde z towarzystw podchodzi do tej kwestii indywidualnie. Podobnie jest w przypadku sposobu likwidacji szkody. Wszystkie te informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, czyli OWU. Poproś swojego agenta, aby udostępnił Ci te dokumenty i dokładnie się z nimi zapoznaj. Podpisanie OWU oznacza, że akceptujesz zapisane tam warunki umowy.

CZYTAJ TAKŻE

Agent ubezpieczeniowy – 3 sprawy, o których musisz pamiętać, gdy z nim rozmawiasz [ANALIZA]

Ubezpieczenie turystyczne – jak wybrać i gdzie kupić online?

Polska w ogonie Europy w wydatkach na zdrowie. Warto mieć dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne!

Kupując AC, nie daj się też naciągnąć swojemu doradcy na zawyżenie wartości pojazdu, ponieważ jest to nieopłacalne. “Zyskasz” jedynie wyższą składkę. Gdy przyjdzie do wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel i tak wyliczy kwotę na podstawie wartości auta w chwili powstania szkody.

Polisa turystyczna a aktywność na urlopie

Ale zakup niewłaściwej polisy nie ogranicza się wyłącznie do ubezpieczeń komunikacyjnych. Równie często dotyczy to także polis turystycznych. Wybierając spośród ofert proponowanych przez agentów ubezpieczeniowych, koniecznie poinformuj go, jaki rodzaj aktywności zamierzasz uprawiać na wakacjach. Czy będzie to nurkowanie, wspinaczka górska, a może siatkówka plażowa? W zależności od uprawianego sportu, ubezpieczyciel może zakwalifikować to jako aktywność rekreacyjną, o podwyższonym ryzyku lub ekstremalną.

Jeśli sprzedana nam polisa nie będzie adekwatna do poziomu ryzyka uprawianego przez nas sportu, może to skutkować całkowitą odmową wypłaty odszkodowania.

Nawet, jeśli poinformujesz swojego doradcę o wakacyjnych planach, dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy i upewnij, czy zawierana przez Ciebie umowa odpowiada Twoim potrzebom.

Bardzo ważną kwestią jest przy tym suma ubezpieczenia. To górna granica kosztów, jakie może wypłacić ubezpieczyciel. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższa składka. Podobnie jak przy autocasco, kupując polisę turystyczną nie kieruj się wyłącznie ceną. Upewnij się, że suma ubezpieczenia nie jest niższa, niż ok. 25 tys. euro.

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie

Jeśli chorujesz na chorobę przewlekłą, np. nowotwór, stwardnienie rozsiane, choroby układu krążenia, choroby wieńcowe, epilepsję, cukrzycę, astmę, nadciśnienie, silne alergie, przewlekłe choroby układu oddechowego, chorobę Alzheimera czy zespół Parkinsona, koniecznie poinformuj o tym swojego agenta ubezpieczeniowego jeszcze przed zakupem polisy. Mimo to, jeszcze raz sprawdź przekazane Ci dokumenty i upewnij się, że ubezpieczenie posiada wariant rozszerzony właśnie o choroby przewlekłe.

Składka za taką polisę będzie z pewnością wyższa od podstawowej, średnio nawet 3-krotnie. Jednak brak wariantu rozszerzonego o konsekwencje choroby przewlekłej mogą być jeszcze bardziej dotkliwe dla naszego portfela. W takiej sytuacji ubezpieczyciele często w ogóle odmawiają wypłaty świadczenia.

– Oprócz braku ochrony ubezpieczeniowej ze względu na nasilenie lub powikłania chorób przewlekłych w wersji podstawowej ubezpieczenia możemy spotkać jeszcze inne wyłączenia podyktowane stanem zdrowia ubezpieczonego. Ubezpieczyciel nie zwróci pieniędzy w przypadku istnienia przeciwwskazań medycznych do odbycia podróży, wskazań lekarskich do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego lub poddania się leczeniu w warunkach szpitalnych, o których to ubezpieczony lub współuczestnik podróży wiedział przed zawarciem umowy ubezpieczenia, jeśli te przeciwwskazania lub wskazania miały wpływ na powstanie wypadku ubezpieczeniowego. Ogólne warunki ubezpieczenia mogą także wyłączać spod ochrony pogorszenie się stanu zdrowia ze względu na ciążę. Wyłączenie takie zazwyczaj obowiązuje od 32. tygodnia ciąży – mówi Urszula Borowiecka, ekspert Punkta.

Czytaj także: Ubezpieczenie od chorób przewlekłych

Nie bój się zadawać pytań agentowi

Rynek ubezpieczeń obfituje w wiele ofert dopasowanych do potrzeb niemal każdego z nas. Jednak ta różnorodność sprawia, że łatwo pogubić się wśród tych polis, a przez to kupić produkt, z którego później nie będziemy mieli korzyści. W skrajnym przypadku możemy przez to znaleźć się w olbrzymich kłopotach finansowych, gdy np. przyjdzie nam pokryć koszty leczenia za granicą.

Dlatego ważne jest, abyś kupując polisę był dociekliwy i uważnie zapoznał się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, wszelkimi wyłączeniami i wysokością sumy gwarancyjnej. Nie miej oporów przed zadawaniem pytań, nawet banalnych – w przeciwnym razie możesz tego później żałować.

Czytaj także: Fałszywy Agent Ubezpieczeniowy

Punkta ubezpieczenie komunikacyjne

Podsumowanie

  1. Zawsze czytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia
  2. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe, koniecznie poinformuj o tym doradcę ubezpieczeniowego
  3. Kupując polisy turystyczne, powiedz jaki rodzaj sportu zamierzasz uprawiać podczas wypoczynku
  4. Decydując się na zakup autocasco, nie kieruj się wyłącznie ceną
  5. Obowiązkowe ubezpieczenie OC ma taki sam zakres w każdym z towarzystw - wybieraj więc najtańszą ofertę


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej