Najtańsze towarzystwo ubezpieczeniowe - które to? 7 czynników, które wpływają na ceny ubezpieczeń

Aktualizacja:
Najtańsze towarzystwo ubezpieczeniowe – które to? 7 czynników, które wpływają na ceny ubezpieczeń

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Stolik, dwa krzesła, na jednym siedzi klient, na drugim agent. Agent rozwodzi się nad zaletami różnych ofert, a klient w milczeniu słucha, pod krzesłem przebierając nogami. W końcu nie wytrzymuje i zadaje pytanie, którego agent boi się najbardziej: „Które towarzystwo ubezpieczeniowe jest teraz najtańsze?”.

Tak, to pytanie, które zadaje agentowi niemal każdy klient. Nie dziwię się, bo ja również kiedyś je zadałam. Też chciałam wiedzieć, jakie jest najtańsze towarzystwo ubezpieczeniowe. Polisa zwykle jest dla nas przykrym obowiązkiem, a nie jest przyjemnie wyjąć z portfela kilkaset złotych. Jeśli więc można na tym zaoszczędzić, każdy chętnie to zrobi. Dlaczego agent tak bardzo nie lubi tego pytania? Ponieważ nie da się na nie jednoznacznie odpowiedzieć.

O cenie ubezpieczenia komunikacyjnego decyduje 7 czynników. Jeśli będziesz o nich pamiętał przy wyborze ubezpieczenia, sam wpłyniesz na cenę polisy. Zobacz, co to za czynniki.

1. Marka pojazdu

To czynnik, który odgrywa ogromne znaczenie zarówno w przypadku OC, jak i AC. Nie ma co się dziwić, że ubezpieczyciel zwraca uwagę na markę pojazdu – w przypadku OC większe jest ryzyko spowodowania kolizji sportowym samochodem niż rodzinnym autem. W przypadku AC z kolei cena ubezpieczenia będzie wyższa przy kilkuletnim i sfatygowanym samochodzie niż nowym. Towarzystwo ubezpieczeniowe musi się zabezpieczyć i właśnie dlatego bierze pod uwagę markę i stan pojazdu. Jeśli więc masz stary wóz, a myślisz o AC, sprawdź, czy to Ci się w ogóle opłaca.

2. Pojemność silnika

Przy AC i OC ubezpieczyciel bierze też pod uwagę pojemność silnika. To logiczne – im większa pojemność silnika, tym droższe ubezpieczenie. Duża pojemność silnika oznacza dla ubezpieczyciela szybszą jazdę, a to z kolei zwiększa możliwość kolizji. Nie oszukujmy się – rodzinny opel nie rozwinie prędkości 170 km/h, sportowe porsche już tak. Jeśli jednak stać Cię na porsche, będzie Cię również stać na opłacanie wysokiej składki.

Może się okazać, że lepiej wybrać auto z mniejszym silnikiem – różnica w jeździe nie będzie duża, a w kieszeni poczujesz ulgę. Pamiętaj, że ubezpieczyciele najczęściej obliczają pojemność silnika w przedziałach 1.0, 1.0-1.2, 1.2-1.4, 1.4-1.6, 1.6-2.0, 2.0>.   

3. Rok produkcji samochodu

O tym już trochę wspomniałam w pierwszym punkcie. Rok produkcji pojazdu odgrywa ogromne znaczenie – w przypadku nowego auta ryzyko spowodowania kolizji jest o wiele mniejsze niż przy jeździe starym samochodem. Ubezpieczyciel nie tylko chętniej ubezpiecza nowe auto, ale również często udziela takiemu klientowi rabatu w wysokości 10-20 procent. Jak widzisz, jest to kolejny czynnik, który pomaga uzyskać tańsze ubezpieczenie.

4. Kierowca

Wiek i doświadczenie kierowcy mają olbrzymie znaczenie. Młody kierowca, który dopiero uzyskał prawo jazdy, zapłaci wyższą składkę OC niż kierowca, który ma kilku- albo kilkunastoletnie doświadczenie. I to o wiele wyższą – nawet czterokrotnie. Z reguły ubezpieczyciele nie ufają kierowcom, którzy nie skończyli jeszcze 26. roku życia, mają prawo jazdy krócej niż 3 lata, przez co nie zdążyli sobie wypracować zniżek na OC i AC.

Możesz jednak wykupić tańsze ubezpieczenie – jeśli jesteś młodym kierowcą, poszukaj ubezpieczyciela, który oferuje promocje dla młodych kierowców (są tacy!) albo wpisz w dowód rejestracyjny pojazdu kogoś, kto ma już wypracowane zniżki. Oszczędność może być ogromna – doświadczeni kierowcy mogą mieć nawet 60 procent zniżek.

Czytaj także: Polisa OC młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

5. Styl jazdy kierowcy

Przy OC ubezpieczyciel zwróci również uwagę na to, jak jeździłeś do tej pory. Jeśli więc jesteś uważnym kierowcą, zapłacisz mniejszą składkę niż ktoś, kto już ma na swoim koncie kolizję. Musisz to zrozumieć – towarzystwo nie ma żadnego interesu w ubezpieczaniu kogoś, kto jeździ nierozsądnie. Rzeczywistość jest brutalna, a zasady proste – bezpieczni kierowcy płacą mniej. Musisz więc uważać na drodze, a będziesz płacił tańsze ubezpieczenie.

6. Miejsce zamieszkania kierowcy

Niestety, wrocławscy czy warszawscy kierowcy są nie tylko skazani na korki, ale również na wyższe ubezpieczenia. Ubezpieczyciel zakłada (i słusznie), że w małej miejscowości jest mniejsze prawdopodobieństwo kolizji niż w dużej aglomeracji, gdzie jest większe natężenie ruchu. To jednak nie oznacza, że kierowca, który mieszka w Warszawie, jest skazany na płacenie wyższej składki. Może zapłacić mniej za AC, jeśli np. zacznie parkować samochód na strzeżonym parkingu. W przypadku przetrzymywania go np. pod blokiem czy na niestrzeżonej uliczce, cena ta będzie wyższa. Jak widzisz, masz wpływ na wysokość składki.

Czytaj także: Wiemy już, kto oferuje najtańsze OC 2016! Ceny OC rosną – sprawdź, u którego ubezpieczyciela zapłacisz najmniej w swoim mieście [RAPORT]

7. Pakiet i produkty dodatkowe

W przypadku AC ubezpieczyciel będzie Cię zachęcał do wykupienia dodatkowych polis. Nie dziw się, że Cię kusi – w końcu właśnie w ten sposób na Tobie zarabia. Zanim jednak uwierzysz w cudowne wizje agenta, dotyczące np. wynajmu hotelu w przypadku kolizji i holowania auta, zastanów się, czy faktycznie taki produkt jest Ci potrzebny. Rozważ wszystkie za i przeciw, a może okaże się, że dzięki zrezygnowaniu z pakietu zapłacisz mniej za ubezpieczenie.

A jak to się ma do ceny ubezpieczenia? Otóż każde towarzystwo ma swój sposób ważenia powyższych punktów – mówiąc prościej: jedni uważają, że styl jazdy kierowcy ma większy wpływ na ryzyko kolizji niż pojemność silnika, inni odwrotnie. Dopiero określenie wszystkich siedmiu czynników jednocześnie może dać odpowiedź, jaka jest cena polisy w danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dla różnych samochodów z różnymi właścicielami będą to różne ceny w różnych firmach ubezpieczeniowych. Nie dowiesz się więc, jaka firma jest teraz najtańsza. Możesz się dowiedzieć, jaka jest teraz najtańsza dla Ciebie, jeśli będziesz ubezpieczać konkretny samochód.

Czytaj także: Szczęśliwa trzynastka, czyli 13 sposobów na tańsze OC

Podsumowanie

  • Nie da się wskazać najtańszego ubezpieczyciela, ale można wpłynąć na cenę polisy.
  • Ceny ubezpieczeń są zróżnicowane i zależą od 7 kluczowych czynników.
  • Czynniki te są różne w zależności od rodzaju polisy: OC czy AC.
  • Na cenę ubezpieczenia wpływa również rodzaj oferty (standardowa polisa, rozszerzona, pakiet itp.).
  • Przeczytaj ten materiał, a już nie będziesz pytał o to, który ubezpieczyciel jest najtańszy.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
mirek
mirek
4 lat temu

ja mialem stluczke skuterem i teraz oc ktore placilem na auto z 1100 zl wzroslo do 2400. to jakas paranoja choc mialem 70procent znizki wymawiam umowe i szukam tanszego.

Małgorzata Dawid-Mróz
Małgorzata Dawid-Mróz
4 lat temu
Reply to  mirek

Panie Mirku – sprawdzał Pan oferty w naszej porównywarce? W razie wątpliwości, zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszym doradcą!