Ubezpieczenie w eksporcie – polisa dla polskich jabłek

Aktualizacja:
Ubezpieczenie w eksporcie – polisa dla polskich jabłek

Nie bez powodu w internecie krąży opinia, że Rosja to nie kraj, tylko stan umysłu. Rosja jest nieprzewidywalna. Tymczasem w 2013 roku ten kraj był piątym partnerem Polski pod względem wielkości eksportu. Więcej towarów wysyłaliśmy tylko do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech i Francji. Dlaczego polskie firmy tak dużo eksportują do Rosji?

Rosjanie chcą kupować nasze towary, a przedsiębiorcy z obydwu krajów mają wieloletnie doświadczenie w kontaktach ze sobą. Skoro więc Rosjanie lubią polskie jabłka a my mamy ich za dużo, to co stoi na przeszkodzie w wolnym handlu? By nie wymieniać nazwisk, napiszę tylko: „ryzyko polityczne”.

Co zagraża polskim jabłkom w eksporcie?

Potocznie mówimy: „Polska wysyła do Rosji jabłka” – tymczasem to nie rządy obu państw umawiają się, ile jabłek zostanie wysłanych za ile rubli, ale prywatni przedsiębiorcy zawierają ze sobą umowy. Polak wysyła, Rosjanin płaci. Tę harmonię mogą zburzyć dwa rodzaje zagrożeń:

Ryzyko handlowe – kiedy Polak wyśle, a Rosjanin nie zapłaci. Oczywiście ryzyko handlowe dotyczy wszystkich umów eksportowych a „Polak” i „Rosjanin” to eksporter i importer. To ryzyko materializuje się wtedy, gdy zostanie stwierdzona niewypłacalność importera, importer odstąpi od umowy lub gdy wystąpi przewlekła zwłoka w płatności. Dla eksportera jabłek oznacza to jedno: nie ma ani owoców, ani pieniędzy.

Ryzyko niehandlowe – kiedy jakiś czynnik zewnętrzny sprawi, że wymiana nie dojdzie do skutku lub zapłata będzie niemożliwa. Ryzyka niehandlowe mogą być różne:

–        ryzyko kursowe (związane z wahaniami kursów walut)

–        ryzyko katastrofalne (np. pożar, który strawi cały majątek odbiorcy)

–        ryzyko polityczne

Ryzyko polityczne może być wywołane: wojną, terroryzmem, zamieszkami, wywłaszczeniem, nacjonalizacją, ogłoszeniem powszechnego moratorium płatniczego przez rząd państwa dłużnika, wprowadzeniem ograniczeń importowych przez władze kraju (czyli embarga), czy uniemożliwieniem transferu płatności z powodu wydarzeń politycznych.

Niedawno wprowadzone rosyjskie embargo na polskie warzywa i owoce jest więc przykładem ryzyka politycznego.

Czytaj także: Kredyt kupiecki – Ubezpieczenie kredytu kupieckiego – co warto wiedzieć?

Na czym polega ubezpieczenie w eksporcie?

Generalnie ubezpieczenie kredytu eksportowego działa tak: polski eksporter jabłek ubezpiecza się na wypadek, gdyby rosyjski odbiorca mu nie zapłacił. Gdy odbiorca spóźnia się z uregulowaniem faktury, ubezpieczony eksporter zgłasza do swojego zakładu ubezpieczeń „szkodę”, a właściwie zagrożenie stratą. Ubezpieczyciel wypłaca swojemu klientowi odszkodowanie, a sam windykuje nierzetelnego importera.

Obecnie w Polsce kredyty eksportowe ubezpieczają przede wszystkim cztery firmy ubezpieczeniowe, których nazwy niewiele mówią przeciętnemu posiadaczowi OC i autocasco. Są to: KUKE, Euler Hermes, Coface i Atradius.

Czytaj także: Ryzyko ubezpieczeniowe: co to jest i kiedy występuje?

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu eksportowego?

Koszt ubezpieczenia ustalany jest za każdym razem indywidualnie. Zależy on przede wszystkim od dwóch czynników: wartości kontraktu i branży, w jakiej działa firma.

Przed zawarciem umowy ubezpieczyciel sprawdzi wiarygodność zagranicznego kontrahenta, korzystając z danych wywiadowni gospodarczych. Dzięki temu polski eksporter jabłek, który dopiero wkracza na obcy rynek nie musi sam sprawdzać wiarygodności handlowej swojego partnera.

Czytaj także: OC przewoźnika, czyli polisa dla firm transportowych

Czy można ubezpieczyć się od ryzyka politycznego?

Wszędzie, gdzie pojawia się ryzyko, czyli sfera niepewności, prędzej czy później zapuści swoje macki branża ubezpieczeniowa. Ale czy na wojnę też? Czy jakikolwiek zakład ubezpieczeń udzieli ochrony od ryzyka politycznego? Odpowiedź brzmi: nie każdy, a ten, który udzieli, zrobi to drogo i niechętnie. Chyba, że… zostanie specjalnie w tym celu założony.

Podstawą ubezpieczeń jest szacowanie ryzyka metodami matematycznymi, a jak tu oszacować ryzyko nałożenia przez Rosję embarga akurat na polskie jabłka? W typowych sytuacjach zakłady ubezpieczeń korzystają ze statystyk – kradzieży samochodów, średniej długości życia, powodzi i podtopień itp. Dla ryzyka politycznego nie można opracować żadnych statystyk, dlatego ubezpieczyciele nie chcą obejmować go ochroną.

Gdyby nikt nie ubezpieczał ryzyka politycznego, polski eksport do takich państw jak Rosja, Ukraina czy Białoruś byłby znacznie mniejszy. Dlatego powstała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, czyli KUKE. Jest to spółka, której akcjonariuszami są Skarb Państwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Oferuje gwarantowane przez Skarb Państwa ubezpieczenia na rynki i rodzaje ryzyka, których nie ubezpieczają firmy prywatne.

Czytaj także: OC przewoźnika, czyli polisa dla firm transportowych

KUKE przygotowała nawet specjalną ofertę dla tych, którzy mają odwagę wysyłać towary za wschodnią granicę – to ubezpieczenie Polisa na Wschód. Obejmuje ono zarówno ryzyko handlowe, jak i niehandlowe. Polisa na Wschód pozwala zabezpieczyć sprzedaż do 59 krajów wysokiego ryzyka politycznego, w tym oczywiście do Rosji.

W 2013 roku KUKE ubezpieczała 2,2% całego polskiego eksportu. W pierwszych pięciu miesiącach 2014 roku w KUKE ubezpieczonych było 4,76% polskich towarów wysyłanych do Rosji. Zapytaliśmy panią Agnieszkę Marcinkowską, rzecznika prasowego KUKE, z czego wynika tak mały z pozoru udział firmy w ubezpieczeniu eksportu: – Znaczna część handlu międzynarodowego nie może być ubezpieczana przez instytucje takie jak KUKE. Jest ku temu kilka powodów. Po pierwsze wciąż spora część dostaw realizowana jest na przedpłaty lub za gotówkę. Po drugie, duża część wymiany międzynarodowej realizowana jest pomiędzy podmiotami zależnymi. Po trzecie, firmy rutynowo korzystają z zabezpieczeń oferowanych przez banki je obsługujące. W przypadku części transakcji brak zabezpieczania wynika z przekonania eksportera, iż ma do czynienia z silnym i wypłacalnym podmiotem.

Czytaj także: Co to jest identyfikacja ryzyka?

Podsumowanie

  • W ubezpieczeniach eksportowych występują 2 rodzaje ryzyka: handlowe i niehandlowe.
  • Rosyjskie embargo na polskie jabłka jest przykładem ryzyka niehandlowego (politycznego).
  • W Polsce ubezpieczenia eksportowe oferują przede wszystkim 4 firmy: KUKE, Euler Hermes, Coface i Atradius.
  • Jedynie KUKE oferuje gwarantowane przez Skarb Państwa ubezpieczenia od ryzyka politycznego na rynki podwyższonego ryzyka.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej